Ste že slišali za magnetoterapijo? Ste se kdaj spraševali, na kak način magnetoterapija vpliva na naše zdravje? Ali pa ste morda že izkusili koristi te terapevtske metode in vas zanima kako deluje?
V svetu znanosti in medicine nenehno odkrivamo nove pristope k zdravljenju in lajšanju telesnih težav. Eden od teh pristopov, ki vse bolj pridobiva na pozornosti, je magnetoterapija.
Ali veste kaj je magnetoterapija? Gre za terapevtsko tehniko, ki izkorišča moč magnetnih polj za spodbujanje zdravljenja, lajšanje bolečin in izboljšanje splošnega počutja.
Magnetoterapija se v medicini uporablja že več desetletij, vendar pa še vedno vzbuja zanimanje in razprave glede njenih učinkov in mehanizmov delovanja. Temelji na uporabi nizkofrekvenčnih magnetnih polj, ki lahko vplivajo na različne biološke procese v telesu – spodbujajo cirkulacijo krvi, sproščajo mišično napetost ter pospešujejo regeneracijo.
V tem članku bomo raziskali, kaj je magnetoterapija, kakšen je njen vpliv na človeško telo in pri katerih stanjih je zdravljenje učinkovito.
V kliniki Medicofit uporabljamo diamagnetoterapijo PERISO, ki predstavlja najnovejši tehnološki dosežek na področju magnetoterapije. Kako se naša najnovejša tehnologija PERISO razlikuje od klasične magnetoterapije, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Kako deluje magnetoterapija ?
V kliniki Medicofit za izvajanje magnetoterapije uporabjamo PERISO diamagnetno črpalko, ki predstavlja revolucijo na področju ne-invazivne regenerativne medicine. Omogoča nam aplikacijo visokointenzivnih nizkofrekvenčnih magnetnih valov ob hkratnem delovanju diatermičnega valovanja.
PERISO diamagnetoterapija uporablja magnetna polja visoke intenzivnosti (2 tesla) in nizke frekvence. Visoka intenzivnost omogoča delovanje diamagnetnega učinka pri molekulah vode, nizka frekvenca pa zagotavlja varnost uporabe.
Ali ste vedeli, da ima delovanje magnetnega polja izrazite pozitivne biostimulativne učinke na tkivo pri večini mišično-skeletnih in nevroloških stanj? To pomeni, da z uporabo magnetne terapije dosegamo izrazito hitrejše in večje učinke, kot s konvencionalno fizioterapevtsko obravnavo.
Poleg naštetega magnetoterapija, ki jo uporabljamo v kliniki Medicofit, nudi tudi inovativen način vnašanja učinkovin v tkivo, ne da bi za to morali predirati kožo ali aplicirati električne tokove. Magnetno polje nam omogoča dostavo učinkovin na točno željeno globino v samem tkivu.
Učinek magnetoterapije na človeško telo
Celice so temeljna enota življenja, ki skozi različne celične procese ohranjajo delovanje naših teles. Razumevanje, kako magnetoterapija vpliva na te celice, lahko odpre vrata do novih spoznanj o njenem dejanskem terapevtskem potencialu.
V nadaljevanju vam predstavljamo mehanizme, skozi katere magnetna polja diamagnetoterapije interaktirajo s celičnimi procesi, ter prispevajo k izboljšanju zdravja na celični ravni.
Gibanje tekočin
Dejstvo, da je večina tekočin v telesu diamagnetnih nam omogoča, da s pomočjo PERISO diamagnetne črpalke uspešno vplivamo na dinamiko tekočin v znotrajceličnem (intracelularnem) in zunajčeličnem (ekstracelularnem) prostoru. To pomeni, da lahko učinkovito vplivamo na zmanjševanje edemov, povečamo dostavo hranil na željeno področje in povečamo drenažo določenega področja.
Endogena biostimulacija
Endogena biostimulacija je naravni proces, pri katerem se uporabljajo notranji viri telesa za spodbujanje in pospeševanje zdravljenja ter regeneracije tkiv. Do endogene biostimulacije pride zaradi nastanka električnega polja v tkivu, ki se pojavi kot posledica delovanja magnetnega polja. Električno polje stimulira različne strukture na celični membrani in znotraj citoplazme ter tako povzroči različne biološke učinke, ki pripomorejo k pospešenem celjenju. S PERISO dimagnetno črpalko smo zaradi širokega nabora različnih frekvenc magnetnega valovanja lahko zelo specifično usmerjeni v želen tip tkiva.
