Ali ste si poškodovali sprednjo križno vez? Se ukvarjate s športi, ki zahtevajo veliko stabilnost v kolenu? Morda vas zanima, kako poteka operacija ACL in kaj lahko pričakujete v fazi okrevanja?
Sprednja križna vez, imenovana tudi ACL (Anterior Cruciate Ligament), predstavlja eno najpogosteje poškodovanih vezi v kolenskem sklepu.
Kakšna je funkcija sprednje križne vezi – ACL? Vez je sestavljena iz trdnih fibroznih vlaken in ima ključno vlogo pri zagotavljanju kar 85 % kolenske stabilnosti pri premikanju golenice naprej in notranji rotaciji kolena.
Največkrat pride do poškodbe vezi pri športnih aktivnostih, kjer je potrebna hitra sprememba smeri – kot so nogomet, košarka ali smučanje. Ruptura ACL predstavlja kar 20% vseh poškodb, ki zahtevajo artroskopijo kolena.
Poleg kirurške rekonstrukcije se vse več starejših ali manj aktivnih posameznikov odloča za konservativne metode zdravljenja poškodbe sprednje križne vezi.
Ne glede na izbiro terapije je pomembno paciente opozoriti, da je tveganje za ponovne poškodbe kolena in razvoj osteoartritisa zelo visoko, v kolikor ne odločijo za celostno fizioterapevtsko rehabilitacijo. V nadaljevanju vam predstavljamo kako poteka rekonstrukcija sprednje križne vezi in kaj lahko pričakujete pri rehabilitaciji v kliniki Medicofit.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji ACL
Kdaj je potrebna operacija ACL?
Potreba po operaciji ACL je v veliki meri odvisna od resnosti poškodbe sprednje križne vezi in življenjskega sloga pacienta. Popolnoma raztrgana vez se ne more zaceliti sama. Raziskave so pokazale, da se pri nekaterih pacientih, ki doživijo delno raztrganino, vez lahko zaceli brez potrebe po posegu.
Ljudje, ki imajo popolno rupturo vezi in ohranjajo aktiven življenjski slog, zlasti tekmovalni športniki, bodo potrebovali operacijo, za vrnitev na prejšnjo raven dejavnosti in izognitev morebitnim prihodnjim poškodbam.
Pri nekaterih starejših pacientih ali tistih, katerih življenjski slog ne vključuje naporne vadbe, lahko neoperativne metode omogočijo vrnitev v normalno rutino brez kirurškega posega.
Vaš zdravnik vam lahko priporoči operacijo ACL, če:
- Ste športnik, ki se ukvarja s športom, ki vključuje veliko skakanja in obračanja, na primer košarko.
- Občutite nestabilnost kolena že med vsakodnevnimi dejavnostmi.
- Imate dodatno poškodovan tudi meniskus, hrustanec ali več kot eno vez.
Vedno se je pomembno posvetovati s specialistom za ortopedijo, da se določi najboljši pristop glede na vašo specifično situacijo in potrebe.
Kako poteka priprava na operacijo ACL?
Rekonstrukcija sprednje križne vezi je zahteven kirurški poseg, ki zahteva temeljito pripravo bolnika pred operacijo. Predoperativna rehabilitacija igra ključno vlogo pri doseganju optimalnih rezultatov in funkcionalnosti kolena po posegu.
Cilji predoperativne terapije vključujejo zmanjšanje otekline in bolečine, pridobivanje gibljivosti in zaloge mišične moči ter ohranjanje oz. vzpostavitev kontrole sprednje stegenske mišice.
Poleg tega je poudarek na izboljšanju propriocepcije (zaznavanje položaja sklepa v prostoru), kar je ključno za stabilnost kolena.
V tej fazi se uporabljajo različne terapevtske metode, vključno z hlajenjem za zmanjšanje otekline, izvajanjem pasivno-aktivnih in aktivno-asistiranih vaj ter mišično stimulacijo.
Sodelovanje bolnika pri teh aktivnostih je ključno, saj krepitev mišic pred operacijo pomembno vpliva na uspešno okrevanje po njej.
Zakaj se odločiti za predoperativno fizioterapijo? Študije kažejo, da kombinacija predoperativne in postoperativne rehabilitacije vodi do boljše funkcionalnosti kolena dve leti po operaciji v primerjavi s samo postoperativno rehabilitacijo.
Prav tako je dokazano, da primanjkljaj stegenske moči pred operacijo napoveduje znaten primanjkljaj moči tudi do 2 let po operaciji ACL.
