Zamrznjena rama ali t.i. adhezivni kapsulitis, pogosto poznan pri posameznikih v starostni skupini od 40 do 70 let, se pojavlja v skoraj 3 – 5 % glede na vsa obolenja v predelu ramenskega obroÄa.
Sindrom spada v skupino kroniÄnih, degenerativnih obolenj sklepov. Za primer laĆŸje predstavljivosti lahko podamo incidenco pri tovrstnem stanju med posamezniki z diabetesom mellitusom, kjer je razpon pojavnosti zamrznjene rame med 10 % in 36 %. Zamrznjena rama se pojavlja pogosteje pri ĆŸenskah.
Gre za obolenje starejĆĄe populacije, 80 % obolelih je starih od 50 do 70 let. Sindrom je bolj pogost pri ljudeh operiranih zaradi poĆĄkodb v predelu ramena in tudi pri ĆĄportnikih zaradi preobremenjenosti (Rangan idr. 2015, 299).
ĆœivÄno tkivo kapsule se poĆĄkoduje, kar povzroÄi presnovne motnje tkiv na celiÄni ravni, tako, da gre pravzaprav za vnetni proces. SÄasoma se zaradi vnetja v tkivu naredijo trakovi brazgotinskega tkiva, ki ĆĄe dodatno ovirajo gibanje ramenskega sklepa. PoslediÄno se v ramenskem sklepu zmanjĆĄa nivo sinovialne tekoÄine, ki v sklepu skrbi za dodatno mazanje sklepa.

Na razvoj patologije zamrznjena rama pogosto vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so starost posameznika, spol, poklic, ĆĄportna aktivnost in pretekle poĆĄkodbe. Za izboljĆĄanje sindroma je v zaÄetni fazi zdravljenja kljuÄno omejeno gibanje do praga boleÄine in redna instrumentalna fizioterapija kot je terapija z laserjem in terapija s tecarjem.
KakĆĄni so simptomi bolezni zamrznjena rama?
V najveÄ primerih so tipiÄni simptomi zamrznjene rame togost sklepov in boleÄine, ki so hujĆĄe ponoÄi. ZnaÄilen simptom je tudi omejena aktivna in pasivna gibljivost ramenskega sklepa.
Zamrznjeno ramo lahko razvrstimo v primarno in sekundarno patologijo, kar pomeni, da se pri primarni pridruĆŸijo ĆĄe druga bolezenska stanja (npr. diabetes mellitus), v primerjavi s sekundarno, kjer govorimo o nastanku tega stanja zaradi poĆĄkodb ramenskega obroÄa (npr. pretrganje tetive rotatorne manĆĄete) in/ali imobilizacije ramena (Chan idr. 2017, 685).
V nadaljevanju vam bomo predstavili ne-operativno zdravljenje, pri katerem bomo na podlagi naĆĄih uspeĆĄnih praks dela najveÄji poudarek dali specializiranim vajam in ambulantni fizioterapiji.
Anatomska zgradba ramenskega sklepa
Za vaĆĄe boljĆĄe razumevanje zdravljenja sindroma zamrznjene rame, vam najprej predstavljamo anatomsko zgradbo ramenskega sklepa.Ramenski sklep, ki je kljuÄen za normalno funkcijo zgornjih udov, je sestavljen iz ĆĄtirih manjĆĄih sklepov, ki omogoÄajo rami gibanje v neskonÄno razlizÄnih smereh. Ć tirje sklepi rame so: sternoklavikularni sklep, akromioklavikularni sklep, glenohumeralni sklep in skapulotorakalni sklep. Ramenski sklep je kroglast sklep.

Ramo sestavljajo 3 kosti in sicer lopatica, nadlahtnica ter kljuÄnica, za koordinirano gibanje je potrebno biomaheniÄno pravilno gibanje vseh teh kosti. Vse tri kosti ramenskega sklepa med seboj povezuje vezivno tkivo, imenujemo ga sklepna ovojnica. Pri patoloĆĄkem stanju zamrznjena rama, se sklepna ovojnica vname, postane odebeljena in se zakrÄi (postane spastiÄna).
Funkcionalno pravilen vzorec gibanja sklepov ramena med dvigom roke nad glavo privede do zasuka (rotacije) lopatice na prsnem koĆĄu ter pomikanje glave nadlahtnice po ramenskem sklepu oziroma t.i. glenohumeralnemu sklepu. Po daljĆĄem obdobju trajanja sindroma zamrznjene rame se pravilni vzorec gibanja ramenskega sklepa pogosto poruĆĄi in postane biomehansko nepravilen, kar ĆĄe dodatno zmanjĆĄa mobilnost sklepa. Za stabilnost ramenskega sklepa skrbijo ƥtiri miĆĄiÄne rotatorne manĆĄete:
– musculus supraspinatus,
– musculus infraspinatus,
– musculus teres minor,
– musculus subscapularis.
