Naravne krivine hrbtenice podpirajo našo držo in nam pomagajo stati naravnost. Vendar lahko prevelika ukrivljenost vpliva na vaše telo in otežuje pokončno stojo.
Kifoza je izraz, ki opisuje pretirano posteriorno krivino hrbtenice, in se običajno fiziološko pojavlja v torakalni hrbtenici, vendar postane problematična, ko preseže kot med 45° in 50°. Različni vzroki, kot so deformacije vretenc zaradi kompresijskih fraktur ali nepravilnega razvoja hrbtenice, lahko prispevajo k njenemu nastanku.
Pri starejših ljudeh je kifoza pogosto posledica šibkosti hrbtenice, ki vodi v nastanek značilne »grbe na hrbtu« in bolečine v hrbtenici. Pri dojenčkih ali najstnikih pa se lahko pojavijo druge vrste kifoze zaradi nepravilnega razvoja hrbtenice ali postopnih sprememb zaradi slabe drže.
Med najpogostejšimi vzroki so osteoporoza, ankilozirajoči spondilitis, Scheuermannova bolezen, pa tudi metastatski procesi v hrbtenici.
Blaga kifoza običajno ne povzroča veliko težav, medtem pa lahko huda kifoza lahko povzroči bolečine in močno spremenjeno telesno držo. Zdravljenje je odvisno od vzroka deformacije in zahteva individualno prilagojen program. Vas zanima kako vam pomagamo v kliniki Medicofit?
Naročite se na zdravljenje kifoze
Posturalna kifoza: To je najpogostejša vrsta kifoze, ki se običajno pojavi v najstniških letih. Sklonjena ali slaba drža telesa razteguje vezi in mišice, ki držijo vretenca na mestu. Zaradi raztezanja se vretenca odmaknejo iz svojega normalnega položaja, kar povzroči zaobljeno obliko hrbtenice. Običajno prizadene več punc kot fantov.
Scheuermannova kifoza: Ta vrsta se pojavi, kadar imajo vretenca drugačno obliko od pričakovane. Namesto značilne pravokotne oblike so vretenca klinaste oblike. Klinaste kosti se ukrivijo naprej, zato je hrbtenica videti zaobljena. Scheuermannova kifoza je lahko boleča, zlasti med aktivnostjo ali pri dolgotrajnem stanju ali sedenju. Pogosteje se pojavi pri fantih.
Kongenitalna (prirojena) kifoza: Do prirojene kifoze pride, ko se hrbtenica v fetalnem obdobju ne razvije pravilno, z odraščanjem se pa lahko krivina še dodatno stopnjuje. Z operacijo lahko ukrivljenost hrbtenice odpravimo v otroštvu in preprečimo, da bi se stanje poslabšalo.
Posttravmatska kifoza: Gre za kifozo, ki se razvije kot posledica poškodbe hrbtenice, po kateri pride do nepravilnega celjenja ali deformacije vretenc, kar lahko privede do ukrivljenosti hrbtenice.
Vratna kifoza (vojaški vrat): Vratna hrbtenica je naravno v lordozi. Primeri bolezni, ki so lahko povezane s kifozo v vratni hrbtenici, vključujejo Larsonov sindrom, nevrofibromatozo in diastrofično displazijo.
Hiperkifoza: Hiperkifoza je huda ukrivljenost hrbtenice naprej. Krivina pri hiperkifozi meri več kot 50 stopinj. Ta vrsta je redkejša in jo običajno vidimo po 40. letu starosti.
Naročite se na zdravljenje kifoze
Običajno se zaradi spremenjene telesne drže pojavijo bolečine v vratu in hrbtu, ki jih pogosto spremljajo tudi:
- Omejena gibljivost: Kifoza je povezana z oslabljenimi hrbtnimi mišicami in težavami pri opravilih, kot sta hoja in vstajanje s stola. Zaradi ukrivljenosti hrbtenice je lahko oteženo tudi gledanje navzgor ali vožnja z avtomobilom.
- Prebavne težave: Huda kifoza lahko stisne prebavni trakt, kar povzroča težave, kot sta refluks kisline ali težave pri požiranju.
- Težave s telesno podobo: Ljudje s kifozo, zlasti mladostniki, imajo lahko zaradi deformacije hrbta slabo telesno samopodobo.
Slabo telesno držo s primernimi fizioterapevtskimi postopki izjemno dobro obvladujemo. Najboljše rezultate vidimo pri pacientih, ki k zdravljenju pristopijo pravočasno!
Naročite se na zdravljenje kifoze
Vzroki za nastanek kifoze
Vzroki za nastanek patološke krivine so odvisni od vrste kifoze, vendar so običajno posledica naslednjih stanj:
Zlomi vretenc: Zlomljena vretenca lahko povzročijo ukrivljenost hrbtenice. Najpogostejši so kompresijski zlomi, ki se lahko pojavijo v osteoporotični kosti. Blagi kompresijski zlomi pogosto ne povzročijo opaznih znakov ali simptomov.
Osteoporoza: Osteoporoza je najpogostejša pri starejših ženskah (po menopavzi) in ljudeh, ki so dlje časa jemali kortikosteroide.
Degeneracija diska: Mehki, okrogli diski delujejo kot blažilci med vretenci hrbtenice. S starostjo se ti diski sploščijo in skrčijo, kar pogosto poslabša osnovno kifozo.
Scheuermannova bolezen: Ta bolezen, imenovana tudi Scheuermannova kifoza, se običajno začne v obdobju hitre rasti pred puberteto.
