Ste kdaj doživeli bolečine v mišicah in sklepih, ki so trajale več tednov ali celo mesecev? Vas pestijo jutranja togost in omejena gibljivost, ki se pojavita skoraj vsak dan? Bi radi izvedeli več o revmatični polimialgiji, njenih simptomih, diagnosticiranju in možnostih zdravljenja?
Revmatična polimialgija je vnetna bolezen, ki se kaže z bolečinami v ramenskem obroču in medeničnem obroču, mišicah nadlakti, stegen in vratu s spremljajočo jutranjo okorelostjo.
Značilno pojavlja pri ženskah nad 50. letom starosti in je nekoliko pogostejša v severnih Evropskih državah – razlog za to še ni popolnoma znan.
Ali ste vedeli, da se bolezen v več kot 50% pojavlja skupaj s gigantnoceličnim arteritisom? Gre praktično za enako bolezensko stanje, le da pri slednjem ne gre za vnetje v mišicah, ampak v žilni steni temporalne arterije.
V tem članku bomo raziskali revmatično polimialgijo, se poglobili v njene vzroke, simptome in načine zdravljenja ter razkrili, kako se lahko posamezniki spopadajo s to stanjem. Kako vas v kliniki Medicofit vodimo od bolečin v sklepih do brezskrbnega življenja brez omejitev, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje revmatične polimialgije
Vzroki za nastanek revmatične polimialgije
Zakaj se revmatična polimialgija pojavlja, je vprašanje, ki še vedno čaka na natančen odgovor. Vendar pa se domneva, da so ključnega pomena naše telesne spremembe s staranjem in interakcija med okoljskimi in genetskimi dejavniki.
Zakaj se ti neprijetni simptomi pojavijo pogosteje po 50. letu starosti? No, en razlog se skriva v postopnem staranju našega imunskega sistema. Sčasoma izgubljamo svojo imunsko zaščito, kar povečuje tveganje za vnetne procese.
Ali ste vedeli, da ima tudi kajenje svojo vlogo pri nastanku bolezni? Kadilci imajo približno 6,5-krat večje tveganje za razvoj te bolezni, predvsem tisti z genetsko nagnjenostjo in pojavljanjem bolezni v družini.
Pojav revmatične polimialgije je ponekod tudi cikličen – pojavlja se s sezonskimi vzorci. Na primer, v Italiji se pojavi vsakih sedem let, na Švedskem pa pogosteje jeseni in pozimi.
Ker točnega vzroka ne poznamo, je pomembno, da smo pozorni na simptome, ki jih bolezen povzroča in ne odlašamo z obiskom specialista.
Simptomi revmatične polimialgije
Revmatična polimialgija je bolezen, ki se običajno razvija postopoma, vendar se lahko pri določenih pacientih začne tudi nenadoma. Nekateri bolniki se lahko spomnijo točnega datuma, ko so začeli doživljati težave, ki se v enem mesecu običajno razvijejo v popolno klinično sliko.
Naši pacienti pogosto pripovedujejo, kako so se nekega jutra zaradi izrazite jutranje togosti in hudih bolečin v mišicah stegen komaj vstali iz postelje. Značilni simptomi bolezni so:
- Bolečina in omejena gibljivost v ramenskem obroču (običajno prvi znak bolezni).
- Bolečine v drugih mišičnih skupinah (običajno v kolku, stegnih in nadlahti).
- Intenzivna jutranja okorelost (tipično traja več kot 45 minut).
- Nezmožnost dvigniti roke nad glavo (povzroča težave pri oblačenju in česanju).
- Nočne bolečine (mišične bolečine lahko paciente prebujajo iz spanja).
- Splošni simptomi vnetja (utrujenost, hujšanje, izguba apetita, vročina).
Pri nekaterih bolnikih se lahko pojavi blaga oblika artritisa – najpogosteje v zapestjih in kolenih. Poleg tega se lahko pojavlja tudi otekanje mehkih tkiv na koncu okončin – prsti in stopala.