Nadzor bolečine
Z magnetoterapijo lahko uspešno vplivamo na nadzor bolečine. Stimulacija s frekvenco 215KHz povzroči direktno delovanje na bolečinska živčna vlakna in nam omogoča učinkovito modulacijo oz. lajšanje bolečine. Prav tako PERISO diamagnetoterapijo ugodno vpliva na regulacijo vnetnih mediatorjev in posledično deluje protivnetno.
Dostava učinkovin
Ena ključnih značilnosti magnetoterapije je njena sposobnost dostave učinkov v globino tkiv, kar omogoča ciljno obravnavo različnih stanj – vključno z bolečino, vnetji in regeneracijo. Odbojne sile, ki nastanejo v diamagnetnih molekulah nam omogočajo, da jih s pomočjo PERISO diamagnetne črpalke lahko učinkovito tudi transkutano (preko kože) dostavimo na želeno globino, vse do 7cm.
Katera stanja lahko zdravimo z magnetoterapijo?
Neinvazivnost in tkivna specifičnost nam omogočata, da lahko PERISO diamagnetoterapijo uporabljamo na zelo širokem spektru patoloških stanj in obolenj. Uporabljamo jo tako na področju ortopedskih in travmatoloških stanj, kot tudi na področju dermatologije, angiologije, flebologije in revmatologije.
- Akutne in kronične poškodbe skeletnega sistema: zlomi, psevdoartroze in kostni edemi.
- Akutne in kronične poškodbe mišic in kit: raztrganine, nategi mišic in rupture tetiv.
- Degenerativne bolezni: obraba hrustanca in kosti (artroza).
- Bolečine v hrbtenici: diskus hernija, išias.
- Edemi: vnetni, posttravmatski in limfatični edemi.
- Utesnitve živcev: sindrom karpalnega kanala, sindrom kubitalnega prehoda.
- Tendinopatije: teniški komolec, golf komolec, Ahilova tendinopatija, skakalno koleno.
S PERISO diamagnetoterapijo dosegamo izjemne uspehe pri obravnavi vseh akutnih in kroničnih poškodb mišično-skeletnega sistema. V kliniki Medicofit smo še posebej uspešni pri obravnavi stanj, kjer konvencionalne oblike fizioterapevtskega zdravljenja po navadi ne pridejo v poštev oz. ne nudijo izrazitega izboljšanja.
Izjemne uspehe dosegamo tudi na področju obravnave diskus hernije z izžarevanjem bolečine po spodnjemu udu, ker že z nekaj obravnavami dosežemo izrazito zmanjšanje bolečine.
Ali ste vedeli, da ob prolongirani uporabi diamagnetoterapije obstaja velika verjetnost, da pride do popolne resorpcije diskus hernije?
PERISO diamagnetoterapija predstavlja eno redkih nefarmakoloških modalitet s katero lahko pomembno izboljšamo tudi stanje pri pacientih s kompleksnim regionalnim bolečinskim sindromom (KRBS).
Kompleksni regionalni bolečinski sindrom (KRBS, v angl. CRPS) predstavlja kronično progresivno bolezen, za katero so značilni močna bolečina, nastajanje edemov in spremembe na koži.
Skozi prakso se je izkazalo, da že po 10-tedenski uporabi, v režimu 3x tedensko, lahko pričakujemo izboljšanje tako z vidika bolečine kot tudi z vidika zmanjšanja edema v problematičnem področju.
To dejstvo predstavlja pomemben preboj na področju obravnave pacientov s KRBS, saj sicer do sedaj, ni bilo poznane dobre konservativne metode obravnave, ki bi lahko nadomestila ali povečala učinek farmakološkega zdravljenja.
Naročite se na diagnostični pregled
Kako poteka magnetoterapija?
V kliniki Medicofit terapevtska obravnava s PERISO diamagnetno terapijo traja od 30-45 minut, odvisno od obravnavane patologije in pacientovega stanja.
Terapija se sestoji iz različnih faz, ki jih prilagodimo glede na potrebe prisotnega patološkega stanja oz. poškodbe, stopnje bolečine in morebitne aplikacije zdravilne učinkovine. Posamezne faze trajajo od 5-15 minut. Vsaka terapevtska obravnava je prilagojena in se povsem individualizira.
