Imate bolečine v sklepih? S težavo izvajate vsakodnevne aktivnosti zaradi omejenega obsega gibljivosti v sklepu?
Artritis je bolezensko stanje sklepnega hrustanca, ki prizadene ljudi vseh starosti, čeprav se pogosteje pojavlja pri starejši populaciji.
Artritis tipično povzroči bolečino v sklepu, vnetje, okorelost sklepov, zmanjšano gibljivost in posledično zmanjšano mišično moč.
Obstaja več vrst artritisa, katerih vzroki nastanka se razlikujejo, npr. osteoartritis nastane zaradi obrabe sklepa s staranjem medtem ko revmatoidni artritis nastane kot posledica avtoimunske motnje.
Celostno zdravljenje artritisa v kliniki Medicofit je sestavljeno iz več različnih faz rehabilitacije, ki si sledijo: specialna diagnostika, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in postrehabilitacija.
Fizioterapevtska rehabilitacija obvladuje simptome artritisa s kombinacijo manualne, instrumentalne in vadbene terapije.
Kako v kliniki Medicofit obvladujemo simptome artritisa in vam pomagamo ponovni prevzeti nadzor nad boleznijo razkrivamo v nadaljevanju.
Obstaja več vrst artritisa, ki se med seboj razlikujejo po vzroku nastanka in izraženih simptomih. Najpogostejše vrste artritisa so:
-
- Osteoartritis
Osteoartritis oz. osteoartroza je najpogostejša vrsta artritisa, ki nastane zaradi degenerativnih procesov v telesu (odziv telesa na staranje). V telesu se odvija postopna razgradnja hrustanca.
Osteoartritis se izraža v obliki bolečine v sklepu, okorelostjo, občutku nestabilnosti sklepa, zmanjšane gibljivosti in zmanjšane mišične moči.
Sklepi, ki nosijo nosilo težo telesa, kot so hrbtenica, kolk in koleno so najpogosteje prizadeti zaradi osteoartritisa.
-
- Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen, kjer imunski sistem telesa napada lastne celice v telesu.
Napad samega nase povzroči vnetje v sklepu, hude bolečine in nepopravljive poškodbe sklepa. Prav tako povzroči sistemske simptome, kot sta vročina in kronična utrujenost.
Revmatoidni artritis tipično prizadene več sklepov naenkrat in prav tako na obeh straneh telesa naenkrat (npr. roke, zapestja, stopala).

-
- Psoriatični artritis
Psoriatični artritis je vrsta artritisa, ki se pojavi pri pacientih, ki že obolevajo za kronično kožno bolezen, ki se imenuje psoriaza.
Psoriatični artritis povzroči vnetje sklepov, bolečine v sklepih, občutek togost in zmanjšanj obseg gibljivosti.
Najpogosteje prizadene male sklepe prstov na rokah in nogah vendar se je pojavi tudi na fasetnih sklepih hrbtenice.
-
- Juvenilni idopatski artritis
Juvenilni idiopatski artritis spada v skupno kroničnih artritičnih stanj, ki prizadenejo otroke in mladostnike in za katero je značilno dolgotrajno vnetje sklepov.
Juvenilni idopatski artritis povzroči simptome vnetja v sklepih, bolečine in okorelost ter težave z rastjo.
»Juvenilni« pomeni, da gre za artritis, ki prizadene mlajše otroke in »idiopatski« pomeni, da ne poznamo vzroka zakaj nastane.
-
- Ankilozirajoči spondilitis
Ankilozirajoči spondilitis je vrsta artritisa, ki najpogosteje prizadene hrbtenico in sakroiliakalne sklepe v telesu.
Ankilozirajoči spondilitis povzroči kronično vnetje v sklepih in hudo bolečino, ki omejujejo obseg gibljivosti in zaradi neaktivnost se prične zmanjševati mišična masa.
Ali ste vedeli, da ankilozirajoči spondilitis pogosteje prizadene moško odraslo populacijo?
Simptomi artritisa se razlikujejo na podlagi stopnje bolezni in intezivnost izvajanja vsakodnevnih aktivnosti (npr. služba). Najpogostejši simptomi artritisa so:
- Stalna ali občasna bolečina v enem ali več sklepih,
- Omejen obseg gibljivosti v sklepu,
- Okorelost sklepov, ki se največja zjutraj in po dolgi neaktivnosti,
- Deformiranost sklepov (vidna sprememba oblike sklepov)
- Otečeni, rdeči in vneti sklepi,
- Občutljivost na dotik (ob pritisku),
- Mišična oslabelost (upad mišične mase zaradi neaktivnosti),
- Splošna utrujenost zaradi nenehnega vnetja telesa in splošne obremenitve telesa,
- Sistemski simptomi (vročina, izguba telesne teže).

