Zakaj športniki pogosto doživljajo poškodbe? Ali se sprašujete, kako lahko preprečite športne poškodbe ali kako prepoznate znake pogostih poškodb? Šport je osrednji del aktivnega življenjskega sloga, a hkrati odpira vrata možnosti za morebitne težave.
Športne poškodbe so kompleksen izziv, ki zahteva takojšnje ukrepanje in celovit pristop. Poškodba je lahko akutna (enkraten dogodek) ali kronična (razvije se sčasoma zaradi preobremenitve).
Športne poškodbe so pogoste in se lahko pojavijo kjerkoli – na kosteh, mišicah, kitah, vezeh in drugih strukturah. Veliko manjših poškodb lahko zdravite doma s počitkom in hlajenjem, nekatere poškodbe pa zahtevajo dolgotrajnejše zdravljenje s primerno rehabilitacijo.
V kliniki Medicofit smo specializirani za zdravljenje vseh športnih poškodb in tesno sodelujemo s številnimi športniki. Kako vas vodimo od poškodbe do aktivnega življenja brez bolečin, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje športne poškodbe
Nekatere športne poškodbe so akutne poškodbe, kar pomeni, da so posledica nenadnega dogodka, ki skoraj takoj povzroči zelo opazne simptome (zlomi, izpahi). Druge športne poškodbe nastanejo zaradi pretirane obremenitve ali nepravilnega okrevanja ter se sčasoma razvijejo v bolečo težavo.
Najpogostejše poškodbe vključujejo rane, zlome, izpahe, zvine, natege, poškodbe vezi ter poškodbe mišic in tetiv.
Zlom kosti
Do zloma pride zaradi hitre, enkratne poškodbe – akutnega zloma, ali zaradi ponavljajoče se obremenitve – stresnega zloma.
Ali ste vedeli, da se stresni zlomi v večini pojavljajo v kosteh spodnje okončine? Mednje spadajo stegnenica, golenica in fibula ter kosti stopala.
Pogosti so pri športih, pri katerih prihaja do ponavljajočih se udarcev, predvsem pri teku ali skokih, kot so gimnastika, tenis, košarka ali atletika. Morda vas bo presenetilo, toda pri teku na spodnje okončine delujejo sile, ki dvakrat do trikrat presegajo telesno težo osebe.
Zvin
Zvin sklepa je razteg ali natrganina vezi – trakov vezivnega tkiva, ki povezujejo konec ene kosti z drugo. Zvin nastane zaradi poškodbe, na primer padca ali udarca, ki sklep izrine iz položaja. Zvini so lahko od prve stopnje (minimalno raztegnjena vez) do tretje stopnje (popolna raztrganina). Najbolj izpostavljeni zvinom so gležnji, kolena in zapestja.
Nateg mišice ali kite
Nateg je zvijanje, vlečenje ali trganje mišice ali kite, ki povezuje mišico s kostjo. Pri športnikih, ki se ukvarjajo s kontaktnimi športi, lahko pride do natega, lahko pa se pojavi tudi zaradi ponavljajočega se istega gibanja, kot pri tenisu ali golfu. Podobno kot pri zvinih lahko tudi pri nategih pride do manjšega raztezanja ali do delnega/popolnega pretrganja mišice ali kite.
Naročite se na zdravljenje športne poškodbe
Najpogostejše športne poškodbe
V kliniki Medicofit se srečujemo s vsemi vrstami poškodb. V nadaljevanju vam predstavljamo najpogostejše poškodbe in preobremenitvene patologije, ki jih vidimo pri športnikih.
Poškodba rotatorne manšete
Gre za najpogostejšo poškodbo rame pri vseh športnikih. Rotatorna manšeta je skupina štirih mišic in kit, ki dinamično stabilizirajo ramenski sklep. Poškodba se zgodi, ko pride zaradi prekomerne obremenitve ali nenadne poškodbe do rupture ali vnetja tetiv rotatornih mišic – najpogosteje m. supraspinatus.
Pogoste so pri ljudeh, ki opravljajo poklice, pri katerih se roke pogosto gibljejo nad glavo, kot so slikarji, ali pri športnikih, ki večkrat segajo navzgor, kot so igralci košarke, odbojke in plavalci.
Ali ste vedeli, da več kot 75% poškodb rotatorne manšete uspešno zdravimo s sodobno fizioterapijo?
Osrednji del zdravljenja je specialna fizioterapevtska vadba, kjer se osredotočimo na povečanje obremenilne kapacitete ramenskega sklepa in doseganje normativne mišične moči rotatorne manšete.