Pravočasna diagnoza in ustrezna terapija sta ključni za dobro prognozo revmatične polimiagije. Pri pacientih, ki ne poslušajo svojega telesa in strokovne pomoči ne poiščejo pravočasno je zdravljenje zelo naporno in dolgotrajno.
Naročite se na zdravljenje revmatične polimialgije
Kako se ustrezno diagnosticira revmatična polimialgija?
Za potrditev diagnoze revmatične polimialgije se opiramo na določena merila, ki so jih določili strokovnjaki revmatologi.
Osnovna merila vključujejo, da je bolnik star 50 let ali več, da ima bolečine v obeh ramenih, ter da so laboratorijski testi pokazali povečano hitrost sedimentacije eritrocitov in/ali višje ravni C-reaktivnega proteina (CRP) v krvi.
Poleg osnovnih meril obstajajo še dodatna, kot so jutranja togost (traja več kot 45 minut), bolečina ali omejena gibljivost v kolku, odsotnost določenih protiteles, odsotnost prizadetosti drugih sklepov, in prisotnost vnetja v nekaterih sklepnih ovojnicah, sluznih vrečkah ter kitah v predelu ramen in kolka (kar se potrdi z ultrazvočnim pregledom).
Natančno diagnozo potrdi specialist revmatolog, ki tudi začne s farmakološkim zdravljenjem, nato pa je za pacienta in najboljši izid zdravljenja optimalno, da se vključi v fizioterapevtsko rehabilitacijo.
Naročite se na zdravljenje revmatične polimialgije
Kako poteka zdravljenje revmatične polimialgije ?
Pri zdravljenju revmatične polimialgije je glavno zdravilo prve izbire glukokortikoid (kortikosteroid), saj nesteroidni antirevmatiki pogosto niso dovolj učinkoviti.
Ob začetku zdravljenja se običajno predpiše visok odmerek, ki ga pacient jemlje, dokler se laboratorijski vnetni pokazatelji, kot sta SR in CRP (C-reaktivni protein), ne normalizirajo (običajno 2 tedna).
Nadalje se odmerek postopoma zmanjšuje do nizkih doz, celotno zdravljenje pa običajno traja dve leti ali več. Kljub dolgotrajnemu zdravljenju se pri 40 – 60 % pacientov ob prenehanju terapije simptomi ponovijo.
Ali ste vedeli, da zdravljenje s kortikosteroidi pri pacientih izredno poveča tveganje za osteoporozo? To je le eden izmed razlogov, zakaj je tako pomembno, da se pacienti po postavljeni diagnozi čimprej vključijo v fizioterapevtsko rehabilitacijo.
Fizioterapija predstavlja pomemben del terapevtskega načrta za to skupino pacientov, saj pomaga zmanjšati tveganje za zgodnjo funkcionalno okrnjenost in hudo invalidnost.
Celostno zdravljenje revmatične polimialgije v kliniki Medicofit
Zdravljenje v kliniki Medicofit vam lahko pomaga nadzorovati vaše simptome, kot so mišične bolečine in omejena gibljivost ter vam omogočijo ohraniti dobro kakovost življenja.
Naš program je sestavljen iz štirih faz: diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija. Kaj lahko pričakujete v vsaki fazi, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Diagnostični pregled
Fizioterapevt začne diagnostični pregled s temeljitim pogovorom, v katerem se posveti vašim težavam – koliko časa trajajo, kako močna je bolečina, in ali so morebitne druge zdravstvene težave, ki bi lahko vplivale na vaše stanje.
Sledi klinični pregled, kjer se posvetimo vašim sklepom (predvsem rami in kolki, k ista največkrat prizadeta).
S palpacijo preverimo občutljivost, stabilnost in morebitno prisotnost vnetja obsklepnih mišic. Preverimo aktivno in pasivno gibljivost sklepov – kako se gibajo brez vaše pomoči in kako se gibljejo ob vaši aktivni udeležbi.
