Entezopatija je motnja, ki prizadene »enteze« – mesto, kjer se tetive naraščajo na kost. Do entezopatije pride, kadar so ta tkiva poškodovana ali vneta zaradi prekomerne uporabe, poškodbe ali okužbe. Nekatere raziskave kažejo, da se lahko entezopatija razvije tudi kot posledica avtoimunske motnje.
Kje se lahko pojavi vnetje narastišča tetive? Entezopatija se lahko razvije na različnih delih telesa, vključno z rameni, kolki, komolci, zapestji, koleni, petami ali stopali.
To stanje se običajno pojavlja pri osebah, starejših od 50 let, zanj pa so običajno značilni simptomi hude bolečine in vnetja.
Enteze imajo dve glavni vlogi: stabilnost sklepa in prenos mehanskih sil. Anatomsko se enteze običajno nahajajo izven sklepne kapsule, izjema so sakroiliakalni, sternoklavikularni in distalni interfalangealni sklepi.
V kolikor se stanje ne zdravi pravilno, lahko vodi v nastanek kronične entezopatije, ki potrebuje precej daljše obdobje rehabilitacije. Vas zanima, kako vam do življenja brez bolečin pomagamo v Kliniki Medicofit?
Naročite se na zdravljenje entezopatije
Entezopatija se lahko razvije v katerem koli sklepu oz. območju, kjer se pritrdijo kite ali vezi, in lahko povzroča bolečine v bližini več različnih sklepov. Pete, kolena, kolki, prsti na rokah in nogah, komolci in hrbtenica so pogosta mesta, kjer nastane vnetje mišičnega narastišča.
Entezopatija se pojavi, ko so te tkivne strukture poškodovane zaradi prekomerne uporabe, poškodbe ali okužbe.
Lahko jo povzroči tudi vnetno stanje, kot je revmatoidni artritis, psoriatični artritis, ankilozirajoči spondilitis, sarkoidoza, protin ali druga vnetna stanja.
Entezopatija je vsaka motnja, ki nastane na mestu narastišča tetive v kost.
Naročite se na zdravljenje entezopatije
Kakšne simptome povzroča entezopatija?
Ljudje z entezopatijo občutijo bolečino, ko ob pritisku na tetivo na mestu, kjer se prirašča v kost.
Simptomi entezopatije običajno vključujejo:
- okorelost in bolečine v sklepih
- težave pri gibanju
- otekanje – zlasti, če prizadene stopala ali noge.
Entezopatija je pogosto simptom druge bolezni, na primer artritisa hrbtenice ali avtoimunske bolezni, zato se pri ljudeh z entezopatijo pogosto pojavijo tudi simptomi osnovnih bolezni, kar nam lahko pomaga pri diagnosticiranju osnovnega vzroka za vaše bolečine.
Putika je na primer vrsta artritisa, ki povzroča odlaganje kristalov sečne kisline v nekaterih sklepih in okoli njih in povzroči vnetje narastišč tetiv. Ljudje s protinom imajo lahko bolečine v različnih sklepih, zlasti v sklepih stopal in prstov na nogah.
Trohanterna entezopatija
Stanja, ki prizadenejo hrbtenico, kot je spondiloartritis, lahko ob bolečini v križu, povzročijo tudi bolečine v kolku.
Vzrok entezopatije kolka je lahko tudi v preobremenitvi pasu vezivnega tkiva, ki se imenuje iliotibialni trakt in se prirašča na zunanji rob kolka – to stanje pogosto vidimo pri tekačih.
Entezopatija kolena
Entezopatija kolena je običajno povezana s prekomerno obremenitvijo kolenskega sklepa. Ta vrsta entezopatije je pogosto posledica osnovnega vzroka, kot je na primer patelarni tendinitis. Vnetje patelarne tetive imenujemo tudi skakalčevo koleno.
Bolečine pri tem stanju so običajno hujše med telovadbo in obremenitvijo kolena. Bolečino v kolenu lahko občutite tudi pri opravljanju nekaterih vsakodnevnih opravil, kot sta vstajanje iz sedečega položaja ali hoja po stopnicah.
Entezopatija gležnja in stopala
Entezopatija gležnja ali Ahilove tetive običajno prizadene mesto, kjer se Ahilova tetiva pritrdi na petnico.
Če imate entezopatijo na tem področju, običajno čutite bolečino ob premikanju stopala. Bolečino lahko občutite tudi, ko stopite na tla in pritiskate na peto ali sprednji del stopala. Bolelo vas bo lahko na primer, če boste stali na prstih ali se močno odrivali od podlage (pri teku).
Prizadene lahko tudi plantarno fascijo – vezivno tkivo pod stopalnim lokom. Bolečina se običajno pojavi v peti in okoli stopalnega loka, ko hodite ali obremenjujete stopalo.
Naročite se na zdravljenje entezopatije
S fizioterapijo v Kliniki Medicofit lahko zmanjšate bolečino in togost sklepov in bližnjih področij. Fizioterapija se večinoma osredotoča na krepitev in razbremenitev napetih mišic ter izboljšanje gibljivosti v bližini mišičnega narastišča, kar pomaga odpraviti vzrok tetivne bolečine.
Manualna terapija se osredotoča na uporabo različnih tehnik, kot so manipulacija in mobilizacija sklepov, za sprostitev mišic, zmanjšanje vnetja ter izboljšanje gibljivosti.
Uporabljamo tudi najsodobnejše terapije, kot so TECAR Wintecare terapija, LASER, diamagnetoterapijo PERISO, HiTop elektroterapija in številne druge, ki pripomorejo k zmanjšanju vnetja in pospešitvi vašega okrevanja.
Izvaja se vadba, ki je namenjena krepitvi mišic trupa in hrbta, je ključna za povečanje moči, stabilnosti ter zmanjšanje obremenitve na prizadetem območju.
Fizioterapija vključuje različne terapevtske postopke, kot so raztezanje, krepitev mišic in terapevtske vaje, ki pomagajo pri lajšanju simptomov in preprečevanju ponovitve tovrstne poškodbe.
V nekaterih primerih se priporočajo ortopedski pripomočki, kot so vložki za pete, saj lahko zmanjšajo bolečine pri nekaterih vrstah entezopatije. Prav tako lahko preprečijo nadaljnje poškodbe.
Ljudje z entezopatijo se bodo morda morali izogibati vajam, ki povečujejo neprimerno obremenitev sklepov. Tek lahko dodatno poslabša entezopatijo, prav tako tudi nekatere vaje z visoko obremenitvijo. Katere aktivnosti se je potrebno izogibati, vam bo strokovnjak Klinike Medicofit razložil že ob prvi diagnostični terapiji.
Alvarez, A., & Tiu, T. K. (2023). Enthesopathies. In StatPearls. StatPearls Publishing.
Medical News Today. (2023). What to know about enthesopathy. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318987#what-are-the-symptoms-of-enthesopathy . [Accessed: 21/4/2024].
Orthomed. (2020). Enthesopathy. Available from: https://www.orthomedctr.com/enthesopathy.php. [Accessed: 21/4/2024].
Falsetti, P., Acciai, C., Lenzi, L., & Frediani, B. (2009). Ultrasound of enthesopathy in rheumatic diseases. Modern rheumatology, 19(2), 103–113. https://doi.org/10.1007/s10165-008-0129-x
Hoffman, D. F., Nazarian, L. N., & Smith, J. (2014). Enthesopathy of the lateral cord of the plantar fascia. Journal of ultrasound in medicine : official journal of the American Institute of Ultrasound in Medicine, 33(9), 1711–1716. https://doi.org/10.7863/ultra.33.9.1711