Druge težave. Hrbtenične kosti, ki se pred rojstvom ne razvijejo pravilno, lahko povzročijo kifozo. Kifoza pri otrocih je lahko povezana tudi z nekaterimi redkimi stanji, kot je Ehlers-Danlosov sindrom.
Naročite se na zdravljenje kifoze
Diagnostika in zdravljenje kifoze
Za postavitev diagnoze je potreben temeljit telesni pregled, med drugim preverjanje vaše višine. Hrbtenico je potrebno pregledati z vseh strani, tudi v predklonu. Opravi se nevrološki pregled, da preverimo vaše reflekse in mišično moč. Za oceno stopnje deformacije običajno zadostuje že RTG posnetek.
Zgodnja diagnoza kifoze vodi k najboljšemu izidu. Večina ljudi z zgodnjo diagnozo ne potrebuje kirurškega posega in lahko bolezen obvladuje z nekirurškimi metodami. Če se kifoza ne zdravi, se lahko poslabša. To lahko povzroči zdravstvene težave, kot so težave z dihanjem.
V kliniki Medicofit izvajamo specialno fizioterapijo, ki predstavlja najpomembnejši del zdravljenja kifoze, saj lahko pomaga pri krepitvi mišic, izboljšanju drže in zmanjšanju bolečin.
- Krepitveni in razteznih vaj: Fizioterapevt lahko pripravi individualiziran program vaj za krepitev mišic hrbtenice, trebuha, hrbta in ramenskega območja. Pravilno izvajanje vaj je ključnega pomena, da se izboljša telesna drža.
- Izboljšanje drže: Fizioterapevt bo z vami delal na izboljšanju telesne drže. To vključuje naučiti pravilno poravnavo hrbtenice med sedenjem, hojo in dvigovanjem predmetov.
- Stabilizacijske vaje: Vključitev stabilizacijskih vaj, ki ciljajo na krepitev mišic v trupu, pomaga pri stabilizaciji hrbtenice in zmanjšanju bolečin.
- Uporaba instrumentalne terapije: V kliniki Medicofit uporabljamo najsodobnejšo biostimulativno tehnologijo,kot so TECAR, laser in diamagnetoterapija PERISO, ki pomagajo pri celjenju in regeneraciji tkiv.
Najpomembnejša pri kifozi je terapevtska vadba. V nadaljevanju smo za vas pripravili nekaj vaj, ki jih lahko izvajate v udobju svojega doma.
Vaje za kifozo
Vaja 1: Raztezanje na tleh
Ta vaja vam pomaga najti naravni položaj hrbta brez pretirane ukrivljenosti zgornjega dela hrbta.
- Korak 1: Uležite se na hrbet z iztegnjenimi nogami. Roke položite na trebuh, tik pod rebra. Sprostite ramena, da se spustijo proti tlom.
- Korak 2: Počasi pomaknite pete po tleh navzgor proti telesu in pri tem pokrčite kolena. Roke položite plosko na tla ob telesu. Bodite pozorni na hrbet. Čutiti morate, da se ves hrbet dotika tal, vse do vrha ramen.
Če imate s kifozo že dlje časa težave, boste v hrbtu morda začutili rahlo raztezanje.
Vaja 2: Dvig rok
Ta vaja pomaga vključiti mišice ramen, da se aktivirajo in primerno raztegnejo.
- Korak 1: Postavite se z rokami ob straneh in dlanmi, obrnjenimi naprej.
- Korak 2: Dvignite roke in jih upognite v komolcih, tako da so zgornji deli rok vzporedni s tlemi, dlani pa obrnjene naprej, kot da bi posnemali »vratarja v golu«. V tem položaju vztrajajte pet do deset sekund.
- Korak 3: Roke dvigujte, dokler niso popolnoma iztegnjene navzgor, kolikor lahko dosežete, dlani pa so še vedno obrnjene naprej. V tem položaju vztrajajte pet do deset sekund, nato roke spustite.
To vajo ponovite 10-krat, vsaj trikrat dnevno.
Vaja 3: Stiskanje lopatic (retrakcija)
Ta vaja pomaga zmanjšati napetost v hrbtenici in okrepiti mišice zgornjega dela hrbta:
- Korak 1: Sedite ali stojte z vzravnano držo in rameni potegnjenimi nazaj.
- Korak 2: Stisnite lopatici čim bolj skupaj in zadržite pet do deset sekund. Sprostite in ponovite.
To vajo lahko ponovite 3-5x na serijo in opravite vsaj 2 seriji dnevno.
Če želite vajam z lopaticami dodati dodaten upor, lahko uporabite elastični trak za upor. Oba konca traku primite pred telesom in ga iztegnite tako daleč, kot vam je udobno, pri čemer so roke vzporedne s tlemi.
Tako kot pri vseh vajah in raztezanju je pomembno, da na začetku delate počasi. Morda boste raztezanje ali vajo najprej lahko opravili le enkrat. Sčasoma lahko naredite več ponovitev ali globljih raztezanj.
Lam JC, Mukhdomi T. Kyphosis. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558945/
Lam, J. C., & Mukhdomi, T. (2023). Kyphosis. In StatPearls. StatPearls Publishing. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32644371/
Tyler Wheeler, MD . (2023). Exercises to Reduce Kyphosis. Available from: https://www.webmd.com/back-pain/exercises-reduce-kyphosis . [Accessed: 19/3/2024].
Cleveland Clinic. (2020). Kyphosis. Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17671-kyphosis . [Accessed: 19/3/2024].
Mayo Clinic. (2020). Kyphosis. Available from: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kyphosis/symptoms-causes/syc-20374205 . [Accessed: 19/3/2024].