Teniški komolec (lateralni epikondilitis)
Pri igranju tenisa ali drugih športov z loparjem lahko pride do majhnih raztrganin in vnetja tetiv v komolcu, kar povzroča bolečino na zunanji strani komolca – gre za obremenitev mišic iztegovalk komolca. To imenujemo teniški komolec oz. lateralni epikondilitis.
Ali ste vedeli, da tudi pri slikarjih, vodovodarjih, mizarjih in drugih, ki pogosto uporabljajo podlakti, obstaja večje tveganje, da zbolijo za teniškim komolcem?
Fizioterapevtsko zdravljenje teniškega komolca je kompleksno in dolgotrajno, zato je pred zdravljenjem potrebna natančna diagnostika za oceno motorike in senzorike. V kliniki Medicofit izvajamo načrtovanje ter sprotno prilagajanje glede na napredek pacienta.
Golf komolec (medialni epikondilitis)
Golf komolec je oblika tendinitisa, ki povzroča ostro bolečino v notranjem delu komolca. Bolečina se pogosto razširi na podlaket in zapestje in jo pogosto spremlja tudi zmanjšana mišična moč. Razvije se lahko pri igralcih golfa, še največkrat pa pri osebah, ki pri delu močno obremenjujejo zapestje ali močno stiskajo prste.
Ali ste vedeli, da se skoraj 90% primerov golf komolca ne pojavi pri športnikih? Večinoma gre za poklicno obremenjenost – mizarji, vodovodarji in inštalaterji.
V kliniki Medicofit izvajamo celostno zdravljenje golf komolca, kjer pacientom skozi aktivno fizioterapijo, instrumentalno terapijo in specialno terapevtsko vadbo povrnemo moč v komolcu.
Tekaško koleno
Tekaško koleno ali sindrom iliotibialnega trakta je preobremenitveni sindrom, ki povzroči bolečino na zunanji strani kolena. Pogosta je pri tekačih, vendar lahko prizadene tudi ljudi, ki hodijo v hribe ali kolesarijo.
Pogosto krčenje in iztegovanje kolena (med tekom) povzroči draženje med iliotibialnim traktom in spodaj ležečim izrastkom na stegnenici – to vodi v vnetje vezivnega tkiva na zunanji strani kolena.
Fizioterapija ima pri zdravljenju tekaškega kolena nepogrešljivo vlogo. Učinki fizioterapije so v večini primerov vidni že v 3-8 tednih. Pri pacientih, ki se za zdravljenje ne odločijo pravočasno, lahko proces okrevanja traja tudi do 12 tednov.
Poškodbe kolenskih vezi
V kolenu se nahajajo 4 vezi (ACL, PCL, MCL in LCL), ki zagotavljajo primerno stabilnost sklepa.
Poškodbe sprednjih križnih vezi so še posebej pogoste pri športnikih in so glavni razlog za operacijo kolena pri športnikih. Do poškodbe vezi največkrat pride, ko oseba nenadoma spremeni smer med tekom ali pristane s skoka – nogomet in košarka.
V kliniki Medicofit izvajamo celostno zdravljenje poškodbe kolenskih vezi. Izvajamo konservativno fizioterapevtsko zdravljenje, predoperativno pripravo, kakor tudi rehabilitacijo po operaciji.
Zvin gležnja
Zvin gležnja je ena izmed najpogostejših športnih poškodb, saj se pojavi pri kar 40% športnikov, hrati pa se z zvinom poveča tveganje za ponovno poškodbo.
Do zvina pride, če gleženj zvrnete navzven, zasukate ali obrnete na neprijeten način in pri tem raztegnete ali pretrgate vezi v sklepu. Najpogostejši mehanizem nastanka je zvračanje stopala navzven pri pristanku na tla med skokom.
Zvin gležnja se pogosto pojavlja pri športih, pri katerih je prisotno veliko število skokov ali sprememb smeri gibanja, na primer pri odbojki, košarki, nogometu in rokometu.
Ali ste vedeli, da se kljub veliki pojavnosti zvina gležnja za strukturirano rehabilitacijo odloči manj kot 50% ljudi? V kliniki Medicofit vam svetujemo, da se po poškodbi gležnja odločite za fizioterapevtsko zdravljenje, saj se pri velikem deležu poškodovancev v nasprotnem primeru pojavi kronična nestabilnost gležnja.
Vnetje ahilove tetive
Vnetje ahilove tetive je posledica raztezanja, raztrganine ali draženja tetive, ki povezuje mišico meč z zadnjim delom pete. Ahilova tetiva je največja in najmočnejša tetiva v telesu in jo uporabljamo pri hoji, teku, vzpenjanju po stopnicah in skakanju – torej praktično na vsakem koraku.
