Se sprašujete, zakaj vaši sklepi postajajo boleči in otekli? Ali morda opažate nenadno otrplost ali pekoč občutek v nekaterih delih telesa? Ste morda nedavno preboleli okužbo in se sprašujete, ali je to povezano z vašimi trenutnimi težavami?
Reaktivni artritis, kot že ime nakazuje, se pojavi kot odziv na nekaj – v tem primeru na okužbo, vendar je pomembno omeniti, da pri tem vnetju v sklepni tekočini ne najdemo bakterij – torej gre za sterilno vnetje, ki je posledica imunskega odziva.
Najpogosteje se pojavi po okužbah sečil ter prebavil, vendar je danes znano, da se lahko razvije tudi po okužbah dihal. Bolezen je prvi opisal Hans Reiter, zato ji rečemo tudi Reiterjev sindrom.
Ali ste vedeli, da se bolezen pojavi pri do 20 odstotkih prebolelih okužb sečil in prebavil? Najpogosteje se pojavi med 20. in 40. letom starosti, pri osebah s prisotnim HLA-B27 genom.
Bolečine v sklepih lahko vztrajajo tudi več kot 1 leto, nezdravljena bolezen pa lahko vodi v trajne poškodbe sklepov. V nadaljevanju vam predstavljamo, vse kar morete vedeti o reaktivnem artritisu in vam razkrivamo kako vas v kliniki Medicofit vodimo do svobodnega gibanja brez bolečin in omejitev ter vašim sklepom vrnemo polno moč in stabilnost.
Naročite se na zdravljenje reaktivnega artritisaa>
Vzroki za nastanek reaktivnega artritisa
Reaktivni artritis je kompleksno stanje, kjer se vnetje sklepov pojavi kot odziv na okužbo. Povzročitelji te okužbe so različni mikroorganizmi, najpogosteje so to: Chlamydia trachomatis, Salmonella, Shigella, Yersinia, in Campylobacter.
Ali ste vedeli, da pri približno 25 odstotkih ne uspemo najti natančnega povzročitelja? Številne okužbe so namreč asimptomatske ali pa potekajo zelo blago in jih zlahka spregledamo.
Pomemben dejavnik tveganja za razvoj reaktivnega artritisa je prisotnost genskega označevalca HLA-B27. Ta antigen je prisoten pri večini bolnikov s spondiloartritisi – med katere sodita tudi ankilozirajoči spondilitis in psoriatični artritis, ki lahko povzročata podobne simptome.
Mikroorganizmi v telesu igrajo pomembno vlogo pri sprožitvi sklepnega vnetja. Ko vstopijo prek sluzničnih površin, njihovi fragmenti dosežejo sklepe in lahko povzročijo vnetje. Poleg tega igrajo vlogo tudi imunski sistem, ki se pretirano odzove na prisotnost bakterije.
Vse to kaže na kompleksno interakcijo med genetiko, mikroorganizmi in imunskim sistemom pri razvoju reaktivnega artritisa. Kako ga prepoznamo in kako poteka fizioterapevtsko zdravljenje vam predstavljamo v nadaljevanju.
Simptomi reaktivnega artritisa
Reaktivni artritis se običajno začne po okužbi sečil, prebavil ali dihal, vendar okužba pogosto poteka blago ali celo brez očitnih simptomov. Približno polovica do sedemdeset odstotkov bolnikov ima anamnestične podatke o prejšnji okužbi, zato je natančna anamneza ključna pri postavitvi diagnoze.
Po okužbi sledi obdobje brez težav, ki traja od enega do štirih tednov, nato pa se začnejo pojavljati prvi znaki artritisa. Splošni simptomi so običajno blagi, z rahlim dvigom telesne temperature. Pri nekaterih bolnikih se lahko telesna temperatura močno dvigne, spremlja pa jo utrujenost in hujšanje.
