Pogačica, poznana tudi kot patella, je majhna kost, ki se nahaja na sprednji strani kolena in igra ključno vlogo pri stabilizaciji sklepa ter prenašanju sil med stegensko mišico in golenico. Ko pride do izpaha pogačice, se ta premakne iz svojega naravnega položaja, kar lahko povzroči bolečino, oteklino in občutek nestabilnosti v kolenu.
Izpah pogačice je stanje, ki se pojavlja v 2-3 % vseh kolenskih poškodb. Pogosto se pojavi pri mladih kot posledica športnih aktivnosti. Gre za poškodbo, kjer se najpogosteje pretrga medialna patelofemoralna vez (MPFL), kjer pride do izpaha na lateralni (zunanji) strani.
Izpahi pogačice so še pogosti pri otrocih, ko začnejo hoditi, pogosto je ta povezan z nestabilnostjo kolenskega sklepa, elastičnostjo kolenskih vezi in zmanjšano funkcionalnostjo.
Strokovnjaki poudarjajo, da je ustrezno in celovito okrevanje ključno za zmanjšanje tveganja za ponovni izpah ter za obnovitev polne funkcionalnosti kolena.
Fizioterapevtske vaje, namenjene krepitvi mišic, ki stabilizirajo pogačico, so temelj učinkovitega rehabilitacijskega programa. Pravilno izvedene vaje ne le izboljšajo stabilnost kolenskega sklepa, temveč tudi zmanjšajo tveganje za prihodnje poškodbe.
Naročite se na zdravljenje izpaha pogačice
Vzrok za nastanek in simptomi izpaha pogačice?
Vzroki za nastanek izpaha pogačice predstavljajo različni patofiziološki dejavniki. Najpomembnejši dejavnik za izpah predstavlja nestabilnost pogačice.
Prav tako naj bi šlo za nepravilno pritrditev iliotibialnega trakta (širokega pasa vezivnega tkiva na zunanji strani stegna) na pogačico in kontrakture kvadricepsa, ki povečujejo možnost izpaha. Najbolj so za poškodbo dovzetne mlade ženske in osebe, ki so imele že predhodne poškodbe kolen.
Simptomi, kateri se pojavljajo pri pacientih z izpahom pogačice so nestabilnost kolena in bolečina, ob nepravilnem zdravljenju pa lahko vodijo v ponavljajoče se izpahe, zmanjšano stopnjo športne aktivnosti in patelofemoralni artritis.
Primerne vaje za izpah pogačice
Vaje za okrevanje so zelo pomembne pri doseganju najvišjih funkcionalnih rezultatov. Pomembno je redno in pravilno izvajanje le teh, ki Vam jih skrbno pokaže in nauči fizioterapevt. Medtem je ohranjanje zdravega življenjskega sloga velik dejavnik za doseganje uspešnih rezultatov rehabilitacije.
Predstavljamo vam nekaj preprostih vaj, ki jih lahko izvajate doma. Optimalno je izvajanje vaj pod nadzorom fizioterapevta, ki lahko vaje specifično prilagodi točno vaši vrsti poškodbe!
Izometrični izteg kolena
Gre za vajo pri brez premika sklepa, ki je zelo učinkovita za okrevanje. Lahko sedite ali ležite in imate iztegnjeni nogi, nato prste potegnete proti sebi, da napnete mišico kvadriceps (mišica na sprednji strani noge).
Ta položaj nekaj časa zadržite, nato mišico sprostite. Vajo lahko otežite z dodatkom uteži okrog gležnja ali uporabite elastiko. Ko vajo obvladate se lahko usedete na stol in koleno iztegujete ter tako krepite mišico kvadriceps.
Vajo izvedemo 10x in ponovimo 3x.
Enonožni počep
Vaja enonožnega počepa je pomembna za oceno dinamične stabilnosti. Gre za težjo vajo, kjer hkrati krepimo mišice, ravnotežje in povečujemo našo gibljivost. Pomembno je, da koleno ostane nad stopalom, brez premikov in medenica mora ostati stabilna.
Ponovimo tolikokrat kot zmoremo. Ciljamo na 10x vsako nogo in 3x ponovimo.
Izteg kolena na napravi
Izvedba: Sedite na napravo za izteg kolena, noge naj bodo pod valjem. Počasi iztegnite noge, dokler niso popolnoma ravne, nato jih počasi spustite nazaj.
Izvedite 3 serije po 12-15 ponovitev. Prilagodite težo, da lahko izvajate vajo s pravilno tehniko.
Kako vam pomaga fizioterapija?
Visoko kakovostni rehabilitacijski program s specifičnimi fizioterapevtskimi vajami je ključnega pomena za varno vračanje v šport in vsakodnevne aktivnosti.
Za dosego tega cilja je potrebno obnoviti mišično moč in dinamično stabilnost, ki jo dosežemo s specialistično fizioterapijo. V Kliniki Medicofit se osredotočimo na krepitev mišic, ki stabilizirajo kolenski sklep in pogačico. Edukacija in redno izvajanje vaj doma je izrednega pomena za vrnitev v športno aktivno življenje.
Pred vrnitvijo v intenzivnejše športne aktivnosti izurjeni fizioterapevti z različnimi merili preverijo vaše sposobnosti. Ključna je odsotnost bolečine, brez sklepnega izliva, poln obseg giba in 90 % primerljiva mišična moč in ravnotežje med obema nogama.
Ne odlašajte in v Kliniki Medicofit odpravite posledice izpaha pogačice!
Batra, S. in Arora, S. (2014). Habitual dislocation of patella: A review. Journal of Clinical Orthopaedics and Trauma, 5(4), 245–251. https://doi.org/10.1016/j.jcot.2014.09.006/
Fithian, D. C., Paxton, E. W., Stone, M. L., Silva, P., Davis, D. K., Elias, D. A. in White, L. M. (2004). Epidemiology and Natural History of Acute Patellar Dislocation. The American Journal of Sports Medicine, 32(5), 1114–1121. https://doi.org/10.1177/0363546503260788/
Ménétrey, J., Putman, S. in Gard, S. (2014). Return to sport after patellar dislocation or following surgery for patellofemoral instability. Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy, 22(10), 2320–2326. https://doi.org/10.1007/s00167-014-3172-5/
Stefancin, J. J. in Parker, R. D. (2007). First-time Traumatic Patellar Dislocation: A Systematic Review. Clinical Orthopaedics and Related Research®, 455, 93. https://doi.org/10.1097/BLO.0b013e31802eb40a/