Radikulopatija je klinično stanje, ki vključuje enega ali več živčnih korenin in povzroča moteno delovanje prizadetega živca – nevropatijo. Rezultat je radikularna bolečina, oslabelost v okončinah, otrplost ali parestezije ter težave pri nadzoru specifičnih mišic.
Pri radikulopatiji se pojavi okvara korenin ob hrbtenici, vendar se bolečina in spremljajoči simptomi običajno širijo na del telesa, ki ga oskrbuje ta specifični živec.
Na primer, utesnitev živčne korenine v vratni hrbtenici lahko povzroči bolečine v rokah. Podobno lahko utesnitev v ledvenem predelu povzroči bolečine in mravljince v stopalu.
Ali je lahko prizadetih več živčnih korenin hkrati? Absolutno. Stanje, pri katerem je prizadeta več kot ena živčna korenina, se imenuje poliradikulopatija.
Radikulopatija torej ni vzrok, temveč je vodilni simptom vaše osnovne težave. Za odpravljanje vzroka bolečine v hrbtenici bo potrebna natančna diagnostika in specialna fizioterapevtska obravnava. Vas zanima, kako vam pomagamo v Kliniki Medicofit?
Naročite se na zdravljenje radikulopatije
Cervikalna radikulopatija: Pri cervikalni radikulopatiji pride do utesnitve ali draženja živca v vratu na mestu, kjer ta zapusti hrbtenjačo. To lahko povzroči bolečine v ramenih ter mišično šibkost in odrevenelost, ki se prenaša po roki navzdol v dlan.
Torakalna radikulopatija: Pri torakalni radikulopatiji je ukleščen živec, ki se pojavi v zgornjem delu hrbta in povzroča simptome, kot so mravljinčenje, bolečina in odrevenelost, ki se lahko razširijo po prsnem košu, tudi v trebuh.
Lumbalna radikulopatija: Lumbalna radikulopatija se pojavi v spodnjem delu hrbtenice in je povezana z bolečinami v išiasu. Spodnji del hrbtenice je najpogostejše področje, ki ga prizadene radikulopatija.
Ker živci, ki izhajajo iz hrbtenjače, potujejo v različne dele telesa, se pri ljudeh pojavljajo različni simptomi, odvisno od mesta v hrbtenici – utesnitev v predelu vratu namreč povzroča povsem drugačno klinično sliko kot utesnitev v ledvenem predelu.
Cervikalna radikulopatija
Do cervikalne radikulopatije pride, ko je stisnjena živčna korenina v predelu vratne hrbtenice. Naš vrat je zelo gibljiv, zato je dovzeten za številne poškodbe, prav tako ni redkost obraba vratnih vretenc. Simptomi se kažejo kot:
- bolečine v vratu, rami, zgornjem delu hrbta ali roki
- mišična šibkost
- mravljinci v eni ali obeh rokah.
Torakalna radikulopatija
Do torakalne radikulopatije pride, kadar pride do kompresije ali draženja živčnih korenin v prsnem delu hrbtenice. To je redko stanje, ki se lahko napačno diagnosticira kot pasavec, srčni, trebušni ali žolčni zaplet.
Zakaj je to stanje redko? Lumbalgija v torakalni hrbtenici je redkejša, saj je ta predel hrbtenice slabše gibljiv, kar ga ščiti pred poškodbami in obrabnimi spremembami.
Simptomi, povezani s torakalno radikulopatijo so:
- pekoča ali ostra bolečina v rebrih, boku ali trebuhu
- bolečina, ki se lahko širi po prsnem košu kot »pas«
- odrevenelost in mravljinčenje.
Lumbalna radikulopatija
Najpogosteje pride kompresije ali draženja živčnih korenin v ledvenem delu hrbtenice, saj je ta predel mehansko najbolj obremenjen. Oseba lahko občuti bolečine v križu, nogah in dimljah.
Lumbalna radikulopatija je pogosto znana tudi kot išias. Kaže se kot odrevenelost in bolečina v križu, ki seva v boke, zadnjico ali stopalo. Bolečina v križu se običajno poslabša pri dolgotrajnem sedenju ali pri hoji.
Kdaj je lumbalna radikulopatija nevarna? V nekaterih primerih lahko pride do utesnitve snopa živcev, ki vplivajo na črevesje in mehur, kar povzroči inkontinenco blata in retenco urina – v tem primeru gre za nujno stanje, ki zahteva takojšno ortopedsko obravnavo.
