Ali ste kdaj doživeli bolečino v kolenu med počepom? Se sprašujete, zakaj se to dogaja in kje tiči vzrok vaših težav? Morda bi radi izvedeli, kako se izogniti tej neprijetni bolečini?
Bolečina v kolenu pri počepu je pogosta težava, s katero se srečujejo ljudje vseh starosti. Počepi redko povzročijo primarno bolečino v kolenu, vendar pogosto razkrijejo poškodbo kolena.
Ne glede na to, ali ste aktivni športnik ali pa se ukvarjate z vsakodnevnimi opravili, kot je hoja ali dvigovanje težkih bremen, lahko bolečina v kolenu vpliva na vašo sposobnost gibanja.
V tem članku bomo raziskali najpogostejše vzroke bolečine v kolenu med počepi, kako jih zdraviti s sodobno fizioterapijo ter kako poskrbeti za najboljšo tehniko pri izvajanju počepov. Kako vas v kliniki Medicofit vodimo do življenja brez bolečin in vašim kolenom vrnemo polno moč, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje bolečine v kolenu
Vzroki bolečine v kolenu pri počepu
Patelarni tendinitis
Patelarni tendinitis, ali bolj znan kot skakalno koleno, predstavlja poškodbo patelarne tetive, ki povezuje patelo (pogačico) s kolenom. To je pogosta poškodba, ki jo povzročajo ponavljajoči se gibi na določenem delu telesa, kar nato vodi v poškodbe tega tkiva.
Pogoste ponavljajoče se obremenitve na tetivo, kot so pogosto skakanje in udarci, vodijo v vnetje in raztrganje tetive. To draženje tetive povzroča bolečine vsakič, ko se koleno upogne, še posebej pri prenašanju teže skozi koleno – zato je še posebej izrazita bolečina v kolenu pri počepu.
Zdravljenje patelarnega tendinitisa običajno vključuje počitek, hladne obkladke in fizioterapijo za krepitev mišic okoli kolena.
Patelofemoralni bolečinski sindrom
Patelofemoralni bolečinski sindrom lahko povzroči bolečino okoli pogačice in sprednjega dela kolena, ki je hujša pri počepu.
Glavni vzrok patelofemoralnega sindroma je običajno neravnovesje v mišicah, ki nadzorujejo gibanje pogačice. To neravnovesje lahko povzroči nepravilno sledenje pogačice po sklepu, kar vodi v trenje in bolečino.
Simptomi vključujejo bolečino v predelu pogačice, še posebej pri aktivnostih, kot so tek, stopnice in počepi, ki se lahko poslabša pri dolgotrajnem sedenju s pokrčenimi nogami.
Zdravljenje patelofemoralnega sindroma običajno vključuje fizioterapijo, kjer se krepijo mišice okoli kolena in izboljšuje telesna biomehanika.
Sindrom iliotibialnega trakta
Sindrom iliotibialnega trakta, pogosto imenovan tudi tekaško koleno, je boleča težava, ki prizadene iliotibialni trakt – dolg trak vezivnega tkiva, ki teče od boka navzdol po strani stegna in zaključuje pri golenici.
Pri sindromu iliotibialnega traku gre za draženje debelega traku, ki poteka po zunanji strani stegna do kolena. Napetost traku potegne pogačico nekoliko iz pozicije, kar povzroči prekomerno trenje in obremenitev skozi pogačico pri upogibanju kolena, kar vodi v bolečino v kolenu med počepom.
Ali ste vedeli, da se bolečina, ki je običajno prisotna na zunanji strani kolena, pogosto poslabša med aktivnostmi, kot je tek ali kolesarjenje ?
Zdravljenje sindroma iliotibialnega trakta običajno vključuje počitek, hladne obkladke, fizioterapijo za krepitev mišic okoli kolena ter uporabo posebnih tehnik raztezanja iliotibialnega trakta.
Poškodba meniskusa
Najpogostejša poškodba, ki povzroča bolečine v kolenu med počepom, je poškodba meniskusa. Gre za poškodbo posebne hrustančne strukture, ki obdaja kolenski sklep.
Med počepom skozi koleno potuje velika sila in meniskus, ki deluje kot naravni blažilec udarcev, nam pomaga ščititi kolenski sklep.
Če pride do poškodbe meniskusa, večji del tlaka med počepom prehaja skozi kosti kolena, kar lahko povzroči draženje, oteklino in bolečino.
Ostra bolečina v kolenu med počepom je pogosta pri poškodbah hrustanca, in ljudje pogosto doživijo občutek zatikanja ali zaklepanja kolena med počepom. Bolj kot se spustijo v počep, bolj izrazita je običajno bolečina.
