So se vam pojavile bolečine v vratni hrbtenici? Težko obračate glavo in pogledate levo, desno, proti nebu ali proti tlom? Vas bolečine v vratu omejujejo pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti?
Vratna hrbtenica je pomemben anatomski del telesa, ki prenaša težo celotne glave in omogoča nemoteno izvajanje vitalnih funkcij človeka (dihanje, požiranje, oskrba možganov s krvjo itd.)
V vratni hrbtenici se pogosto pojavijo bolezenska stanja, kot so hernija vratne hrbtenice, cervikalna radikulopatija, cervikalna spondiloza, spinalna stenoza vratne hrbtenice in zlom vratnega vretenca.
Zanemarjanje bolečin v vratu lahko vodi do številnih zapletov, kot so kronične migrene, omejena gibljivost, trajna poškodba mišic in živcev
Poškodbe in bolečine se v vratni hrbtenici pogosto pojavijo zaradi ponavljajočih obremenitev (delo za računalnikom, delo na vrtu), neustrezne obremenilne kapacitete vratne hrbtenice (nezadostna sposobnost prenašanja obremenitev), premajhne moči in vzdržljivosti vratnih mišic, neustreznega vzglavnika, debelosti ali genetske predispozicije.
Simptomi, ki se pojavijo v vratni hrbtenici so najpogosteje bolečina v vratu, zmanjšan obseg gibljivosti, zmanjšana mišična moč, občutljivost na dotik. Pogosto se pojavita tudi oteklina in vnetje.
V Kliniki Medicofit smo specialisti za celostno zdravljenje poškodb in bolečin vratne hrbtenice, kjer vas vodimo od diagnostične terapije in akutne fizioterapije do postakutne kineziologije in preventivnega programa.
Naročite se na zdravljenje bolečine v vratu
Za lažje razumevanje nastanka poškodb in bolečin v vratni hrbtenici je ključnega pomena vedeti, kakšna je anatomska sestava vratu.
Vratna hrbtenica je sestavljena iz 7 vratnih vretenc (C1-C7), ki so postavljena ena nad drugo in so glavna mehanska podpora glavi. Prav tako zagotavljajo fleksibilnost vratu zaradi njihove strukture in medvretenčnega diska.
Med vsakim vratnim vretencom se nahaja medvretenčni disk (razen med prvim in drugim vretencom), ki je sestavljen iz mehke sredice in fibroznega obroča za lažji prenos obremenitev, ki se vršijo na vratno hrbtenico.
Vratna vretenca so med seboj povezana z ligamenti, ki omogočajo statično stabilnost in zaustavljajo gibanje, ki ga izvajajo mišice.
Skozi vratna vretenca poteka hrbtenjača (del centralnega živčenega sistema), iz katere izstopa živčevje, ki oživčuje vrat, ramena in zgornja uda.
V kliniki Medicofit smo specialisti za zdravljenje poškodb in bolečin vratne hrbtenice, kjer pogosto zdravimo diskus hernijo vratne hrbtenice, cervikalno radikulopatijo, cervikalno spondilozo, spinalno stenozo vratne hrbtenice in zlom vratnega vretenca.
KDAJ SE ODLOČITI ZA OBISK DIAGNOSTIČNE TERAPIJE MEDICOFIT?
- Kadar bolečina v nekaj dneh ne popusti, je obisk diagnostične terapije nujen, saj tako preprečimo trajne okvare.
- Bolečine v vratu spremljajo nevrološki simptomi in omejena gibljivost.
- Če ste že imeli podobne težave in simptomi vztrajajo, nakazuje, da stanje ni bilo primerno sanirano.
V Kliniki Medicofit pacientom omogočamo znanstveno podprto specialistično fizioterapijo, ki se prične z naročilom termina diagnostične terapije.
Naročite se na zdravljenje bolečine v vratu
Diskus hernija vratne hrbtenice
Diskus hernija vratne hrbtenice je bolezensko stanje, ki prizadene medvretenčno ploščico, ki se nahaja med dvema vratnima vretencema. Medvretenčni disk se izboči ali pretrga, kar utesni (povzroči pritisk) na živčevje, ki izstopa iz hrbtenjače.