Fizioterapevt oceni tudi mišično moč, kar pomaga ugotoviti, ali obstajajo kakršne koli pomanjkljivosti ali neravnovesja v mišični moči – pri revmatični polimialgiji je mišična moč vedno ohranjena, zato ob okrnjeni moči vedno pomislimo da druga stanja – kot so miopatije.
Vse te informacije skupaj služijo kot osnova za oblikovanje popolnoma prilagojenega programa zdravljenja, ki bo pomagal izboljšati vaše stanje in povrniti vašo gibljivost. Skupaj bomo stopili na pot k vašemu boljšemu počutju.
Naročite se na zdravljenje revmatične polimialgije
Akutna fizioterapija
V akutni fazi bolezni ima fizioterapija pomembno vlogo pri obvladovanju simptomov in izboljšanju kakovosti življenja pacientov.
Akutna faza revmatične polimialgije je pogosto zaznamovana z bolečinami v mišicah in sklepih. Fizioterapevt uporablja različne tehnike, kot so terapevtska masaža, miofascialno sproščanje in manualna terapija, da vam pomaga zmanjšati bolečino.
Izvajanje razteznih vaj: Revmatična polimialgija lahko povzroči togost in okorelost mišic. Fizioterapevt bo uvedel raztezne vaje, ki bodo pomagale izboljšati gibljivost ramenskega obroča in sprostiti mišice.
Krepitveni program: Gradnja mišične moči je ključna za podporo sklepom in zmanjšanje bremena na njih, zato izvajamo tudi vaje za krepitev mišic, ki so prilagojene vsakemu posamezniku.
Ker gre za vnetno bolezen mišic, v kliniki Medicofit v zdravljenje vključujemo tudi instrumentalno terapijo, ki ima izrazit protivnetni in protibolečinski učinek. Naprave, ki jih uporabljamo pri zdravljenju so:
- TECAR WINTECARE terapija,
- SUMMUS laser,
- 6D Action
- elekstrostimulacija HiTOP.
Fizioterapevt vas bo tudi primerno izobrazil o samoupravljanju bolezni, vključno z uporabo pravilnih telesnih tehnik, vajami, ki jih lahko izvajate doma.
Med terapijo bolnike redno spremljamo in ocenjujemo napredek ter po potrebi prilagodimo terapijo.
V akutni fazi je pomembno pravilno uravnotežiti telesno aktivnost. Prekomerna obremenitev lahko poslabša stanje, zato je nujno slediti strokovnim nasvetom vašega fizioterapevta.
Fizioterapija igra ključno vlogo pri obvladovanju simptomov revmatične polimialgije, saj pomaga zmanjšati bolečino, izboljšati gibljivost in povečati kakovost življenja bolnikov.
Postakutna kineziologija
Ob zadostnem napredku sledi kineziološka faza zdravljenja, kjer bodo naši strokovnjaki za vas pripravili strukturiran program specialne vadbe.
Cilji vadbe so vedno prilagojeni bolnikovim specifičnim potrebam. To vključuje izboljšanje gibljivosti sklepov ramenskega obroča in medenice, okrepitev mišic, zmanjšanje bolečine ter izboljšanje ravnotežja in koordinacije.
Vadba za gibljivost: Kineziolog bo vključil vaje za raztezanje in izboljšanje gibljivosti sklepov, ki je pri revmatični polimialgiji dolgotrajno okrnjena.
Vadba za moč: Gradnja mišične moči je ključna, saj nam pomaga pri preprečevanju stranskih učinkov, ki jih prinese zdravljenje s kortikosteroidi.
Kardiovaskularna vadba: Za izboljšanje splošnega kondicijskega stanja in srčno-žilnega sistema je priporočljivo vključiti tudi kardiovaskularno vadbo, ki vam bo pomagala do boljše fizične pripravljenosti.
Kineziolog bo pazljivo spremljal bolnikov napredek in postopoma prilagajal vadbeni program, da bi se izognili preobremenitvi.