Artritis
Artritis pri reaktivnem artritisu je običajno omejen na nekaj sklepov, predvsem na spodnjih okončinah, kot so kolena, gležnji in mali sklepi stopal. Vneti sklepi so boleči, omejeni v gibanju in zjutraj pogosto okoreli. Običajno ni prisotnega velikega sklepnega izliva in artritis je največkrat omejeno na en sam sklep.
Ali ste vedeli, da ima okoli 40 odstotkov bolnikov simptome prizadetosti aksialnega skeleta – hrbtenice? Reaktivni artritis namreč sodi v skupino spondiloartritisov, kjer je tipična prizadetost spodnjega dela hrbtenice.
Poleg sklepov lahko reaktivni artritis prizadene tudi druge dele telesa. Še posebej pogoste so bolečine v stopalu, zaradi vnetja plantarne aponevroze (plantarni fasciitis) ali Ahilove tetive ter vnetja ovojnice kit fleksorjev prstov, kar lahko povzroči oteklino prsta na nogi.
Izven-sklepni simptomi
Včasih se reaktivnemu artritisu pridruži tudi vnetje sečil, kar vodi do simptomov, kot so pogosto in boleče uriniranje. Pri moških bolnikih pa lahko pride tudi do vnetja prostate. Pogosto vidimo še:
- Spremembe na koži in sluznicah, vključno s hiperkeratotičnimi kožnimi spremembami in spremembami na nohtih – lahko spominjajo na psoriatični artritis.
- Prizadetost oči je prav tako možna, s konjunktivitisom, sprednjim uveitisom, episkleritisom in keratitisom kot možnimi manifestacijami.
- Prizadetost črevesja, čeprav klinično nema, je lahko prisotna in jo je težko ločiti od enteropatičnega artritisa.
Pomembno je poudariti, da se bolezen lahko po ponovni okužbi ponovi – rekurentni (ponovni) artritis vidimo pri 15-50 odstotkih bolnikov.
Vse to kaže na kompleksnost reaktivnega artritisa in raznolikost simptomov, ki jih lahko povzroči. Simptomi se običajno izboljšajo v nekaj mesecih, vendar lahko pri nekaterih ljudeh postanejo kronični (dolgotrajni).
Zdravniki prilagajajo zdravljenje simptomom vsakega posameznika, terapija pa običajno vključuje kombinacijo zdravil in nepogrešljive fizioterapevtske rehabilitacije.
Naročite se na zdravljenje reaktivnega artritisaa>
Diagnostika in zdravljenje reaktivnega artritisa
Pri diagnozi bolezni je izrednega pomena anamneza okužbe in klinični pregled sklepov. Med pregledom zdravnik pregleda vaše sklepe, oči in vašo kožo. Opravijo se krvni testi za okužbe, vnetja, protitelesa in genetske označevalce.
Prav tako se lahko vzame vzorec sklepne tekočine za izključevanje okužbe – septičnega artritisa. Rentgenski posnetki pomagajo ugotoviti znake reaktivnega artritisa ter izključiti druge vrste artritisa.
Za reaktivni artritis ne poznamo zdravila, zato je zdravljenje usmerjeno v lajšanje simptomov.
Zdravila
- Zdravila proti vnetju in bolečinam – pomagajo lajšati bolečino in oteklino sklepov.
- Kortikosteroidi – običajno se vbrizgajo v prizadete sklepe, če je vpletenih več sklepov pa se vam predpišejo v obliki tablet ali intravensko.
- Zdravila, ki spreminjajo potek revmatične bolezni (DMARD) – Ta zdravila zavirajo imunski sistem na široki ravni in pomagajo blokirati vnetje v sklepih in drugih tkivih. Običajno jih uporabljajo le, če protivnetna zdravila in kortikosteroidi niso učinkovali.
Fizioterapija
Fizioterapija lahko pomaga lajšati bolečino in izboljšati funkcijo vaših sklepov. Fizioterapevti vas bodo naučil tehnik za krepitev mišic, ki obdajajo sklep, kar zagotavlja podporo in izboljšuje gibljivost sklepa.