Tipični simptomi so bolečina v vratu, ki poteka vse do prstov na roki, občutek mravljinčenja in odrvenelosti v celotnem zgornjem udu, zmanjšana mišična moč, občutek otrdelosti v vratu in omejen obseg gibljivosti. Pri določenih pacientih so prisotni tudi glavoboli.
Hernija vratne hrbtenice nastane zaradi:
- degenerativnih sprememb, ki se odvijajo s starostjo,
- travmatske ali športne poškodbe na vratni predel,
- ponavljajočih obremenitev (npr. pisarniško delo),
- zmanjšana obremenilna kapaciteta vratne hrbtenice,
- neustrezne moči in vzdržljivosti vratnih mišic,
- genetske predispozicije.
Specialist medicine vam postavi diagnozo skozi diagnostični pregled, ki vključuje oceno gibljivosti, oceno mišične moči, prisotnost refleksov in senzibilnosti v zgornjem udu. Izvede se diagnostično slikanje, kot sta rentgen ali magnetno-resonančno slikanje.
Sodobno fizioterapevtsko zdravljenje diskus hernije vratne hrbtenice vključuje izvajanje manualne terapije, instrumentalne terapije in specialne fizioterapevtske vadbe.
Cervikalna radikulopatija
Cervikalna radikulopatija opisuje bolezensko stanje, ki prizadane živčevje v vratu zaradi utesnitve ali draženja, kar povzroči nevrološke simptome bolezni.
Nevrološki simptomi so pekoča bolečina v vratu, ramenih vse do prstov na roki, občutek mravljinčenja in odrvenelosti v zgornjem udu, zmanjšana mišična moč, okrnjena fina motorika (npr. težje zapiranje gumbov na srajci) in izguba senzibilnosti in refleksov v zgornjem udu.
Cervikalna radikulopatija nastane zaradi:
- diskus hernije vratne hrbtenice,
- kostnih izrastkov, ki nastanejo na vratnem vretencu in pritisnejo na živec,
- degenerativnih sprememb zaradi starosti ali
- travmatske poškodbe.
Diagnoza se postavi s strani specialista medicine s pomočjo diagnostičnega slikanje, kakor sta rentgen in magnetno resonančno slikanje. Elektromiografija (EMG) meri prevodnost živčevja in dodatno potrdi disfunkcijo prizadete živčne korenine.
Sodobno fizioterapevtsko zdravljenje se v akutni fazi zdravljenja osredotoča na kontrolo simptomatike, kar pomeni, da se zmanjša bolečino v vratu, umiri vnetje, poveča mišično moč in obseg gibljivosti.
Cervikalna spondiloza
Cervikalna spondiloza je bolezensko stanje, ki prizadene vratna vretenca in sklepni hrustanec zaradi degenerativnih sprememb. Bolezen se pogosto izraža v obliki cervikalne mielopatije, cervikalne radikulopatije ali aksialne bolečine v vratu.
Dejavniki tveganja, ki vplivajo na razvoj bolezni so:
- travmatska spinalna poškodba,
- anatomsko zmanjšan vertebralni kanal,
- distonična cerebralna paraliza, ki vpliva na vratne mišice,
- specifične športne obremenitve (nogomet, jahanje).
Cervikalna spondiloza se najpogosteje razvije na nivoju C6-C7 vratne hrbtenice in na nivoju C5-C6 vratne hrbtenice.
Tipični simptomi, ki se izražajo pri pacientih s cervikalno spondilozo so:
- Aksialna bolečina v vratu, ki je najpogostejši simptom cervikalne spondiloze in jo spremlja občutek zakrčenosti v vratu. Bolečina pogosto izžareva v zatilje in oblopatične mišice.
- Cervikalna radikulopatija, ki se razvije glede na stopnjo utesnitve živčne korenine in se izraža, kot izžarevajoča bolečina v vratu, roki, ob lopatici, prisoten občutek mravljinčenja in šibkost mišičja.
- Cervikalna mielopatija, kjer je prisotna bolečina v vratu, šibkost mišic v roki, nestabilna hoja, izguba ravnotežja in padci.
- Pojavijo se atipični simptomi, kot sta bolečina v čeljusti in bolečina v prsnem košu. Prav tako se pojavijo trigger točke v veliki kapucasti mišici, v vratnih obhrbteničnih mišicah in oblopatičnih mišicah.
