Se vi ali vaša ljubljena oseba borite z bolečinami v sklepu? Živite v bolečinah že dlje časa, ste že veliko raziskali o artrozi in se na koncu “sprijaznili”, da vam je preostala samo še operacija?
Artroza je degenerativna bolezen, ki prizadene hrustanec, ki se nahaja znotraj sklepa in se s časom postopno manjša oziroma izginja.
Obraba sklepa oziroma artroza se najpogosteje razvije na nosilnih sklepih, ki prenašajo največ obremenitev (npr. artroza hrbtenice, kolka, kolena) vendar se razvije tudi na preostalih sklepih na telesu (npr. prsti).
Artroza tipično napreduje s časom in povzroča vedno večje bolečine v sklepu, zakrčenost, oteklino, zmanjšan obseg sklepne gibljivosti in zmanjšano mišično moč ob sklepnih mišic.
Eden največjih vzrokov za nastanek artroze so degenerativne spremembe, ki nastanejo, kot posledica staranja. Drugi vzroki za nastanek artroze so debelost, travmatska poškodba, ponavljajoči stresi, ki se odvijajo na sklep in genetska predispozicija.
Ali ste vedeli, da se pri artrozi pojavijo bolečine že pri hoji, hoji po stopnicah ali prepogibanju? Z napredovanjem bolezni postane sklep vedno bolj težaven in mobilnost je vedno bolj okrnjena.
Celostno zdravljenje v kliniki Medicofit je usmerjeno v obvladovanje simptomov, okrepitvi mišic okoli sklepa, povečati stabilnost sklepa in izboljšati kakovost življenja pacienta z artrozo.
V Kliniki Medicofit vam pomagamo obvladovati simptome artroze in upočasniti napredovanje bolezni. Kako poteka fizioterapevtska rehabilitacija artroze boste izvedeli v nadaljevanju.
Sklepni hrustanec je ključni dejavnik pri razvoju oziroma napredovanju artroze. Glavna funkcija sklepnega hrustanca je zaščita kosti med gibanjem, kar omogoča tekoče in neboleče gibanje.
Artroza začne nastajati, kadar se prične razgradnja hrustanca zaradi kombinacije različnih dejavnikov, ki povzročijo zagon bolezni. Prične se razgradnja hrustanca in s časom se prične razgradnja spodaj ležeče kosti.
Razgradnja anatomskih struktur povzroči proces v telesu, z namenom samoobnavljanja poškodovanega tkiva. Proces se imenuje zakostenitev / osifikacija in povzroči nastanek kostnih izrastkov ali osteofitov.
Nastanek kostnih izrastkov oziroma osteofitov še dodatno povzročijo bolečino v sklepu, omejijo gibanje in povzročijo deformacijo sklepa.

Artrozo delimo na štiri stopnje napredovanja, ki si sledijo – blaga, zmerna, huda in napredovalna artroza.
Prva stopnja: blaga artroza
Prva stopnja je blaga oziroma začetna faza, kjer se v sklepu odvijajo manjše spremembe, kot so znaki mehčanja sklepnega hrustanca in rahle poškodbe. Pacienti v tej fazi občutijo manjše bolečine in prisoten je občutek nelagodja znotraj sklepa vendar sta funkcija sklepa in obseg gibljivosti še normalna.
Druga stopnja: Zmerna artroza
Druga stopnja se imenuje zmerna artroza, kjer je poškodba hrustanca že bolj očitna. Hrustanec se prične tanjšati in v njem so vidne majhne razpoke. Pacienti občutijo povečano bolečino, ki se tipično poveča med dolgotrajno aktivnostjo in občutek togosti. Funkcija sklepa in obseg gibljivosti postaja manjši, kar pričenja omejevati izvajanje vsakodnevnih aktivnosti.

