Sinovitis je vnetje sinovije, tanke membrane, ki obdaja sklepe in izloča sinovialno tekočino, ki deluje kot mazivo za sklepe – zmanjšuje trenje med sklepnimi površinami in omogoča gladko, neboleče gibanje.
Količina sinovialne tekočine v zdravem sklepu je majhna – v zdravem kolenu se giblje med 3 in 5 ml. Ta količina je dovolj za prekritje sklepnih površin, ne da bi jih razmaknila.
Sinovijska tekočina in tekočina v tetivnih ovojnicah imata podobno biokemijsko sestavo, kar omogoča prehrano in gladko drsenje sosednjih neožiljenih struktur.
Stanje lahko prizadene različne sklepe v telesu, najpogosteje pa se pojavlja v kolenih, komolcih, zapestjih in gležnjih.
Sinovitis sam po sebi ni diagnoza, temveč stanje, ki spremlja številne vnetne bolezni in artritise. Daleč najpogosteje se sinovitis pojavlja pri revmatoidnem artritisu.
Če sinovitisa ne obvladamo pravočasno in učinkovito, lahko sklepno vnetje povzroči trajne poškodbe sklepnih struktur – erozijo hrustanca, poškodbe vezi in tetiv ter nastanek kostnih izrastkov (osteofitov).
V Kliniki Medicofit vam s sodobnimi tehnikami in protokoli rehabilitacije omogočimo optimalne pogoje zdravljenja!
Naročite se na zdravljenje sinovitisa
Vzroki za nastanek sinovitisa
Sinovitis lahko povzročijo različni dejavniki, med najpogostejšimi pa so poškodbe sklepov, avtoimunske bolezni in okužbe.
Športniki in ljudje, ki se ukvarjajo s fizično zahtevnimi dejavnostmi, so bolj nagnjeni k poškodbam sklepov, kar lahko vodi do sinovitisa.
Revmatske bolezni, kot so revmatoidni artritis, protin, revmatična polimialgija in psoriatični artritis, povzročajo, da imunski sistem napade lastno tkivo, vključno s sinovijo, kar vodi do hipetrofije, vnetja in bolečine v sklepih.
Ali je pri osteoartrozi prisoten sinovitis? Pri večini bolnikov z osteoartritisom se v poteku bolezni pojavi določena blaga oblika sinovitisa. Pri nekaterih posameznikih je sinovitis lahko podoben tistemu, ki ga najdemo pri revmatoidnem artritisu, in igra pomembno vlogo pri povzročanju bolečine.
Dejavniki tveganja za sinovitis
Dejavniki tveganja za razvoj sinovitisa vključujejo:
- Starost: S staranjem se povečuje tveganje za obrabo sklepov in pojav avtoimunskih bolezni.
- Poškodbe: Pretekle poškodbe sklepov lahko povečajo verjetnost za razvoj sinovitisa.
- Genetika: Družinska anamneza avtoimunskih bolezni lahko poveča tveganje za sinovitis.
- Okužbe: Bakterijske in virusne okužbe lahko privedejo do vnetja sinovije.
Ali ste vedeli, da se prehodni sinovitis pojavlja tudi pri otrocih? Vzrok prehodnega sinovitisa ni znan, vendar je verjetno povezan z aktivno ali nedavno prebolelo okužbo, poškodbo ali alergijsko preobčutljivostjo.
Naročite se na zdravljenje sinovitisa
Simptomi sinovitisa se lahko razlikujejo glede na vzrok in resnost vnetja. Med najpogostejšimi simptomi so:
- Bolečina v prizadetem sklepu, ki se lahko poveča med gibanjem.
- Oteklina in občutek toplote okoli sklepa.
- Omejeno gibanje sklepa zaradi bolečine in otekanja.
- Okorelost, zlasti zjutraj ali po daljših obdobjih neaktivnosti.
Zakaj se pojavi jutranja okorelost? Natančen mehanizem jutranje togosti ni popolnoma razjasnjen. Verjetno je vzrok zanjo sinovitis sklepov in tetivnih ovojnic, prav tako pa je pomembno upoštevati neravno sklepno površino, ki povečuje trenje, ter mišični krč (spazem).
Jutranja togost je najbolj izrazita v zgodnji fazi revmatoidnega artritisa in je v tesni povezavi z aktivnostjo bolezni.
Simptomi sinovitisa so lahko dolgotrajni ali prehodni, odvisno od vzroka vnetja. Pri nekaterih ljudeh simptomi hitro izzvenijo, medtem ko lahko pri drugih trajajo več mesecev in se progresivno slabšajo, če se stanje ne zdravi pravilno.
Nezdravljeni sinovitis lahko vodi do trajne poškodbe sklepa in zmanjšane funkcionalnosti. Kronično vnetje lahko povzroči razgradnjo sklepnega hrustanca, kar vodi do degenerativnih sprememb in osteoartritisa.
