V svetu aktivnega življenjskega sloga, kjer se športne aktivnosti in vsakodnevne obveznosti prepletajo, se pogosto srečujemo s težavami, ki lahko ovirajo našo gibljivost in udobje. Eden izmed teh izzivov je burzitis – stanje, ki lahko prizadene vsakogar, ne glede na starost ali stopnjo telesne aktivnosti.
Burze so majhne, s tekočino napolnjene vrečke, ki se nahajajo po celem telesu in delujejo kot blažilci trenja med tkivi, kot so kosti, mišice, tetive in koža. Njihova funkcija je zmanjšati trenje med različnimi strukturami telesa ter omogočiti gladko in neboleče gibanje sklepov.
Kje se najpogosteje pojavi? Burzitis je pogosto stanje, ki se najpogosteje pojavlja okoli večjih sklepov, kot so rama, komolec, koleno ali kolk.
V nadaljevanju bomo podrobno raziskali vzroke, simptome, diagnozo in zdravljenje burzitisa. Poleg tega bomo obravnavali različne tipe burzitisa, ter predstavili, kako lahko fizioterapija in druge konzervativne terapije pomagajo pri obvladovanju te boleče in včasih omejujoče motnje.
Če se spopadate z bolečino v sklepih ali sumite, da imate burzitis, vam bo ta članek pomagal bolje razumeti to stanje in kje poiskati pomoč ter ustrezno zdravljenje.
Naročite se na zdravljenje burzitisa
Anatomija in funkcija burze
Burze so pomembne, s tekočino napolnjene, mazave, tanke vrečka, ki se nahajajo med kostjo in okoliškimi mehkimi tkivi, kitami in mišicami okoli sklepov. Potrebne so za nemoteno gibanje človeškega telesa, saj zmanjšujejo napetost in negativne učinke obrabe na mestih trenja ter zagotavljajo gibanje brez upora.
Burza je obložena s sinovijsko membrano in vsebuje sinovijsko tekočino, ki je po konsistenci podobna surovemu jajčnemu beljaku.
Vrečica je polprepustna in dopušča pretok določenih snovi v membrano in iz nje – ob poškodbi burze lahko tekočina, na primer kri, napolni vrečko in povzroči draženje.
Ali ste vedeli, da imamo v telesu več kot 150 burz, ki se razlikujejo po velikosti in obliki? Nekatere burze ob rojstvu niso prisotne in se razvijejo zaradi trenja, ki se povečuje s starostjo in degenerativnimi spremembami.
Burze razvrščamo na površinske, kadar je njihova struktura med kostmi, kitami ali kožo, in globoke, kadar ležijo med kostmi in mišicami.
Buzitis največkrat povzroči ponavljajoči se pritisk na določeno območje ali prekomerna uporaba sklepa. Dejavnosti z visokim tveganjem vključujejo vrtnarjenje, tesarstvo, slikarstvo, igranje tenisa, golfa, smučanje in športi z metanjem žoge.
Burzitis se lahko pojavi tudi zaradi napačnega položaja pri sedenju ali zaradi premajhnega raztezanja pred telesno vadbo. Včasih lahko burzitis povzroči nenadna poškodba, še redkeje pa je vzrok okužba.
Ali ste vedeli, da je burzitis je pogost pri odraslih po 40. letu starosti? S staranjem vaše tetive ne zmorejo več tako dobro obvladovati stresa, so manj elastične in povzročajo večje trenje na burze.
Če obstaja težava z zgradbo kosti ali sklepa (na primer artritis), lahko to povzroči večji stres na burzi, kar povzroči vnetje. Možne so tudi reakcije na zdravila ali vnetje zaradi drugih stanj, kot so revmatoidni artritis, protin, psoriatični artritis ali motnje ščitnice.
Naročite se na zdravljenje burzitisa
Simptomi in znaki burzitisa
Burza se lahko vname na katerem koli mestu, najpogosteje pa se burzitis pojavi v rami, komolcu, kolenu, kolku ali stopalu.
Pojavi se lahko nenadoma, lahko pa je nastanek kroničen. Kadar se pojavi nenadoma, ga običajno spremlja močna bolečina v sklepu. Pri kroničnem burzitisu vrečka počasi oteka, bolečine pa nujno niso prisotne.
Burzitis kolka
V kolku imamo 3 pomembne burze. Najpogosteje pride trohanteričnega burzitisa (GTPS) – če imate to vrsto burzitisa, lahko čutite bolečino v kolku ali zunanji stegenski mišici. Burzitis se lahko pojavi tudi na notranji strani kolka (iliopsoasna burza), kar povzroča bolečino v kolku in dimljah.
