Najpogostejša med boleznimi hrbtenice je herniacija medvretenčne ploščice. Poznamo več vrst herniacij v hrbtenici (diskus hernija, protruzija diska, ekstruzija diska, sekvecija diska, rupturna herniacija) in ena izmed njih je Schmorlova hernija ali intravertebralna hernija.
Schmorlova hernija nastane zaradi medvretenčne ploščice, ki se izboči v smeri navzgor ali navzdol v telo vretenca. Gre za pogosto bolezensko stanje, ki prizadane do 75% populacije, od mladostnikov do starostnikov. Povprečna starost posameznika s Schmorlovo hernijo je 55 let.
Vzrok nastanka bolezni je trenutno še nepoznan vendar težava nastane zaradi oslabljene medvretenčne ploščice, degeneracije vretenca ali avtoimunske reakcije.
Glavna razlika med Schmorlovo hernijo in diskus hernijo je v smeri izbočenja diska, namreč diskus hernija se izboči na stran in utesni živčno korenino, ki pozroči nevrološke simptome – pekočo bolečino in občutek mravljinčenja in odrvenelosti, ki izžarevajo v zgornji/spodnji ud.
Schmorlova hernija je nevarna, saj je asimptomatska, kar pomeni, da se njenih simptomov ne občuti dokler ni že prepozno in nastanejo kronične bolečine ter težave. Kadar se občutijo simptomi, posamezniki poročajo o ostri bolečini v hrbtenici.
Bolečina v hrbtenici in težave z gibljivostjo sta najpogostejša simptoma za obisk fizioterapevta diagnostika, ki odkrije vzrok vaših težav in zastavi nadaljnjo fizioterapevtsko zdravljenje.
Hrbtenico sestavlja 33 vretenc, ki so razvrščene v vratni, prsni, ledveni in sakralni predel. Vretenca so v sakralnem (medeničnem predelu) med seboj zaraščena. Vretenca so anatomsko zgrajena za omogočanje opore in gibljivosti celemu telesu ter zaščito hrbteničnega kanala (hrbtenjače).
Od vratnega do prvega sakralnega so vretenca med seboj ločena z medvretenčnimi ploščicami (diski). Medvretenčna ploščica ima mehko sredico (nucleus pulposus) in oklep okoli mehke sredice je fibrozen (tkivo iz kolagena). Osnovna funkcija medvretenčne ploščice je prenos sil in obremenitev, ki se odvijajo vsakodnevno na hrbtenico.
Hrbtenjača poteka od lobanje navzdol skozi vretenca hrbtenice in preko njenega živčevja prenaša sporočila med telesom in možgani. Pogosto so prizadete živčne strukture, kadar pride do izbočenja medvretenčne ploščice, ki povzročijo stanjšanje hrbteničnega kanala (spinalna stenoza) ali stiska živčne korenine (išias).
Kaj se sčasoma zgodi, ko se na hrbtenico vršijo preobremenitvene natezne sile, katerih anatomsko ni sposobna vzdržati?
Vzrok nastanka Schmorlove hernije
Mehanizem nastanka Schmorlove hernije nam je trenutno še nepoznan. Največja verjetnost za nastanek je v stresnih obremenitvah, ki se vršijo na prešibko medvretenčno ploščico. Medvretenčna ploščica postane prizadeta zaradi razlogov, kot so degenerativne strukturne hrbtenične spremembe, infekcija, metabolične bolezni, nastanek tumorja ali osteoporoze.
Znanstvene študije dokazujejo korelacijo med nastankom Schmorlove hernije in stopnjo degeneracije medvretenčnega diska.
Schmorlova hernija nastane, ko na hrbtenico delujejo prevelike obremenitve in se mehka sredica medvretenčne ploščice izboči navzgor ali navzdol v kostno vretence hrbtenice. Medvretenčna ploščica spremeni obliko in postane manj dovzetna za obremenitve, ki se vršijo na hrbtenico.
Pogosti vzroki nastanka Schmorlove hernije so natezne vertikalne obremenitve, kot je hoja, dolgotrajna stoja, skos iz višine in starost. Mladostniki, ki razvijejo juvenilno kifozo so kasneje dovzetnejši za razvoj Schmorlove hernije.
Schmorlova hernija nastane zaradi akutne travmatske poškodbe na hrbtenici in se jo loči od kronične oblike na podlagi MRI slikanja, saj pri akutni herniji ni prisotnega vnetja.
Schmorlova hernija se pogosteje pojavi v ledvenem predelu kakor v vratnem ali torakalnem predelu hrbtenice.
Schmorlova hernija je v večini primerov asimptomatična, kar pomeni, da posameznik ne občuti simptomov.
Simptomi kronične bolečine nastanejo zaradi vnetja, ki se razvije na vretencu. Vnetje nastane, kadar se mehka sredica izboči in pritisne ob kostni mozeg vretenca.
