Nosečnost je eden največjih in najlepših dogodkov v življenju nosečnice, vendar edinstveni trenutki postanejo zamegljeni zaradi pojava išiasa v nosečnosti.
Kaj je ta globoka bolečina, ki izžareva vse do prstov na nogi in povzroča nelagodje?
Med nosečnostjo se maternica razširi, zaradi česar se vkleši išiadni živec v medenici in povzroči bolečino ter išias simptome.
Nosečnica nosi dodatno težo, zato se do določene mere pričakuje rahlo bolečino in nelagodje vendar kako vemo, ali je bolečina v križu resnično išias?
Beseda išias opisuje pekočo bolečino, ki se pojavi v ledvenem delu hrbtenice, izžareva v zadnjico in po nogi navzdol do prstov. Nosečnice opisujejo občutek odrevenelosti, mravljinčenja in »elektrike«.
Ali ste vedeli, da se išias v zgodnji nosečnosti pojavi redkeje kakor v zadnjem trimesečju nosečnosti.
Obstaja upanje za vse posameznice, ki se soočajo z išiasom v nosečnosti in iščejo pomoč!
Pravilno fizioterapevtsko zdravljenje učinkovito zmanjša simptome išiasa, izboljša gibljivost in vsakodnevno funkcionalnost, pripravi posameznico na porod in poporodno okrevanje.
Išiadni živec je najdaljši in najdebelejši živec v človeškem telesu. Izvira iz ledvenega dela hrbtenice, poteka skozi medenico navzdol po nogi. Pri svojem poteku se razveji v manjše živčne veje, ki oživčujejo mišice in kožo.
Išiadni živec je motorični in senzorični živec, kar pomeni, da se po njem prenašanja sporočila o izvedbi giba (možgani pošljejo sporočilo mišicam v nogah o premiku) in senzoričnih dražljajah (sporočila prehajajo iz kože do možganov – ali občutimo na spodnjem udu hlad, toploto, pritisk, se udarimo itd.).
Simptome, ki jih povzroči na telesu vkleščen išiadni živec imenujemo išias.
Kaj povzroča išias med nosečnostjo
Išias med nosečnostjo se razvije zaradi različnih dejavnikov. Pred začetkom fizioterapevtskega zdravljenja je ključnega pomena določiti vzrok nastanka simptomov.
Ledvena hrbtenica
Nastanek vkleščenega išiadnega živca povzročijo bolezni v ledveni hrbtenici, kot so diskus hernija (izbočenje medvretenčnje ploščice), spinalna stenoza (zoožanje spinalnega kanala), spondilolisteza in osteoartritis.
Ženske, ki so imele težave s hrbtenico pred nosečnostjo so dovzetnejše za razvoj bolečine v križu in išias simptomov.
Hormonske spremembe
Eden od dejavnikov tveganja za nastanek išiasa (v zgodnji nosečnosti ali pozni) so hormonske spremembe, ki se odvijajo kot posledica nosečnosti.
Med nosečnostjo se v telesu poveča proizvodnja hormonov, kot sta estrogen in relaksin.
Povečano sproščanje teh dveh hormonov povzroči v telesu, da se sprostijo medenični ligamenti (priprava telesa na porod) in poveča se prostor za rast maternice.
Namen medeničnih ligamentov je zagotavljanje statične stabilnosti, ki se do neke mere poruši zaradi laksnosti (ohlapnih ligamentov) in premika centra gravitacije v telesu, kar vodi do večje mišične napetosti in nestabilnosti v sklepih.
Posledično se vklešči išiadni živec v medenici, kar povzroči išias simptome.
Rast maternice
Rast maternice med nosečnostjo je razlog za nastanek išias simptomov.
Večja možnost za nastanek išias simptomov je pri ženskah z naravno večjo maternico in kadar maternica raste med nosečnostjo hitreje kot je normalno.
Povečana telesna teža
Povečana telesna teža je dodaten dejavnik tveganja za nastanek išias simptomov.
Telesna teža se povečuje zaradi rasti razvijajočega otroka in hormonskih sprememb v telesu.
S povečanjem telesne teže se dodatno obremenjuje strukture v medenici in spodnjem delu telesa, kjer pride do vkleščenosti živca.
Najpogosteje se išiadni živec vklešči zaradi povečane telesne teže v zadnjem trimesečju nosečnosti.
Telesna drža
Sprememba v telesni drži med nosečnostjo vodi do pojava išias simptomov.
