Pomen športne fizioterapije
Športna fizioterapija je oblika fizioterapije, namenjena profesionalnim in ljubiteljskim športnikom. Glavna cilja športne fizioterapije sta zdravljenje poškodb in preventiva pred nastankom poškodb. Šport in fizična aktivnost v telesu aktivirata naravne procese, ki blagodejno vplivajo na zdravljenje mišično-skeletnih obolenj in poškodb, povečano predihanost pljuč, pospešen krvni pretok, povečano tvorbo kostne gostote, izboljšano mišična moč in njeno vzdržljivost ter povečan obseg gibljivosti v sklepih.
Dobra celostna pripravljenost posameznika je ključnega pomena pri udeleževanju v športne aktivnosti ali krepitvi vrhunske športne forme, zato je izbira pravilne športne fizioterapije bistvena.
Pogoste športne poškodbe
Poškodbe v svetu športa so nepogrešljiva spremljevalka, ki najpogosteje nastanejo zaradi:
- Nezdravljene poškodbe,
- Pomanjkanja spanca,
- Neprimerne predpriprave na športno aktivnost,
- Napačnega obremenjevanja telesa,
- Nesorazmerja med regeneracijo in aktivnostjo,
- Pretirane športne aktivnosti.
Najpogostejše športne poškodbe so ligamentarni zvin, nateg mišice, kontuzija mišice, preobremenitvene poškodbe tkiva, artritis in stresna fraktura.
Kdaj se odločiti za športno fizioterapijo?
Športni fizioterapevt je za vsakega športnika (vrhunski ali ljubiteljski) strateškega pomena in nepogrešljiv del v obdobju pred nastankom poškodbe, med samim izvajanjem treningov in po nastanku poškodbe.
Športni fizioterapevt preko strokovnih postopkov, ukrepov in znanstveno podprtih metod dela vzpostavlja biomehaniko telesa, ki je odpornejša na nastanek okvar in v primeru poškodbe zagotavlja lažji potek zdravljenja.
Športni fizioterapevt s svojim znanjem (med treningi in po poškodbi) vpliva na kontrolo simptomov (bolečina, oteklina in ostali bolečinski znaki) in zagotavlja ustrezno rehabilitacijsko zdravljenje skozi celoten športni program.