Tretja stopnja: Huda artroza
Tretja stopnja je huda artroza, kjer je poškodba hrustanca bistveno večja, sklepni prostor še je zmanjšal in prihaja do stika kosti znotraj sklepa. Pacienti doživljajo kronične bolečine v sklepu in oteklino. Prične se razvoj kostnih izrastkov oziroma osteofitov, ki še povečajo deformacijo sklepa in omejijo gibljivost.
Četrta stopnja: Napredovalna artroza
Zadnja stopnja je napredovalna artroza, kjer je poškodba sklepa nepopravljiva, saj se hrustanec v veliki meri obrabljen in kost izpostavljena. Pacienti poročajo o močnih bolečinah v sklepi, občutku togosti, prisotni oteklini in vidni deformaciji sklepa. V večini primerov se pri napredovalni artrozi priporoča operacijo zamenjave sklepa.
Stopnja in intenzivnost simptomov artroze se razlikujejo od pacienta do pacienta vendar najpogostejši so:
- Ostra bolečina v sklepu (se poslabša po dolgotrajni aktivnost in dolgotrajni neaktivnosti!),
- Sklepna zakrčenost (Najhujša je zjutraj in po neaktivnosti vendar se izboljša z gibanjem),
- Zmanjšan obseg gibljivosti (Bolečina in deformacija sklepa omejuje obseg gibljivosti),
- Zmanjšana mišična moč,
- Sklepna nestabilnost,
- Oteklina in povečana občutljivost na dotik,
- Krepitacije (med gibanjem so slišni zvoki pokanja),
- Deformacija sklepa.
Natančen vzrok za nastanek artroze je še nepojasnjen vendar poznamo več dejavnikov tveganja, ki vplivajo na njen napredek.
- Degenerativni procesi (starost),
- Ponavljajoči se stres in obremenjujoča gibanja (služba, šport),
- Travmatska poškodba sklepa (zlom, raztrganina vezi, izpah),
- Genetika (podedovane variacije v določenih genih povzročijo, da so posamezniki bolj dovzetni za razvoj bolezni),
- Anatomska nepravilnost sklepov (displazija kolkov itd.),
- Debelost (dodatna obremenitev za sklep),
- Sekundarna posledica bolezni (npr. revmatoidnega artritisa)

Celostno zdravljenje v kliniki Medicofit je razdeljeno v specialno diagnostiko, akutno fizioterapijo, postakutno kineziologijo in postrehabilitacijo.
Naročite se na zdravljenje artroze
Vsak pacient ima 60 minutno individualno obravnavo s strokovnjakom fizioterapije in kasneje s strokovnjakom kineziologije ter 30 minutno instrumentalno terapijo.
Glavni cilj zdravljenja je obvladovanje simptomov artroze in zaustavljanje napredovanja bolezni.
Specialna diagnostika
Začetek fizioterapevtskega zdravljenja se prične s specialno fizioterapevtsko diagnostiko, ki jo opravi fizioterapevt diagnostik.
Diagnostični proces se prične odvijati s podrobnim pogovorom (anamnezo), kjer diagnostik zbira podatke o simptomih, o času trajanja in napredovanju simptomov, kaj sproža bolečino in kaj jo zmanjša.
Fizioterapevt diagnostik vam obrazloži specialistični izvid, ki ga prinesete s seboj.
Izvede se klinični pregled, kamor sta vključena inspekcija in palpacija sklepa (pregleda se stabilnost sklepa, vidna deformacija sklepa, občutljivost na dotik, prisotna toplota).
Izvedejo se meritve artrokinematike in pasivne gibljivosti (kjer diagnostik opravi obseg giba v sklepu) ter aktivne gibljivosti (kjer pacient opravi obseg giba v sklepu).
Izvedejo se meritve mišične moči, ki prikažejo podatke o morebitnem deficitu v moči, vzdržljivosti in nesorazmernem delovanju mišičnega sistema.
Priporoča se slikovna diagnostika, kot je rentgen (razkrije zoožitev sklepne špranje, nastanek kostnih izrastkov in kostne spremembe) in magnetno resonančno slikanje (razkrije sliko hrustanca, kosti in mehkih tkiv)
Diagnostično poročilo je temelj za nadaljnjo fizioterapevtsko zdravljenje, ki je prilagojeno vsakemu pacientu.

