Se soočate s težavami zaradi diskus hernije? Morda se spopadate z bolečinami v hrbtu ali vratu, ki se širijo v okončine, in omejujejo vašo sposobnost gibanja ter opravljanja vsakodnevnih opravil. Če ste imeli postavljeno to diagnozo, ste verjetno že slišali o možnosti operacije diskus hernije. Vendar pa se vedno znova postavlja vprašanje: Ali je kirurški poseg res edina in najboljša rešitev?
Diskus hernija se najpogosteje pojavlja v ledvenem predelu in povzroča simptome, ki jih skupno imenujemo »išias«.
Ali ste vedeli, da je diskus hernija eden izmed glavnih vzrokov bolečine v križu ter posledično odsotnosti od dela? Prevalenca je najvišja med 30. in 50. letom starosti.
Na srečo operacija diskus hernije običajno ni potrebna. Po raziskavah, ki jih navaja Harvard Health2, je operacija indicirana le pri približno 10% bolnikov s hernijo diska, saj se kar 90% primerov diskus hernije uspešno zdravi s sodobnimi fizioterapevtskimi pristopi.
To vam lahko potrdimo tudi v kliniki Medicofit, kjer smo že številnim pacientom z diskus hernijo pomagali odpraviti bolečine in izboljšati kakovost življenja.
Pacienti lahko pričakujejo, da bo njihova obravnava v primeru izbire fizioterapije na delovni nalog oz. napotnico potekala z zakasnjenim pričetkom in izključno akutno obravnavo. Zato pacientom priporočamo izbiro zasebne fizioterapije, ki omogoča celostno obravnavo.
V nadaljevanju vam predstavljamo kaj lahko pričakujete, če se odločite za operacijo hernije, vrste posegov, možne zaplete in vam predstavljamo rešitev vaših težav brez operacije in brez čakalnih vrst.
Diskus hernija je stanje hrbtenice, pri katerem notranji del medvretenčnega diska izstopi in pritiska na sosednje živčne strukture. Hrbtenični diski delujejo kot blažilci med vretenci, ki vaši hrbtenici omogočajo tridimenzionalno gibanje ter razporejajo obremenitvene sile med gibanjem..
Diskus hernija se običajno pojavi zaradi degenerativnih sprememb ali v nekaterih primerih zaradi akutne poškodbe diska. Ko notranji, želatinast del diska (nucleus pulposus) izstopi skozi šibko točko v zunanji trdni fibrozni plasti diska (anulus fibrosus), lahko pritisne na živčne korenine ali hrbtenjačo.
Najpogosteje se diskus hernija pojavi v predelu ledvene hrbtenice (L4-L5 in L5-S1) ter nekoliko redkeje vratne hrbtenice (C5-C6 in C6-C7).
Simptomi se lahko razlikujejo, vendar naši pacienti najpogosteje navajajo sledeče:
- Bolečina v hrbtu ali vratu, ki običajno seva v noge ali roke;
- Mravljinčenje in zmanjšanje mišične moči;
- Težave pri hoji, slabše ravnotežje ali koordinacija;
- Izguba nadzora nad izločanjem urina in blata ter senzorični izpadi.
Ali ste vedeli zakaj je diskus hernija najpogostejša na nivoju L4-L5 in L5-S1?
Približno 75 % gibanja (fleksije in ekstenzije) ledvenega dela hrbtenice se izvaja v lumbosakralnem sklepu na ravni L5-S1, 20 % na ravni L4-L5, le preostalih 5 % pa na preostalih ledvenih ravneh. Zato je hernija ledvenega diska v 90 % primerov pojavlja v spodnjih dveh nivojih.
Kdaj je operacija diskus hernije nujno potrebna?
Resnične nujne indikacije za operacijo diskus hernije so redke. Ob prvih bolečinskih simptomih oz. zgodnjih znakih kroničnih bolečin v križu operacija hrbtenice ni indicirana. Običajno se bolniki dobro odzivajo na specialno fizioterapevtsko zdravljenje, vendar kljub temu obstaja nekaj primerov, kjer hernija velja za ortopedsko urgentno stanje.