Ć tiri miĆĄice rotatorne manĆĄete se pripenjajo na sprednji, zgornji in zadnji del glave nadlahtnice. Njihova mesta narastiÄ omogoÄajo, da nadlahtnico rotirajo ter jo hkrati ohranjajo toÄno, pravilno nameĆĄÄeno v ramenskem sklepu (glenoidni jamici) (KolmanÄiÄ, 2017).
Diagnoza zamrznjene rame se doloÄi glede na skupino faktorjev, ki segajo v anamnezo sklepov in miĆĄic pacienta oz. njegovo zgodovino (ne nujnih) poĆĄkodb, fiziÄne (ne)aktivnosti in naÄina ĆŸivljenja.
Vsi naĆĄteti faktorji vplivajo na razvoj sindroma zamrznjena rama in rezultirajo z boleÄino v rami, ki zaÄne spremljati vsakodnevne aktivnsoti in omejevati gibanje (Jain in Sharma, 2013, 2). V najpogostejĆĄe vzroke nastanka vsekakor sodi preobremenjenost ramena s ponavljajoÄimi se gibi, ki povzroÄijo mikropoĆĄkodbe tkiva, ki dolgoroÄno vodijo do vnetja kapsule (burzitis, artritis).
Tudi imobilizacija ramena zaradi negibanja roke privede do atrofije miĆĄic rotatorne manĆĄete, kar pomeni veÄje tveganje za nastanek sindroma.
Med kliniÄnim zdravniĆĄkim pregledom, ki se svetuje takrat, kadar se boleÄina v mirovanju stopnjuje, raven mobilnosti ramenskega sklepa pa pada, se testira obseg gibanja ramenskega sklepa, bilateralna odstopanja v miĆĄiÄni moÄi, izvede se tudi provokacijski test za natanÄno doloÄanje resnosti stanja. FiziÄni pregled specialista ortopedije in fizioterapije, ki izvedeta diferencialno diagnostiko je dovolj, za prepoznavanje bolezni.
Sindrom spada v kategorijo kroniÄnih degenerativnih obolenj ramenskega sklepa. Ob diferencialni diagnozi za doloÄanje sindroma zamrznjene rame se priporoÄajo tudi dodatni pregledi (npr. krvni test), za izkljuÄitev drugih bolezni. Med drugimi, krvni test pokaĆŸe tudi ali ima oseba diabetes, za katerega smo ĆŸe omenili, da je ta sindrom v veÄini primerov prisoten.
Kadar se pojavi huda boleÄina, ki onemogoÄa opravljanje vsakodnevnih opravil in ĆĄporta, se svetuje raztezanje rame s predhodnjim posvetom strokovnjakov fizioterapije in kineziologije o primernih razteznih vajah.
Vajam za raztezanje morajo biti nujno pridruĆŸene vaje za krepitev rotatorne manĆĄete ramena. Ć tejejo vaje, ki so pravilno izvedene in ne ĆĄtevilo ponovitev (princip: manj je veÄ). Za omilitev stanja zamrznjena rama se priporoÄa tudi topel tuĆĄÂ ali mrzli obhladki, kar je odvisno od stanja posameznika. Pri spanju se vsekakor odsvetuje leĆŸanje na boleÄi rami.
Kot zdravljenje patologije sindrom zamrznjene rame lahko omenimo uporabo raznih nesteroidnih protivnetnih zdravil in mazil, ki uÄinkujejo takoj, vendar na dolgi rok ne zdravijo vzroka nastanka stanja.
Uporaba nesteroidnih zdravil se svetuje za prvo fazo rehabilitacije skupaj z ambulantno fizioterapijo v kateri se osredotoÄamo na zmanjĆĄanje prisotnih simptomov in pripravo sklepa na nadaljnjo rehebilitacijo.
V drugi fazi rehabilitacije se izvaja progresivna fizioterapevtska vadba za postopno pridobitev polnega obsega mobilnosti sklepa ter osnovne miĆĄiÄne moÄi rotatorne manĆĄete.Kot metode fizioterapije se uporabijo manualna mobilizacija sklepov, termoterapija, magnetoterapija, laserska terapija in specialna vadba, snovana po strukturiranem programu, ki mu bomo namenili najveÄjo pozornost (Jain in Sharmna, 2013, 2).
Glavni namen fizioterapevtske vadbe je razteg sklepne kapsule in krepitve oblopatiÄnih ter stabilizatorskih miĆĄic. Specialna fizioterapevtska vadba za zamrznjeno ramo naj poteka individualno s posvetom drugih strokovnih sodelavcev in naj tako temelji na multidisciplinarnem pristopu zdravljenja, ki poteka (odvisno od stopnje prizadetosti) obiÄajno v obdobju od ĆĄestih do dvanajstih tednov (Rangan idr. 2015, 299 â 302).