Brez pravilnega fizioterapevtskega zdravljenja lahko bolezen vodi v destruktivni artritis – artritis, ki lahko močno poškoduje in uniči vaše sklepe. V nadaljevanju vam predstavljamo, kako poteka specialno fizioterapevtsko zdravljenje.
Naročite se na zdravljenje reaktivnega artritisaa>
Celostno zdravljenje reaktivnega artritisa v kliniki Medicofit
Fizioterapija je nepogrešljiv del zdravljenja reaktivnega artritisa, zato smo v kliniki za fizioterapijo Medicofit, razvili celostni program rehabilitacije, ki je sestavljen iz štirih faz: diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija.
Diagnostični pregled
Fizioterapevt začne pregled s temeljito oceno vašega stanja, ki vključuje analizo simptomov, funkcionalne sposobnosti in preteklih sklepnih poškodb. Sledi pogovor o vaši zdravstveni zgodovini, prebolelih okužbah in življenjskem slogu.
Nato sledi klinični pregled sklepov, kjer iščemo spremembe v barvi kože, izpuščaje, deformacije, mišično atrofijo in omejitve gibljivosti.
Testiramo tudi gibljivosti in mišično moč ter ocenjujemo bolečino med gibanjem – vneti sklepi so namreč pogosto zaradi bolečine močno gibalno zavrti.
Pri potrditvi diagnoze in spremljanju napredka bolezni se lahko uporabi slikovna diagnostika, kot so rentgensko slikanje, magnetna resonanca ali ultrazvok – ki je še posebej uporaben pri entezitisu.
Na podlagi rezultatov diagnostičnega pregleda bomo pripravili prilagojen načrt zdravljenja za vas.
Akutna fizioterapija
Na začetku zdravljenja vas sprejmejo izkušeni fizioterapevti, specializirani za obravnavo bolečin v sklepih. V akutni fazi zdravljenja se osredotočamo na zmanjšanje bolečine in vnetja ter izboljšanje vaše gibljivosti.
Imobilizacija in neaktivnost se močno odsvetujeta, saj lahko povzročita zmanjšanje gibljivosti, kontrakture, togost sklepov, zmanjšanje mišične moči in zmanjšano prožnost, pa tudi zmanjšanje splošne kardiovaskularne kondicije, kar lahko povzroči kaskadne učinke na druge telesne sisteme.
Cilji fizioterapevtskega zdravljenja vključujejo lajšanje bolečin, izboljšanje izvajanja vsakodnevnih aktivnosti, zmanjšanje otekanja sklepov, preprečevanje poškodb sklepov in invalidnosti.
Uporabljamo različne metode, odvisno od prizadetega sklepa. To vključuje posebne fizioterapevtske vaj, manualno terapijo, trigger-point terapijo ter vaje za izboljšanje gibljivosti sklepov in mehkih tkiv.
Uporabljamo tudi fizioterapevtske naprave, ki pomagajo pri regeneraciji, celjenju obsklepih tkiv in izboljšanju prekrvavitve.
Pri zdravljenju reaktivnega artritisa je pomemben del terapije protivnetno zdravljenje, ki pomaga zmanjšati vnetje in bolečine v sklepih. V kliniki Medicofit se poslužujemo naprednih fizioterapevtskih naprav in terapij, kot so TECAR WINTECARE terapija, SUMMUS laser, ultrazvočna terapija, 6D action ter visokotonska elektrostimulacija HiTOP.
Ko dosežemo zadostno olajšanje bolečin, se osredotočimo na izvajanje fizioterapevtskih vaj, ki pomagajo okrepiti mišice okoli sklepov in izboljšati pravilno izvajanje gibov.
Če je prisoten entezitis, vam lahko svetujemo o uporabi podpornih vložkov za peto in ortoz, da zmanjšate bolečino in s tem izboljšate gibljivost. Pri aktivnem vnetju se priporoča tudi kratek čas ne-obremenjevanja, da zmanjšate vnetje in omejite pritisk telesa na vnete sklepe.