Med rastjo maternice se premakne center gravitacije v telesu, kar povzroči spremembo gibalnih vzorcev in mišično napetost.
Prilagoditev na spremembe v telesni drži povzroči vkleščenost išiadnega živca.
Simptomi išiasa med nosečnostjo
Bolečina v križu je pogost pojav pri nosečnicah medtem ko je manjša verjetnost, da se pojavijo išias simptomi. Kako vemo, ali so se pojavili?
Diagnozo lumboishialgije (pravilen izraz za išias simptome) postavi specialist medicine na podlagi diagnostičnega pregleda.
Ostra, globoka in pekoča bolečina v ledvenem delu hrbtenice, ki izžareva preko zadnjico do prstov na nogi je prvi očiten znak, ki nakazuje na lumboishialgijo.
Ob bolečini nosečnica občuti mravljinčenje, odrvenelost in občutek električnega toka (kot bi jo nekdo pikal z iglicami).
Bolečina se poslabša med aktivnostjo in gibanjem, zato ima nosečnica v večini primerov težave s hojo, dolgotrajno stojo in dolgotrajnim sedenjem.
Fizioterapevtska obravnava išiasa med nosečnostjo
Uvod v fizioterapevtsko zdravljenje se prične s specialnim diagnostičnim pregledom.
Skozi klinični pregled se pridobi podatke o zgodovini bolezni, izraženih simptomih, fizičnem pregledu telesa, rezultatih specifičnih testov in vzroku nastanka išiasa.
Naročite se na diagnostični pregled
Opravi se pregled gibalnih vzorcev telesa, obremenilne kapacitete hrbtenice, posturalne kontrole, mišičnega sorazmerja in biomehanike hoje.
Po potrebi se opravi diagnostično slikanje, kjer se določi stopnja vkleščenosti živca in izključi ostale diferencialni diagnoze.
1) Fizioterapevtska faza zdravljenja
Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi individualen fizioterapevtski program za ženske, ki je sestavljen na podlagi vaše nosečnosti, omejitev, simptomov in sposobnosti. Postopno se prilagaja vašemu napredku.
Manualna terapija
Izvaja se nežne tehnike manualne terapije (fizioterapevt uporablja posebne pritiske in gibe, ki sproščajo tkivo), kot sta mobilizacija hrbtenice in mobilizacija mehkih tkiv, z namenom zmanjšaja pritiska na išiadični živec in posledično zmanjšanja bolečine.
Terapevtska vadba
Prične se izvajati terapevtsko vadbo (nevromišična vadba, krepitvena vadba, raztezna vadba), kjer se s specifičnimi vajami (kot so nagib medenice, most, školjka-clamshell) zmanjša pritisk na živec in izboljša mišična moč, fleksibilnost in stabilnost v ledvenem predelu hrbtenice.
Instrumentalna fizioterapija
Uporaba najsodobnejše tehnologije, ki spodbuja hitrejše celjenje tkiva, zmanjšanje bolečine in vnetja v telesu.
Uporablja se elektrostimulacijo, ki zmanjša bolečino in nima negativnega vpliva na razvijajočega dojenčka.
Potrebno se je zavedati, da so nekatere instrumentalne naprave odsvetovane za uporabo na nosečnicah!
Modifikacija aktivnosti
Izredno pomembna je modifikacija aktivnosti v vsakodnevnem življenju, saj je potrebno izvajati takšna gibanja, ki so neobremenjujoča za ledveni predel hrbtenice in spodnja uda.
Fizioterapevt vas nauči, kako pravilno izvajati gibe, prenašati obremenitve, katera je pravilna obutev, kako vstajati iz postelje in kako ohranjati pravilno telesno držo.
2) Kineziološka faza zdravljenja
Kineziološka faza zdravljenja se prične po akutnem fizioterapevtskem zdravljenju in vas vodi do odlične pripravljenosti na porod in poporodno okrevanje.
Izvajanje vaj za vzpostavitev pravilnega mišičnega sorazmerja in obremenilne kapacitete hrbtenice (prične se z izometričnimi vajami, ki se progresivno stopnujejo).
Ključnega pomena je vzpostaviti pravilno telesno držo preko posturalne korekcije, saj se zmanjša možnost nastanka ali ponovitve išias simptomov.
Fizioterapevt svetuje, kako si pomagajte sami
Ohranjanje pravilne telesne drže preprečuje povečanje pritiska na išiadni živec in posledično preprečuje poslabšanja simptomov.