Artritis sam po sebi ni življenjsko nevaren vendar se šteje za izredno izčrpajočo bolezen zaradi:
- Kronične bolečine (Onemogoča normalno izvajanje vsakodnevnih aktivnosti in vpliva na zmanjšano splošno mobilnost),
- Progresivna poškodba sklepov (erozija hrustanca in kosti vodi do izgube funkcije sklepa in nepopravljivo škodo),
- Funkcionalne omejitve (Nemogoče izvajanje vsakodnevnih aktivnosti, kot so hoja, kuhanje, oblačenje itd.).,
- Večja možnost nastanka drugih zdravstvenih težav (Omejena funkcionalnost povzroča občutke frustracije, socialne izolacije in vodi celo v depresijo),
- Zmanjšana kakovost življenja
Osnova celostnega zdravljenja artritisa v kliniki Medicofit je diagnostični pregled, ki ga izvede fizioterapevt diagnostik.
Vsakemu pacientu pripada 60 minutna individualna obravnava s strokovnjakom fizioterapije (kasneje s strokovnjakom kineziologije) in 30 minutna instrumentalna obravnava.
Diagnostika
Fizioterapevt diagnostik prične diagnostični pregled s poglobljenim pogovorom o času trajanja težav, kdaj so bolečine intenzivnejše, o prisotnosti drugih bolezni in oceni bolečine.
Klinični pregled vključuje inspekcijo in palpacijo sklepa, kjer se pridobi vpogled o občutljivosti na dotik, o stabilnosti sklepa, o prisotnosti otekline in vnetja.
Izvedejo se meritve kinematike in meritve pasivne ter aktivne gibljivosti, kjer fizioterapevt diagnostik pridobi vpogled o omejitvi gibljivosti sklepa.
Nato se opravijo meritve mišične moči, ki prikažejo prisotnost morebitnih mišičnih deficitov in mišičnih neravnovesij.
Priporoča se izvesti slikovno diagnostiko, najpogosteje se izvede rentgen in magnetno resonančno slikanje.
Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi individualni program fizioterapevtskega zdravljenja.

Fizioterapija
Glavni cilj fizioterapevtskega zdravljenja je obvladovanje simptomov artritisa, kjer se zmanjša bolečino v sklepih, zmanjša se prisotno oteklino, poveča se stabilnost v sklepu, izboljša se obseg gibljivosti in okrepi se obsklepne mišice.
Strokovnjaki fizioterapije izvajajo manualno terapijo, terapijo prožilnih točk in sklepno mobilizacijo, kar vpliva na simptome, kot so omejen obseg gibljivosti, zakrčenost mišic in zmanjšanje bolečine.
Izvaja se instrumentalna terapija, kjer se s pomočjo TECAR WINTECARE terapije, visokoenergijskega SUMMUS laserja, 6D Action in visokotonska elekstrostimulacija HiTOP poveča lokalno prekrvavitev, sprošča globinska tkiva, spodbuja celični metabolizem in zmanjša bolečino.
Bistven del fizioterapevtske rehabilitacije artritisa je izvajanje terapevtske vadbe, s pomočjo katere se:
- okrepijo obsklepne mišice,
- poveča se obremenilna kapaciteta sklepa (sposobnost prenašanja obremenitev),
- vzpostavi se pravilno mišično razmerje v delovanju mišic,
- poveča se sklepna gibljivost in
- izboljša se proprioceptivne sposobnosti.
Kineziologija
Po uspešno zaključenem fizioterapevtskem zdravljenju vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do izboljšane telesne priprave.
Specialna kineziološka vadba je usmerjena v krepitev obsklepnih mišic, povečanja gibljivosti v sklepu, povečanju sklepne stabilnosti in izboljšanja sklepne propriocepcije (zaznave gibanja telesa v prostoru).
Progresivna vadba se sprotno prilagaja glede na vaše sposobnosti in glede na vaš napredek. S časom se poveča intezivnost in jakost vadbe.
Ključnega pomena je, da se s časom prične vključevati sklepno gibanje v bolj kompleksnejšo izvedbo vadbe in vključevanje preostalih delov telesa.

Postrehabilitacija artritisa
V kliniki Medicofit se zavedamo pomembnosti dolgotrajne oskrbe in vzdrževanja telesa preko izvajanja specialne vadbe zato se pacienti po zdravljenju artritisa udeležijo postrehabilitacijskega programa.
Postrehabilitacijski program je usmerjen v vzdrževanje optimalne funkcije telesa in preprečevanja možnosti nastanka novih poškodb.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje uspešno obvladamo simptome artritisa in ohranjamo funkcionalno stanje sklepov.
Chauhan K, Jandu JS, Brent LH, et al. Rheumatoid Arthritis. [Updated 2023 May 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441999/
Sen R, Hurley JA. Osteoarthritis. [Updated 2023 Feb 20]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482326/
Tiwari V, Brent LH. Psoriatic Arthritis. [Updated 2023 Jan 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547710/
Wenker KJ, Quint JM. Ankylosing Spondylitis. [Updated 2023 Apr 3]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470173/