Bolečine v srednjem delu hrbta so lahko izredno neprijetne in so posledica številnih vzrokov, med katerimi so travmatične poškodbe, artritis, hernija diska, nategi mišic, slaba drža in številni drugi.
Bolečina v sredini hrbta se pojavlja v prsnem delu hrbtenice (torakalna hrbtenica). Ponavadi jo povzroča draženje ali poškodba živcev, povezanih s kostmi, mišicami in ligamenti na tem območju.
Bolečina v srednjem delu hrbta se pojavi pod vratom in nad spodnjim robom rebra na območju, imenovanem torakalna hrbtenica. Poškodbe ali draženje teh struktur lahko povzroči bolečine v hrbtu.
Na tem območju se nahaja 12 vretenc – od T1 do T12 – med katerimi so tudi medvretenčni diski. Hrbtenični steber varuje hrbtenjačo (dolg snop živcev), ki omogoča komunikacijo med možgani in preostalim telesom.
Obstaja več načinov, kako se lahko kosti, mišice, ligamenti in živci v hrbtenici poškodujejo. Večino vzrokov bolečine v hrbtu lahko obvladujemo s sodobnimi fizioterapevtskimi pristopi, ki jih uporabljamo v kliniki Medicofit.
Naročite se na zdravljenje bolečine v hrbtu
Nateg ali natrganje mišice
Nateg ali natrganje mišice in tetive je pogosta posledica rednega dvigovanja težkih predmetov, še posebej brez pravilne tehnike dvigovanja, kar lahko enostavno privede do natega oz. natrganja – takšne vrste poškodb pogosto vidimo pri delavcih, ki opravljajo fizično naporno delo.
Nategi mišic hrbta se lahko pojavijo tudi ob nenadnem ali sunkovitem gibu, na katerega mišice in tetive niso bile pripravljene – pri vadbi se tem vrstam poškodb izognemo s primernim ogrevanjem in raztezanjem.
Slaba drža in prekomerna teža
Ponavljajoči pritisk na hrbtenico lahko povzroči bolečine v sredini hrbta. V mnogih primerih lahko slaba drža povzroči prekomeren pritisk in napetost na ligamente okoli hrbtenice.
Mišice in vezi v hrbtu so močno aktivirane, da vas ohranijo v ravnovesju, medtem ko ste sključeni naprej – to je še posebej težavno pri sedečem delu. Pretirano obremenjevanje teh mišic lahko vodi v bolečine in nelagodje v srednjem delu hrbta.
Ali ste vedeli, da so študije pokazala veliko korelacijo med debelostjo in bolečinami v hrbtu? S povečanjem telesne teže se močno povečuje tudi tveganje za nastanek bolečine v hrbtu.
Padec ali poškodba
Srednji del hrbta je manj nagnjen k poškodbam kot vratna in ledvena hrbtenica, saj je bolj strukturiran in tog, prav tako je prsni del hrbtenice manj gibljiv kot ledvena ali vratna hrbtenica.
Čeprav redkeje, se poškodbe torakalne hrbtenice tudi lahko zgodijo. Tovrstne poškodbe se najpogosteje pojavijo kot posledica padca z velike višine, avtomobilske nesreče, udarca ali poškodbe med športom.
Poškodbe hrbtenice se lahko zgodijo vsakomur, vendar so starejši ljudje bolj izpostavljeni temu tveganju. Velika pazljivost je potrebna pri ljudeh z ankilozirajočim spondilitisom, kjer pride do zakostenitve hrbtenice – pri teh pacientih je hrbtenica kot dolga palica, ki se lahko zlomi že pri manjšem padcu.
Če doživite bolečine v hrbtu po nesrečnem dogodku, kot je padec ali prometna nesreča, se nemudoma posvetujte s svojim zdravnikom.
Hernija diska
Hernija diska je stanje, pri katerem notranji del medvretenčnega diska izstopi skozi zunanjo plast, kar pogosto pritiska na okoliške živce in povzroči bolečine v hrbtenici. Med simptomi hernije diska so lahko tudi bolečine v okončinah, otrplost, šibkost mišic ter težave pri gibanju.
Če občutite bolečine v sredini hrbta, je potrebna diagnostika, ki običajno vključuje klinični pregled in slikovne preiskave, kot je magnetna resonanca (MRI). Zdravljenje se lahko razlikuje glede na resnost simptomov, vendar se vedno prične s fizioterapevtskim zdravljenjem, ki je uspešno v kar 95%.
Osteoartritis
Osteoartritis je degenerativna bolezen sklepov, pri kateri sklepni hrustanec, propada. To povzroča trenje med kostmi in tvorbo kostnih izrastkov, imenovanih osteofiti. Pogosto prizadene visoko obremenjene sklepe, med katerimi so tudi sklepi hrbtenice.
Bolečine v sredini hrbta se pojavijo zaradi vpletenosti medvretenčnih sklepov in fasetnih sklepov v hrbtenici. Diagnoza osteoartritisa temelji na kliničnem pregledu, slikovnih preiskavah (predvsem RTG) ter na oceni simptomov.
Zdravljenje osteoartritisa v začetnih fazah vključuje upravljanje bolečin, specialno fizioterapijo, ki lahko zaustavi napredek degeneracije sklepov ter vaje za krepitev mišic hrbtenice.
Naročite se na zdravljenje bolečine v hrbtu
Fizioterapija je ključna pri odpravi bolečin v srednjem delu hrbta. Fizioterapevti izvajajo natančno oceno vzrokov bolečine, nato pa razvijejo individualiziran program zdravljenja, ki vključuje terapevtske vaje, manualne tehnike in instrumentalne terapevtske pristope.
S pomočjo fizioterapije se zmanjšuje bolečina, vnetje in napetost hrbtnih mišic, krepijo se trebušne mišice in mišice v srednjem delu hrbta ter izboljšuje gibljivost sklepov.
Poleg tega fizioterapevti nudijo izobraževanje o pravilni drži in preventivnih vajah, kar pomaga preprečevati ponovitev bolečin.
S spremljanjem napredka in prilagajanjem terapije vam v kliniki Medicofit zagotavljamo učinkovito okrevanje in dolgotrajne rezultate!
Robert A. Rovner MD. Thoracic Spine (Mid Back) Pain. Available from: https://discandspine.com/mid-back-pain.html [Accessed: 11/1/2024].
Healthline. (2023). Understanding and Treating Middle Back Pain. Available from: https://www.healthline.com/health/middle-back-pain [Accessed: 11/1/2024].
Medical News Today. (2023). Middle back pain: Causes and relief. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321195 [Accessed: 11/1/2024].