Vsak človek se je že zbudil in začutil otrdelost v vratu, ki je omejevala njegovo normalno gibanje oziroma vsakodnevno funkcioniranje, ali pa se je otrdelost razvila tekom dneva po fizično napornih obremenitvah, npr. premikanju težke garderobne omare ali športni aktivnosti.
Zbuditi se s heksenšusom ali trdim vratom je nadležno, vendar ne nujno nevarno. Heksenšus ponavadi nastane zaradi mišic v vratu ali bolezenskega stanja, kot je osteoartritis, ki prizadane hrbtenične fasetne sklepe. Kdaj pa so simptomi heksenšusa nevarni za vaše zdravje, boste izvedeli v nadaljevanju.
Anatomija vratne hrbtenice
Hrbtenica je ključnega pomembna pri našem osnovnem gibanju in hoji, saj nam daje strukturo in oporo. Ob enem predstavlja zaščito za hrbtenjačo, ki je del centralnega živčnega sistema, kateri omogoča funkcionalno gibanje in normalno delovanje notranjih organov.
Vratni predel je najbolj gibljiv del celotne hrbtenice. Vratna hrbtenica se začne tik pod lobanjo in vsebuje 7 vratnih vretenc, ki zavzemajo lordotično krivino. Posebnost vratnih vretenc je v njihovi anatomski zgradbi, ki poleg glavne odprtine za hrbtenjačo vsebujejo odprtine za arterije, katere odvajajo kri iz srca v možgane.

Dodatna posebnost vratne hrbtenice je v prvem in drugem vratnem vretencu, ki se imenujeta atlas (prvo vretence) in axis (drugo vretence). Njuna anatomska zgradba omogoča večji obseg gibljivosti vratu, posebej gib rotacije.
Gibljivost vratne hrbtenice predstavlja večjo nevarnost za gibalne poškodbe zaradi fizične oblike vretenca, ki so manjša in dodatno obremenjena s težo glave ter zmanjšane mišične opore (1).
Kakšni so simptomi heksenšusa?
Močan heksenšus v vratu se odraža kot omejeno gibanje (posebej omejen gib je obračanje glave v eno ali drugo smer), otrdelost in bolečina. Omejeno gibanje v vratu povzroči, da se je potrebno obračati s celim telesom, kar vpliva na izvajanje vsakodnevnih aktivnosti, kot je vožnja.
Stopnja bolečine, ki jo posameznik občuti je subjektivna in se zato spreminja v njeni intezivnosti. Posamezniki bolečino heksenšusa opišejo kot ostro ali topo.
Zakrčenost mišic ustari pritisk na živec, ki izhaja iz hrbtenjače v vratni hrbtenici, kar povzroči mravljinčenje, občutek odrvenelosti in pekočo bolečino, ki izžareva v roko.
Pridružena simptoma heksenšusu sta glavobol in bolečina v ramenu (2).
Kako dolgo traja heksenšus v hrbtu?
Heksenšus simptomi izginejo v časovnem obdobju od enega dneva do enega tedna. Čas zdravljenja je primarno odvisen od vašega načina pristopa zdravljenja. Pravilni pristop zdravljenja heksenšus simptomov vpliva na stopnjo bolečine in zmanjša možnost ponovnega pojava stanja.
Kaj pomeni, če trajajo simptomi heksenšusa dlje kot en teden? Priporočen je obisk zdravnika.
Kaj so vzroki za nastanek heksenšusa?
Nastanek heksenšusa v vratu je posledica enega ali skupek različnih dejavnikov, ki vplivajo na razvoj simptomov in vam jih podrobneje predstavljamo.
SPANJE je najpogostejši vzrok za nastanek heksenšusa. Nepravilni spalni položaj, vzmetnica in neustrezni vzglavnik so poglavitveni razlogi, ki povzrožijo, da se človek zbudi z otrdelim vratom.
NENADNA POŠKODBA, ki se zgodi med športom ali vsakodnevnimi opravili, kot sta padec in stranski udarec v vrat.
DOLGOTRAJNI PONAVLJAJOČI POLOŽAJI pri različnih dejavnostih, ki predstavljajo obremenitev za vratne mišice, kot sta delo na računalniku ali plavanje.
SLABA DRŽA negativno vpliva na celotno hrbtenico. Med dolgotrajno uporabo telefona je vratna hrbtenica v položaju, kjer gledate proti tlom. Takšen položaj povzroča obremenitve na anatomske strukture v vratni hrbtenici, ki sčasoma razvijejo različne bolezenske patologije.