Pri burzitisu kolka morda ne boste opazili jasne otekline, vendar pa lahko bolečina vendarle povzroča nelagodje. Sprva se bolečina pogosto čuti kot ostra in nato preide v bolečino, ki se širi po celotnem kolku. Pogosto je bolečina hujša, ko ležite na prizadetem kolku, hodite po stopnicah, čepite ali vstanete iz sedečega položaja.
GTPS je zelo razširjeno stanje, saj prizadene približno 15 % žensk in 8 % moških.
Večja verjetnost za tovrsten burzitis obstaja, če imate že znane težave s hrbtom ali kolkom, če ste imeli operacijo zamenjave kolka ali če ste rojeni z eno nogo, ki je nekoliko krajša od druge.
Vadba, kot je tek, vožnja s kolesom ali plezanje po stopnicah, lahko draži stanje. Večje tveganje za razvoj burzitisa v kolku imate, če opravljate delo, kjer morate nositi težka bremena ali dolgo stati (na primer blagajničar).
Burzitis rame
Burzitis rame povzroča bolečino v rami in otekanje sklepa, ki se poslabša pri premikanju. Nekateri ljudje imajo kosti ramena naravno oblikovane na način, ki povzroča večji pritisk na burzo. Če imate takšno obliko kosti, ste bolj nagnjeni k burzitisu ramena. Vnetje lahko povzroči poškodba ali udarec.
Subakromialna burza leži med akromionom in rotatorno manšeto. Ko je roka v mirovanju, ta burza izstopa lateralno izpod akromiona in se ob dvigu roke nad glavo, premika pod kost – tukaj pogosto pride do utesnitve.
Gibanje je lahko zaradi bolečine in utesnitve popolnoma zavrto, kar zahteva fizioterapevtsko obravnavo.
Burzitis komolca
Burzitis komolca (olecranon) je pogost na samem vrhu komolca. Če imate burzitis komolca, bo spodnji del vašega komolca otekel, rdeč, in boleč, pri čemer se bo bolečina poslabšala pri upogibanju roke.
Zaradi otekline lahko izgleda, kot da je pod kožo majhna »kepica«. Zaradi površinske lege in omejene žilne oskrbe je burza komolca dovzetna za poškodbe in okužbe. Oteklina lahko močno oteži premikanje vašega komolca.
Za nastanek burzitisa je pogosto krivo veliko naslanjanja na komolce – dovzetni so vodovodarji, električarji in druge osebe, ki pogosto obremenjujejo komolce pri delu.
Ali ste vedelu, da se burzitis komolca imenuje tudi “šolski komolec“, saj se mnogi ljudje naslanjajo na komolce, ko sedijo za mizo in pišejo ali uporabljajo računalnik.
Burzitis kolena
Na kolenih lahko pride do burzitisa na različnih delih – Najpogosteje pride do vnetja prepatelarne in pes anserinus burze (na notranji strani kolena).
Značilna je bolečina v kolenu, ki je hujša ob premikanju ali pritisku na sklep. Zaradi vnetja se pojavi oteklo koleno, ki je toplejše od ostalega telesa.
Ali ste vedel, da je več kot 80 % vseh bolnikov z burzitisom kolena moških, starih od 40 do 60 let?
Včasih se burzitis kolena pojavi nenadoma po poškodbi ali udarcu v koleno. Pogosteje pa je posledica vsakodnevnega pritiska na kolenske sklepe čez čas in se razvija počasi. Tekači in ljudje, ki klečijo na tleh pri delu, kot so vrtnarji, kmetovalci in vodovodarji, so bolj nagnjeni k nastanku burzitisa.
Če opravljate tovrstno delo, bi morali nositi kolenske ščitnike ali drugo zaščito in si vzeti čim več odmorov. Poskusite manj čepiti ali upogibati kolena predolgo – raztezanje mišic stegna in drugih mišic pred delom lahko pomaga preprečiti burzitis kolena.
Poleg tega lahko prepatelarni burzitis nastane zaradi osnovnih dejavnikov, kot so protin, revmatoidni artritis ali okužba.
Burzitis gležnja in stopala
V stopalih je kar 33 sklepov, in mnogi od teh sklepov imajo burzalne vrečke, ki jih ščitijo med gibanjem. Retrokalkanealna burza leži na zadnji strani pete, globoko ob Ahilovi tetivi ter nad petno kostjo – najpogosteje pride do burzitisa zaradi draženja vrečke ob Ahilovo tetivo.