Ljudje z vnetjem ahilove tetive običajno čutijo bolečino in togost na zadnjem delu pete, ki je običajno najhujša prav zjutraj ali po obdobju neaktivnosti.
Vsako vnetje ahilove tetive potrebuje fizioterapevtsko rehabilitacijo, saj lahko v nasprotnem primeru vodi v degeneracijo tetive, ki je eden glavnih dejavnikov tveganja za popolno rupturo ahilove tetive.
Naročite se na zdravljenje športne poškodbe
Vzroki za športne poškodbe
Športniki so zaradi obremenitve sklepov in mišic pri rednih športnih gibih, kot so skoki, obračanje, sprint, hitre spremembe smeri in močni udarci, izpostavljeni pogostim športnim poškodbam. Takšna je pač narava športa. Kateri so glavni vzroki za športne poškodbe poleg te tipične dovzetnosti?
POMANJKANJE KONDICIJE IN SLABA TELESNA PRIPRAVLJENOST
Ta tveganja se povečajo, če ne vzdržujete zdrave kondicije ali svojega telesa ne pripravite ustrezno na telesno dejavnost. Pomanjkanje kondicije lahko povzroči mišična neravnovesja in vodi v poškodbe mišic, kosti, kit in vezi.
Ko razmišljamo, “kateri so vzroki za športne poškodbe?”, je jasno, da so slabe metode vadbe pogosta skupna značilnost, ki jo opazimo pri športnih poškodbah. Poskrbite, da bodo vse mišične skupine enako obremenjene, da se izognete neravnovesju med posameznimi mišičnimi skupinami.
Redno raztezanje in učinkovito ogrevanje sta potrebna, da se telo postopoma pripravi na večjo intenzivnost napetosti in gibanja. Poleg tega morate telesu dati čas za počitek! Odmori športnikom pomagajo premagati platoje pri treningu in zmanjšajo tveganje za poškodbe zaradi prekomerne obremenitve.
PREOBREMENITEV TELESA
Nasprotno pa lahko pre-treniranost privede do poškodb, zato je pomembno, da se redno ukvarjate z učinkovito rehabilitacijo, da telesu omogočite čas za okrevanje. Prav tako hitenje z vrnitvijo v šport, po predhodni poškodbi, povečuje verjetnost ponovne poškodbe.
Če se v šport vračate po poškodbi, poskrbite, da boste z vsako vadbo skupaj s trenerji postopoma povečevali intenzivnost treninga, da obnovite moč na prizadetem območju.
Včasih so športne poškodbe preprosto neizogibne – posledica nesreče, močnega udarca ali celo navadne smole. Poleg tega ste lahko zaradi sprememb igralnih površin bolj dovzetni za poškodbe, prav tako pa tudi zaradi nekakovostne opreme.
Naročite se na zdravljenje športne poškodbe
Prva pomoč pri športni poškodbi
Pri športnih poškodbah je pomembno hitro in učinkovito ukrepanje. Spodaj je nekaj splošnih smernic za prvo pomoč pri športnih poškodbah.
Prekinitev dejavnosti: Takoj prenehajte s športno dejavnostjo, če pride do poškodbe.
Počitek: Prizadeta okončina mora počivati, prav tako se je potrebno izogibati obremenitvam.
Hlajenje: Takoj po poškodbi položite led ali hladen obkladek na prizadeto območje za 15-20 minut, kar bo pomagalo zmanjšati nastanek otekline.
Kompresija: Uporabite elastični kompresijski povoj, da zmanjšate oteklino. Pazite, da ne zategnete preveč.
Elevacija uda: Prizadeto okončino, če je to mogoče, je potrebno dvigniti nad nivo srca.
V kolikor sumite na izpah ali zlom je potrebna imobilizacija in takojšen obisk zdravnika. V kolikor uda po poškodbi ne imobiliziramo, se lahko kostni odlomki premikajo in povzročijo dodatne poškodbe mehkih tkiv, živcev ali žilja.
Pomembno je, da se pri poškodbah posvetujete z zdravnikom, saj lahko le ta natančno diagnosticira poškodbo in priporoči ustrezno zdravljenje.
Rehabilitacija športnih poškodb
Zdravljenje in rehabilitacija v kliniki Medicofit sta odvisna od vrste in resnosti športne poškodbe. Če se bolečina po nekaj dneh še vedno pojavlja, vedno obiščite strokovno pomoč. To, kar se vam morda zdi preprost zvin, je lahko v resnici hujša poškodba.
Fizioterapija lahko pomaga pri rehabilitaciji poškodovanega mesta in lahko glede na poškodbo vključuje terapije za zmanjšanje bolečine in vnetja ter vaje za krepitev moči in gibljivosti. Vrnitev k športu po poškodbi je odvisna vrste in stopnje poškodbe.
