Fasetni sklepi so mali sklepi hrbtenice med vretenci, nahajajo se postero-lateralno na lokih vretenc, fasete zgornjih in spodnjih vretenc v vsakem paru se stikajo med seboj.
Vsako vretence hrbtenice ima skupno 4 fasete, dve na vsaki strani, spodaj in zgoraj.
Na male fasetne sklepe se naraščajo vlakna mišične skupine multifidus, ki imajo pomembno vlogo pri stabilizaciji hrbtenice. Sklepni ovojnici fasetnih sklepov se pripisuje tudi pomembno proprioceptivno funkcijo zaradi bogate prisotnosti mehanoreceptorjev.
Pred pričetkom zdravljenja bolečin, ki izvirajo iz poškodbe ali obrabe fasetnih sklepov je potrebna izvedba natančne diagnostike, saj več različnih degenerativnih stanj hrbtenice povzroča podobno simptomatiko.
Bolečine, ki izvirajo iz degeneracij fasetnih sklepov postanejo intenzivnejše s specifičnimi gibi kot so obračanje trupa ali glave, medtem ko gre pri diskus herniji za draženje simptomatike predvsem s sedenjem, ki je pogosto najhujša v jutranjih urah.
Pri diskus herniji se bolečina pojavlja na nasprotni strani izbokline, medtem ko gre pri poškodbi fasetnega sklepa za istostransko bolečinsko simptomatiko. Pri poškodbi fasetnega sklepa vratne ali prsne hrbtenice nevrološki simptomi ne sevajo v roke, kot je to pogosto pri diskus herniji na istem nivoju.
Bolečine, ki so posledica degeneracije ali poškodbe fasetnega sklepa so običajno prisotne v neposredni bližini poškodovanega tkiva tik ob hrbtenici, v primeru vratnih faset bolečina lahko seva na hrbtni strani glave, v primeru poškodbe torakalnih faset je bolečina pogosta med lopaticami.
Bolečina je običajno pekoča ali zbadajoča ob hitrih in sunkovitih gibih vratne ali prsne hrbtenice, pri dolgotrajnih držah bolečina pogosto postane topa in težje definirana.
Zdravljenje simptomov, ki so posledica obrabe fasetnih sklepov se izvaja po začetni MRI in/ali rentgenski diagnostiki ter po izvedenih kliničnih testih.
Konservativno zdravljenje je usmerjeno v upočasnitev degeneracij kostnih in hrustančnih površin ter v zaustavljanje nižanja medvretenčnih ploščic.
Pomembno je, da se izvaja primerna instrumentalna fizioterapija za blaženje akutne simptomatike ter vadba za krepitev globokih stabilizatorskih mišic hrbtenice in ohranjanje mobilnosti v ključnih prizadetih segmentih.
Konservativni program naj se izvaja intenzivno v obdobju 3 – 6 mesecev, nato naj preide v fazo vzdrževanja oz. managementa degeneracije, ki naj poteka dolgoročno v manj intenzivnem programu npr. 2 x tedensko.
V začetnih stadijih spondiloze se priporoča izvedba konservativnega zdravljenja, ki se prilagaja glede na nivo spondiloze in povzročeno simptomatiko.
Vadbeni del konservativnega zdravljenja spondiloze je usmerjen v:
- krepitev stabilizatorskih mišic
- ohranjanje mobilnosti
- preprečevanje mišične atrofije.
V zgodnjih fazah spondiloze so konservativne terapevtske tehnike visoko učinkovite pri upočasnitvi širjenja spondiloze ter zmanjševanju akutne simptomatike.
Kirurško zdravljenje spondiloze se izvede kadar spondiloza povzroča disfunkcijo notranjih organov in vitalnih funkcij, močno utesnitev hrbteničnega kanala ali večje nevrološke motnje v okončinah.