Akutne bolečine in simptomi (bolečina, omejena gibljivost, zmanjšana mišična moč) se hitro razvijejo v kronične bolečine, ki omejujejo vsakodnevno funkcioniranje.
Schmorlova hernija redko pritisne na živčno korenino, ki povzroči pekočo izžarevajočo bolečino v spodnji/zgornji ud.
Kaj storiti, ko začutite prve znake bolečine v hrbtenici? Priporočen je specialistični pregled pri fizioterapevtu diagnostiku.
Specialistični diagnostični pregled za akutne in kronične bolečine v križu je ključnega pomena pri postaviti pravilnega fizioterapevtskega zdravljenja.
Diagnostični pregled opravi fizioterapevt diagnostik, ki zajema:
- Anamnezo,
- Podrobno zgodovino bolezni,
- Oceno artrokinematike,
- Oceno mišične zmogljivosti in neravnovesja,
- Oceno bolečine,
- Obremenilno kapaciteto hrbtenice,
- Funkcionalne gibalne vzorce telesa,
- Biomehaniko hoje,
- Specifične teste.
Porušeni funkcionalni gibalni vzorci negativno vplivajo na vse telesne strukture, ki se s časoma oslabijo in posledično postanejo dovzetejše za poškodbe in bolečine.
Posebno pozornost se nameni merjenju obremenilne kapacitete hrbtenice v vseh položajih, ki razkrijejo nepravilnost v načinu obremenjevanja le te.
Primarni vzroki, kot so obraba fasetnih sklepov, artroza hrbtenice, degenerativne spremembe medvretenečne ploščice vodijo v nastanek Schmorlove hernije.
Celostna diagnostika se osredotoča na odkritje vzroka nastanka Schmorlove hernije in posledično tarčno zdravljenje le tega. To je edini pravi način odprave vaših bolečin.
Diagnozo Schmorlove hernije se potrdi z diagnostičnim slikanjem – magnetno resonanco (MRI) s strani specialista medicine (nevrokirurg ali ortoped).
Na podlagi pridobljenih podatkov o vašem telesu se zastavi individualno prilagojen fizioterapevtski program, ki je usmerjen v razreševanje vašega osebnega vzroka težav in nastalih omejitev.
Fizioterapevtsko in kinezioterapevtsko zdravljenje
Fizioterapevtski program za zdravljenje Schmornove hernije vključuje manualno terapijo, sklepno mobilizacijo, izvajanje specialne telesne vadbe in uporabo instrumentalnih naprav. Sestavljen je iz več stopenj, ki so prilagojene glede na akutne oziroma kronične bolečine, omejitve bolezni in vašega telesa ter glede na vaše zmožnosti.
Akutne ali kronične bolečine v hrbtenici, ki so nastale kot posledica Schmorlove hernije se obravnava celostno. Celostna fizioterapevtska obravnava je usmerjena v odpravo simptomov in vzroka nastanka bolezni. Z odpravljenim vzrokom zmanjšamo tveganje za ponovni pojav simptomov v prihodnosti.
Aktivno usmerjena fizioterapevtska rehabilitacija uspešno vzpostavlja prvotno gibalno funkcijo telesa in njegove drže, izboljša mišično moč in mišično sorazmerje, poveča gibljivost in mobilnost ter ohranja pravilen vzorec hoje.
Najsodobnejša podporna tehnologija se je izkazala za izredno učinkovito pri zdravljenju simptomov hernije. LASER terapija, ultrazvočna terapija, TECAR terapija in elektroterapija HiTOP s svojim delovanjem v telesu povzročijo hitrejši proces samoceljenja, ki občutno zmanjša bolečino, vnetje in nastalo oteklino.
Fizioterapevtska rehabilitacija se osredotoča na progresivne stabilizacije vaje (v smereh antifleksije, antiesktenzije, antirotacije in antilaterofleksije), ki izboljšajo gibljivost in moč telesnega jedra iz katerega izvira vso pravilno gibanje.
Program vključuje pravilno vzpostavitev funkcionalno gibalnih telesnih vzorcev, ki se spodbujajo preko intenzivnih vaj mobilnosti. Vsakodnevno obremenjevanje hrbtenice se izvaja v vseh gibanjih (pobiranje s tal, dolgotrajno sedenje, nošenje težkih bremen itd.), zato je pomembno okrepiti mišično moč in njeno vzdržljivost.
Pomembna je podrobna analiza izvajanja vaših vsakodnevnih gibov in učenje pravilnega izvajanja ter prilagajanja gibov, ki povzročajo bolečino in dodatno škodo.