Vse poškodbe meniskusa so v prvi vrsti potrebne fizioterapevtske rehabilitacije, operativni poseg pa se svetuje le v redkih primerih, ko s konservativnim zdravljenjem ne dosežemo zadostnega izboljšanja
Artritis kolena
Artritis kolena je najpogostejši vzrok bolečin v kolenu med počepom pri ljudeh, starejših od 50 let. Povezan je z obrabo hrustanca in kosti kolena, kar lahko povzroči zelo boleče izvajanje počepa.
Pri kolenskem artritisu je zaradi obrabe hrustanca manj blaženja in prostora med kostmi kolena. Ko se spustite v počep, se hrustanec stisne, kosti pa se drgnejo druga ob drugo, kar lahko povzroči močne bolečine.
Artritis v kolenu običajno povzroči nastanek bolečin na notranji strani kolena, vendar lahko ob izvajanju počepa občutite bolečino kjerkoli v kolenu.
Za artritis žal ne poznamo zdravila, lahko pa napredek bolezni upočasnimo s sodobnimi fizioterapevtskimi tehnikami. Pacienti, ki se za zdravljenje ne odločijo imajo veliko večje tveganje za nastanek nepovratnih sprememb v kolenu.
Naročite se na zdravljenje bolečine v kolenu
Kako lahko preprečite bolečine v kolenu pri počepu?
Počepi v pravilni izvedbi pri zdravi osebi ne bi smeli povzročati bolečin v kolenu. Ob izvajanju počepov bodite pozorni na naslednje:
Stojte v širini bokov. Boki, kolena in prsti naj bodo obrnjeni naprej.
Poskrbite, da je teža po stopalih enakomerno porazdeljena.
Globoko vdihnite in med izdihom začnite s počepom: Upognite se v bokih in kolenih ter se spustite navzdol, tako da se zadnjica pomakne nazaj, kot da bi se usedli na stol.
Preverite položaj kolen: Kolen naj ne bodo pred prsti, hkrati poskrbite, da ohranite kolena narazen – ne dovolite, da se sklonijo navznoter.
Obdržite pete na tleh: Poskrbite, da bo vaša teža enakomerno razporejena po stopalu, da preprečite prekomerno obremenitev na pogačici.
Preverite položaj zgornjega telesa: Hrbtenica naj bo v nevtralnem položaju, prsni koš dvignjen in ramena nežno potegnjena nazaj. Nekaterim ljudem pomaga, če med spuščanjem dvignejo obe roki naprej, da jim pomagajo ohranjati ravnotežje.
Ne spuščajte se prenizko: Med počepom ne bi smeli čutiti bolečine – če jo čutite, zmanjšajte globino počepa. Nikoli ne pustite, da se vaša zadnjica spusti nižje od kolen.
To je le nekaj nasvetov za boljšo izvedbo počepa. V kolikor doživljate med počepi bolečine se je pred nadaljevanjem aktivnosti potrebno posvetovati s fizioterapevtom, saj lahko v nasprotnem primeru poškodbo kolena le še poslabšate.
Naročite se na zdravljenje bolečine v kolenu
Celostno zdravljenje v kliniki Medicofit
V kliniki Medicofit verjamemo v celostno zdravljenje, kjer pacienta vodimo do življenja brez bolečin. Naš program zdravljenja je sestavljen iz štirih faz: diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija.
Diagnostični pregled
Vsak začetek fizioterapevtskega zdravljenja se začne z natančnim diagnostičnim pregledom, ki nam pomaga razumeti vzroke bolezni, prepoznati simptome ter omejitve telesa.
Začetni diagnostični postopek se začne s temeljitim pogovorom, kjer pacient deli svojo zgodovino bolezni, ko so se bolečine v kolenu prvič pojavile, kako dolgo trajajo, in kdaj se pojavijo.
Sledi natančen pregled telesa, ki vključuje pregled in palpacijo kolena(preverjanje otekline, vnetja, občutljivosti na dotik, barve kože in temperature tkiva).
Izvajajo se meritve gibljivosti sklepa ter ocena mišične moči, ki pomaga oceniti stanje mišic, njihovo vzdržljivost ter delovanje.
Prav tako se preveri obremenilno kapaciteto kolena in biomehaniko hoje, da se ugotovijo morebitna odstopanja.
Funkcionalni testi, kot so Lachmanov test (preverja stabilnost sprednje križne vezi), McMurray test (preverja morebitno poškodbo meniskusa), Valgus in varus stres test, so del diagnostičnega postopka.