Z nastavitvami usmerimo obravnavo v točno določeno tkivo, ki pacientu povzroča težave, ter s tem dosežemo pospešeno celjenje obravnavanega tkiva. Tudi protibolečinski program naprave povsem prilagodimo pacientu glede na tip bolečine (nociceptiva ali nevropatija) in njeno intenzivnost.
V kolikor je to indicirano, poleg diamagnetne terapije sočasno izvajamo tudi diatermično terapijo, torej dve modaliteti sočasno, kar učinek terapije še poveča. Sama diamagnetoreapija za pacienta ni neprijetna in je praktično ne čuti, diatermična terapija pa se čuti kot prijetna toplota na koži in v globini tkiva.
Ali poznamo kakšne omejitve ali kontraindikacije pri magnetoterapiji?
Diamagnetoterapija je izredno varna metoda zdravljenja brez stranskih učinkov. Poznamo nekaj stanj, kjer se zdravljenje odsvetuje, oz. je potreben posvet z zdravnikom.
- Nosečnost – vpliv magnetoterapije na plod še ni dovolj raziskana.
- Srčni spodbujevalnik ali defibrilator (kardioverter) – magnetno valovanje vpliva na delovanje naprave.
- Tirotoksikoza – močna prevelika aktivnost ščitničnega tkiva.
- Akutne krvavitve iz prebavil ali sečil.
- Aktivna huda infekcija z visoko vročino.
Pri fizioterapiji Medicofit vas bodo o vaših pridruženih boleznih ali stanjih temeljito povprašali že na diagnostičnem pregledu in vas opozorili, če terapija za vas ni primerna.
Prednosti uporabe diamagnetoterapije PERISO pred klasično magnetoreapijo
Klasična magnetoterapija z nizko intenziteto magnetnega polja se v medicini uporablja že več kot 40 let. Diamagnetoterapija za razliko od klasične uporablja več tisočkratno intenziteto magnetnega polja – to nam omogoča večjo učinkovitost terapije.
Klasična magnetoterapija ne more vplivati na tekočine v telesu, medtem ko diamagnetoterapija prav svoj vpliv na vodo in tekočine uporabi v svoj terapevtski namen. Diamagnetoterapija je prav tako uspešna pri zdravljenju v akutni fazi poškodbe, zato faze zdravljenja potekajo bistveno hitreje.
Ali ste vedeli, da je pri diamagnetoterapiji običajno za izboljšanje dovolj že 10 terapij? Klasična magnetoterapija zahteva tudi do 60 obiskov, zato je diamagnetoterapija bistveno skrajšala čas potreben do polnega okrevanja in vrnitve v normalno aktivnost.
V kliniki Medicofit zdravljenje z magnetoterapijo kombiniramo s preostalimi fizioterapevtskimi tehnikami zdravljenja, saj na ta način z našimi pacienti dosegamo najboljše rezultate.
Ali je magnetoterapija boleča ali neprijetna?
Magnetoterapija je popolnoma neboleča in ne-invazivna vrsta terapije. Med izvajanjem terapije ne boste čutili nikakršnih neprijetnih senzacij.
Ali ima magnetoterapija stranske učinke?
Magnetoterapija je izredno varen način zdravljenja, ki ne povzroča neželenih stranskih učinkov.
Koliko obiskov je potrebnih za prvo olajšanje bolečine?
Zdravljenje običajno zahteva več terapij, vendar lahko prvo olajšanje bolečine nastopi že ob prvem obisku.
Kakšen je učinek magnetoterapije?
Magnetoterapija preko biostimulacije vpliva na pospešeno cirkulacijo, regeneracije, pospešuje tvorbo kostnine in deluje protivnetno ter protibolečinsko.
TSEM med swiss SA. (2019). Diamagnetic therapy. Periso. https://medecor.sk/wp-content/uploads/2017/02/CTU-MEGA-20-EN-1st-edition.pdf
Roberti, R., Marcianò, G., Casarella, A., Rania, V., Palleria, C., Vocca, C., … & Gallelli, L. (2022). Diamagnetic Therapy in a Patient with Complex Regional Pain Syndrome Type I and Multiple Drug Intolerance: A Case Report. Reports, 5(2), 18.
Visconti, S., Torres, F., Cuko, G., Di Pardo, F., & Gosetti, R. (2021). The Effects of a Novel Type of Shock Wave (Diamag-netic Shock Wave) in the Treatment of the Osteoarthrosis of the Thumb: A Case Series Study and a Look upon a Painless Mechano-therapy. J Orthop Res Ther, 6, 1186.