Preventivna kinezioterapija
Revmatična polimialgija je kompleksna bolezen, ki zahtevajo dolgotrajno rehabilitacijo, saj lahko le ohranjanjem aktivnosti preprečujemo ponovne zagone bolezni. V ta namen smo v kliniki Medicofit pripravili še postrehabilitacijski program.
Preventivni program je usmerjen v krepitev celotnega telesa in ohranjanje gibljivosti in moči proksimalnih mišičnih skupin in pa tudi celotnega telesa.
Ali ste vedeli, da se simptomi bolezni ponovijo pri 60% pacientov, tudi ob dolgotrajnem farmakološkem zdravljenju? Nastanek ponovnih težav uspešno preprečujemo s preventivnim programom klinike Medicofit.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje, vas v kliniki Medicofit vodimo skozi celotno rehabilitacijo revmatične polimialgije vse do svobodnega gibanja brez bolečin ter vašim sklepom in mišicam povrnemo polno moč in funkcijo.
Kako si lahko pomagate sami?
Strokovnjaki klinike Medicofit so za vas pripravili nekaj nasvetov, ki jih velja upoštevati:
Natančno jemljite predpisana zdravila: Pomembno je, da dosledno jemljete zdravila, ki vam jih je predpisal zdravnik. Če imate težave ali pomisleke glede zdravil, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Protiventna zdravila za obvladovanje bolečine: Če vam zdravnik priporoči, lahko vzamete protivnetna zdravila, kot sta ibuprofen in naproksen, za zmanjšanje bolečine.
Zdrava prehrana: Skrbite za uravnoteženo prehrano. Poskrbite, da boste uživali mlečne izdelke, kot sta sir in jogurt. Posvetujte se s svojim zdravnikom, koliko kalcija potrebujete. Če ne morete uživati mlečnih izdelkov ali ne dobite dovolj kalcija iz hrane, se z zdravnikom posvetujte o nadomestku kalcija.
Vadba z utežmi za zaščito kosti: To je izjemno pomembno, še posebej za ženske po menopavzi. Vadba z utežmi lahko pomaga ohranjati kostno gostoto.
Prenehajte kaditi in preprečite izpostavljenost tobačnemu dimu: Kajenje lahko negativno vpliva na vaše zdravje, zato se trudite prenehati kaditi. Če potrebujete pomoč pri prenehanju, se posvetujte s svojim zdravnikom o programih za odvajanje od kajenja in morebitnih zdravilih za pomoč.
Sledenje tem nasvetom bo pripomoglo k izboljšanju vašega zdravja in splošnega počutja ter pomagalo pri obvladovanju vašega stanja, vsekakor pa ne more nadomestiti strokovno vodene fizioterapevtske rehabilitacije.
Interna medicina (6. izd., p. XXXVIII, 1693). (2022). Medicinska fakulteta; Buča.
prim. Mojca Kos-Golja, dr. med. in mag. Boris Lestan, dr. med. (2012). REVMATIČNA POLIMIALGIJA IN GIGANTOCELIČNI ARTERITIS. Revmatik, 39(december), 4–6.
Physical therapy for PMR | Mayo Clinic Connect. (n.d.). Retrieved October 17, 2023, from https://connect.mayoclinic.org/discussion/physical-therapy-for-pmr/
Mahmood, S. B., Nelson, E., Padniewski, J., & Nasr, R. (2020). Polymyalgia rheumatica: An updated review. Cleveland Clinic journal of medicine, 87(9), 549–556. https://doi.org/10.3949/ccjm.87a.20008
Dejaco, C., Brouwer, E., Mason, J. C., Buttgereit, F., Matteson, E. L., & Dasgupta, B. (2017). Giant cell arteritis and polymyalgia rheumatica: current challenges and opportunities. Nature reviews. Rheumatology, 13(10), 578–592. https://doi.org/10.1038/nrrheum.2017.142
Colombo, M. G., Wetzel, A. J., Haumann, H., Dally, S., Kirtschig, G., & Joos, S. (2022). Polymyalgia Rheumatica. Deutsches Arzteblatt international, 119(24), 411–417.