STRES (fizični, psihični, finančni itd.), ki ga doživljate v vsakodnevnem življenju vpliva na zakrčenost vratu. Verjetno ste že kdaj slišali prispodobo “cel svet nosiš na svojih ramenih”, to predstavlja stresno zakrčenost, ki se fizično odraža na vašem telesu.
VSAKODNEVNI POLOŽAJI, ki jih izvajate avtomatizirano predstavljajo za vas največjo škodo, saj se jih sploh ne zavedate (npr. telefoniranje – držanje telefona med ušesom in ramo).
TEŽAVE V SKLEPIH, kot je osteoartritis, so razlog za otrdelost v vratu.
VNETJE CENTRALNEGA ŽIVČNEGA SISTEMA je resno patološko stanje, ki se odraža v zakrčenosti vratu. V primeru suma na vnetje hrbtenjače ali možganov je nujno potreben obisk zdravnika (3)(4)(5).
Načini, kako si lahko pomagate
Heksenšus simptomi se najpogosteje zdravijo v domači oskrbi in v nadaljevanju vam predstavljamo učinkovite načine za odpravljanje bolečine v vratu in izboljšanje obsega gibljivosti.
Primarno priporočilo je POČITEK, ki traja dan ali dva. V času počitka omogočamo tkivu sposobnost ustreznega celjenja. Počitek zmanjša bolečino, mišično zakrčenost v vratu in otrdelost. Dolgotrajni počitek in posledično mišična neaktivnost vodita v izgubo mišične mase in mišično oslabelost, kar poslabša simptome heksenšusa in ustvari dodatne težave.
Do nadaljnjega se izogibajte DEJAVOSTIM, KI POSLABŠAJO VAŠO BOLEČINO, kot je pretirana uporaba računalnika, telefona, plavanje itd.
Prva dva do tri dni je priporočena uporaba HLADU (krioterapija) z namenom zmanjševanja vnetja in mišične bolečine. Kasneje se priporoča uporabo TOPLOTE (termoterapija), saj poveča pretok krvi in zmanjša mišično otrdelost v vratu.
Priporočljivo je NIZKOINTENZIVNO RAZTEZANJE vratnih mišic, za kar vam predlagamo, da se naučite pravilnega raztezanja s pomočjo fizioterapevta.
Osnovne primere VAJ ZA POVEČANJE GIBLJIVOSTI V VRATU si lahko ogledate in začnete izvajati takoj.
1. VAJA – UPOGIB GLAVE NAPREJ (FLEKSIJA): Počasi približajte čeljust k prsnemu košu in pogledate proti tlom.

2. VAJA – IZTEG GLAVE NAZAJ (EKSTENZIJA): Počasi približajte zatilje glave hrbtni strani prsnega koša in poglejte proti stropu.

3. VAJA – STRANSKI UPOGIB GLAVE (LATERALNA FLEKSIJA): Počasi približajte levo uho k levemu ramenu (isto ponovite na drugi strani).

4. VAJA – ROTACIJA V ENO SMER: Počasi približajte brado proti rami in poglejte v eno smer preko ramena (isto ponovite v drugi smeri).