Predoperativna rehabilitacija ključni korak k celovitemu okrevanju po operaciji in doseganju optimalnih rezultatov pri bolnikih. V kliniki Medicofit svojim pacientom priporočamo izvajanje pred-operativne fizioterapije v trajanju vsaj 8 tednov.
Naročite se na predoperativno rehabilitacijo
Operacija sprednje križne vezi predstavlja kompleksen kirurški postopek, namenjen obnovi stabilnosti kolenskega sklepa. Celoten poseg traja med 1 -1,5 ure, odvisno od obsežnosti poškodbe.
Pri tej artroskopski operaciji se najpogosteje uporabljajo presadki iz lastnega telesa, saj so se izkazali za najučinkovitejše. Presadki, čeprav ne morejo popolnoma replicirati naravne strukture vezi, se vendarle dobro približajo njenim biomehanskim lastnostim.
Kako poteka poseg? Med operacijo ACL kirurg napravi tri majhne kožne reze okoli kolena. S sterilno raztopino se napolni sklep in pregleda z artroskopom. Ostanki poškodovane vezi se odstranijo in izmeri se velikost njenega narastišča.
Ključno je, da se presadek pritrdi na pravilno anatomsko narastišče stegnenice in golenice. Tudi majhne spremembe v položaju presadka lahko močno vplivajo na stabilnost in uspešnost posega.
Nato se izvede poseg, pri katerem se odvzame presadek iz zadnje stegenske mišice ali patelarnega ligamenta – največkrat se uporabi prav ligament pogačice.
Skozi dva majhna »tunela«, ki se naredita v stegnenico in golenico, se nato vstavi presadek, ki se na mesto pričvrsti z vijaki, ki delujejo kot nekakšen most, na katerem se bo zacelila nova vez.
Po operaciji sledi precej dolgotrajno obdobje rehabilitacije. Kako poteka okrevanje, vama predstavljamo v nadaljevanju.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji ACL
Okrevanje po operaciji ACL
Rehabilitacija se začne že v bolnišnici, prvi dan po posegu. Prvi ukrepi so usmerjeni v zaščito presadka, zmanjšanje otekline in bolečine ter povečanje mobilnosti pogačice. Pomembno je tudi pridobivanje pasivne in aktivne gibljivosti ter vzpostavljanje kontrole stegenskih mišic.
V tem obdobju pacient prejme tudi ustrezna navodila za nadaljevanje rehabilitacije. Kljub kratkemu bivanju v bolnišnici (1-2 dni), se pacient že pripravi na nadaljnje korake okrevanja pri fizioterapevtu.
Fizioterapevtska rehabilitacija se mora pričeti v 2 tednih po posegu. V kliniki Medicofit vodimo pacienta skozi 4 faze rehabilitacije. Zdravljenje se prične z diagnostično terapijo, kjer opravimo pregled izvidov, analizo kolena in že izvedemo prvo terapijo.
Sledijo akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija. Kaj lahko pričakujete v vsaki fazi okrevanja, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Zakaj je pomembno izbrati dobrega fizioterapevta? Eden od ključnih izzivov pri fizioterapevtskem zdravljenju je povečanje mišičnih sposobnosti, brez ogrožanja uspešnosti celjenja presadka. Prehiter začetek aktivnosti namreč sproži premike med kostjo in presadkom, kar povzroča mikropoškodbe, raztezanje presadka ter podaljšanje vnetnega procesa. To vse lahko privede do povečane ohlapnosti nove vezi in zmanjšane stabilnosti kolenskega sklepa.
Vas zanima, kaj ne početi med rehabilitcijo? Na to odgovarjamo v našem prispevku o pogostih napak po operaciji sprednje križne vezi
Akutna fizioterapija
V začetni fazi zdravljenja se osredotočimo na aktiviranje stegenskih mišic in pridobivanje gibljivosti v kolenu. Ključno vlogo igra krepitev kvadricepsa, tj. sprednje stegenske mišice, ki deluje kot dinamični stabilizator kolena .
V prvih treh tednih je glavni cilj povrnitev polne raztegnitve kolena, medtem ko se fleksija izvaja previdno in ne preko pravega kota (90°) – v prvih tednih se osredotočimo na »varovanje presadka«. Fizioterapevt izvaja pasivno razgibavanje operiranega kolena, da prepreči nastanek fibrozne brazgotine in ohrani gibljivost.
