Bolečina običajno nastane zaradi poškodbe tkiva in aktivacije bolečinskih receptorjev, imenovanih nociceptorji. Čeprav je vsaka vrsta bolečine vsekakor neprijetna, ima tudi zaščitno vlogo, saj nas opozori na potencialno nevarnost in nas spodbudi, da se umaknemo iz vira bolečine, s čimer preprečimo nadaljnje poškodbe – če postavite roko nad plamen ognja, jo boste zelo hitro refleksno umaknili.
Nevropatska bolečina pa je popolnoma drugačna. Povzroči jo direktna poškodba ali obolenje živčnih vlaken, ki vodi v nastanek kronične bolečine po poteku prizadetega živca. Te spremembe lahko vplivajo na osrednji živčni sistem, kot so možgani in hrbtenjača, ali na periferni živčni sistem, kot so živčne korenine v hrbtenici ali periferni živci po okončinah.
Ali ste vedeli, da ima kar 31% primerov bolečine v križu nevropatsko komponento? Kronične utesnitve živčnih korenin, lahko resno poškodujejo integriteto živčnih vlaken.
Nekateri posamezniki se soočajo z nevropatsko bolečino že dolga leta ali celo desetletja, pri čemer zdravila, ki jih uporabljajo za lajšanje bolečin, prinašajo tudi številne neželene učinke, ki dodatno poslabšajo njihovo kakovost življenja.
Zato je pomembno, da poleg farmakoloških pristopov uporabimo tudi nefarmakološke metode za obvladovanje bolečine, ki vplivajo na percepcijo bolečine, pri čemer se združujejo različne strokovne veje za optimalno obravnavo bolnika.
Naročite se na zdravljenje nevropatske bolečine
Vzroki in vrste nevropatske bolečine
Nevropatska bolečina se lahko pojavi po različnih dogodkih, kot so možganska kap, multipla skleroza ali poškodba hrbtenice, kar povzroči okvaro osrednjega živčevja to stanje imenujemo centralna nevropatska bolečina.
Na drugi strani pa je periferna nevropatija, ki nastane kot posledica perifernih živčnih poškodb. Pogost primer, ki ga vidimo v klinični praksi, so degenerativne spremembe – npr. osteofiti hrbtenice pri osteoartrozi, ki pritisnejo na živce in povzročijo radikulopatijo v križu ali vratu.
Nevropatsko bolečino lahko povzroči tudi hernija diska ali spinalna stenoza, ki lahko s trajnim pritiskom na živce, povzročita resno okvaro.
Pogost vzrok je tudi sladkorna bolezen, kjer motena presnova glukoze poškoduje periferne živce, kar povzroči neprijetne občutke, kot so mrzle noge, mravljinčenje in pekoč občutek – največkrat se pri diabetesu pojavijo mravljinci v stopalu.
Ali ste vedeli, da je sladkorna bolezen odgovorna za kar 30% vseh primerov nevropatske bolečine? V nekaterih primerih bolezen uniči živce do te mere, da bolniki ne morejo več zaznati občutka na prstih ali podplatih, kar lahko povzroči kronične rane, zaradi slabšega zaznavanja bolečine v stopalu.
Ena izmed bolj znanih nevropatij je definitivno sindrom karpalnega kanala, kjer pride do utesnitve živca v zapestnem prehodu, kar povzroči značilne parestezije in bolečine v zapestju.
Naročite se na zdravljenje nevropatske bolečine
Simptomi nevropatske bolečine
Pri nevropatski bolečini gre za nenadzorovano aktivnost električnih impulzov v poškodovanem živcu, ki se pojavljajo kot nenadni elektični sunki ali pa prihajajo v valovih. Te bolečine pogosto dosežejo izjemno visoko stopnjo intenzivnosti, včasih celo do te mere, da postanejo neznosne. Značilno so prisotne pekoče bolečine, ki jih lahko spremlja občutek mravljinčenja.
Simptomi nevropatske bolečine se lahko nekoliko razlikujejo pri posameznikih, vendar so značilni:
- streljajoča, pekoča kronična bolečina
- mravljinčenje, otrplost ali občutek “ščemenja”
- spontana bolečina, ki se pojavi brez jasnega sprožilca
- potencirana bolečina, ki jo sprožijo dogodki, ki običajno niso boleči – na primer dotik, izpostavljenost hladnim temperaturam ali česanje las
- težave pri spanju ali počitku , saj se bolečina značilno poslabša v mirovanju.
Če je nevropatska bolečina prepoznana v zgodnji fazi, je mogoče sprejeti ukrepe za preprečevanje poslabšanja simptomov ali razvoja kroničnih težav. Številne vzroke lahko odpravimo še preden nastopijo trajne okvare!
