Artritisi predstavljajo skupino več kot 100 različnih revmatičnih bolezni, katerim sta skupna sklepno vnetje in bolečina v sklepu. Sklepno vnetje običajno zajame notranjo sklepno ovojnico – sinovijo, vendar lahko zajame tudi zunanjo ovojnico in obsklepna mehka tkiva ter povzroči trajne spremembe na hrustancu in kosteh. Artritis se lahko pojavi pri ljudeh vseh starosti, najpogosteje pa nastopi po 40. letu starosti. V Evropi se z najpogostejšo vrsto artritisa – osteoartritisom, spopada več kot 40 milijonov ljudi.
Artritis prepoznamo po tipičnih znakih vnetja: sklep je boleč (predvsem pri gibanju), otečen, koža nad sklepom je lahko topla in pordela. Vzroki za nastanek artritisa so kompleksni, odvisni od vrste in vključujejo kombinacijo genetskih, okoljskih in življenjskih dejavnikov.
Najpogostejši vrsti sta osteoartritis (posledica degenerativnega procesa) in revmatoidni artritis (posledica avtoimununskega odziva). Med pogostimi vrstami artritisa so še psoriatrični artritis (pridružen luskavici), protin (znan kot putika), juvenilni idiopatski artritis (pri otrocih) in ankilozirajoči spondilitis (posledica genetske predispozicije).
Prvi korak v uspešnem zdravljenju artritisa je razumevanje raznolikosti te bolezni.Strokovnjaki fizioterapije klinike Medicofit so usposobljeni, da prepoznajo te razlike in prilagodijo terapevtske pristope glede na specifično vrsto artritisa.
Simptomi artritisa se lahko razlikujejo glede na vrsto artritisa in napredek bolezni. Kljub temu pa obstajajo nekateri skupni simptomi, ki jih lahko prepoznamo pri večini vrst artritisa. Med najpogostejšimi simptomi artritisa so:
- Bolečina (običajno je dolgotrajna in se poslabša ob obremenitvi)
- Oteklina ( sklepna ovojnica zaradi vnetja proizvaja velike količine sklepne tekočine)
- Omejena gibljivost (zaradi bolečine je gibanje omejeno)
- Okorelost sklepov ( prisotna zlasti zjutraj ali po dolgem počitku)
- Deformacije (dolgotrajno sklepno vnetje vodi v ireverzibilne sklepne deformacije)
Za postavitev diagnoze in ločevanje med različnimi artritisi so potrebne različne metode, ki vključujejo : klinični pregled, laboratorijsko diagnostiko, punkcijo sklepa in slikovne metode. Med slikovnimi metodami se najpogosteje poslužujemo rentgenskega slikanja (RTG), magnetne resonance (MR) in ultrazvoka (UZ). V kompleksnejših primerih ali priprizadetosti subhondralne kostnine pride v poštev tudi računalniška tomografija (CT).
Kljub velikemu napredku v zgodnjem odkrivanju artritisa, še vedno nimamo na voljo zdravila, ki bi artritis popolnoma ozdravilo. Vendar lahko danes z zgodnjim ukrepanjem in ustreznim fizioterapevtskim zdravljenjem preprečimo škodo, ki bi jo sicer povzročila ta revmatična bolezen. Celostno zdravljenje artritisa v kliniki Medicofit vključuje individualno zdravljenje, prilagojeno glede na vrsto artritisa, simptome pacienta in pacientovo fizično zmogljivost.
Celostna obravnava artritisa v naši kliniki poteka v štirih fazah:
- Diagnostična terapija – Fizioterapevt specializiran za vnetna stanja opravi klinični pregledprizadetih sklepov in oceni njihovo stanje, prisotnost vnetja, simptome ter pripravi diagnostično poročilo, na podlagi katerega se pripravi individualni načrt zdravljenja.
- Akutna fizioterapija – V akutni fazi se strokovnjaki fizioterapije osredotočijo na zmanjšanje bolečine, vnetja in povečanje gibljivosti vaših sklepov. S pomočjo specialnih vaj in različnih terapij, kot so manualna terapija, terapija prožilnih točk ter uporabo najsodobnejših naprav za fizioterapevtsko zdravljenje, lajšajo simptome in spodbujajo regeneracijo tkiv.
- Postakutna kineziologija – V naslednji fazi vas prevzame ekipa kineziologov, katerih cilj je izboljšati vašo telesno pripravljenost. Z individualno kineziološko vadbo se krepijo obsklepne mišice, povečuje gibljivost in stabilnost sklepov. Vadba je prilagojena posamezniku in se glede na zmožnosti postopno stopnjuje.
- Preventivna kinezioterapija – Klinika Medicofit vam zagotavlja tudi postrehabilitacijski program, ki učinkovito obvladuje simptome, preprečuje morebitna poslabšanja artritisa inomogoča dolgotrajno vzdrževanje optimalne funkcije vaših sklepov. Med fizično aktivnostjo se iz mišic sproščajo molekule imenovane miokini, ki delujejo protivnetno, zato je vaše nadaljevanje programa telesne vadbe ključno za zmanjšanje sklepnega vnetja.