Redna telovadba in gibanje spodbujata telo pri ohranjanju fizične moči, gibljivosti, mobilnosti in pravilni telesni drži (hoja, plavanje).
Telo je dodatno obremenjeno že zaradi rastoče dojenčkove teže, zato pazite na pravilno prehrano in pri ohranjanju pravilne telesne teže (priporočen posvet z zdravnikom).
Izogibajte se gibanja, ki povzroča dodaten pritisk na ledveni predel hrbtenice!
Pomembno je, da ste ozaveščeni o pravilnem načinu gibanja – kako pravilno vstati iz postelje, stola, iz avtomobila, na kakšen način dvigovati predmete in se obrača (pravilnega givanja vas poduči fizioterapevt!).
Priporočljivo je spati na eni strani telesa z vzglavnikom med nogami (zmanjša se pritisk na ledveni predel). Izogibajte se spanja na hrbtu.
Redno izvajajte raztezne vaje, ki pomagajo pri ohranjanju fleksibilnosti in preprečujejo povečano napetost v mišicah.
Pogosta vprašanja vezana na išias in nosečnost
-
Ali se pogosto pojavijo išias simptomov med nosečnostjo?
Da, išias simptomi so pogost pojav, ki ga občutijo ženske med nosečnostjo.
-
Ali lahko išias simptomi škodujejo dojenčku?
Išias simptomi posredno ne škodujejo dojenčku. Neposredno dojenček občuti materino nelagodje in psihično bolečino, ki sta posledica doživljanja išias simptomov.
-
Na kakšne načine preprečimo nastanek išias simptomov?
Nastanek išias simptomov lahko preprečimo z vzdrževanjem pravilne telesne drže, izogibanje gibanju, ki povzročajo dodatne obremenitve na ledveni del hrbtenice in spodnja uda ter redno gibanje!
-
Katera je glavna razlika med išias simptomi in bolečino v križu?
Bolečina v križu nastane zaradi različnih dejavnikov in vplivov na anatomske strukture (mišice, ligament itd.) medtem ko išias simptomi nastanejo zaradi vkleščenega išiadnega živca.
-
Kako išias simptomi vplivajo na porod in poporodno obdobje?
Išias simptomi povzročijo fizično nelagodje in bolečino, kar zmanjša samo mobilnost in gibljivost nosečnice.
Zmanjšana mobilnost in gibljivost vplivata na sam porod in poporodno obdobje. Bolečina med hojo in izvajanjem vsakodnevnih aktivnosti podaljšajo okrevanje po porodu.
Fizioterapevtsko zdravljenje učinkovito lajša išias simptome in izboljša kakovost življenja mamice!
- Kovacs, F. M., Garcia, E., Royuela, A., González, L., Abraira, V., & Spanish Back Pain Research Network (2012). Prevalence and factors associated with low back pain and pelvic girdle pain during pregnancy: a multicenter study conducted in the Spanish National Health Service. Spine, 37(17), 1516–1533. https://doi.org/10.1097/BRS.0b013e31824dcb74
- Davenport, M. H., Marchand, A. A., Mottola, M. F., Poitras, V. J., Gray, C. E., Jaramillo Garcia, A., Barrowman, N., Sobierajski, F., James, M., Meah, V. L., Skow, R. J., Riske, L., Nuspl, M., Nagpal, T. S., Courbalay, A., Slater, L. G., Adamo, K. B., Davies, G. A., Barakat, R., & Ruchat, S. M. (2019). Exercise for the prevention and treatment of low back, pelvic girdle and lumbopelvic pain during pregnancy: a systematic review and meta-analysis. British journal of sports medicine, 53(2), 90–98. https://doi.org/10.1136/bjsports-2018-099400
- Katonis P, Kampouroglou A, Aggelopoulos A, Kakavelakis K, Lykoudis S, Makrigiannakis A, Alpantaki K. Pregnancy-related low back pain. Hippokratia. 2011 Jul;15(3):205-10. PMID: 22435016; PMCID: PMC3306025.
- Davis D, Maini K, Vasudevan A. Sciatica. [Updated 2022 May 6]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507908/
- Ostelo R. W. (2020). Physiotherapy management of sciatica. Journal of physiotherapy, 66(2), 83–88. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2020.03.005
- Koes BW, van Tulder MW, Peul WC. Diagnosis and treatment of sciatica. BMJ. 2007 Jun 23;334(7607):1313-7. doi: 10.1136/bmj.39223.428495.BE. PMID: 17585160; PMCID: PMC1895638.