Naročite se na zdravljenje sinovitisa
Diagnoza sinovitisa temelji na kliničnem pregledu, anamnezi bolnika in dodatnih diagnostičnih preiskavah. Zdravnik bo preveril prisotnost oteklin, bolečine in omejitve gibanja v prizadetem sklepu. Za potrditev diagnoze in ugotavljanje vzroka vnetja se lahko uporabijo različne preiskave, kot so:
- Rentgensko slikanje: Pomaga izključiti druge vzroke za bolečine v sklepih, kot so zlomi ali artritis.
- Ultrazvok: Prikazuje vnetje, zadebelitev sinovije in prisotnost tekočine v sklepu.
- Magnetna resonanca (MRI): Omogoča podroben pregled mehkih tkiv, vključno s sinovijo.
Pregled sinovijske tekočine je ključnega pomena pri diagnostiki vnetnih sklepnih bolezni. Tudi pri bolnikih z že postavljeno revmatološko diagnozo lahko analiza sinovialne tekočine razkrije dodatne ali spremljajoče bolezni, kot so sklepne okužbe ali bolezni, povezane z odlaganjem kristalov.
Zdravljenje sinovitisa je odvisno od vzroka in resnosti bolezni. Cilj zdravljenja je zmanjšati vnetje, lajšati bolečine in izboljšati funkcijo prizadetega sklepa – to dosežemo s protivnetnimi učinkovinami in specialno fizioterapijo.
V akutni fazi vnetja je potrebno zmanjšanje aktivnosti, kar zagotovi zmanjšano obremenitev sklepa in omogoči, da se vnetje umiri.
Nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID) in kortikosteroidi lahko zmanjšajo vnetje in lajšajo bolečine. Uporabljajo se tudi kortikosteroidne injekcije neposredno v sklep, ki lahko zmanjšajo vnetje – a je njihova uporaba tvegana.
Specialna fizioterapija pri Medicofit je celovit pristop, ki se osredotoča na individualne potrebe bolnikov za učinkovito lajšanje simptomov in pospeševanje okrevanja.
V Kliniki Medicofit se zavedamo, da vsak primer zahteva specifično obravnavo, zato naši strokovnjaki izvajajo temeljito oceno stanja, da razvijejo prilagojen rehabilitacijski program.
Ta vključuje kombinacijo terapij, kot so manualna terapija, ciljane vaje za krepitev mišic okoli prizadetega sklepa, elektroterapija in uporaba sodobnih tehnik, kot je ultrazvočna terapija.
Ali ste vedeli, da lahko z ne-invazivnimi terapijami delujemo protivnetno na sklepno ovojnico? Uporabljamo TECAR WINTECARE terapijo in terapevtski LASER, ki delujeta protivnetno na tkiva v sklepu.
Z uporabo diamagnetoterapije PERISO spodbujajmo celično aktivnost in metabolizem, kar povečuje pretok krvi ter pospešuje odstranjevanje vnetnih produktov in toksinov iz prizadetega območja. Poleg tega diamagnetoterapija pomaga pri zmanjševanju oteklin in bolečin ter spodbuja regeneracijo poškodovanega tkiva.
Z rednimi spremljanji napredka in prilagajanjem terapije glede na odziv telesa skrbimo za optimalno okrevanje in dolgoročno zdravje vaših sklepov – z redno fizioterapijo lahko obdržimo zagone vnetja pod kontrolo.
Izvajanje kinezioterapevtskih vaj je ključno za ohranjanje optimalne funkcije prizadetega sklepa in dolgoročno vzdrževanje remisije.
Ali je potrebna operacija? V redkih primerih, ko druge metode zdravljenja niso učinkovite, je lahko potrebna artroskopska operacija za odstranitev vnetne sinovije – sinoviektomija.
- Mathiessen, A., & Conaghan, P. G. (2017). Synovitis in osteoarthritis: current understanding with therapeutic implications. Arthritis research & therapy, 19(1), 18. https://doi.org/10.1186/s13075-017-1229-9
- VAN DEN Wyngaert, T., & Kampen, W. U. (2022). Local treatment of synovitis. The quarterly journal of nuclear medicine and molecular imaging : official publication of the Italian Association of Nuclear Medicine (AIMN) [and] the International Association of Radiopharmacology (IAR), [and] Section of the Society of…, 66(4), 291–292. https://doi.org/10.23736/S1824-4785.22.03489-6
- Interna medicina (5. izd., str. XXXIV, 1652). (2018). Medicinska fakulteta; Slovensko zdravniško društvo; Buča.
- Mayo Clinic. (n.d.). Synovitis. Retrieved from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/synovitis/symptoms-causes/syc-20459322
- Healthline. (2021). Synovitis: Symptoms, Causes, and Treatment. Retrieved from https://www.healthline.com/health/synovitis/
- Cleveland Clinic. (n.d.). Synovitis: Symptoms, Causes & Treatment. Retrieved from https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17877-synovitis /