Obisk specialista je nujen v naslednjih primerih:
- Akuten zdrs diska – prisotni so hudi simptomi, ki ne ponehajo in so stalni (znotraj 24 ur)
- Progresivno slabšanje bolečin, mišične moči in mravljinčenje, ki ne poneha kljub več mesecem fizioterapevtskega zdravljenja
- Sindrom kavde ekvine – Na koncu hrbtenjače je snop občutljivih živčnih korenin, imenovan »cauda equina– konjski rep«, ki se tako imenuje zaradi svojega izgleda . Če hernija v tem predelu stisne te občutljive živce, lahko vodi v nevrološke izpade in motnje kot sta urinska inkontinenca in izguba nadzora nad črevesjem.
- Motnje občutka za dotik v obliki »jahalnih hlač« – Hernija v področju zgoraj omenjene kavde ekvine lahko povzroči izgubo občutka za dotik v predelu zgornjega del stegen, zadnjega del nog in zadnjice – tako imenovana oblika jahalnih hlač.
- Sindrom conusa medullarisa : Hernija na nivoju kjer se nahaja končni del hrbtenjače lahko povzroči motnje odvajanja urina in blata, spolno disfunkcijo in motnje občutka za dotik v predelu zadnjika.
Če opazite katerega od naštetih simptomov nikar ne odlašajte z obiskom zdravnika!
Fizioterapevti klinike Medicofit vam svetujemo, da v kolikor imate težave z bolečinami v križu, ne odlašajte s diagnostičnim pregledom in se naročite na rehabilitacijo preden postanejo vaše težave kronične ali še huje, pride do trajne poškodbe živcev.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji diskus hernije
Kaj je potrebno narediti pred operacijo hernije?
V sodobni rehabilitaciji hrbtenice velja načelo najprej konservativna obravnava in izključno v primeru neuspešnosti morebitno kirurško zdravljenje. Pred odločitvijo o operativnem posegu je potreben temeljit klinični pregled pri zdravniku, ki opravi laboratorijske preiskave in slikovno diagnostiko.
Pred posegom je potrebno opraviti magnetno resonanco (MR), kjer si kirurg natančno prikaže lokacijo hernije in oceni njen vpliv na okoliške strukture hrbtenice. V kolikor pacient ni primeren za magnetno resonanco zaradi srčnega spodbujevalnika ali morebitnih kovinskih tujkov, se pacienta napoti na preiskavo imenovano CT – mielografija.
S slikovno diagnostiko izločimo nekatere mejne indikacije za operativno zdravljenje in v večini primerov potrdimo zdravljenje s fizioterapijo in kineziologijo.
Diagnostični testi so pomembni za ustrezne specifikacije zdravljenja, saj uspešna rehabilitacija v kliniki Medicofit temelji na prilagajanju vaj in tehnik terapij vašim simptomom ter omejitvam. Vaše zdravje in dobro počutje sta naša največja prioriteta.
Kakšne vrste operacij poznamo?
Obstaja več vrst operacij hrbtenice. Izbran postopek bo odvisen od lokacije hernije, njenega obsega in splošnega stanja bolnika. Vsaki operaciji na hrbtenici sledi dolgotrajna fizioterapevtska rehabilitacija, zato vam priporočamo, da se na fizioterapijo prijavite še pred operacijo in si tako zagotovite pravočasno obravnavo.
V nadaljevanju vam predstavljamo najpogostejše vrste operacij.
Mikrodiscektomija
Mikrodiscektomije je najpogostejši operacijski postopek evakuacije diskus hernije. Pri posegu se skozi majhen kožni rez ( s pomočjo mikroskopa) odstrani izbočen del diskusa in nukleus ter poskuša ohraniti čim večji del zdravega fibroznega tkiva, ki daje oporo vretencem.
Ta tehnika omogoča hitrejše okrevanje in manjše tveganje za pooperativne zaplete in je skoraj v celoti zamenjala odprto discektomijo – predhodnji poseg, ki je bil bolj invaziven in je imel več pooperativnih zapletov.