V tem obdobju izvajamo specifične vaje za propriocepcijo in krepitev mišic, ki vzpostavljajo učinkovit nadzor nad kolenskim sklepom.
Pet tednov po operaciji ACL pacient nadaljuje s prilagojeno rehabilitacijo. V tem času običajno že dosežemo popolno iztegnitev kolena in krčenje do 120 stopinj ali več. Izvajamo vaje v odprti kinetični verigi brez obremenitev ter vaje v zaprti kinetični verigi, kjer se že pridruži dodatna obremenitev.
Nadaljujemo tudi s treningom propriocepcije za izboljšanje zaznavanja položaja kolena in razteznimi vajami za povečanje prožnosti mišic.
Kako hitro lahko po operaciji ACL hodite? Prvih nekaj tednov potrebna razbremenitev noge, zato vas že v bolnišnici opremijo z berglami. V prvem mesecu rehabilitacije naši pacienti običajno že osvojijo normalne vzorce hoje in nekateri že začnejo premagovati stopnice.
V kliniki Medicofit se terapevtske vaje kombinirajo z najsodobnejšimi fizioterapevtskimi napravami, ki vključujejo TECAR WINTECARE terapijo, elektrostimulacijo HiToP, visokoenergijski laser SUMMUS, diamagnetoterapijo PERISO in številne druge.
Te naprave podpirajo hitrejšo regeneracijo presadka vezi, delujejo protibolečinsko in protivnetno po operaciji. Poleg tega terapija izboljšuje prekrvavitev v operiranem območju in pozitivno vpliva na proces celjenja.
Postakutna kineziologija
Ko dosežemo zadovoljivo stopnjo funkcionalnosti, nadaljujemo zdravljenje na kineziološkem oddelku klinike Medicofit. Aktivno zdravljenje v trajanju vsaj 6 mesecev zmanjšuje tveganje za zaplete ali ponovne poškodbe križne vezi.
Kineziologi bodo za vas pripravili individualen program specialne vadbe, osredotočen na krepitev celotnega spodnjega uda. Z vadbo ciljamo na izboljšano stabilnost kolena, izvajanje gibov v polnem obsegu in povrnitev polne obremenilne kapacitete kolena.
Poseben poudarek je na krepitvi stegenskih mišic s izvajanjem izoliranih vaj, z napredkom tudi vključevanju kompleksnejših vaj ter na koncu pliometrični vadbi, ki koleno ustrezno pripravi na večje obremenitve.
V kineziološki fazi se izvaja tudi zaključno testiranje v obliki testne baterije, kar dodatno poveča občutek varnosti in samozavesti pacientov pri obremenitvi kolena. Celoten pristop na kineziološkem oddelku je zasnovan za optimalno okrevanje in preprečevanje morebitnih zapletov po operaciji sprednje križne vezi.
Preventivna kinezioterapija
V kliniki Medicofit smo za naše paciente pripravili poseben preventivni program, ki je zasnovan z namenom ohranjanja optimalnega funkcionalnega stanja njihovega telesa.
V okviru preventivnega programa izvajamo vaje, ki so osredotočene na krepitev kolena in celotnega telesa. Ta pristop aktivno preprečuje ponovitev poškodb kolenskih vezi ali popuščanje presadka.
Zanimivo dejstvo je, da se ponovna poškodba sprednje križne vezi pri mladih športnikih pojavi pri kar eni tretjini poškodovancev. Vsaka ponovna poškodba znatno poveča tveganje za razvoj osteoartritisa v kolenskem sklepu.
Zato je ključno, da ohranjamo moč in stabilnost kolenskega sklepa, saj le stabilno koleno zmore obvladovati vsakodnevne obremenitve. V kliniki za fizioterapijo Medicofit verjamemo v celostni pristop k zdravljenju, ki vas vodi od poškodbe sprednje križne vezi do svobodnega gibanja brez bolečin.
Kakšna anestezija se uporablja za operacijo ACL?
Pri večini pacientov se uporabi spinalna anestezija (spinalni blok), v nekaterih primerih – odvisno od spremljajočih stanj pacienta, pa se lahko uporabi tudi splošna anestezija.
Koliko časa traja okrevanje po operaciji ACL?
Za večino manj aktivnih posameznikov se popolno okrevanje zgodi precej hitro, običajno do približno 4-6 mesecev po operaciji. Vendar pa lahko športnikom in tistim, ki želijo znova sodelovati v športu, okrevanje vzame nekoliko več časa.
