Izvajanje vsakodnevnih opravil, kot je prijemanje skodelice kave ali preprost stisk roke, je privilegij, ki ga mnogi vzamemo kot samoumeven. Vendar se lahko to navidezno preprosto dejanje spremeni v izziv, ko se sklepi v rokah vnamejo.
Če že dlje časa doživljate vztrajne bolečine v rokah, se morda sprašujete, ali je za to lahko kriv artritis. Toda katera vrsta artritisa v vaših rokah bi lahko bila težava? Odgovor ni vedno očiten.
Vnetje sklepov na rokah običajno povzročata dve najpogostejši obliki artritisa – osteoartritis (degenerativni artritis, ki ga povzroča obraba sklepov) in revmatoidni artritis (vnetna oblika artritisa, ki jo povzroča imunsko povzročeno vnetje).
Vnetje sklepov na rokah je stanje, ki prizadene mnoge posameznike in lahko bistveno poslabša kakovost življenja. V tem članku bomo raziskali, kaj povzroča vnetje sklepov na rokah, kako ga prepoznati in kakšne možnosti rehabilitacije so na voljo za lajšanje simptomov in izboljšanje funkcionalnosti v kliniki Medicofit.
Naročite se na zdravljenje vnetja sklepov na rokah
Razumevanje vnetja sklepov na rokah
Razumevanje vnetja sklepov na rokah je ključno za prepoznavanje in pravilno obravnavo različnih vnetnih bolezni, ki lahko vplivajo na vaše zdravje in funkcionalnost. Vnetje sklepov na rokah je lahko posledica različnih stanj, med katerimi so najpogostejši revmatoidni artritis, osteoartroza, poškodba ali protin.
Avtoimunske bolezni, kot so revmatoidni artritis, lupus ali psoriatični artritis, povzročajo imunski odziv telesa, ki napade lastne sklepne strukture, kar vodi v vnetje sklepne ovojnice (sinovije) in poškodbe obsklepnih tkiv (tetiv in hrustanca). Vnetni artritisi prstov in dlani običajno nastopijo v srednjih letih – med 30. in 50. letom starosti (lahko tudi že prej).
Obraba sklepnega hrustanca, znana kot osteoartroza, je pogost vzrok vnetja sklepov na rokah pri starejših odraslih. Najpogosteje se pojavi v sklepu palca in jo imenujemo rizartroza.
Tudi nekatere poškodbe, kot so zvini ali zlomi v predelu dlani in prstov, lahko privedejo do akutnega vnetja sklepov na rokah – pogosto se po poškodbi pojavi posttravmatski artritis prstov na roki.
Simptomi, ki kažejo na vnetje sklepov na rokah, vključujejo oteklino, bolečino, omejeno gibljivost, rdečino okoli sklepov ter občutek toplote na prizadetih mestih. Simptomi se razlikujejo glede na osnovni vzrok.
Pomembno je, da se ob prvem pojavu teh simptomov posvetujete z zdravnikom, ki lahko postavi pravilno diagnozo in predpiše ustrezno zdravljenje za lajšanje simptomov ter upočasnjevanje napredovanja bolezni.
Naročite se na zdravljenje vnetja sklepov na rokah
Diagnostika vnetja sklepov na rokah
Diagnostika vnetja sklepov na rokah vključuje zbiranje anamnestičnih podatkov, klinični pregled ter uporabo naprednih diagnostičnih metod.
Za postavitev diagnoze bo zdravnik najprej opravil temeljit pregled in vam zastavil vprašanja o simptomih, splošnem zdravju, osebni in družinski zdravstveni anamnezi. Pomembno je predvsem:
- Kdaj so se simptomi začeli?
- Kaj simptome poslabša ali izboljša?
- Ali je nedavno prišlo do poškodbe roke?
- Ali obstajajo tudi drugi simptomi, kot so vročina, izguba telesne teže, izpuščaj, utrujenost in bolečine v mišicah, suhe oči ali suha usta?
Potreben je klinični pregled rok za identifikacijo morebitnih sklepnih deformacij ali mišičnih deficitov. Pogosto so namreč prisotne spremembe, kot so rahlo ukrivljeni prsti ali opazni revmatoidni vozliči.
Za natančno oceno sklepnih struktur se izvedejo slikovne preiskave, kot so rentgenski posnetek, MRI, ali ultrazvočni pregled. Dodatno lahko zdravnik naroči krvne preiskave za vnetne kazalce in imunske označevalce. Zdravnik bo na podlagi rezultatov postavil diagnozo in predlagal ustrezno zdravljenje.
Naročite se na zdravljenje vnetja sklepov na rokah
Vloga fizioterapija pri reševanju vnetja sklepov na rokah
Fizioterapija ima pomembno vlogo pri zdravljenju vnetja sklepov na rokah. Cilj fizioterapevtske obravnave v kliniki Medicofit je zmanjšanje vaših bolečin, povečanje gibljivosti sklepov, okrepitev mišic okoli sklepov ter izboljšanje funkcionalnosti in kakovosti življenja pacienta.
Pri obravnavi vnetja sklepov dlan in prstov je fizioterapija ključna za lajšanje simptomov in izboljšanje funkcionalnosti. V akutni fazi vnetja sklepov na rokah je gibljivost pogosto praktično nemogoča. Takrat se uporabljajo različne terapevtske metode, kot so TECAR terapija, visokointenzivni LASER, diamagnetoterapija PERISO ter blaga sklepna mobilizacija.
Poleg tega se lahko uporabijo tudi tehnike, kot so IASTM mobilizacija mehkih tkiv in blagi udarni valovi (ESWT), ki pomagajo pri zmanjševanju vnetja in bolečin ter spodbujajo proces celjenja.
V fazi remisije vnetja se pričnemo z aktivno fizioterapevtsko obravnavo, pri čemer se uporabljajo TECAR terapija za nadaljnje zmanjševanje vnetja in bolečin, sklepna mobilizacija za pridobivanje obsega gibanja ter terapevtska vadba za izboljšanje mobilnosti sklepov in moči mišic upogibalk ter iztezalk prstov in zapestja. Poleg tega se lahko izvaja splošna terapevtska vadba za izboljšanje telesne zmogljivosti in splošnega počutja pacienta.
Redna fizioterapevtska obravnava v obeh fazah vnetja sklepov dlan in prstov je ključna za doseganje optimalnih rezultatov in ohranjanje dolgoročnega zdravja ter funkcionalnosti prizadetih sklepov.
Pomembno je, da pacient sodeluje pri terapiji in sledi navodilom fizioterapevta za doseganje najboljših rezultatov.
Haugen I. K. (2016). Hand osteoarthritis: current knowledge and new ideas. Scandinavian journal of rheumatology, 45(sup128), 58–63. https://doi.org/10.1080/03009742.2016.1203021
Mohammed, R. H., & Bhutta, B. S. (2023). Hand and Wrist Rheumatoid Arthritis. In StatPearls. StatPearls Publishing. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32809725/
Nancy Carteron, Medical News Today. (2023). How do you identify and manage arthritis in hands?. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319955#images. [Accessed: 13/3/2024].
Cleveland Clinic. (2020). Arthritis of the Hand. Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7082-arthritis-of-the-wrist-and-hand. [Accessed: 13/3/2024].