Če imate burzitis stopala, bo vaše stopalo otečeno, okorno in boleče. Bolečina v stopalu se lahko poslabša pri hoji, teku ali stoji na prstih.
Visoke pete in čevlji, ki stiskajo vaša stopala in peto ali vam ne ustrezajo dobro, lahko privedejo do burzitisa. Športniki, plesalci in tekači so bolj nagnjeni k nastanku.
Priporočamo vam nošenje podpornih čevljev, ki vam dobro pristajajo, ter raztezanje stopal in nog pred vadbo, saj lahko pomagata preprečiti burzitis.
Naročite se na zdravljenje burzitisa
Burzitis se lahko diagnosticira že zgolj na podlagi simptomov, telesnega pregleda, zato morebitne dodatne preiskave običajno niso potrebne.
Fizioterapevt bo pregledal prizadeto območje in vas povprašal o vaših simptomih, zgodovini poškodb ali prejšnjih stanj ter dejavnikih tveganja.
Med kliničnim pregledom se pregleda območje sklepa, kjer se pojavljajo simptomi burzitisa, in preveri oteklina, bolečinska občutljivost, rdečina in omejena gibljivost.
Za potrditev diagnoze slikovne preiskave sicer niso potrebne, lahko pa nam pomagajo pri izključitvi drugih vzrokov bolečine v sklepu in otekanja.
Vedno je potrebno razmisliti tudi o drugih možnih vzrokih za vaše simptome, kot so artritis, tendinitis ali travmatična poškodba sklepa.
Na podlagi rezultatov diagnostičnega pregleda in morebitnih dodatnih preiskav bomo predlagali ustrezno fizioterapevtsko zdravljenje.
Naročite se na zdravljenje burzitisa
Zdravljenje in obvladovanje burzitisa
Pri Kliniki Medicofit smo specializirani za celostno obravnavo burzitisa z uporabo naprednih fizioterapevtskih tehnik. Naš pristop vključuje edinstvene gibalne teste in položaje, ki omogočajo stiskanje burze, kar nam pomaga identificirati izvor bolezni. Fizioterapevti izvajajo specializirane teste za potrditev burzitisa na specifičnih mestih bolečine, kot so rama, komolec, koleno, kolk ali peta.
Za zdravljenje burzitisa se v naši kliniki uporabljajo najsodobnejši fizioterapevtski pristopi. Naši začetni ukrepi vključujejo počitek od bolečih gibov, prilagoditev dejavnosti ali športa ter uporabo protibolečinske terapije.
Poleg tega pri nas uporabljamo terapije, kot so ultrazvok, elektroterapija HiTop, TECAR terapija, SUMMUS laser in diamagnetoterapija PERISO, ki pomagajo zmanjšati bolečino in vnetje.
Naša ekipa oceni tudi biomehaniko prizadete okončine, da identificira dejavnike, ki prispevajo k burzitisu, vključno s težavami z držo, mišično napetostjo, mišično šibkostjo ali asimetrijo in težavami z obutvijo.
Naš pristop vključuje tudi izvajanje kinezioterapevtskih vaj, ki izboljšujejo delovanje sklepov pri bolečem burzitisu. Te vaje se osredotočajo na raztezanje, krepitev in prekvalifikacijo gibanja.
Za zdravljenje burzitisa pete vam priporočamo tudi prilagoditev stila obutve ali uporabo ortopedskih vložkov za dodatno podporo stopalnega loka.
Pri Kliniki Medicofit verjamemo v individualiziran pristop k vsakemu pacientu in se trudimo zagotoviti najučinkovitejše terapije za zdravljenje burzitisa in povrnitev funkcionalnosti.
Mercadante JR, Marappa-Ganeshan R. Anatomy, Skin Bursa. [Updated 2022 Oct 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554438/
Rishor-Olney CR, Taqi M, Pozun A. Prepatellar Bursitis. [Updated 2024 Jan 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557508/
Seidman AJ, Taqi M, Varacallo M. Trochanteric Bursitis. [Updated 2023 Nov 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538503/
Jabeen Begum, MD. (2023). Bursitis: Symptoms, Causes, and Treatment. Available from: https://www.webmd.com/pain-management/arthritis-bursitis . [Accessed: 10/4/2024].
Cleveland Clinic. (2019). Bursitis. Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10918-bursitis. [Accessed: 10/4/2024].
Stella Bard MD. (2022). What You Need to Know About Bursitis. Available from: https://www.healthline.com/health/bursitis#types. [Accessed: 10/4/2024].