Kako MedicoFit strokovnjaki uspešno zmanjšajo možnosti nastanka heksenšusa
Vsak posameznik, ki je kdaj doživel heksenšus bi najraje poznal skrivnosti, kako zmanjšati možnost nastanka le tega.
V Kliniki MedicoFit se zavedamo, kako pomembna je kvalitetna preventivnost za preprečevanje morebitnih poškodb in vam razkrivamo naše skrivnosti za zmanjšanje možnosti nastanka heksenšusa.
Pri svojem delu smo osredotočeni na vzpostavitev ustrezne obremenilne kapacitete vratne hrbtenice in biomehanike telesne drže.
Kaj to dejansko pomeni, kako izgledajo sodobni koncepti zdravljenja in preventive ter kakšen vpliv ima to na telo, vam želimo približati v nadaljevanju.
Fizioterapevtsko zdravljenje heksenšusa
Začetna faza fizioterapevtskega zdravljenja zajema diagnostični pregled, preko katerega pridobimo vpogled v fizično stanje vašega telesa, vzroka nastanka težav, posledic bolezni in omejitve, ki jih s seboj prinaša.
Fizioterapevt diagnostik zastavi individualen fizioterapevtski program, ki je osredotočen na odpravo oziroma kontrolo pojavljenih simptomov in ohranjanja splošne telesne gibalne funkcije. Osredotočimo se na zmanjašnje bolečine, otrdelosti v vratu, izboljšanje obsega gibljivosti, okrepitve mišičja in razvoj dinamične stabilnosti vratu.

Kineziološka vadba je ključen del fizioterapevtskega zdravljenja, saj preko izvajanja razteznih in aktivnih vaj dosežemo okrepitev in fleksibilnost vratnih mišic. Okrepljene mišice v vratu učinkovitejše prenašajo vsakodnevne obremenitvene natezne sile.
Sodobno fizioterapevtsko zdravljenje vsebuje ključen element, kateremu namenimo posebno pozornost – vzpostavitev pravilne obremenilne kapacitete hrbtenice. Pomembno je, da je vaša vratna hrbtenica sposobna izvajati ustrezne gibe v polnem obsegu gibljivosti.
Najprej izvajamo izometrične in kasneje aktivne vaje za vratno in obhrbtenično mišičje, ki so ključnega pomena za pravilno biomehaniko telesne drže.
Fizioterapevtsko zdravljenje vključuje uporabo kineziotapinga in masaže, poleg najsodobnejše podporne tehnologije, kot so ultrazvočna terapija, laserska terapija in TECAR terapija.
Fizioterapevt vam svetuje pri pravilni postavitvi vašega delovnega okolja, o ustreznem ergonomskem položaju, pravilnem vstajanju iz postelje, pravilen način pobiranja težkih stvari itd.
Njegova naloga je ozaveščanje in spodbujanje vašega lastnega zavedanja o izvajanju vsakodnevnih dejavnosti v sorazumerju s pravilnimi položaji hrbtenice in telesne drže.
Kot smo že omenili je potreben obisk zdravnika takrat, ko so simptomi trajajoči dlje od enega tedna. Obisk zdravnika zaradi heksenšusa je nujen, kadar je pridružena vročina, močan glavobol, bruhanje, omotica, izguba koordinacije in ravnotežja (2)
- Kelc R., 2012. Funkcionalna anatomija hrbtenice. VIII. Mariborsko ortopedsko srečanje. Interdisciplinarno strokovno srečanje. Hrbtenica v ortopediji. Zbornik predavanj. Maribor, pp. 13-23
- Cohen S. P. (2015). Epidemiology, diagnosis, and treatment of neck pain. Mayo Clinic proceedings, 90(2), 284–299. https://doi.org/10.1016/j.mayocp.2014.09.008
- David D, Giannini C, Chiarelli F, Mohn A. Text Neck Syndrome in Children and Adolescents. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2021; 18(4):1565. https://doi.org/10.3390/ijerph18041565
- Perolat, R., Kastler, A., Nicot, B. et al. Facet joint syndrome: from diagnosis to interventional management. Insights Imaging 9, 773–789 (2018). https://doi.org/10.1007/s13244-018-0638-x
- Kazeminasab S, Nejadghaderi SA, Amiri P, Pourfathi H, Araj-Khodaei M, Sullman MJM, Kolahi AA, Safiri S. Neck pain: global epidemiology, trends and risk factors. BMC Musculoskelet Disord. 2022 Jan 3;23(1):26. doi: 10.1186/s12891-021-04957-4. PMID: 34980079; PMCID: PMC8725362.