Imobilizacija zgornjega uda nosi velik odstotek tveganja za dodatno togost in napredovanje sindroma, zato se svetuje specialno gibanje v mejah boleÄine pod nadzorom fizioterapevta. Seveda je potrebno razumeti, da okrevanje traja dlje Äasa (tudi do ĆĄtiri leta) preden pride do konÄnega kliniÄnega izboljĆĄanja.
Cilj zdravljenja je izboljĆĄanje gibljivost in zmanjĆĄanje boleÄine, vendar sta ta dva faktorja odvisna od faze stanja. Zmerno raztezanje sklepa in krepitev globokih ramenskih miĆĄic v sklopu strukturiranega vadbenega programa pod nadzorom strokovnih delavcev sta najpomembnejĆĄi sestavni del uÄinkovite rehabilitacije patologije zamrznjena rama.
Operativno zdravljenje je smiselno, ko konzervativno zdravljenje po dvanajstih mesecih ne prinese izboljĆĄanja in, ko je oseba bolj dovzetna za invalidnost, zaradi pretirane togosti in vlaknastih adhezij (Laar in Zwaal, 2014, 82 â 86). Operativno zdravljenje se izvaja redko.
Ker ima vloga specialnih vaj kljuÄno funkcijo za poveÄanje gibljivosti in moÄi ramena, za primer dajemo nekaj preprostih vaj s pripomoÄki (npr. elastiÄni trak, palica), ki lahko sluĆŸijo kot dodatek strokovni, individualni rehabilitaciji pod nadzorom strokovnjaka fizioterapije in/ali kineziologije.
1. vaja z elastiÄnim trakom: Postavite se v rahel razkorak z vzravnano hrbtenico in roke z raztegnjenim trakom dvignite predse. Med izdihom trak vrnite k sebi.
2. Vaja z elastiÄnim trakom: Postavite se v rahel razkorak z vzravnano hrbtenico, roke z raztegnjenim trakom postavite predse in ob vdihu povleÄite lopatice k sebi oziroma skupaj.
3. Vaja s palico: Palico drĆŸite na obeh koncih in jo izmeniÄno zibajte do iztega roke na eno in drugo stran. Ob tem stojite vzravnano, v rahlem razkoraku.
4. Vaja s palico: Postavite se v rahel razkorak z vzravnano hrbtenico in palico z obema rokama primite tako, da boste lahko izvajali izteg rok vstran od sebe, s palico na naĆĄi hrbtni strani.
V kliniki Medicofit izvajamo celostno zdravljenje sindroma zamrznjena rama. Letno obravnavamo veÄ kot 40 primerov tega sindroma, protokole zdravljenja prilagodimo individualnim specifikam vsakega pacienta, glede na njegove omejitve v ramenskem sklepu in glede na fazo razvoja.
V kolikor se vam v ramenu pojavlja boleÄina, ki se zaÄne neovirano stopnjevati vam svetujemo obisk naĆĄih strokovnjakov v kliniki Medicofit, ki bodo izvedli diagnostiÄni pregled vaĆĄega ramenskega sklepa in vam v nadaljevanju s konzervativnimi metodami rehabilitacije izboljĆĄali vaĆĄe stanje in odpravili boleÄine v rami.
Chan, Hui Bin Yvonne, Pek Ying Pua in Choon How How. 2017. Physical Therapy in the management of frozen shoulder. Dostopno na:Â https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5917053/.
Rangar, Amar, Lorna Goodchild, Jo Gibson, Peter Brownson, Michael Thomas, Jonathan Rees in Ro Kulkarni. 2015. Frozen Shoulder. Dostopno na:Â https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27582992/.
KolmanÄiÄ, Ajda. 2017. Tendinitis rotatorne manĆĄete potrebuje vaĆĄo vztrajnost. Dostopno na:Â https://fizioterapija-z-ajdo.si/tendinitis-rotatorne-mansete/.
Jain, Tarang K. in Neena K. Sharma. 2013. The effectivenes of physiotherapeutic interventions in treatment of frozen shoulder/adhesive capsulitis: A systematic review. Dostopno na:Â https://content.iospress.com/articles/journal-of-back-and-musculoskeletal-rehabilitation/bmr00443.
Suzanne Margaretha van de Laar in Peer van der Zwaal. 2014. Management of the frozen shoulder. Dostopno na:Â https://pdfs.semanticscholar.org/2070/716c70d4f88f720036d6233081f0b16f1c55.pdf.
Guyver, P. M., D.J. Bruce in J.L. Rees. 2014. Frozer shoulder â A stiff problem that requires a flexible approach. Dostopno na:Â https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378512214000607.