Akutna fizioterapija
Fizioterapevtsko zdravljenje predstavlja ključno vlogo pri obvladovanju artroze in preprečevanju njenega napredka.
Strokovnjaki fizioterapije s svojimi metodami in tehnikami učinkovito zmanjšajo bolečino v sklepu, izboljšajo funkcionalnost sklepa, povečajo obseg gibljivosti in okrepijo mišične moči.
Izvajajo manualno terapijo, sklepno mobilizacijo in mobilizacijo mehkega tkiva za zmanjšanje mišične napetosti, povečanja mobilnost v sklepu, zmanjšanja okrnelosti in zmanjšanja bolečine v sklepu.
Izvaja se instrumentalna terapija, ki pospešuje prekrvavitev, sprošča globje ležeča tkiva, spodbuja celjenje tkiva in zmanjšuje bolečine.
V kliniki Medicofit uporabljamo najsodobnejše naprave za zdravljenje, kot so TECAR WINTECARE terapija, diamagnetoterapija PERISO, 6D Action, visokoenergijski SUMMUS laser in visokotonsko elekstrostimulacijo HiTOP.
Specialna terapevtska vadba je pri artrozi kolka usmerjena v krepitev upogibalk in iztegovalk kolka ter obkolčnih mišic (zmanjša se stres, ki se odvija na sklep). Izvaja se vadba za povečanje obsega gibljivosti (skozi kontrolirano gibanje) in vadba za povečanje koordinacije ter ravnotežja.
Postakutna kineziologija
Strokovnjaki kineziologije pripravijo vadbeni program, ki je ustvarjen skladno z razumevanjem, kako sile med gibanjem delujejo na skelp in prispevajo k degeneraciji sklepnega hrustanca.
Namen specialne kineziološke vadbe je optimizirati delovanje sklepov in zmanjšati stres/razporediti obremenitve, ki se na sklep odvijajo.
Pri artrozi kolka se izvaja vadba, ki okrepi obkolčne mišice, mišice upogibalke in iztegovalke kolka ter mišice trupa. Dodatno se izvaja vadba za povečanje gibljivosti v kolku in vadba za povečanje proprioceptivnih sposobnosti (zaznave v prostoru).
Strokovnjaki kineziologije izvedejo analizo biomehanike sklepnega gibanja in vpliva zunanjih sil ter preučujejo, kako sklep deluje. Na podlagi pridobljenih podatkov nato pripravijo strategijo za zaščito sklepa.

Postrehabilitacija
V kliniki za zasebno fizioterapijo Medicofit se zavedamo ključnega pomena dolgotrajne obravnave artroze zato smo pripravili poseben postrehabilitacijski program.
Postrehabilitacijski program vključuje izvajanje specialne kineziološke vadbe za ohranjanje optimalnega funkcijskega stanja telesa.
Naročite se na zdravljenje artroze
Ker verjamemo v celostno zdravljenje vam pomagamo pri obvladovanju artroze in preprečevanju njenega napredka.
Brakke, R., Singh, J., & Sullivan, W. (2012). Physical therapy in persons with osteoarthritis. PM & R : the journal of injury, function, and rehabilitation, 4(5 Suppl), S53–S58. https://doi.org/10.1016/j.pmrj.2012.02.017
Dantas, L. O., Salvini, T. F., & McAlindon, T. E. (2021). Knee osteoarthritis: key treatments and implications for physical therapy. Brazilian journal of physical therapy, 25(2), 135–146. https://doi.org/10.1016/j.bjpt.2020.08.004
Mariborsko ortopedsko srečanje, 17. (2021). Artroza in endoprotetika velikih sklepov: izbrana poglavja iz ortopedije: XVII. mariborsko ortopedsko srečanje, interdisciplinarno strokovno srečanje: Maribor, 10. december 2021, virtualno srečanje. Univerzitetni klinični center. https://www.ukc-mb.si/strokovna-sre%C4%8Danja/zborniki
Sen R, Hurley JA. Osteoarthritis. [Updated 2023 Feb 20]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482326/