Laminektomija
Lamina je del vretenca, ki pokriva in ščiti hrbtenični kanal. Včasih je za popravilo hernije diska potrebno odstraniti del lamine (laminotomija) ali celotno lamino (laminektomija). Pri obeh posegih se naredi majhen rez po sredini hrbta ali vratu, nad območjem hernije diska. Z odstranitvijo lamine ima kirurg boljši dostop do medvretenčnega diska, vendar lahko zaradi posega nastane določena mera nestabilnosti.
Spondilodeza oz. spinalna fuzija
To je skupina operativnih posegov zatrditve hrbtenice, kjer se za stabilizacijo segmentov hrbtenice, z uporabo kirurških materialov (vijakov, palic, kletk ali umetne kosti) poveže dve ali več vretenc, ki tvorijo eno stabilno strukturo. Ta postopek se uporablja, ko je potrebno stabilizirati hrbtenico po odstranitvi diska.
Pri operaciji hernije je spinalna fuzija največkrat potrebna po laminektomiji ledvene hrbtenice. Spinalna fuzija sicer razpre medvretenčne prostore in sprosti živce, vendar hrbtenica v teh segmentih ni več gibljiva.
Ali ste vedeli da obstajajo tudi umetni diski? Ponekod v tujini se že izvaja postopek vgrajevanja umetnega diska (angl. Artificial Disc Replacement – ADR). To je postopek, kjer se preko abdominalnega pristopa odstrani oboleli medvretenčni disk in se zamenja z umetnim. Prednost tega posega pred spinalno fuzijo je predvsem ohranitev gibljivosti hrbtenice.
Ali je po operaciji diskus hernije potrebno fizioterapevtsko zdravljenje?
Najpogostejše zmotno prepričanje je, da kirurško zdravljenje hrbtenice zadostuje za uspešno dolgoročno odpravljene kronične bolečine in išias.
Operativno zdravljenje hrbtenice je učinkovito izključno kadar vključuje vsaj 12-16 tedensko specialno konseravtivno obravnavo s fizioterapijo in kineziologijo, ki temelji na načelih povrnitve polne obremenilne kapacitete hrbtenici.
Pacienti morajo konservativno obravnavo pričeti v obdobju 3 tednov od nastopa operacije, sicer zaradi mišične atrofije in izgube mišične moči tvegajo neuspešnost kirurškega posega.
Pacienti lahko pričakujejo, da bo njihova obravnava v primeru izbire fizioterapije na delovni nalog oz. napotnico potekala z zakasnjenim pričetkom in izključno akutno obravnavo. Zato pacientom priporočamo izbiro zasebne fizioterapije, ki omogoča celostno postoperativno obravnavo.
Možni zapleti pri operaciji diskus hernije
Operacija diskus hernije velja za varen poseg z malo zapleti, vendar kot pri vsakem kirurškem posegu, tudi pri discektomiji obstajajo določena tveganja.
Možni zapleti vključujejo:
- Ponovitev hernije diska: Po operaciji obstaja okoli 15% tveganje za ponovitev hernije na istem ali drugem nivoju. Med operacijo se ne odstrani celotna medvretenčna ploščica, zato se lahko skozi steno diska sčasoma potisne preostali fibrozni material, ki stisne živce in povzroči ponovitev simptomov.
- Vztrajanje simptomov: V nekaterih primerih operacija ne odpravi bolečin, odrevenelosti in šibkost.
- Poškodba hrbtenjače ali živcev : Vsak poseg na hrbtenici lahko vodi v poškodbo živcev, kar lahko (odvisno od nivoja poškodbe hrbtenjače) povzroči težave pri hoji, težave z ravnotežjem ali motnje v delovanju črevesja ali mehurja.
- Iztekanje likvorja: Pri operacij se lahko poškoduje membrana, ki obdaja hrbtenjačo – dura. Ob poškodbi dure lahko na mestu rane izteka možganska tekočina imenovana likvor, kar se kaže kot močen glavobol in znatno poveča tveganje za okužbo možganskih ovojnic (meningitis).
