Sindrom Hoffa maščevja ali »hoffitis« predstavlja enega izmed pogostih, pa vendar manj znanih, vzrokov bolečin v sprednjem delu kolena. Gre za vnetje, otekanje in zadebelitev maščobne blazinice, ki se nahaja pod pogačico in pogosto izvira iz poškodbe kolenskega sklepa.
Hoffa maščevje ima pomembno vlogo pri optimalnem delovanju kolena, vključno z blaženjem in distribucijo pritiska znotraj sklepa. Hoffitis lahko privede do bolečine in omejitve gibanja v kolenu, zato je pomembno razumeti njegove vzroke, simptome in možnosti zdravljenja.
Redna telesna vadba je zelo koristna, vendar pazite, da ne obremenjujete struktur sprednjega dela kolena z določenimi preobremenitvenimi vajami, kot so globoki počepi ali hiperekstenzijske vaje – številni zmotno pretirano obremenijo koleno, kar vodi v poslabšanje stanja.
Vsem pacientom se priporoča vključitev v specialni program fizioterapije, kjer za vas oblikujemo prilagojen program vadbe, ki bo okrepil vaše mišice in zmanjšal tveganje za poškodbe kolena.
Ob strokovnem vodstvu izkušenih fizioterapevtov klinike Medicofit boste varno in učinkovito dosegli svoje cilje za zdravje in gibljivost kolen.
Naročite se na zdravljenje hoffitisa
Vzroki sindroma Hoffa maščevja
Maščobno telesce je bogato z živčnimi končiči in krvnimi žilami, njegovo vnetje pa lahko zato povzroči bolečine. Poškodba te strukture lahko posledica športne poškodbe ali kirurških posegov na kolenu.
Vzrok je pogosto nenadna poškodba, kot je direkten udarec v koleno. Pogosteje pa se razvije postopoma, če večkrat prekomerno iztegnete koleno. To se zgodi, ko je koleno prisiljeno mimo svoje popolnoma iztegnjene pozicije. Ta mehanizem poškodbe je zelo pogost, zlasti pri pristanku po skoku.
Poškodbe sprednje križne vezi (ACL) so prav tako potencialni vzrok za sindrom Hoffa maščevja, saj naredi nestabilnost kolena maščobno blazinico bolj dovzetno za utesnitev in vnetje.
Preobremenitev glavne mišice iztegovalke kolena (kvadricepsa) je zelo pogosta pri ponavljajočih se mehanizmih, kot sta tek ali brcanje žoge pri igranju nogometa.
Drugi pogosti vzroki sindroma vključujejo druge povezane bolezni kolena, kot so: osteoartritis, patelofemoralni sindrom ali poškodba meniskusa.
V kliniki Medicofit vedno obravnavamo tudi osnovno stanje, ki je privedlo do Hoffitisa, saj vam lahko tako zagotovimo dolgoročne rezultate!
Naročite se na zdravljenje hoffitisa
Simptomi sindroma Hoffa maščevja
Tipični simptomi vključujejo bolečino v sprednjem delu kolena, ki je lahko posledica dolgotrajne fleksije kolena ali dinamičnih gibov. Bolečina se pogosto poslabša pri popolnem iztegu kolena.
Bolečina je najpogosteje prisotna med patelarnim ligamentom in spodnjim polom pogačice, ki se pogosto zmotno zamenja za patelofemoralni sindrom ali patelarni tendinitis.
V nekaterih primerih vnetno povečanje Hoffine maščobe onemogoča popolno upogibanje ali maksimalno upogibanje kolena, zato se pogosto poslabša pri gibanju, kot je hoja po stopnicah, tek ali čepenje. Drugi simptomi so:
- Oteklina in občutljivost na dotik v predelu okoli pogačice.
- Občutek zatikanja ali blokade v kolenskem sklepu.
- Omejena gibljivost kolena.
V kolikor ste v omenjenih simptomih prepoznali svoje težave, bo potreben obisk fizioterapevta.
Naročite se na zdravljenje hoffitisa
Diagnostika in zdravljenje
Diagnozo sindroma Hoffa maščevja postavimo na podlagi kliničnega pregleda in zgodovine bolnika, potrdi pa se lahko tudi z ultrazvokom ali magnetno resonanco (MRI), ki omogoča natančen vpogled v stanje maščobnega telesca.
Ali je potreben tudi RTG? Rentgenski posnetek je uporaben predvsem za izključitev drugih vzrokov bolečine, kot so zlomi ali osteoartritis.
Hoffitis je bolezensko stanje, ki lahko znatno vpliva na funkcionalnost in kakovost življenja posameznika. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za obvladovanje simptomov in preprečevanje dolgoročnih zapletov. Bolniki, ki se soočajo z nepojasnjeno bolečino v kolenu, bi morali poiskati fizioterapevtsko pomoč za ustrezno oceno in zdravljenje.
Skozi specializirano fizioterapevtsko obravnavo se osredotočamo na umiritev vnetja in bolečine ter izboljšanje gibljivosti in funkcije kolena. V najzgodnejši fazi zdravljenja se za zmanjšanje vnetja Hoffine maščobe uporablja tudi ultrazvočna krioterapija, ki deluje protivnetno in zmanjša oteklino. Izvaja se tudi:
- Manualna terapija: Tehnike, kot so miofascialno sprošanje in mobilizacija, ki pomagajo zmanjšati bolečino in izboljšati gibalno funkcijo.