Strokovnjaki fizioterapije se pri zdravljenju cervikalne spondiloze osredtočajo na krepitev obhrbteničnih vratnih mišic, izvajanju vaj za povečanje gibljivosti in izvajanje protibolečinske terapije.
Naročite se na zdravljenje bolečine v vratu
Celostno zdravljenje in rehabilitacija v kliniki Medicofit se začne z diagnostično terapijo, akutno fizioterapijo in nadaljuje v postakutno kineziologija in postkineziologijo.
Izvaja se aktivna fizioterapija, kjer je vsak pacient aktivno vključen v svoj proces zdravljenja (v primerjavi s pasivno fizioterapijo, kjer se fizioterapija izvaja brez sodelovanja pacienta).
Vsak pacient ima 60 minutno individualno obravnavo s strokovnjakom fizioterapije (v fazi akutne fizioterapije) in nato s strokovnjakom kineziologije (v fazi postakutne kineziologija) in 30 minutno instrumentalno terapijo.
Diagnostična terapija
Diagnostična terapija je uvod v fizioterapevtsko zdravljenje, pri katerem fizioterapevt diagnostik pridobi vpogled v funkcionalno stanje vašega telesa.
Prične se z uvodnim pogovorom (anamnezo), ki vključuje:
- čas trajanja težav (kdaj se je bolečina prvič pojavila in kako je do danes progresirala),
- simptome, ki ste jih opazili (če gre za izžarevajočo bolečino je ključnega pomena vedeti kam izžareva, saj se tako lažje odkrije vzrok),
- dejavniki, ki poslabšajo simptome (kdaj se bolečina poslabša, ob katerih gibih, ob katerih aktivnostih)
- povzročitelj bolečine (ali je bil razlog za nastanek bolečine enkraten dogodek, kot je padec ali poškodba).
- Subjektivna ocena bolečine in
- prisotnost drugih bolezni.
Nadaljuje se z inspekcijo vratu (barva kože, vidna atrofija mišic, vidna oteklina) in palpacijo (občutljivost na dotik, temperatura in potnost kože).
Opravijo se pasivne meritve gibljivosti vratu (kjer diagnostik izvede gib) in aktivne meritve gibljivosti vratu (kjer izvedeti gib sami). Pacienti s prisotno cervikalno spondilozo imajo omejen obseg gibljivosti pri gibu rotacije (obračanje glave) in gibu ekstenzije (pogled proti stropu).
Izvedejo se meritve mišične moči, vzdržljivosti in medmišične koordinacije (ali mišice delujejo v sinergiji). Opravijo se testi za oceno senzibilnosti in refleksov, ki pomagajo pri določitvi, na katerem nivoju gre za morebitno prisotno utesnitev živčne korenine oziroma prisotno cervikalno mielopatijo.
Oceni se obremenilna kapaciteta vratu (sposobnost prenašanja obremenitev vratne hrbtenice – ali je premajhna, zadostna ali prevelika).
Izvedejo se specifični testi, kot sta test peta-prsti (oceni se koordinacija in ravnotežje), Rombergov test (oceni se propriocepcija in ravnotežje).
Po potrebi se opravi specialistično diagnostično slikanje, kot so rentgent, ultrasonografska preiskava ali magnetno resonančno slikanje.
Ali ste vedeli, da vam medicinsko diagnozo postavi zgolj specialist medicine?
Akutna fizioterapija
Strokovnjaki fizioterapije se v primarni fazi zdravljenja vratne hrbtenice osredotočajo na kontrolo simptomatike, kar pomeni, da zmanjšajo bolečino v vratu, zmanjšajo oteklino in vnetje, povečajo obseg gibljivosti in povečajo mišično moč.
Izvaja se manualna terapija, terapija prožilnih točk (trigger točk) in sklepna mobilizacija za sproščanje prenapete muskulature vratnih mišic, za povečanje gibljivosti v vratu in zmanjšanja bolečine.