Kineziološki program za Schmorlovo hernijo se prične izvajati po akutni fizioterapevtski fazi zdravljenja in vodi posameznika do uspešno opravljenih specifičnih testov rehabilitacije. Vsebuje specialno vadbo (nevro-mišično vadbo, ravnotežno in propriceptivno vadbo, trening za mišično moč in vzdržljivost) ki vzdržuje mišično moč, gibljivost in splošno kondicijo telesa. Osredotoča se na preventivno vzdrževanje gibalne funkcije telesa in preprečevanja novih nastalih poškodb.
Pred zaključkom zdravljenja se ponovno opravijo specifični testi, ki nam omogočajo vpogled v napredek rehabilitacije.
Naročite se na zdravljenje Schmorlove hernije
Ali lahko preprečim nastanek Schmorlove hernije?
Ohranjanje pravilne obremenilne kapacitete in mišične moči v hrbtenici, izogibanje napačnemu izvajanju vsakodnevnih gibov in ustrezna telesna teža zmanjšajo možnost nastanek Schmorlove hernije.
Učinkovito fizioterapevtsko zdravljenje preprečuje napredek že nastale Schmorlove hernije.
Schmorlova hernija je posebna vrsta hernije, ki zaradi svoje asimptomatičnosti povzroča najmanj težav. Kadar se pojavijo akutni simptomi v obliki ostre bolečine, nastanejo zaradi direktnega travmatskega udarca v hrbtenico. Na drugi strani kronični simptomi nastanejo zaradi dolgotrajno oslabljene medvretenčne ploščice, ki se izboči navzgor ali navzdol v sosednje vretence.
Schmorlova hernija se potrdi na podlagi diagnostičnega pregleda in diagnostičnega slikanja (MRI – magnetna resonance) iz katere prepoznamo, ali je bolezensko stanje akutnega oziroma kroničnega izvora. Kronična Schmorlova hernija povzroča vnetje v vretencu medtem ko ga pri akutnem stanju ni.
Gre za pogosto bolezensko stanje, kjer po zadnjih podatkih prizadane kar 38-75% celotne svetovne populacije. Po nekaterih podatkih so bolj dovzetni za razvoj Schmorlove hernije moški kot ženske.
Schmorlova hernija se v večini primerov zdravi konzervativno (fizioterapija in medikametozno zdravljenje/zdravila), saj je operacijski poseg redko kdaj indiciran/potreben.
Celostna zdravstvena obravnava vključuje pravilno postavljeno diagnozo preko diagnostičnega pregleda, individualno zastavljeno fizioterapevtsko zdravljenje in kinezioterapijo.
Fizioterapevtsko zdravljenje Schmorlove hernije se zaključi, ko pozitivno vplivamo na zmanjšanje degenerativnih procesov v telesu, odpravimo šibkost obhrbteničnih mišic in stabilizatorjev trupa, povečamo gibljivost v telesu in vzpostavimo pravilno telesno držo ter posledično pravilno obremenjevanje struktur v hrbtenici.
- Sadiq, I.M. Lumbar spine Schmorl’s nodes; prevalence in adults with back pain, and their relation to vertebral endplate degeneration. Egypt J Radiol Nucl Med50, 65 (2019). https://doi.org/10.1186/s43055-019-0069-9
- Kim HS, Raorane HD, Sharma SB, Wu PH, Jang IT. Infected Schmorl’s node: a case report. BMC Musculoskelet Disord. 2020 May 2;21(1):280. doi: 10.1186/s12891-020-03276-4. PMID: 32359347; PMCID: PMC7196219.
- Abu-Ghanem S, Ohana N, Abu-Ghanem Y, Kittani M, Shelef I. Acute schmorl node in dorsal spine: an unusual cause of a sudden onset of severe back pain in a young female. Asian Spine J. 2013 Jun;7(2):131-5. doi: 10.4184/asj.2013.7.2.131. Epub 2013 May 22. PMID: 23741552; PMCID: PMC3669699.
- Ekşi, M.Ş. et al. (2022) Schmorl’s nodes could be associated with intervertebral disc degeneration at upper lumbar levels and end-plate disease at lower lumbar level in patients with low back pain, Journal of Clinical Neuroscience. Elsevier. Available at: https://www.jocn-journal.com/article/S0967-5868(22)00160-6/fulltext
- Williams, F.M.K., Manek, N.J., Sambrook, P.N., Spector, T.D. and Macgregor, A.J. (2007), Schmorl’s nodes: Common, highly heritable, and related to lumbar disc disease. Arthritis & Rheumatism, 57: 855-860. https://doi.org/10.1002/art.22789
- Sonne-Holm S, Jacobsen S, Rovsing H, Monrad H. The epidemiology of Schmorl’s nodes and their correlation to radiographic degeneration in 4,151 subjects. Eur Spine J. 2013 Aug;22(8):1907-12. doi: 10.1007/s00586-013-2735-3. Epub 2013 Mar 16. PMID: 23503898; PMCID: PMC3731494.