Kalcinacija v rami oz. kalcinirajoči tendinitis, ki je pogost povzročitelj omejene gibljivosti in bolečin rame. Ker kalcij v našem telesu igra pomembno vlogo, je smiselno razumevanje kako lahko pride do plastenja kalcija v telesu (odlaganja v sklepe, vezivno tkivo in žilne stene), kar v tem primeru opredelimo kot patološko stanje kalcinacija.
Odlagališče kalcija je najpogosteje sklepna kapsula rame, t.i. kalcinacija rame ali pa peta, t.i. trn v peti. Ali ste vedeli, da se kalcinacija rame pogosto pojavi v ciklih in, da lahko en cikel nastajanja in razgradnje kalcinacije traja do 5 let ?
Kalcinacija v rami je lahko tudi asimptomatska. 43 % pacientiov, ki ima težave z bolečinami v rami ima prisotno kalcinacijo, bolj pogosta je pri ženskah, saj 70 % vseh primerov kalcinacije v rami predstavljajo ženske. Kalcinacija v rami se najpogosteje pojavi v starostni skupini 30-50 let.
Rehabilitacija kalcinacije v rami je kompleksna, pogosto mirovanje ter počitek pa sta kontraindicirana oz. odsvetovana, saj stanje praviloma poslabšata. Za kalcinacije v rami je prvo pravilo zdravljenja aktivna fizioterapija s poudarkom na ohranjanju mobilnosti in moči ramenskega sklepa.
Naročite se na rehabilitacijo kalcinacije v rami
Kako kalcinacija v rami nastane ?
Do kalcinacij v rami pride, ker se kalcij začne na določenih predelih ramena kopičiti. Kalcinacija je zaščitni odziv telesa na predhodno poškodbo oz. preobremenitev mehke strukture npr. kit in mišic, po drugi strani pa je lahko tudi del naravne vnetne reakcije na okužbo ali na avtoimunsko stanje.
Za ramo je značilno, da kalcinacija začne nastajati na področju preobremenjenih tetiv npr. tetive supraspinatusa, tetive infraspinatusa ali pa na lokaciji narastišč drugih mišic rotatorne manšete. Kalcinacija je pogosta pri posameznikih, ki roke obremenjujejo nad nivojem glave ali pa tekmujejo v športih, ki vključujejo veliko ponavljajočih gibalnih vzorcev rame npr. plavanje, vaterpolo, odbojka, tenis in košarka, neredko tudi borilne veščine.
Značilno za nastanek kalcinacije v rami je, da se bo njen pojav pričel na področju mikropoškodbe tetive in sicer bo zaradi strukturne spremembe tetive lokalno prisotna slabša prekrvavitev, ramo pa bomo pogosto ob pojavu poškodbe postavljali v prisilne drže in dlje časa mirovali, kar bo povzročilo pogoje za kopičenje kalcija na mestu poškodbe tetive.
Kalcinacija v rami lahko nastaja več let brez izraženih simptomov, intenzivna bolečina pa se nato pogosto pojavi nenadoma. Značilnost kalcinacij v rami je, da se pogosto najprej pojavi zmanjšana gibljivost, ko kalcij prične razpadati pa intenzivna bolečina. Značilno za kalcinacijo rame je, da začne boleti po t.i. ”sprožilcu”, ki je lahko udarec v ramo, ali pa tudi abnormalno dolgo ležanje na rami.
Pri sumu na nastanek kalciniacije v rami je ključno, da z zdravljenjem v obliki fizioterapije in kineziologije pričnemo zgodaj, saj lahko mirovanje skupaj z gibalnimi omejitvami, ki jih povzroča kalcinacija rame vodi v stanje zamrznjene rame, katera ima dolgo časovnico rehabilitacije.
KDAJ SE ODLOČITI ZA OBISK DIAGNOSTIČNE TERAPIJE MEDICOFIT
- Kadar bolečina v peti traja dlje kot en teden kljub osnovnim ukrepom, je obisk diagnostične terapije nujen.