Drugi splošni simptomi lahko vključujejo:
- pekoče bolečine v križu
- bolečina pri sedenju
- odrevenelost ali šibkost v nogi in stopalu
- spremembe zaznavanja občutka po koži.
Naročite se na zdravljenje radikulopatije
Vzroki za nastanek radikulopatije
Degenerativne spremembe medvretenčnih diskov in osteoartritis sta najpogostejši povzročitelj radikulopatije, vendar jo lahko povzročijo tudi različna stanja ali poškodbe, kot so:
Dodatni dejavniki tveganja za nastanek radikulopatije so visoka starost, pogosto dvigovanje težkih bremen, dolgotrajni ponavljajoči se gibi v hrbtenici in kajenje.
Naročite se na zdravljenje radikulopatije
Diagnostika radikulopatije
Pri bolečini v hrbtenici je vedno potrebno opraviti telesni pregled in izvesti več specifičnih testov.
Pri fizičnem pregledu se lahko razkrijejo motorni in senzorični primanjkljaji v distribuciji živčne korenine. Na primer, pri vratni radikulopatiji lahko Spurlingov test povzroči ali reproducira simptome, ki se širijo vzdolž roke. Pri ledveni radikulopatiji pa lahko Lasegue test poslabša vaše simptome.
Globoki tetivni refleksi (refleksi raztezanja) so lahko zmanjšani ali odsotni na področjih, ki jih inervira določena živčna korenina.
Potrebna je diagnoza osnovnega vzroka bolečine, ki se največkrat diagnosticira s pomočjo slikovnih preiskav, ki lahko vključujejo rentgensko slikanje, magnetno resonanco in računalniško tomografijo (CT). Izvede se lahko tudi test električne prevodnosti živcev, ki se imenuje elektromiografija (EMG).
Zdravljenje radikulopatije
Na srečo, lahko kar 95% ljudi doseže občutno olajšanje simptomov radikulopatije že s konservativnim zdravljenjem. To mora vključevati protivnetna zdravila (po oceni zdravnika), fizioterapevtsko zdravljenje ter izogibanje dejavnostim, ki obremenjujejo vrat ali hrbet.
Idealen cilj učinkovite fizioterapevtske obravnave je odpraviti osnovni vzrok in obnoviti normalno funkcijo živčne korenine. Najuspešnejši pristopi k zdravljenju vključujejo prav fizioterapijo in kineziologijo.
V kliniki Medicofit uporabljamo številne manualne tehnike manipulacije in mobilizacije hrbtenice, ki so izredno učinkovite pri zdravljenju akutne ledvene radikulopatije in vratne radikulopatije.
Ali ste vedeli, da v zdravljenje vključimo tudi najsodobnejše terapije, kot so TECAR Wintecare terapija, SUMMUS laser, diamagnetoterapija PERISO in elektroterapija HiTop, ki učinkovito pomagajo pri pospeševanju regeneracijskih procesov našega telesa.
Najpomembnejše so kinezioterapevtske vaje, ki se uporabljajo v kombinaciji z mnogimi prej omenjenimi metodami in s številnimi pozitivnimi dolgoročnimi rezultati.
Terapevtski načrt je v Kliniki Medicofit prilagojen sposobnostim in zdravstvenemu stanju pacienta.
Kdaj je potrebna operacija hrbtenice?
Čeprav so konzervativni pristopi k rehabilitaciji idealna prva izbira, se pri približno 5% pacientov stanje zadovoljivo ne izboljša.
Takrat velja razmisliti o kirurškem posegu, ki pa se resnično uporablja kot zadnji izhod v sili. Glede na vzrok radikulopatije se lahko to izvede z laminektomijo ali discektomijo.
Childress, M. A., & Becker, B. A. (2016). Nonoperative Management of Cervical Radiculopathy. American family physician, 93(9), 746–754.
Andersen, M. Ø., Andresen, A. K., Lorenzen, M. D., Isenberg-Jørgensen, A., & Støttrup, C. (2017). Ugeskrift for laeger, 179(23), V05170397.
Physiopedia. (2019). Radiculopathy. Available from: https://www.physio-pedia.com/Radiculopathy . [Accessed: 22/4/2024].
Medical News Today. (2023). Radiculopathy: Everything you should know. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318465#radiculopathy-symptoms . [Accessed: 22/4/2024].
Penn Medicine. (2020). Radiculopathy (Nerve Root Disorder). Available from: https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/radiculopathy . [Accessed: 22/4/2024].