- Okužba rane, krvavitev in težave pri celjenju kirurške rane.
Kakšen je proces okrevanja po operaciji diskus hernije?
1 dan po operaciji
Bolnika se na noge postavi že nekaj ur po operaciji. V kolikor se bolnik dobro počuti, se v medicinskem spremstvu lahko sprehodi po hodniku še isti dan. Prav tako se bolnika nauči pravilnega vstajanja in posedanja v posteljo. Običajno bolniki zapustijo bolnišnico znotraj 24 ur.
1 teden po operaciji
Prvih nekaj dni je priporočljivo, da bolnik omeji gibanje in počiva. Svetuje se predvsem hoja po ravnem med 10-15 minut večkrat dnevno – odvisno od zmožnosti. Fizioterapija bo običajno vključena v načrt okrevanja že 3. dan po posegu.
1 mesec po operaciji
Pacientom se priporoča lahkotna hoja po ravnem in po stopnicah, s stopnjevanjem glede na prisotnost bolečin. Izogibati se je potrebno dvigovanju težkih predmetov (dovoljeno je dvigovanje do 3kg), prepogibanju, hitrim in sunkovitim gibom v hrbtenici in dolgotrajnemu sedenju.
Za pacienta po operaciji je ključna vključitev v postoperativno fizioterapevtsko rehabilitacijo. Številni pacienti se po prvem mesecu počutijo že bolje zaradi odsotnosti bolečin in zmotno mislijo, da je njihova hrbtenica že v optimalnem funkcijskem stanju!
4 – 6 mesecev po operaciji
4 -6 mesecev po operaciji in ustreznem fizioterapevtskem zdravljenju je dovoljena polna aktivnost in povrnitev v normalen vsakdan, vendar se je potrebno še vedno izogibati pretiranemu obremenjevanju hrbtenice in izvajati aktivnosti v pravilni telesni drži.
Tveganja, ki jih srečujemo v kliniki Medicofit v postoperativnem obdobju:
- Zakasnela obravnava fizioterapije, ki ni izvajana v okvirju najkasneje 3 tednov od izvedbe operativnega zdravljenja.
- Pasivna fizioterapija, ki ne vključuje vaj za zgodnjo aktivacijo ključnih iztegovalk hrbtenice in mišičnih skupin erector spinae, predvsem longissimus thoracis, spinalis thoracis in Iliocostalis.
- Pri številnih pacientih, ki k nam prihajajo s predhodno že izvedeno fizioterapijo opažamo pomanjkanje krepitve abduktorjev in zunanjih rotatorjev kolka ter izometrične moči asimptomatskih kotov fleksije hrbtenice. Gre za ključna področja celostnega zdravljenja hrbtenice, ki omogočajo manjšo direktno obremenitev ledvene in križne hrbtenice pri vsakodnevnih aktivnostih.
- Obravnava na delovni nalog, kjer predvsem opažamo odmik od sodobne klinične prakse, ki vključuje specialne vaje za integracijo mišičnih skupin hrbtenice v gibalne vzorce počepanja, dvigovanja bremen, rotiranja in upogibanja v različnih naravnih položajih. Celostno zdravljenje hrbtenice mora biti usmerjeno v povrnitev gibanja kot celote.
Celostno zdravljenje diskus hernije v kliniki Medicofit
Pacientom pred izbiro operativnega posega zaradi izoliranih ali kombiniranih stanj: išias, diskus hernija, spinalna stenoza, bolečine v križu; vedno svetujemo celostno konservativno zdravljenje.
Pogosto obravnavamo t. i. mejne indikacije za operativni poseg, kjer je pacient že izvajal fizioterapijo vendar ni bila učinkovita. V takem primeru opravimo analizo izvajanih vaj in točne metodike izbrane progresije.
V 95% primerih ugotovimo, da fizioterapija ni upoštevala glavnih načel sodobne rehabilitacije, oz. najpogosteje gre za ne izvedeno celostno zdravljenje, z izključno akutno fizioterapijo. V kolikor zdravljenje hrbtenice ni bilo izvajano v okviru celostnega programa rehabilitacije, v metodičnem 12-16 tedenskem trajanju, ne moremo govoriti, da je edina preostala možnost za pacienta operacija.