- Če opazite, da ne morete premikati roke v vse smeri kot običajno, ali če je gibljivost omejena zaradi bolečine.
- Ste že prej imeli težave z ramenskim sklepov in se simptomi ponavljajo, je pomembno, da se opravi temeljita diagnostika.
V Kliniki Medicofit za kalcinacijo v rami pacientom omogočamo znanstveno podprto specialistično fizioterapijo, ki se prične z naročilom termina diagnostične terapije.
Naročite se na rehabilitacijo kalcinacije v rami
V rami lahko nastane kalcinacija dveh tipov in sicer degenerativna kalcinacija rame ter reaktivna kalcinacija rame.
Degenerativna kalcinacija v rami
Degenerativna kalcinacija nastane zaradi starostnih mikropoškodb oz. kronične preobremenitve sklepne kapsule, ki jo lahko indirektno povzročijo tudi oslabele mišice rotatorne manšete. S starostjo postanejo tetive rotatorne manšete tudi slabše prekrvavljene, kolagenska vlakna pa posledično postopoma izgubljajo obremenilno kapaciteto.
Reaktivna kalcinacija v rami
Reaktivna kalcinacija rame, ni povezana s starostjo, bolj pogosto nastane kot posledica predhodne poškodbe, daljše imobilizacije ali stresnega dogodka in je običajno bolj boleča kot degenerativna kalcinacija rame. Reaktivna kalcinacija rame ima 3 značilne faze.
Prva faza se pojavi pred nastankom kalcinacije, v obliki patoloških sprememb strukture tetive, ki povečajo verjetnost formacije kalcijevih kristalov.
Druga faza reaktivne kalcinacije rame je faza aktivne kalcifikacije, depoziti kristala se nalagajo v tetivo.
V tretji fazi pa že prihaja do razgradnje kalcinacije, kristali se začnejo sproščati iz tetive v širši sklepni prostor rame.
Bolečina se najpogosteje pojavi v tretji fazi kalcinacije rame, ko se kristali kalcija začnejo sproščati iz tetive, značilno za tretjo fazo je, da jo sproži manjši travmatski dogodek kot je npr. udarec ali hiter zasuk roke, met ali padec na ramo.
Celoten cikel kalcinacije rame lahko traja med 5 – 8 let, v kolikor pacient ne izvaja primerne oblike konzervativnega zdravljenja v obliki aktivne fizioterapije kalcinacija rame traja dlje, z večjimi gibalnimi omejitvami ter intenzivnejšo bolečinsko sliko. Ob ne zdravljeni kalcinaciji rame se lahko razvije sindrom zamrznjene rame, ko ta postane praktično imobilna, bolečino pa povzročajo tudi že pasivne manipulacije.
Dejavniki tveganja za nastanek kalcinacije v rami
Dejavniki tveganja za razvoj reaktivne kalcinacije rame, ki ne nastane zaradi starostnih sprememb vezivnega tkiva so:
- Hormonske spremembe (težave s ščitnico in velike količine estrogena)
- Sladkorna bolezen
- Nepravilna telesna drža (sključena ramena s prsno kifozo in vratno lordozo)
- Intenzivni prisilni položaji ramen (pri delu z računalnikom, pri zobozdravnikih, frizerjih, anesteziologih, kirurgih, pleskarji in drugih finih delih)
- Dolgotrajno spanje na eni rami, zaležanje rame
- Določena zdravila
- Splošno pomanjkanje gibanja (ne aktiven življenjski slog)
- Oslabele mišice rotatorne manšete
- Predhodna natrganina mišice ali tetive rotatorne manšete
- Predhodni izpah rame
- Predhodna artroskopija rame
- Intenzivno dolgotrajno igranje tenisa, košarke, vaterpola, odbojke
Diagnoza kalcinacije v rami
Kalcinacije v rami pogosto prepoznamo po opravljenem rentgenskem slikanju, mamografijah ipd.. Najbolj zanseljiva metoda za diagnosticiranje kalcinacije v rami je ultrazvočna preiskava (UZ) mehkih tkiv. Ultrazvok natančno prikaže lego kalcinacije ter stopnjo degenerativnih sprememb na priležnih vezivnih strukturah. Ultrazvočna diagnostika se uporablja tudi za spremljanje napredka zdravljenja kalcinacije v rami v sklopu terapij z udarnimi globinskimi valovi. Pri sumu na kalcinacijo v rami se lahko izvede tudi MR diagnostika oz. magnetna resonanca, vendar je najbolj zanesljiv UZ.