Naročite se na zdravljenje nevropatske bolečine
Diagnostika nevropatske bolečine
Diagnostični postopek za nevropatsko bolečino temelji na identifikaciji simptomov, ki kažejo na motnje senzoričnega sistema, kot so specifična območja bolečine, parestezije (mravljinčenje/elektriziranje), dizestezije (spontana bolečina), alodinija (bolečina ob nebolečem dražljaju) in hiperalgezija (nesorazmerna bolečina glede na dražljaj).
Diagnozo postavimo na podlagi anamneze, kliničnega pregleda ter uporabe presejalnih testov, kot je vprašalnik o nevropatski bolečini.
Če je sum na nevropatsko bolečino potrjen, se izvede dodaten nevrološki pregled. Dodatne preiskave, kot so nevrofiziološke ali slikovne metode, se lahko uporabijo za razjasnitev vzroka, vendar niso vedno potrebne.
Zdravljenje nevropatske bolečine
Zdravljenje nevropatske bolečine je izredno zahtevno in zahteva uporabo številnih modalitet. Fizioterapija predstavlja ključni del obravnave nevropatske bolečine, saj se osredotoča na zmanjšanje proženja bolečinskih dražljajev. Posebej učinkovita je terapevtska vadba za bolečine v vratu in hrbtenici, medtem ko je pri periferni nevropatiji priporočena perkutana elekrostimulacija živcev.
Prvi korak do boljšega počutja predstavlja diagnostična terapija v kliniki Medicofit, kjer ocenimo gibljivost sklepov, mišično moč, držo in druge biomehanske dejavnike, ki lahko vplivajo na pojav bolečine. To omogoča načrtovanje terapevtskih vaj in tehnik, usmerjenih v izboljšanje telesnih funkcij in zmanjšanje obremenitve na prizadetih območjih.
Strokovnjaki posebej za vas razvijejo individualiziran program terapevtskih vaj, ki vključujejo raztezanje, krepitev, proprioceptivno vadbo in funkcionalno rehabilitacijo.
Cilj je okrepiti mišično stabilizacijo, izboljšati držo, zmanjšati napetost v tkivih in spodbuditi naravne mehanizme bolečinskega nadzora.
Poslužujemo se številnih manualnih tehnik, kot so mobilizacija sklepov, miofascialne tehnike in nežne tehnike sprostitve tkiv, za zmanjšanje mišičnih napetosti, izboljšanje gibljivosti sklepov in zmanjšanje bolečine.
Ste že slišali za visokotonsko stimulacijo HiTop? Elektroterapevtske modalitete, kot je HITOP, interferenčna terapija ali ultrazvok, se lahko uporabljajo za zmanjšanje bolečine, modulacijo živčnih impulzov in spodbujanje procesov celjenja živčnih vlaken.
Uporabljamo tudi TECAR terapijo, terapevtski laser, diamaganetoterapijo PERISO in številne druge sodobne pristope.
Te ne-farmakološke metode se običajno kombinirajo s farmakološkim zdravljenjem za celostno obravnavo nevropatske bolečine.
Kako poteka farmakološko zdravljenje?
Obvladovanje nevropatske bolečine je izzivno, saj običajni analgetiki običajno niso dovolj učinkoviti, enako velja za opioidne analgetike. Za obvladovanje nevropatskih bolečin se pogosto zatekamo k zdravilom, ki spadajo v skupini antidepresivov in antiepileptikov.
Ta zdravila spreminjajo odzivnost živčevja, kar delno zmanjšuje intenzivnost in pogostost električnih impulzov ter s tem olajšajo bolečino. Zgolj farmakološke metode brez pravilnih prilagoditev življenjskega sloga, žal ne zadostujejo za olajšanje nevropatske bolečine.
Gorazd Požlep et al. (2022) NEVROPATSKA bolečina : priporočila za celostno obravnavo bolnika, Ljubljana : Slovensko združenje za zdravljenje bolečine.
Costigan, M., Scholz, J., & Woolf, C. J. (2009). Neuropathic pain: a maladaptive response of the nervous system to damage. Annual review of neuroscience, 32, 1–32. https://doi.org/10.1146/annurev.neuro.051508.135531
Finnerup, N. B., Kuner, R., & Jensen, T. S. (2021). Neuropathic Pain: From Mechanisms to Treatment. Physiological reviews, 101(1), 259–301. https://doi.org/10.1152/physrev.00045.2019
Bouhassira D. (2019). Neuropathic pain: Definition, assessment and epidemiology. Revue neurologique, 175(1-2), 16–25. https://doi.org/10.1016/j.neurol.2018.09.016
Jensen, T. S., & Finnerup, N. B. (2014). Allodynia and hyperalgesia in neuropathic pain: clinical manifestations and mechanisms. The Lancet. Neurology, 13(9), 924–935. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(14)70102-4