Poskus vračanja v šport, preden se poškodba ustrezno zaceli, bo povzročil le dodatno škodo in odložil vaše okrevanje. Največji dejavnik tveganja za hujšo poškodbo mehkih tkiv je predhodna poškodba. Medtem ko se poškodba zdravi, lahko ohranjate svojo telesno pripravljenost tako, da izberete oblike vadbe, ki ne vključujejo tega dela telesa.
Vloga fizioterapije pri športnih poškodbah
Ne glede na to, ali ste se poškodovali med ukvarjanjem z vrhunskim športom ali med rekreativno dejavnostjo, bodo fizioterapevti klinike Medicofit, za vas pripravili celoten program rehabilitacije, ki vam bo pomagal povrniti telesno pripravljenost. Naši fizioterapevti imajo veliko izkušenj pri zdravljenju različnih športnih poškodb.
Glede na vrsto poškodbe, ki ste jo utrpeli, bo program vključeval več delov, ki lahko vključujejo vaje za krepitev, mobilizacijo, tehnike lajšanja bolečin in funkcionalne spretnosti.
Kakšne so prednosti rehabilitacije po športni poškodbi?
Naši fizioterapevti in kineziologi, ki so specializirani za mišično-skeletno področje bodo skupaj z vami pripravili celostni program rehabilitacije, ki vas bo vodil do optimalnega stanja pred poškodbo.
Program športne fizioterapije in rehabilitacije je sestavljen iz 4 faz: diagnostična terapija, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija.
Izbira terapije je odvisna od vrste športne poškodbe in se osredotoča na:
- čimprejšnjo povrnitev polne funkcionalnosti telesa
- hitrejše okrevanje in vrnitev k športnim aktivnostim
- krepitev šibkejših mišičnih skupin in odpravljanje asimetrije
- terapevtsko zmanjšanje bolečine in vnetja po poškodbi
- ohranjanje fizične kondicije z aerobno vadbo
- zmanjšanje tveganja za ponovne poškodbe
- izboljšanje gibljivosti in telesne koordinacije
- svetovanje o pravilni obutvi in športni opremi
Vsem pacientom po zaključenem zdravljenju omogočimo še preventivni program zdravljenja, ki je namenjen ohranjanju optimalnega telesnega stanja in preprečevanju ponovnih poškodb.
Preprečevanje športnih poškodb
Spremenite svojo rutino. Vaše telo potrebuje kombinacijo kardiovaskularne (aerobne) vadbe, vadbe za moč z utežmi ali uporom in gibljivosti.
Naučite se pravilne tehnike izvajanja gibov. Poškodbe pogosto nastanejo zaradi napačne tehnike izvajanja športa.
Poslušajte svoje telo in ne pretiravajte. Ko ste utrujeni, počivajte. Prenehajte z vsako dejavnostjo, pri kateri se ne počutite dobro.
Začnite počasi in postopoma stopnjujte. Pred vsako vadbo primerno ogrejte in po njej se tudi raztegnite.
Nosite ustrezno obutev in varnostno opremo ter poskrbite, da bo vedno v primernem stanju.
Cleveland Clinic: Sports Injuries https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22093-sports-injuries
NIH: Sports Injuries https://www.niams.nih.gov/health-topics/sports-injuries
Fong, D. T., Hong, Y., Chan, L. K., Yung, P. S., & Chan, K. M. (2007). A systematic review on ankle injury and ankle sprain in sports. Sports medicine (Auckland, N.Z.), 37(1), 73–94. https://doi.org/10.2165/00007256-200737010-00006
Cassas, K. J., & Cassettari-Wayhs, A. (2006). Childhood and adolescent sports-related overuse injuries. American family physician, 73(6), 1014–1022.
Ding, L., Luo, J., Smith, D. M., Mackey, M., Fu, H., Davis, M., & Hu, Y. (2022). Effectiveness of Warm-Up Intervention Programs to Prevent Sports Injuries among Children and Adolescents: A Systematic Review and Meta-Analysis. International journal of environmental research and public health, 19(10), 6336. https://doi.org/10.3390/ijerph19106336 ž
Vila, H., Barreiro, A., Ayán, C., Antúnez, A., & Ferragut, C. (2022). The Most Common Handball Injuries: A Systematic Review. International journal of environmental research and public health, 19(17), 10688. https://doi.org/10.3390/ijerph191710688
Wojtys E. M. (2019). Preventing Sports Injuries. Sports health, 11(1), 16–17. https://doi.org/10.1177/1941738118814247