Juvenilni idiopatski artritis (JIA) je več kot le medicinski izraz. Gre za izziv, s katerim se vsak dan soočajo številne družine po vsem svetu. Kljub temu, da artritis običajno povezujemo s starejšimi, ta oblika bolezni brez opozorila prizadene otroke in mladostnike. Vsakodnevno življenje mladih bolnikov se lahko drastično spremeni, ko se soočajo z bolečino, oteklinami in omejenim gibanjem.
Toda kaj pravzaprav vemo o tej bolezni? Kako jo prepoznati in predvsem, kako lahko pomagamo našim najmlajšim, da kljub diagnozi živijo polno življenje?
Juvenilni ideopatski artritis (JIA) je širok pojem, saj opisuje heterogeno skupino artritisov neznanega izvora, ki so značilni s pričetkom pred 16. letom starosti in trajajo dlje od 6 tednov.
Juvenilni artritis zajema več podvrst bolezni, katere delimo glede klinične značilnosti – sistemski artritis, oligoartritis, poliartritis (s pozitivnim ali negativnim RF) in številne druge.
Ali ste vedeli, da je juvenilni ideopatski artritis najpogostejša kronična vnetna revmatična bolezen v otroštvu? Prizadene 1 do 4 na 1000 otrok in mladostnikov.
Nepravočasno ukrepanje pri juvenilnem ideopatskem artritisu lahko vodi do trajnega poslabšanja simptomov in slabše kakovosti življenja pacientov. Zato je pomembno, da ne odlašate in si s celovitim pristopom v Kliniki Medicofit zagotovite življenje brez bolečin.
Fizioterapija je ključnega pomena pri obvladovanju bolezni, ohranjanju gibljivosti prizadetih sklepov in trajnem zadovoljstvu pacientov.
Naročite se na zdravljenje juvenilnega artritisa
Simptomi juvenilnega ideopatskega artritisa
Podobno kot pri drugih vrstah artritisa je značilno, da patogeneza vključuje avtoimunski mehanizem. Simptomi so različni, saj se nekateri pojavijo med izbruhi bolezni, drugi pa so kronični in trajajo tudi več mesecev.
Juvenilni ideopatski artritis se kaže kot:
- vročina,
- izpuščaji,
- razdražljivost,
- utrujenost,
- oslabelost,
- togost in
- bolečine v mišicah in kosteh.
Pogosti klinični znaki prisotni pri tej vrsti artritisa so še šepanje, otekanje sklepov, okorelost zjutraj in po dolgotrajnem mirovanju ter motnje v razvoju mišic in kosti.
Mehanizem nastanka bolezni je zapleten in še vedno predmet intenzivnih raziskav. Strokovnjaki menijo, da kombinacija genetske predispozicije in okoljskih dejavnikov vodi v nenormalen imunski odziv, ki povzroči kronično vnetje.
Zaradi nenehnega razvoja medicine in razvoja novih zdravil se je prognoza bolezni zelo izboljšala.
Naročite se na zdravljenje juvenilnega artritisa
Komplikacije pri zdravljenju
Pri juvenilnem ideopatskem artritisu so možne tudi komplikacije pri zdravljenju, kot so upočasnitev rasti in pojav osteoporoze, katere uvrščamo med sekundarne posledice zdravljenja s kortikosteroidi.
Kakšni so možni zapleti? Pogoste komplikacije pri zdravljenju so togost, deformacije, mišične kontrakture in krči, katerih se lahko izognemo s primernim fizioterapevtskim programom.
Številni mladostniki imajo tudi po zaključeni terapiji težave s sklepi, ki jih omejujejo pri izvajanju športnih aktivnosti!
Zdravljenje juvenilnega ideopatskega artritisa
Najpogosteje se farmakološko uporabljajo zdravila kot so nesteroidni antirevmatiki ali kortikosteroidi. Zaradi nenehnega napredovanja medicine so se terapevtske možnosti v zadnjih letih razširile in tako omogočile lažje obvladovanje in lajšanje bolezni.
Ključni cilji zdravljenja v Kliniki Medicofit so:
- zmanjšanje vnetja,
- zmanjšanje bolečine,
- izboljšanje kakovosti življenja pacientov,
- zmanjšanje neželenih učinkov zdravil in
- preprečevanje destruktivnih sprememb.
Novosti na področju genetike, imunologije in diagnostike tako omogočajo boljšo opredelitev, klasifikacijo in zdravljenje bolnikov z juvenilnim ideopatskim artritisom.
Uspešno zdravljenje zajema timsko delo multidisciplinarnega tima, kjer ima ključno vlogo fizioterapevt.
Strokovnjaki klinike Medicofit pred pričetkom zdravljenja opravijo diagnostično terapijo, kjer izvedejo podrobno anamnezo, klinično oceno pacienta in pripravijo individualni načrt zdravljenja.
Klinika Medicofit Vam nato v akutni fazi zdravljenja ponuja protibolečinsko in protivnetno terapijo, ki bo poskrbela za lajšanje vaših bolečin.
Uporaba TECAR terapije in terapevtskega laserja prav tako prinaša pozitivne učinke v prvi fazi zdravljenja z izboljšanjem krvnega pretoka in pospeševanjem celjenja. Smiselno je izvajanje vaj za sklepno stabilizacijo in pridobivanje polnih obsegov gibov.
Raziskave so dosledne pri tem, da je najpomembneje ohranjati in obnoviti funkcijo in poravnavo sklepov ter doseči normalen vzorec gibljivosti.
V fazi kinezioterapije boste vaje nadgradili in izvajali progresivne vaje za sklepno mobilizacijo. Na obvladovanje bolezni naj bi pozitivno vplival tudi trening aerobne vzdržljivosti in vaje za preventivno moč, ki omogočajo krepitev pogosto šibkih mišic in posledično preprečevanje atrofij v okolici vnetih sklepov.
V fazi preventivnega vzdrževanja vas bodo fizioterapevti naučili dolgoročnega vzdrževanja funkcionalnosti sklepov in optimalne sklepne moči, kar je pomembno za izvajanje aktivnosti vsakdanjega življenja.
Če želite, da je vaš mladostnik deležen zdravljenja, ki je prilagojeno vsakemu posamezniku, je Klinika Medicofit prava izbira za vas!
Barut, K., Adrovic, A., Şahin, S. in Kasapçopur, Ö. (2017). Juvenile Idiopathic Arthritis. Balkan Medical Journal, 34(2), Art. 2.
Di Ludovico, A., La Bella, S., Di Donato, G., Felt, J., Chiarelli, F. in Breda, L. (2023). The benefits of physical therapy in juvenile idiopathic arthritis. Rheumatology International, 43(9), 1563–1572. https://doi.org/10.1007/s00296-023-05380-9/
Lee, J. J. Y. in Schneider, R. (2018). Systemic Juvenile Idiopathic Arthritis. Pediatric Clinics of North America, 65(4), 691–709. https://doi.org/10.1016/j.pcl.2018.04.005/
Martini, A., Lovell, D. J., Albani, S., Brunner, H. I., Hyrich, K. L., Thompson, S. D. in Ruperto, N. (2022). Juvenile idiopathic arthritis. Nature Reviews Disease Primers, 8(1), 1–18. https://doi.org/10.1038/s41572-021-00332-8/
Prakken, B., Albani, S. in Martini, A. (2011). Juvenile idiopathic arthritis. The Lancet, 377(9783), 2138–2149. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(11)60244-4/
Ravelli, A. in Martini, A. (2007). Juvenile idiopathic arthritis. The Lancet, 369(9563), 767–778. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(07)60363-8/