Celostna obravnava v kliniki Medicofit je zasnovana tako, da zagotavlja najboljše možno zdravljenje in izkušnjo za naše paciente.
Postakutna kineziologija
Za ohranjanje zdravih sklepov sta gibanje in moč obsklepnih mišic ključnega pomena. Strokovnjaki kineziologije bodo pripravili prilagojen program vadbe, ki jo boste izvajli njihovim strokovnim nadzorom.
Pri vadbi se osredotočamo na povečanje stabilnosti sklepov, krepitev okoliških mišic ter izvajanje vaj, ki omogočajo polno gibljivost sklepov. Pomembno je, da vaje izvajate pravilno, še posebej, če imate boleče sklepe, saj napačna izvedba lahko povzroči dodatne poškodbe.
Kineziologi, vas bodo tudi izobrazili o vaši bolezni – to je potrebno za spodbujanje zaščite sklepov in pravilne telesne mehanike pri izvajanju vsakodnevnih aktivnosti z namenom ohranjanja celovitosti sklepov.
Vadbena rutina vključuje redno aerobno dejavnost, pa tudi vaje, ki spodbujajo gibljivost sklepov in krepitev mišic.
- Aerobna vadba vključuje nizko obremenitvene dejavnosti, odvisno od kardiovaskularnega stanja bolnika.
- Krepitvene vaje pa bodo usmerjene v mišice, ki obdajajo prizadete sklepe, s ciljem izboljšanja sistema sklepne podpore.
- Raztezne vaje in vaje za gibljivost se izvajajo, saj preprečijo atrofijo mišic, še posebej, če je vpletenih več sklepov.
Ko dosežemo napredek, se osredotočimo na krepitev mišic in povrnitev polne obremenilne sposobnosti sklepa. Vadba je prilagojena posameznikovim zmožnostim in se postopoma stopnjuje.
Preventivna kinezioterapija
Po uspešnem zaključku terapije in umiritvi bolezni, pri naslednjem koraku naši pacienti sodelujejo v postrehabilitacijskem programu. Ta program je oblikovan za ohranjanje optimalne funkcionalnosti sklepov in preprečevanje ponovitve bolezni.
Njegova osrednja pozornost je namenjena krepitvi mišične moči ter izboljšanju celotnega telesnega stanja, kar ugodno vpliva na vse sklepe. S tem preventivnim pristopom učinkovito preprečujemo morebitne nove poškodbe ali ponovitve bolezni.
V kliniki Medicofit dosledno sledimo najnovejšim smernicam za zdravljenje reaktivnega artritisa, obenem pa se zavzemamo za celostno izboljšanje vašega zdravja in počutja. Verjamemo v celostno zdravljenje, pri katerem si prizadevamo povrniti vašim sklepom polno moč in gibalno funkcijo, kar vam omogoča svobodno gibanje brez bolečin.
Interna medicina (6. izd., p. XXXVIII, 1693). (2022). Medicinska fakulteta; Buča.
Bardin, T. (2018). Reactive arthritis. The Microbiome in Rheumatic Diseases and Infection, 275–284. https://doi.org/10.1007/978-3-319-79026-8_20
Jubber, A., & Moorthy, A. (2021). Reactive arthritis: a clinical review. The journal of the Royal College of Physicians of Edinburgh, 51(3), 288–297. https://doi.org/10.4997/JRCPE.2021.319
Wendling, D., Prati, C., Chouk, M., & Verhoeven, F. (2020). Reactive Arthritis: Treatment Challenges and Future Perspectives. Current rheumatology reports, 22(7), 29. https://doi.org/10.1007/s11926-020-00904-9
Hannu T. (2011). Reactive arthritis. Best practice & research. Clinical rheumatology, 25(3), 347–357. https://doi.org/10.1016/j.berh.2011.01.018
Cheeti A, Chakraborty RK, Ramphul K. Reactive Arthritis. [Updated 2023 Jan 2]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499831/