Celostno fizioterapevtsko zdravljenje diskus hernije je v kliniki Medicofit zasnovano glede na najnovejše smernice medicinske stroke in je sestavljeno iz strokovnega multidisciplinarnega tima, ki vas bo spremljal od začetka zdravljenja do brezskrbnega življenja brez bolečin.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji diskus hernije
Diagnostični pregled
Na začetku zdravljenja fizioterapevt diagnostik opravi usmerjen diagnostični pregled, ki je sestavljen iz poglobljenega pogovora (anamneza) in telesnega pregleda, ki vključuje:
- Analiza funkcionalnega stanja vaše hrbtenice in telesne drže;
- Analiza gibalnih vzorcev;
- Ocena bolečinske prizadetosti;
- Testi pasivne in aktivne gibljivosti in ocena mišične moči;
- Specialni testi za oceno radikulopatije (Lasegue, Ely, Bowstring);
- Iskanje mišičnih deficitov;
- Ocena refleksov;
- Manualno testiranje senzorike (iskanje področij kože, kjer je spremenjen občutek za dotik).
Akutna fizioterapija
Akutna faza zdravljenja v kliniki Medicofit je usmerjena predvsem v zmanjšanje bolečine in vnetja ter obnovi gibalnih sposobnosti. V akutni fazi se osredotočimo na zmanjšanje bolečin in vnetja ter odpravo mehanskih obremenitev diska s pravilno telesno držo in gibanjem v ne bolečem obsegu.
Agresivni ponavljajoči se gibi na hrbtenico v fazi vnetja lahko podaljšajo zdravljenje ali povzročijo dodatne poškodbe. Zato je v prvi fazi cilj odpraviti pretirane mehanske obremenitve hrbtenice, vzpostaviti pravilno obremenilno kapaciteto in zagotoviti varno okolje za nadaljnje zdravljenje. Program rehabilitacije je prilagojen vsakemu posamezniku in vključuje:
Manualna terapija : Gre za specialne ročne tehnike, ki jih izvede za to usposobljen strokovnjak fizioterapije in so ključni del zdravljenja diskus hernije. Manualna terapija se osredotoča na manipulacijo in mobilizacijo hrbtenice in okoliških struktur z namenom zmanjšanja pritiska na prizadeti disk, sprostitve mišic in izboljšanje gibljivosti.
Specialne terapevtske vaje : Prilagojene so vsakemu pacientu in so usmerjene v krepitev globokih hrbtnih mišic (skrbijo za poravnan trup), globokih trebušnih mišic (povečajo tlak v abdominalni votlini in nudijo ledveno oporo) in ostalih stabilizacijskih mišic, ki so ključne za zmanjšanje obremenitve prizadetega diska.
Prav tako je ključna vzpostavitev optimalne mobilnost in kontrole medenice. Vaje se progresivno stopnjujejo z namenom večanja obremenitvene kapacitete hrbtenice.
V kliniki Medicofit uporabljamo najsodobnejše fizioterapevtske naprave, ki še dodatno pripomorejo k boljši regeneraciji tkiva, izboljšajo krvni obtok, spodbujajo celični metabolizem in delujejo protibolečinsko.
Naprave, ki jih uporabljamo so :
Postakutna kineziologija
Strokovno vodena vadba je ključni element rehabilitacije diskus hernije. Strokovnjaki kineziologije bodo za vas pripravili individualni program vadbe.
Glavno pozornost je potrebno bodo namenili krepitvi muskulature ob hrbtenici v polnih obsegih gibljivosti, aktivaciji globokih stabilizatorjev hrbtenice, vajam za povečanje moči in stabilnosti jedra hrbtenice ter povečanju gibljivosti hrbtenice – predvsem fleksije in ekstenzije hrbtenice z dodatnimi bremeni.