Ali imate kalcinacijo v rami?
V kolikor ponoči zaradi bolečin v rami težje spite in roko težko dvignete nad glavo, s težavo pa tudi sežete z dlanjo oz. roko za hrbet, potem je zelo verjetno, da imate prisotne kalcinacije v rami. V kolikor imate prisotno tudi bolečino, ki izžareva do komolca oz. v celotno nadlaht potem vam priporočamo, da opravite diagnostični pregled rame in sicer UZ diagnostiko.
Kaj morate nujno vedeti ?
Ali ste vedeli, da je klasičen pristop fizioterapije v primeru kalcinacije v rami pogosto neučinkovit ? V kliniki Medicofit mesečno obravnavamo paciente z gibalnimi omejitvami rame, ki jih spremljajo močne bolečine v rami že več let, vendar kalcinacije niso odpravili zaradi pristopa pasivne fizioterapije, ki je temeljila na elektroterapiji, ultrazvočni terapiji ter blagi manualni mobilizaciji.
V nadaljevanju vam bomo predstavili pravilno fizioterapijo, ki temelji na tehnikah aktivne mobiliozacije rame in terapije z udarnimi globinskimi valovi, pred tem pa si poglejmo, kakšne bolečine povzroča kalcinacija rame.
ZAKAJ IZBRATI SPECIALISTIČNO FIZIOTERAPEVTSKO ZDRAVLJENJE?
- Omogočamo visoko uspešnost zdravljenja in dolgotrajne rezultate.
- Za kar 95% nižje tveganje za resne zaplete, kot je ruptura tetive!
- Ponujamo najsodobnejše ne-invazivne metode zdravljenja, ki omogočajo optimalne pogoje reabsorpcije kalcinacije, brez kirurškega posega.
Celostno zdravljenje kalcinacije v rami v Kliniki Medicofit pacientom priporočajo številni priznani specialisti ortopedske kirurgije.
Kakšni so simptomi, ki jih povzroča kalcinacija v rami ?
Značilna je izrazita bolečina, ki omejuje gibljivost rame, pogosto roko lahko dvignemo le do višine ramena, seganje višje pa močno poslabša bolečinski odziv, strokovno taki omejitvi rečemo bolečinsko zavrta mobilnost ramenskega sklepa nad glavo. Kalcinacija v rami pogosto povzroča nočne bolečine, značilno je, da se bolečine v mirovanju poslabšajo, spanec je lahko prekinjen oz. nekakovosten.
Značilno je, da je bolečina pri kalcinaciji v rami v ležečem polažju slabša kot v stoječem položaju. Bolečina lahko izžareva navzdol po komolcu in je intenzivna tudi v nadlahti, pacienti pogosto pokažejo, kot, da jih boli cela zunanja stran roke pod ramo.
Kako zdravimo kalcinacije v rami ?
V kliniki Medicofit izvajamo celostno specialno obravnavo za kalcinacije v rami, do nebolečega stanja vas vodimo z različnimi pristopi fizioterapije, ki so individualno prilagojeni fazi vaše kalcinacije rame.
Vodilna metoda zdravljenja stanja kalcinacija rame je instrumentalna fizioterapija z udarnimi globinskimi valovi (ESWT – extracorporeal shock wave therapy), s sočasno specialno kineziološko vadbo in aktivno mobilizacijo rame. Učinkovit pristop je le celostni pristop.
Zdravljenje se s fizioterapijo in kineziologijo se izvaja v tretji fazi kalcinacije rame, saj rama šele takrat običajno postane simptomatska, zato stika s pacientom v prvi in drugi fazi kalcinacije rame pogosto nimamo. V tretji fazi kalcinacije rame telo namreč skuša izločiti nakopičen kalcij in prične z njegovo reabsorbcijo, kar se odrazi v rami kot vnetna in boleča reakcija. Zaradi nabiranja kalcija se lahko pogosto že v drugi fazi pojavi omejena gibljivost rame, ki postane zaradi bolečin v tretji fazi še bolj izrazita, značilne so predvsem bolečine ponoči.
Udarni globinski valovi
Terapija z udarnimi globinskimi valovi s pomočjo pulznega delovanja visoko-energijskih valov razbija skupke kalcija v ramenu in pospeši zadnjo, tretjo fazo kalcinacije rame ter omogoči bolj učinkovit vadbeni pristop. Fizioterapija preko udarnih valov pospešeno deli celice vnetne reakcije in zmanjšuje proces kalcinacije. S targetiranjem udarnih globinskih valov se izzove proces kavitacije, kar omogoči »razbiti« kalcinacije v mehkih tkivih na manjše fragmente in posledično lažjo reabsorbcijo nazaj v kri.
Ker terapija z udarnimi globinskimi valovi ni najbolj prijetna terapija, ki je za pacienta lahko boleča, mora fizioterapevt jakost udarnih globinskih valov prilagoditi bolečinskemu pragu pacineta ter akutni simptomatiki na dan fizioterapije.
Tecar terapija
Za kalcinacije v rami v kliniki Medicofit izvajamo tudi TECAR terapijo, s katero dvignemo temperaturo vezivnega tkiva rame in omogočimo večji učinek kineziološke vadbe. Tecar terapija s temperaturami, ki dosežejo 40 stopinj celzija pospeši razgradnjo kalcinacije preko mehanizma raztapljanja kalcija.
Celostno zdravljenje kalcinacije v rami
Poleg terapije z udarnimi globinskimi valovi, TECAR terapije, aktivne mobilizacije rame in specialne kineziološke vadbe, pri kalcinaciji rame uporabljamo tudi LASER terapijo in HiTOP visokotonsko elektrostimulacijo, ki s frekvencami, ki so tudi do 100 x višje od običajne elektrostimulacije stimulira celični metabolizem in pospeši razgradnjo kalcija. Najučinkovitejši pristop za kalcinacije v rami je celostni pristop, ki kombinira udarne globinske valove z različnimi terapevtskimi tehnikami. Ključno za paciente je, da med rehabilitacijo bolečin v rami pridobijo ustrezno moč mišic rotatorne manšete.
NEVARNOSTI IN PASTI ZAMUJENE REHABILITACIJE
Specialisti Medicofit
- Brez specialistične rehabilitacije kalcinacije, se lahko pojavi vnetje tetiv rotatorne manšete, ki povzroča degeneracijo in celo rupturo tetiv.
- Kalcijevi kristali povzročijo vnetje in otekanje v subakromialnem prostoru, kar vodi do utesnitvenega sindroma rame.
- Dolgotrajna omejena gibljivost vodi do mišične atrofije in pojava zamrznjene rame, ki zahteva več mesecev rehabilitacije.
Neustrezna ali zamujena rehabilitacija resno ogrozi dolgoročno fizično zdravje posameznika in je glavni krivec za neuspešne rezultate ter trajne gibalne omejitve.
Ali je kalcinacija v rami razlog za mirovanje ?
Kalcinacija v rami ni tehten razlog za mirovanje, temveč ravno nasprotno, mirovanje in pomanjkanje gibanja bolečine zaradi kalcinacije poslabša in povzroči hujše gibalne omejitve rame. Za kalcinacije v rami se priporoča gibanje, v obsegu dovoljenih amplitud, ki ne poslabšajo prisotnih simptomov, v okviru fizioterapije se izvajajo pod nadzorom kineziologa. Ključno za paciente je, da skozi celotno rehabilitacijo izvajajo vaje za krepitev kinetične verige horizontalnega vlečenja in potiskanja z aktivno mobilizacijo in vajami za krepitev mišic rotatorne manšete. Krepitev mišic rotatorne manšete dokazano zmanjšuje pritisk na usedline kalcija v tetivah rame.
Namen krepitvenih vaj ni le povrniti obseg gibljivosti v sklepu kjer je kalcinacija, ampak tudi splošno moč rame in propriocepcijo (sposobnost telesa, da zavestno in podzavestno zaznava položaje delov telesa v prostoru). Za pridobivanje moči v ramenskem sklepu vaje v začetni fazi vključujejo izometrično kontrakcijo mišic, kar se kasneje s svetovanjem kineziologa nadgrajuje v ekscentrično/koncentrično kontrakcijo (Chianca idr. 2018).
Kdaj se kalcinacija v rami operira ?
Približno 10 % posameznikov, ki jim konzervativen način zdravljenja ni pomagal izboljšati simptomov kalcinacije rame, se poslužijo operativnega posega (artroskopije) predvsem zaradi neznosnih bolečin, ki stanje le slabšajo. V kliniki Medicofit kirurško zdravljenje kalcinacije rame svetujemo v redkih primerih, rehabilitacija kalcinacije v rami brez operacije lahko traja več mesecev, tudi do 9-12 mesecev.
V kolikor ni bilo strukturiranega neprekinjenega zdravljenja v obliki celostne fizioterapije vsaj za obdobje 9 mesecev, se kirurško zdravljenje odsvetuje.
Vaje za kalcinacijo v rami
V nadaljevanju pa tudi predstavljamo učinkovite vaje, ki jih lahko vključite v svojo rutino, da zmanjšate nelagodje in ponovno pridobite prožnost ter moč v rami. Pravilna izvedba teh vaj vam bo pomagala izboljšati kakovost življenja ter preprečiti nadaljnje poškodbe.
Pomembno obvestilo
• Vajo se lahko izvaja v številnih modifikacijah in različnih obremenilnih režimih, točno izvedbo vam v okviru celostnega zdravljenja predpiše Medicofit specialist fizioterapije za rehabilitacijo bolečin v kolku.
• V primeru težav s kolki se pred izvajanjem vaje naročite na Diagnostično terapijo. Izvedba vaje je lahko tudi kontraindicirana.
• Vajo vedno izvajajte izključno po predpisanem režimu in izvedbi specialista fizioterapije za rehabilitacijo in okvare kolčnega sklepa.
• Izvedbo vaje svetujemo v okviru vodene celostne specialistične fizioterapije za rehabilitacijo kolka.
• V kolikor vajo izvajate samostojno brez nadzora specialista fizioterapije za potencialne simptomatske odzive ne odgovarjamo.
Vaja #1: Izometrične zunanje rotacije + drsenje v kotih 60 – 120° Antefleksije
Vaja #2: Enoročne zunanje rotacije z elastiko + enoročni lateralni potisk
Vaja #3: antefleksije ramena skozi elevacijo z nevtralnimi zapestji + elastika
Naročite se na rehabilitacijo kalcinacije v rami
- Healthline. Dostopno na: https://www.healthline.com/ health/calcification#causes.
- Department of Medicine. Why is calcium important. University of Wisconsin, School of Medicine and Public Health. Dostopno na: https://www.medicine.wisc.edu/ rheumatology/why-calcium-important.
- Health grades. Dostopno na: https://www.healthgrades.com/right-care/vascular-conditions/calcification.
- Chianca, Vito, Domenico Albano, Carmelo Messina, Federico Midiri, Giovanni Mauri, Alberto Aliprandi, Michele Catapano, Lorenzo Carlo Pescatori, Cristian Giuseppe Monaco, Salvatore Gitto, Anna Pisani Mainini, Angelo Corazza, Santi Rapisarda, Grazia Pozzi, Antonio Barile, Carlo Masciocchi in Luca Maria Sconfienza. 2018. Rotator cuff calcific tendinopathy: from diagnosis to treatment. Dostopno na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/ 29350647/.