Povprečen časovni okvir za vrnitev na prejšnjo športno raven je od 8 mesecev do enega leta po operaciji. Pomembno je tudi spremljati moč v operiranem nogi v primerjavi z neprizadeto nogo ter doseči približno 10% moči v kvadricepsu in hamstringu na prizadeti nogi v primerjavi z drugo nogo, kar kaže na pozitiven znak za vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim.
Ali ima lahko najstnik klasično ACL operacijo?
Otroci in mlajši najstniki, ki še rastejo, ne morejo imeti enake vrste operacije kot odrasli ali starejši najstniki. Klasična metoda rekonstrukcije ACL lahko povzroči težave pri rastočih otrocih, saj lahko poškoduje odprte rastne plošče in povzroči neenakomerno dolžino okončin ali deformacije.
Nedavne kirurške tehnike omogočajo mladim športnikom, da opravijo rekonstrukcijo ACL brez tveganja za poškodbe rastnih plošč. To zagotavlja skoraj anatomsko rekonstrukcijo ACL z visoko stopnjo vrnitve k športu. Pri otrocih, se lahko operacija tudi prestavi v obdobje zaključka rasti.
Kako hitro se lahko vrnem k vožnji avta po operaciji ACL?
Vračanje k vožnji avtomobila je odvisna od hitrosti vašega okrevanja. Večina pacientov se lahko vrne za volan po nekaj tednih. Pri vožnji je pogosto potrebna hitra reakcija na nepredvidene situacije v prometu, zato je priporočljivo z vožnjo počakati vse dokler ne dosežete zadovoljive stabilnosti v kolenu.
Česa ni priporočljivo delati po operaciji ACL?
Po operaciji ACL se izogibajte prekomernemu obremenjevanju kolena, nenadnim gibom – še posebej obračanju in rotaciji v kolenu in ne izvajajte vaj brez strokovnega nadzora. Ne začnite s fizično aktivnostjo brez dovoljenja vašega fizioterapevta. Pomembno je, da sledite predpisanim vajam za okrevanje.
Ali imam po operaciji večjo nevarnost ponovne poškodbe ACL?
Pri približno 20-25% primerov pride do ponovne poškodbe vezi, še posebej pri pacientih, ki niso bili deležni celostne rehabilitacije po operaciji. Potrebno je upoštevati smernice in priporočila vašega zdravnika in fizioterapevta, da se zmanjša tveganje za morebitne ponovne poškodbe.
Redno izvajanje preventivnih vaj in skrb za moč in stabilnost mišic okoli kolena lahko pripomorejo k ohranjanju zdravja in preprečevanju morebitnih težav v prihodnosti.
Dragšič, L. (2022). Zgodnja rehabilitacija po poškodbi in operaciji sprednje križne vezi. 199–203.
Kirurgija (p. XXXVI, 1588). (2014). Grafika Gracer.
Kohn, L., Rembeck, E., & Rauch, A. (2020). Verletzung des vorderen Kreuzbandes beim Erwachsenen : Diagnostik und Therapie [Anterior cruciate ligament injury in adults : Diagnostics and treatment]. Der Orthopade, 49(11), 1013–1028. https://doi.org/10.1007/s00132-020-03997-3
Carter, H. M., Littlewood, C., Webster, K. E., & Smith, B. E. (2020). The effectiveness of preoperative rehabilitation programmes on postoperative outcomes following anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction: a systematic review. BMC musculoskeletal disorders, 21(1), 647. https://doi.org/10.1186/s12891-020-03676-6
Musahl, V., & Karlsson, J. (2019). Anterior cruciate ligament tear. New England Journal of Medicine, 380(24), 2341-2348.
Ding, D. Y., Tucker, L. Y., & Rugg, C. M. (2022). Comparison of anterior cruciate ligament tears treated nonoperatively versus with reconstruction: risk of subsequent surgery. The American Journal of Sports Medicine, 50(3), 652-661.
Grant, J. A., & Mohtadi, N. G. (2010). Two-to 4-year follow-up to a comparison of home versus physical therapy-supervised rehabilitation programs after anterior cruciate ligament reconstruction. The American journal of sports medicine, 38(7), 1389-1394.
Eckenrode, B. J., Carey, J. L., Sennett, B. J., & Zgonis, M. H. (2017). Prevention and management of post-operative complications following ACL reconstruction. Current reviews in musculoskeletal medicine, 10, 315-321.
Evans, S., Shaginaw, J., & Bartolozzi, A. (2014). Acl reconstruction‐it’s all about timing. International journal of sports physical therapy, 9(2), 268.