Bolečine v križu in medenici so pogost zdravstveni izziv, s katerim se srečujejo mnogi posamezniki, ne glede na starost ali spol – pelvična (medenična) bolečina je sicer bolj pogosta pri ženskah. Te bolečine lahko pomembno vplivajo na kakovost življenja in funkcionalnost pri vsakodnevnih aktivnosti.
Spodnji del hrbta se imenuje ledvena hrbtenica. Začne se tik pod rebri in povezuje srednji del hrbta (prsna hrbtenica) s predelom medenice.
Kosti medenice in spodnjega dela hrbta skupaj podpirajo telesno težo, omogočajo pritrditev trebušnih in kolčnih mišic ter ščitijo občutljive vitalne organe v trebušno-medenični votlini.
Bolečine v križu in medenici so lahko posledica različnih vzrokov, ki segajo od mišično-skeletnih težav do sistemskih bolezni. V nadaljevanju predstavljamo najpogostejše povzročitelje bolečine v spodnjem delu hrbtenice, ki se širi v medenico.
Naročite se na zdravljenje bolečine v križu in medenici
Hernija diska
Hrbtenico sestavlja 33 navpično postavljenih kosti (imenovanih vretenca), ki so med seboj ločene z močnimi, prožnimi diski, debelimi približno 0,5 centimetra, ki blažijo sile med vretenci.
Diskus hernija nastane, ko se njegova sredica izboči skozi zunanji obroč in povzroči pritisk na živčne strukture – živci »ne marajo« kompresijskih sil, zato se telo odzove z bolečino.
Pojavijo se lahko ostra ali pekoča bolečina, odrevenelost, mravljinčenje in šibkost. Ko so živci okoli ledvene hrbtenice razdraženi, lahko bolečina izžareva v celotno medenično področje.
Spinalna stenoza
Spinalna stenoza je medicinski izraz, ki označuje zoženje hrbteničnega kanala, kjer potekajo hrbtenjača in živci. To zoženje lahko privede do pritiska na živce, kar povzroči različne simptome, vključno z bolečinami v križu in medenici.
Spinalna stenoza lahko omeji gibljivost hrbtenice in medeničnih sklepov. Posledično se lahko pojavijo bolečine zaradi dodatnega stresa na okoliške strukture.
Poleg bolečin lahko spinalna stenoza povzroči nevrološke simptome, kot so otrplost, mravljinčenje ali šibkost v spodnjih okončinah, kar lahko še poslabša bolečine v medenici.
Sakroiliitis
Sakroiliakalni (SI) sklepi so med največjimi v telesu in povezujejo spodnji del hrbta z boki. Sakroilitis (vnetje SI sklepov) je lahko posledica različnih dejavnikov, vključno z revmatoidnim artritisom, ankilozirajočim spondilitisom, travmatsko poškodbo, nosečnostjo ali degenerativnimi spremembami.
Simptomi vključujejo bolečine v križu in medenici ter v predelu zadnjice. Pogosto se poslabšajo pri premikanju, dolgotrajnem stoječem položaju ali dolgotrajnem sedenju.
Bolečina najpogosteje seva po zadnji strani noge, v nekaterih primerih pa se lahko širi tudi v dimlje ali trebuh. Bolečine v sakroiliakalnem sklepu so (pre)pogosto spregledan vzrok za bolečine v križu, čeprav lahko povzročijo do 25 % primerov simptomov.
Neravnovesje mišic medeničnega dna
Bolečine v križu in medenici lahko izvirajo iz šibkihali prenapetih mišic medeničnega dna. Napetost v predelu križa in medenice je lahko posledica slabe drže, preobremenitve ali poškodb.
Kadar so mišice medeničnega dna oslabljene, lahko pride do izgube podpore za notranje organe in hrbtenico. To lahko vodi do povečanega pritiska na sosednje strukture, kar sčasoma povzroča bolečine v križu in medenici.
Nasprotno, pretirana napetost lahko ustvari neenakomeren pritisk na medenične strukture in posledično povzroči bolečine. Zdravljenje neravnovesja mišic medeničnega dna vključuje prilagojene fizioterapevtske vaje, ki ciljajo na krepitev in sprostitev teh mišic
Spremembe telesa med nosečnostjo
Med nosečnostjo, vaše telo sprošča hormone, ki sproščajo medenično področje, da bi se pripravili na porod. To lahko povzroči raztezanje in razširitev sakroiliakalnega sklepa, kar povzroči bolečine v križu in medenici.
Mišice medeničnega dna morajo pravilno delovati tudi zato, da podpirajo rastočega otroka. Ko otrok raste, se vaša drža nekoliko nagne naprej, zaradi česar se mišice spodnjega dela hrbta napnejo, da ohranjajo vašo stabilnost.
Ta napetost pogosto pri nosečnicah povzroči bolečino, ki se prenaša iz medenice v spodnji del hrbta. Podobno lahko bolečine vztrajajo tudi po porodu, saj so mišice medeničnega dna zaradi raztezanja šibkejše – po porodu je potrebno primerno okrepiti trebušne mišice in mišice medeničnega dna.
Naročite se na zdravljenje bolečine v križu in medenici
Fizioterapija pri bolečinah v križu in medenici se osredotoča na krepitev mišic trupa, hrbta, bokov in kolkov ter medeničnega dna.
To stabilizira hrbtenico in medenični obroč ter zmanjša obremenitev na prizadetih predelih. Paciente naučimo, kako ustvariti okolje, ki podpira zdravje hrbtenice in medenice.
Uspešnost fizioterapije je v veliki meri odvisna od hitrosti pričetka terapije, pacientovega sodelovanja, rednega izvajanja vaj in upoštevanja navodil fizioterapevta.
V kliniki Medicofit vidimo izjemne rezultate, saj je zdravljenje vedno individualno prilagojeno.
Casser, H. R., Seddigh, S., & Rauschmann, M. (2016). Acute Lumbar Back Pain. Deutsches Arzteblatt international, 113(13), 223–234. https://doi.org/10.3238/arztebl.2016.0223
Casazza B. A. (2012). Diagnosis and treatment of acute low back pain. American family physician, 85(4), 343–350.
Physiopedia. (2020). Low Back Pain and Pelvic Floor Disorders. Available from: https://www.physio-pedia.com/Low_Back_Pain_and_Pelvic_Floor_Disorders [Accessed: 14/1/2024].
Pain and Spine Specialists. (2023). Causes of Lower Back and Pelvic Pain. Available from: https://painandspinespecialists.com/causes-of-lower-back-and-pelvic-pain/ . [Accessed: 14/1/2024].
Hinge Health. (2023). Low Back Pain that Radiates to the Pelvis. Available from: https://www.hingehealth.com/resources/articles/lower-back-pain-that-radiates-to-front-pelvic-area/https://www.hingehealth.com/resources/articles/lower-back-pain-that-radiates-to-front-pelvic-area/. [Accessed: 14/1/2024].