Preventivna kinezioterapija
V kliniki Medicofit smo za vas pripravili postrehabilitacijski vadbeni program, saj se zavedamo da je diskus hernija degenerativno stanje, ki največkrat nastane prav zaradi slabe fizične kondicije, nepravilne telesne drže in zmanjšane moči stabilizatorjev trupa.
Zaključni del programa se zato osredotoča na vzdrževanje moči, izboljšanje gibljivosti in krepitvi celotnega telesa, kar uspešno preprečuje ponovitev nastanka simptomov diskus hernije. Hrbtenica je steber našega telesa – poskrbite za njeno zdravje in se prepustite strokovnjakom klinike Medicofit.
Celostno zdravljenje je pogosto pojem, ki je laično zmotno povezan s holistično obravnavo telesa skozi energijske in psihosomatske obravnave.
V okviru ortopedskih poškodb celostno zdravljenje zajema opis strokovnih aktivnosti, ki združujejo akutne tehnike za zmanjšanje bolečine, terapevtsko vadbo za obdobje prisotnih omejitev in postakutno opravnavo za povrnitev polne obremenilne kapacitete.
Klinika Medicofit je v Sloveniji prva in edina, klinika ki razvija znanstveno podprto celostno zdravljenje mišično-skeletnih stanj.
Ali je operacija hernije res nujna?
Operacija diskus hernije je nujno potrebna le, če je večmesečno konservativno zdravljenje neuspešno ali pa so ogrožene živčne strukture v hrbtenici.
Kako dolgo traja okrevanje po operaciji hernije?
Okrevanje po operaciji hernije je postopen proces in je odvisno od vrste posega ter splošnega stanja in kondicije posameznika. Večina pacientov se počuti boljše že po prvem mesecu, vendar lahko traja tudi do 6 mesecev za popolno obnovo funkcije hrbtenice.
Ali obstajajo posebni ukrepi ali priporočila pred in po operaciji hernije za hitrejše okrevanje?
Da. Kirurg vam bo pred operacijo postopek kar se da dobro razložil in vam podal navodila glede priprave na operacijo in navodila za pooperativno nego.
Ali je operacija hernije trajna rešitev ali se hernija lahko ponovno pojavi?
Operacija diskus hernije sicer res akutno odstrani izbočen del diska, vendar ne preprečuje ponovnega nastanka na istem ali drugem nivoju. Študije so pokazale, da je 10 let po operaciji diskus hernije stanje hrbtenice pri operiranih in ne-operiranih pacientih enako. Pomembno je, da skrbite za svojo hrbtenico in upoštevate preventivne ukrepe za zmanjšanje tveganja ponovitve diskus hernije.
- Yoon WW, Koch J. Herniated discs: when is surgery necessary? EFORT Open Rev. 2021 Jun 28;6(6):526-530. doi: 10.1302/2058-5241.6.210020. PMID: 34267943; PMCID: PMC8246101.
- Will my herniated disc heal on its own? – Harvard Health. (n.d.). Retrieved August 1, 2023, from https://www.health.harvard.edu/pain/will-my-herniated-disc-heal-on-its-own
- Dowling TJ, Munakomi S, Dowling TJ. Microdiscectomy. [Updated 2023 Feb 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555984/
- Benzakour T, Igoumenou V, Mavrogenis AF, Benzakour A. Current concepts for lumbar disc herniation. Int Orthop. 2019 Apr;43(4):841-851. doi: 10.1007/s00264-018-4247-6. Epub 2018 Nov 30. PMID: 30506088.
- Vangelder LH, Hoogenboom BJ, Vaughn DW. A phased rehabilitation protocol for athletes with lumbar intervertebral disc herniation. Int J Sports Phys Ther. 2013 Aug;8(4):482-516. PMID: 24175134; PMCID: PMC3812831.
- Truumees E, Geck M, Stokes JK, Singh D. Lumbar Microdiscectomy. JBJS Essent Surg Tech. 2016 Jan 27;6(1):e3. doi: 10.2106/JBJS.ST.N.00093. PMID: 30237913; PMCID: PMC6145613.