V kombinaciji z manualno terapijo se izvaja instrumentalna fizioterapija, kjer se uporablja najsodobnejše naprave za pospeševanje celičnega metabolizma, pospeševanje procesov celjenja v telesu in zmanjšanja bolečine. Uporablja se:
- TECAR WINTECARE terapijo,
- Visokoenergijski SUMMUS laser,
- Diamagnetoterapija PERISO,
- Globinski udarni valovi,
- Visokotonska elektrostimulacija HiTOP
Specialna fizioterapevtska vadba se osredotoča vzpostavitev ustrezne obremenilne kapacitete vratne hrbtenice. V primarni fazi se izvaja aktivacija globokih stabilizatorjev obhrbteničnih vratnih mišic in izometrična vadba.
Nadaljuje se izvajanje vadbe v vseh smereh gibanja do bolečin (fleksija, ekstenzija, antiekstenzija, lateralna fleksija, antilateralna fleksija, rotacija in antirotacija).
Namen specialne fizioterapevtske vadbe je okrepitev obvratnih mišic, povečanje gibljivosti v vratu in propriocepcije. V primeru nevroloških simptomov se izvaja nevromišična vadba, ki spodbuja drsenje in delovanje živčevja.
NEVARNOSTI IN PASTI ZAMUJENE REHABILITACIJE
Specialisti Medicofit
- Nezdravljene bolečine v vratu lahko povzročijo kronično cervikalno radikulopatijo, kjer stiskanje živčnih korenin vodi do trajnih nevroloških poškodb in izgube funkcije.
- Zamujena rehabilitacija pospeši degenerativne spremembe v vratnih vretencih, kar lahko vodi do herniacije diska in cervikalne spondiloze..
- Brez specialne rehabilitacije pacienti razvijejo kompenzacijske strategije, ki obremenjujejo druge dele hrbtenice in telesa, kar vodi do sekundarnih poškodb.
Neustrezna ali zamujena rehabilitacija resno ogrozi dolgoročno fizično zdravje posameznika in je glavni krivec za neuspešne rezultate ter trajne gibalne omejitve.
Postakutna kineziologija
Po uspešnem akutnem fizioterapevtskem zdravljenju vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti.
Specialen kineziološki program vključuje krepitev globokih stabilizatorjev mišic vratne hrbtenice in krepitev oblopatične muskulature.
Dodatno se izvaja specialna kineziološka vadba za krepitev muskulature zgornjega uda in krepitev zgornjega dela hrbta.
Glavni namen specialne kineziološke vadbe je doseči popolno simetrijo in normative mišične moči stabilizacijske muskulature cervikalne hrbtenice, izboljšati njene proprioceptivne sposobnosti (zaznave v prostoru) in izboljšati njeno gibljivost.
Izvaja se progresivna kineziološka vadba, ki se postopno prilagaja glede na vaš napredek in kjer se postopno prične vračati k izvajanju osnovnih vaj za krepitev zgornjih udov in celotnega telesa.
Pred zaključkom zdravljenja se izvede APLIKACIJA TESTNE BATERIJE za vratno hrbtenico, kjer pridobimo vpogled v vašo gibalno učinkovitost in sposobnost prenašanja vsakodnevnih obremenitev.
Postkineziološki program
V kliniki Medicofit smo pripravili poseben postkineziološki program, katerega se udeležijo pacienti po fizioterapevtskem zdravljenju vratne hrbtenice.
Postkineziološki program sestavijo strokovnjaki kineziologije, ki uspešno preprečuje ponovni pojav starih bolečin in morebitni pojav novih. Aktivno vas pripravlja na vsakodnevne in nepredvidljive obremenitve, ki se vršijo na vašo vratno hrbtenico in celotno telo.
Ker v kliniki Medicofit verjamemo v celostno zdravljenje vas vodimo od poškodbe in bolečin vratne hrbtenice do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu vratu povrnemo polno moč in gibalno funkcijo.
ZAKAJ IZBRATI SPECIALISTIČNO FIZIOTERAPEVTSKO ZDRAVLJENJE?
- Omogočamo visoko uspešnost zdravljenja in zagotovimo dolgoročne rezultate.
- Za več kot 90% nižje tveganje za operacijo vratne hrbtenice!
- Omogočamo najsodobnejše ne-invazivne metode zdravljenja, ki omogočajo optimalne pogoje za popolno okrevanje in povratek k aktivnosti.
Celostno rehabilitacijo v Kliniki Medicofit pacientom priporočajo številni priznani specialisti ortopedske kirurgije.
VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA.