Kaj morate nujno vedeti o skoliozi hrbtenice?
Skolioza je tridimenzionalna deformacija oziroma ukrivljenost hrbtenice v obliki črke C ali S.
Zdrava hrbtenica ima v koronalni ravnini (to je čelna ravnina, ki anatomsko razdeli telo na sprednji in zadnji del) izravnano vertikalno lego z obojestransko simetrijo (kar pomeni, da je poravnana).
Pri skoliotični hrbtenici se pojavi stranski odklon od normalne vertikalne osi (hrbtenica se zamakne v levo ali desno), nastopi osna rotacija vretenc (vretenca več niso poravnana ampak ukrivljena) in fiziološke krivine prsne ali ledvene hrbtenice (spremeni se naravna oblika hrbtenice).
Ali ste vedeli, da se skolioza najpogosteje razvije v torakalnem predelu hrbtenice in je prisotna levostransko?
Pogosta oblika skolioze je adolescentna skolioza, ki nastopi med 10. letom starosti in končno rastjo ter je povezana s hitrim skokom v naraščanju telesne višine.
Prav tako se pojavi pri starejših osebah zaradi degenerativnih sprememb v telesu in odvijajočih procesov staranja.
Pomembno je življenjsko obdobje, v katerem se skolioza pojavi, namreč nižja kot je starost otroka pri postavitvi diagnoze skolioze hrbtenice, večja je verjetnost napredovanja krivin.
Ali ste vedeli, da je pri deklicah večja verjetnost poslabšanja skolioze in napredovanja bolezni, v kolikor obdobje rasti še ni zaključeno?
Normalna ali skoliotična hrbtenica?
Hrbtenica je anatomsko razdeljena na tri glavne dele – vratni del, prsni del in ledveni del. Sestavljena je iz 33 vretenc, ki so postavljena ena nad drugo.
Vretenca so postavljena vertikalno v ravni liniji, vendar se ob prisotnosti skolioze prične zamikati v levo ali desno (se odmakne na stran, zarotira), kar podre celotno telesno dinamiko.
Skoliza povzroči neravnovesje v ramenskem in medeničnem obroču, kar vpliva na celotno biomehaniko telesa, vzorec hoje in obremenjevanje telesnih struktur.
Najpogosteje se pojavi v prsnem in ledvenem predelu hrbtenice in jo oblikuje v obliko črke C, redkeje v obliki črke S.