Pekoče bolečine v hrbtu predstavljajo pogosto težavo, s katero se srečujejo posamezniki različnih starosti in življenjskih slogov. Ta neprijetna oblika bolečine v spodnjem delu hrbta lahko omejuje gibanje, vpliva na vsakodnevne aktivnosti in znatno poslabša kakovost življenja.
Ta vrsta bolečine se običajno pojavi v spodnjem delu hrbta, saj je ledveni del hrbtenice najbolj obremenjen. Različni vzroki, kot so išias, mišična napetost, hernija diska in druge težave s hrbtenico, lahko prispevajo k pekočim občutkom, ki se pogosti širijo tudi v noge.
V nadaljevanju bomo raziskali vzroke pekočih bolečin v križu in razumeli, kako lahko fizioterapija pomaga pri njihovem obvladovanju. Predstavljamo vam učinkovite terapevtske metode, ki pomagajo pri lajšanju simptomov in izboljšanju splošnega stanja posameznika.
Naročite se na zdravljenje pekoče bolečine v hrbtu
Pekoče bolečine v hrbtu lahko izvirajo iz različnih vzrokov. Večina akutnih bolečin v spodnjem delu hrbta je mehanskega izvora, kar kaže na težave s hrbtenico, mišicami, živci ali medvretenčnimi diski.
Nevropatska bolečina
Nevropatska bolečina v hrbtu je posebna vrsta bolečien, ki se lahko kaže kot pekoča, mravljinčasta ali streljajoča bolečina. Pogosto je lahko vzrok nevropatske bolečine v križu poškodba živčnih vlaken zaradi vnetja ali stiskanja živcev v hrbtenici. Ta vrsta bolečine je lahko posledica različnih stanj, kot so hernija diska, diabetes, arahnoiditis ali degeneracija hrbtenice.
Diabetiki so dovzetni za razvoj diabetične nevropatije, ki lahko povzroči pekočo nevropatsko bolečino v spodnjem delu hrbta.
Išias
Išias je poimenovanje za skupino tipičnih simptomov – bolečin v križu, ki nastanejo zaradi prizadetosti korenine išiasnega živca, ko je ta stisnjen. Išias najpogosteje nastane zaradi spinalne stenoze ali hernije medvretenčnega diska.
Išiasni živec se nahaja v spodnjem delu hrbta, nato se v svojem poteku razveja v zadnjico, noge in sega vse do stopala. Pekoče bolečine v križu se lahko pojavijo, ko je živec stisnjen, sevajo pa lahko vse do prstov na nogi.
Fibromialgija
Fibromialgija je kompleksno kronično stanje, ki povzroča dolgotrajne bolečine po celem telesu. Ljudje s fibromialgijo doživljajo tudi izjemno utrujenost in težave s koncentracijo, ki lahko trajajo tudi več mesecev.
Pekoča bolečina se lahko začne na enem območju, na primer v vratu in ramenih okoli zgornjega dela hrbta ali v predelu ledvene hrbtenice. Sčasoma bolniki začutijo bolečinske simptome tudi na drugih tipičnih mestih.
Zdravila za fibromialgijo žal ne poznamo, lahko pa stanje dobro obvladujemo s sodobnimi fizioterapevtskimi tehnikami.
Artritis
Podobno kot lahko pride do artritisa v rokah, kolenih in drugih sklepih, lahko pride do artritisa tudi v sklepih hrbtenice in za nekatere ljudi to povzroča občutek pekoče bolečine v križu.
Osteoartritis hrbtenice prizadene hrustanec, ki obdaja in ščiti sklepe ter diske med vretenci. Pogostejši je pri ljudeh starejših od 55 let in pri ljudeh z prekomerno telesno težo. Hrbtenico tipično prizadenejo tudi spondiloartritisi, med katerimi je najpogostejši ankilozirajoči spondilitis.
Arahnoiditis
Arahnoiditis je redka živčna motnja, ki se običajno kaže kot huda žgoča ali pekoča bolečina v hrbtu. Ime je dobila po grški besedi za »pajke« (arachne), saj bolezen izhaja iz brazgotinjenja tkiva, ki je podobno pajčevini in ščiti hrbtenjačo.
Pogosto je posledica operacije hrbtenice, neposredne poškodbe hrbtenice, diagnostičnih testov, kroničnega stiskanja hrbteničnih živcev ali v redkih primerih tudi virusov ali bakterij. Bolečina običajno prizadene živce v spodnjem ali srednjem delu hrbta in lahko ima hude posledice.
Multipla skleroza
Multipla skleroza poškoduje živčna vlakna, ki tečejo od možganov do hrbtenjače. Pri multipli sklerozi je poškodovan mielin, snov, ki obdaja živčna vlakna, in vpliva na to, kako živčni signali potujejo od možganov do drugih delov telesa. Poškodbe živčnih ovojnic pri MS izredno pogosto povzročijo pekoče bolečine v spodnjem delu hrbta.
Pomembno je razumeti, da je natančna diagnoza ključna za pravilno zdravljenje pekočih bolečin v križu. Vedno se posvetujte s strokovnjakom fizioterapije za ustrezno oceno in nasvet glede vašega specifičnega stanja.
Naročite se na zdravljenje pekoče bolečine v hrbtu
Fizioterapija se je izkazala kot učinkovit pristop za obvladovanje pekoče bolečine v križu. S celovito oceno in diagnozo fizioterapevti v kliniki Medicofit identificirajo vzroke nelagodja ter oblikujejo prilagojen terapevtski načrt.
Terapevtske vaje, miofascialne tehnike, raztezanje in manualna terapija pomagajo krepiti mišice, izboljšati stabilnost hrbtenice in zmanjšati vnetje tkiva okoli hrbtenice.
Poleg tega nasveti o pravilni drži, gibanju in posturalni preobrazbi pomagajo preprečevati ponovitve bolečine. Elektroterapija Hitop, TECAR terapija. Summus LASER in redno spremljanje napredka dodatno prispevajo k celovitemu okrevanju.
Fizioterapevtski pristop v kliniki Medicofit ne le lajša simptome, ampak tudi obravnava osnovne vzroke pekoče bolečine, kar pripomore k dolgotrajnim rezultatom zdravljenja.
What can result in burning pain in the upper back?. (2020). Medical News Today. https://www.medicalnewstoday.com/articles/burning-sensation-in-your-upper-back
Cleveland Clinic. (2022). Burning Pain in Your Back? What It Might Be and How To Get Relief. Available from: https://health.clevelandclinic.org/burning-pain-in-back/ [Accessed: 10/1/2024].
HelathCentral. (2023). What’s Behind That Painful, Burning Sensation in Your Back?. Available from: https://www.healthcentral.com/condition/back-pain/burning-sensation [Accessed: 10/1/2024].
Healthline. (2023). Burning Sensation in Upper Back: What Could It Be?. Available from: https://www.healthline.com/health/back-pain/burning-sensation-in-upper-back [Accessed: 10/1/2024].