Bolečine v ledvenem delu desno so lahko posledica mišične napetosti ali težav z živci, ki izvirajo iz hrbtenice. V nekaterih primerih pa je lahko enostranska bolečina posledica bolezni, ki prizadene enega od vaših organov.
Z izjemo ledvic se večina notranjih organov nahaja v sprednjem delu telesa, vendar lahko sprožijo bolečino, ki se širi ledveni del hrbta.
Nekatere od teh notranjih struktur, vključno z jajčniki, črevesjem in slepičem, imajo skupne živčne končiče s tkivi in vezmi v hrbtu. Če se struktura nahaja v desnem spodnjem delu telesa, se lahko pojavi bolečina tudi na spodnji desni strani hrbta.
V nekaterih primerih je bolečina v križu v celoti ali predvsem na desni strani in ni enakomerno razširjena po vsem hrbtu. Poznavanje možnih vzrokov za bolečino v desnem spodnjem delu hrbta in njenih tipičnih značilnosti lahko pripomore k natančni diagnozi in učinkovitejšemu zdravljenju.
V nadaljevanju vam predstavljamo pogoste vzroke bolečine v ledvenem delu desno, ki jih pogosto srečujemo v kliniki Medicofit.
Naročite se na zdravljenje bolečine v križu
Težave s hrbtnimi mišicami ali hrbtenico
Bolečine v križu so eden najpogostejših razlogov za obisk zdravnika ali izostanek z dela in se najpogosteje pojavljajo okoli 50. leta starosti. Bolečine v ledvenem delu desno najpogosteje povzročajo mehanske težave hrbtenice, kot so:
- preobremenitev vezi zaradi nepravilnega dvigovanja
- nateg mišic zaradi nepravilne drže
- degeneracija medvretenčnih diskov – spondiloza
- degeneracija sklepnega hrustanca – osteoartroza
Zdravljenje je odvisno od vzroka in resnosti vašega stanja. Prva izbira zdravljenja so vedno konservativne metode zdravljenja kot je fizioterapija.
Spinalna stenoza
Ko se prostori med vretenci začnejo ožiti – običajno zaradi običajne obrabe s starostjo –, lahko nastane pritisk na hrbtenjačo in živčne korenine. Gre za začetne dele vaših živcev, ki izhajajo iz hrbtenjače. Stenozo hrbtenice lahko povzročijo tudi artritis in poškodbe hrbtenice.
Simptomi spinalne stenoze se lahko začnejo počasi in običajno vključujejo bolečine v ledvenem delu ter pekoč občutek ali mravljinčenje, ki se širi po zadnjici in nogah.
Če so prizadete živčne korenine na desni strani hrbtenjače, boste čutili bolečino na desni strani spodnjega dela hrbta, zadnjice in nog.
Fizoterapija je običajno prvi način zdravljenja, saj se je izkazala za izredno učinkovito pri obvladovanju simptomov – nastalih deformacij seveda ne moremo popraviti, lahko pa preprečimo napredovanje vaših težav.
Lumbalna radikulopatija
Radikulopatija je stanje, ki se razvije, ko se stisne živčna korenina. Kadar se pojavi v spodnjem delu hrbta, se imenuje ledvena radikulopatija. Pogosto jo povzroči spinalna stenoza, hernija diska ali osteofiti – kostni izrastki, ki se tipično pojavijo pri osteoartrozi hrbtenice.
Simptomi običajno vključujejo bolečino v ledvenem predelu ali mravljinčenje, ki se iz spodnjega dela hrbta širi po eni ali obeh nogah – če je utesnjen živec ischiadicus, govorimo o išiasu.
Fizioterapevtske vaje, namenjene izboljšanju moči, gibljivosti, stabilnosti jedra in spodnjega dela telesa, lahko pogosto odložijo ali preprečijo operacijo.
Skolioza
Skolioza je nenormalna ukrivljenost hrbtenice, zaradi katere ima ta obliko črke S ali C. Nenormalna krivina lahko povzroči, da so mišice na enem delu hrbtenice napete in preobremenjene, na drugem pa stisnjene.
Bolečine v križu so pogoste pri odraslih s skoliozo in so pogosto enostranske (pojavljajo se samo v ledvenem delu desno ali levo).
Zdravljenje skolioze je odvisno od resnosti ukrivljenosti. Nekatere primere lahko sčasoma preprosto opazujemo. Z uporabo opornice in specialno fizioterapijo lahko krivljenje hrbtenice upočasnimo ali ustavimo.
Motnje sakroiliakalnega sklepa
Sakroiliakalna (SI) sklepa na obeh straneh povezujeta medenico s križnico in sta odgovorna za prenos sile iz hrbtenice na obe nogi. Nepravilno gibanje teh sklepov (zaradi poškodbe ali vnetja) lahko privede do bolečin v ledvenem delu desno ali levo (odvisno od prizadete strani).
Bolečine v sakroiliakalnem sklepu lahko povzroči tudi oblika artritisa, imenovana ankilozirajoči spondilitis – izredno omejujoča bolezen, ki lahko povzroči spajanje delov hrbtenice.
Čeprav zdravila za ankilozirajoči spondilitis ne poznamo, vam lahko fizioterapija pomaga pri vsakodnevnem obvladovanju simptomov.
Naročite se na zdravljenje bolečine v križu
Različni dejavniki, kot so mišična neravnovesja, slaba drža, omejena gibljivost ali stiskanje živcev, lahko prispevajo k bolečini v ledvenem delu. Fizioterapevti klinike Medicofit izvedejo temeljito oceno in oblikujejo načrt zdravljenja, usmerjen v vaše specifične težave.
Zdravljenje je usmerjeno v krepitev specifičnih mišic na prizadeti strani. To vam pomaga izboljšati stabilnost hrbtenice, zmanjšati obremenitev na prizadeti strani ter preprečiti nadaljnje težave.
Fizioterapija vam ne le pomaga pri obvladovanju trenutnih simptomov, ampak tudi preprečuje morebitne ponovitve in izboljšuje splošno funkcionalnost hrbta.
Chenot, J. F., Greitemann, B., Kladny, B., Petzke, F., Pfingsten, M., & Schorr, S. G. (2017). Non-Specific Low Back Pain. Deutsches Arzteblatt international, 114(51-52), 883–890. https://doi.org/10.3238/arztebl.2017.0883/
Delitto, A., George, S. Z., Van Dillen, L., Whitman, J. M., Sowa, G., Shekelle, P., Denninger, T. R., Godges, J. J., & Orthopaedic Section of the American Physical Therapy Association (2012). Low back pain. The Journal of orthopaedic and sports physical therapy, 42(4), A1–A57. https://doi.org/10.2519/jospt.2012.42.4.A1/
Stuart Hershman, MD. (2023). Lower Right Back Pain: Causes and Treatment. Available from: https://www.verywellhealth.com/what-causes-lower-right-back-pain-4125183 [Accessed: 16/1/2024].
Donna Christiano, Daniel Wiznia MD. (2023). What Can Cause Pain on the Right Side of the Lower Back?. Available from: https://www.healthline.com/health/pain-in-lower-back-right-side [Accessed: 16/1/2024].