V nekaterih primerih se lahko priporoči tudi slikovno diagnostično preiskavo, kot so rentgen, magnetna resonanca in ultrazvok, za natančnejšo oceno poškodbe ter izključitev drugih možnih vzrokov za bolečine v kolenu.
Na osnovi rezultatov diagnostičnega pregleda se oblikuje prilagojen fizioterapevtski program, ki je usmerjen v obvladovanje simptomov ter odpravo osnovnega vzroka bolečin v kolenu.
Akutna fizioterapija
V akutni fazi fizioterapevtskega zdravljenja se osredotočamo na obvladovanje simptomov, kar vključuje zmanjšanje bolečine v kolenu, zmanjšanje vnetja in otekline ter izboljšanje gibljivosti in mišične moči.
Naši strokovnjaki fizioterapije uporabljajo različne tehnike, vključno z manualno terapijo, sklepno mobilizacijo, prečno frikcijo, terapijo prožilnih točk ter miofascialno sproščanje, da zmanjšamo napetost mišic, izboljšamo gibljivost kolena in zmanjšamo bolečino.
V zdravljenje vključimo tudi instrumentalno terapijo s sodobno opremo, kot so diamagnetoterapija PERISO, TECAR WINTECARE terapija, visokoenergijski SUMMUS laser, globinski udarni valovi in visokotonska elektrostimulacija HiTOP.
Posebej pomembno je izvajanje prilagojene specialne terapevtske vadbe, ki je prilagojena vsakemu pacientu, njegovi poškodbi in zahtevam vsakodnevnih obremenitev, vključno s športom. Ko dosežemo ustrezno raven normativov, nadaljujemo z vadbo, ki se postopoma povečuje v progresivno pliometrično vadbo.
Dodajamo tudi proprioceptivno vadbo, raztezno vadbo in krepitveno vadbo za mišice gluteusa, adduktorje kolka in mečne mišice.
Postakutna kineziologija
Po uspešnem zaključku fizioterapevtske faze se zdravljenje nadaljuje s kineziološko fazo, kjer strokovnjaki kineziologije popeljejo pacienta k odlični telesni pripravljenosti.
S progresivno vadbo postopoma izboljšamo obremenilno sposobnost tetiv kvadricepsa, kar omogoči bolj učinkovito prenašanje telesne obremenitve, in tako dosežemo popolno uravnoteženost mišične moči med zadnjimi in sprednjimi stegenskimi mišicami.
Posebna kineziološka vadba prav tako izboljša proprioceptivne sposobnosti obeh kolen in vključuje poškodovano območje v izvajanje bolj zapletenih gibalnih nalog.
V primeru športne rehabilitacije se v program vključi progresivna pliometrična vadba, ki je prilagojena specifičnim zahtevam športa.
Pred zaključkom zdravljenja bolečin v kolenu izvedemo biomehansko analizo gibalnih vzorcev telesa in testno baterijo za koleno, ki prikažejo gibalno učinkovitost in napredek v zdravljenju.
Preventivna kinezioterapija
Po uspešnem fizioterapevtskem zdravljenju bolečin v kolenu, pacienti v kliniki Medicofit preidejo na postrehabilotacijski program.
V tem programu se izvaja posebna vadba za koleno in krepitev celotnega telesa, ki aktivno preprečuje ponovitev prejšnjih poškodb ter nastanek novih.
Ta program omogoča, da posameznik postane bolje pripravljen za vsakodnevne obremenitve in morebitne nenadne situacije, ki lahko vplivajo na telo.
V kliniki Medicofit verjamemo v celostno zdravljenje, zato pacienta vodimo skozi celoten proces, kjer naši strokovnjaki ponovno vzpostavijo moč, gibljivost in odpornost vašega kolena.
Katz, J. N., Arant, K. R., & Loeser, R. F. (2021). Diagnosis and Treatment of Hip and Knee Osteoarthritis: A Review. JAMA, 325(6), 568–578. https://doi.org/10.1001/jama.2020.22171
Muaidi Q. I. (2020). Rehabilitation of patellar tendinopathy. Journal of musculoskeletal & neuronal interactions, 20(4), 535–540.
Bunt, C. W., Jonas, C. E., & Chang, J. G. (2018). Knee Pain in Adults and Adolescents: The Initial Evaluation. American family physician, 98(9), 576–585.
Knee injuries. (2015, October) https://kidshealth.org/en/parents/knee-injuries.html
Knee conditioning program. (2012, October) https://www.orthoinfo.org/globalassets/pdfs/2017-rehab_knee.pdf