- Terapevtske vaje: Posebej zasnovane terapevtske vaje za krepitev mišic okoli kolena in izboljšanje stabilnosti sklepa.
- Najsodobnejša instrumentalna terapija za zmanjšanje vnetja in pospeševanje regeneracije, kot so Sixtus ultrazvočna Sixtus terapija, diamaganetoterapija PERISO, elektrostimulacija HiTop in številne druge.
Izvajamo specifične terapevtske tehnike, ki jih prilagodimo glede na vaše stanje, kot so izometrične vaje, ki so koristne za krepitev mišic brez obremenitve kolena (v začetni fazi).
Raztezanje pomaga pri sproščanju napetosti v mišicah in zmanjšuje pritisk na Hoffa maščevje. Lahko se uporabi tudi kineziotaping za zmanjšanje pritiska na vneto maščevje in izboljšanje cirkulacije.
Poleg tehnik fizioterapije je pomembno prilagajanje dnevnih aktivnosti, ki zmanjšuje obremenitev na kolenu. To vključuje izogibanje dolgotrajnemu sedenju s pokrčenim kolenom in uporabo pripomočkov za hojo, če je le-to potrebno.
Začetno zdravljenje vedno vključuje konzervativne pristope, kot so fizioterapija in izogibanje aktivnostim, ki obremenjujejo koleno. V primeru neučinkovitosti zdravljenja se lahko opravi kirurški poseg, kjer se del maščobnega telesca kirurško odstrani, vendar je poseg, zaradi visoke uspešnosti fizioterapevtskega zdravljenja, izredno redko potreben.
Preprečevanje sindroma Hoffa maščevja
Ker Hoffitis ni vedno posledica takojšnje poškodbe, ampak se pogosto razvija postopoma, je pomembno razumeti, kako lahko preprečite pojav teh simptomov.
Obstaja skupina predispozicijskih dejavnikov, ki vodijo do pojava Hoffinega sindroma. Na primer, okrevanje po poškodbi sprednje križne vezi (ACL) vodi do nestabilnosti kolena, kar povzroča stres na maščobno blazinico in vnetje.
Krepitev mišic, ki se priraščajo na koleno in ga obdajajo, pomaga stabilizirati pogačico in preprečuje nepravilno sledenje pogačice.
Krepitev stabilnosti stopal in gležnjev prav tako prispeva k splošni ravnotežju in funkcionalni stabilnosti, kar zmanjšuje možnosti za pojav sindroma Hoffa maščevja.
Za vas smo pripravili nekaj vaj, ki jih lahko izvajate v udobju lastnega doma in so koristne predvsem v začetnih fazah, kjer še ni resne omejitve gibanja.
Vaje za hoffitis
Izometrični počepi ob steni
Ta vaja se lahko izvaja v kateri koli fazi okrevanja. Postavite hrbet ob steno, z ravnim hrbtom in koleni ter boki pokrčenimi približno na 120 stopinj (rahla fleksija, da se izognete preveliki obremenitvi poškodovanega kolena v zgodnji fazi). Počasi dvignite “zdravo nogo” od tal, tako da nosite težo samo na poškodovani strani, in držite položaj 10-15 sekund.
Cilj je, da celotno stopalo ves čas vaje ostane na tleh in stabilno. V zgodnji fazi okrevanja lahko noga drhti, kar je normalno in se bo sčasoma stabiliziralo, ko bodo mišice močnejše.
Stabilnost na ravnotežni deski
Osnovna vaja, ki vključuje stojo na eni nogi na ravnotežni deski, z rahlo pokrčenim kolenom (da sprostite kolenski sklep in omogočite mišicam bolj učinkovito delovanje). Poskrbite za stabilnost, pri čemer preprečite, da bi gleženj padel navznoter ali da bi se teža telesa premaknila navzven, ter da bo palec ves čas na platformi.
Upogibanje nog (hamstrings curl)
Lezite na trebuh z iztegnjenimi nogami na tleh. Približajte peto proti zadnjici, eno nogo naenkrat, pri tem pa imejte stopalo pokrčeno navzgor (dorzifleksija gležnja), da aktivirate le zadnjo stegensko mišico. Počasi vrnite nogo v začetni položaj. Obremenitev na zadnjo stegensko mišico lahko povečate z uporabo elastičnega traku, ki ga pritrdite na gleženj, kar ustvari nasprotno silo.
Cilj vaje je aktivirati in okrepiti zadnjo stegensko mišico, da zmanjšate morebitno neravnovesje v delovanju mišic nog (kvadriceps prevladuje nad zadnjo stegensko mišico, kar pomeni, da bo gibanje iztegnitve kolena, ki draži maščobno blazinico, prevladovalo nad fleksijo kolena).
Vaje niso nadomestilo za fizioterapevtsko zdravljenje, lahko vam pa koristijo za preprečevanje tovrstnih težav.
DuBose M, Taqi M. Hoffa Pad Impingement Syndrome. [Updated 2023 Feb 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK589637/
Kitagawa, T., Ozaki, N., & Aoki, Y. (2022). Effect of physical therapy on the flexibility of the infrapatellar fat pad: A single-blind randomised controlled trial. PloS one, 17(3), e0265333. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0265333
Clinic Bodytonic. (2020). Hoffa’s Fat Pad Syndrome. Available from: https://bodytonicclinic.co.uk/hoffas-fat-pad-syndrome/ . [Accessed: 23/5/2024].