De Quervainov tenosinovitis, poimenovan po švicarskem kirurgu Fritzu de Quervainu, je bolezen, pri kateri pride do ukleščenja tetiv palca v dorzalnem predelu zapestja.
Pri tej bolezni se pojavita zadebelitev in vnetje tetivnih ovojnic okoli abduktorja pollicis longus in ekstenzorja pollicis brevis, kjer tetivi prehajata skozi vezivni tunel, ki se nahaja na distalnem delu zapestja.
De Quervainova bolezen običajno povzroča bolečino na bazi palca, ki se lahko širi (seva) v podlaket. Bolečine se stopnjujejo ob gibanju palca in zapestja.
Običajno tetive zlahka zdrsnejo skozi tunel iz tkiva, ki se imenuje ovojnica. De Quervainova bolezen se pojavi, ko se ovojnica okoli tetiv palca zadebeli. Ta oteklina povzroči dodatno trenje med gibanjem, zato so določeni gibi palca in zapestja boleči in težje izvedljivi.
Najpogosteje se pojavi pri osebah med 40. in 50. letom starosti, nekoliko pogosteje pri tistih z anamnezo medialnega (golf komolec) ali lateralnega epikondilitisa (teniški komolec).
Zdravljenje se vedno prične v obliki imobilizacije in specialne fizioterapije. Pri bolnikih, ki se odločijo za specialistično fizioterapevtsko zdravljenje v kliniki Medicofit, so rezultati več kot odlični. Pri bolnikih, ki se za zdravljenje ne odločijo, sprva nedolžne bolečine vodijo v trajno gibalno omejitev in invalidnost.
Velik problem predstavljajo tudi generični protokoli in »zamujene« rehabilitacije, ki nastanejo ob dolgih čakalnih dobah v sistemu napotnic.
Naročite se na zdravljenje De Quervainove bolezni
Zakaj nastane de Quervainova bolezen?
De Quervainova bolezen prizadene 2 tetivi – abduktor pollicis longus (APL) in ekstenzor pollicis brevis (EPB). To sta dve glavni tetivi palca, ki pomagata pri odmikanju palca od kazalca (APL) in izravnavi palca (EPB).
Tetivi izhajata iz mišic v podlakti in nato potekata v skupni ovojnici, ki ju drži blizu kosti, ko prehajata čez zapestje. Tetive pokriva spolzka in tanka plast mehkega tkiva, imenovana sinovija. Ta plast zagotavlja hranilne snovi za tetive in jim omogoča, da zlahka drsijo skozi ovojnico, ki jih obdaja.
Zaradi otekanja tetiv ali zadebelitve ovojnice se lahko zgodi, da postaneta tetivi »preširoki za ta ozek kanal«. To povzroči večje trenje in bolečine pri določenih gibih palca in zapestja.
Pri kom se najpogosteje pojavi? Klasična populacija bolnic so matere novorojenčkov, ki pogosto dvigujejo novorojenčka z razprtimi palci, ki zahtevajo gibe v zapestju.
Nekatere možne etiologije bolezni vključujejo akutno poškodbo zapestja (zlom zapestja), pogosti gibi zapestja in palca, vnetne bolezni (artritisi) in anatomske spremembe v tem predelu.
Naročite se na zdravljenje De Quervainove bolezni
Simptomi De Quervainove bolezni
Glavni znak De Quervainove bolezni je bolečina, ki se pojavi med premikanjem palca in zapestja. Ta bolečina nastane zaradi vnetja ovojnic tetiv, kar povzroča draženje med premikanjem tetiv in omejuje gibljivost sklepa.
Poleg bolečine se pri pacientih pogosto opazi zadebelitev ovojnice tetiv, v nekaterih primerih pa je možno slišati tudi zvok premikanja tetiv skozi ovojnico. Značilne so:
- Bolečina na hrbtni strani palca, neposredno nad obema kitama
- Oteklina in bolečina na dnu palca
- Občutek, da se palec zatakne, ko ga poskušate premakniti
- Odrevenelost palca
- Občutek pokanja v zapestju
- Pojav ciste na zapestni strani palca
Stanje se lahko pojavi postopoma ali pa se začne nenadoma. V obeh primerih se lahko bolečina prenaša v palec ali po podlakti in je običajno močnejša ob gibanju.
De Quervainova bolezen je zelo dobro ozdravljiva in je s primerno fizioterapevtsko obravnavo običajno kratkotrajna težava. Če pa ga ne zdravimo pravočasno, obstaja večja verjetnost, da se bodo pojavili resni zapleti.
Če ob začetku simptomov de Quervainovega tenosinovitisa ne omejite aktivnosti in obiščete fizioterapevta, lahko pride do pretrganja tetivne ovojnice ali do raztrganja tetive. To je na srečo redko, vendar lahko nekateri ljudje z nezdravljenim tenosinovitisom trajno izgubijo nekatere funkcije ali obseg gibanja v palcu in zapestju.
Naročite se na zdravljenje De Quervainove bolezni
Diagnostika De Quervainove bolezni
Bolezen prepoznamo po tipični klinični sliki, zato zadostuje že pregled pri fizioterapevtu. Diagnostika De Quervainove bolezni temelji na značilni anamnezi in kliničnem pregledu. Med pregledom uporabimo različne provokativne klinične teste, ki nam pomagajo potrditi sum na to bolezen.
Med najbolj znanimi je Finkelsteinov test, pri katerem pacient položi palec v palmarno fleksijo, medtem ko izvajalec izvaja ulnarno deviacijo zapestja. Pozitiven test je označen s pojavom ostre bolečine v radialnem zapestju v predelu prvega dorsalnega kompartmenta.
Eichhoffov test se izvede tako, da pacient stisne palec s preostalimi prsti in hkrati zapestje odmakne proti ulni, kar lahko povzroči ostro bolečino v radialnem delu zapestja. Poleg tega je poznamo še WHAT test, kjer izvedemo hiperfleksijo zapestja in abdukcijo palca.
Ali je potrebna slikovna diagnostika? Kljub temu, da rentgenski posnetki niso specifični za potrditev diagnoze, lahko pomagajo pri razlikovanju drugih vzrokov radialne bolečine v zapestju, kot je osteoartritis palca – rizartroza.
Ta integracija kliničnih preiskav in dodatnih metod diagnosticiranja omogoča natančnejše in učinkovitejše upravljanje De Quervainove bolezni, kar vodi v boljše rezultate zdravljenja.
Naročite se na zdravljenje De Quervainove bolezni
Zdravljenje de Quervainovega tenosinovitisa
Po diagnozi de Quervainovega tenosinovitisa običajno traja nekaj tednov, da se vaše kite zacelijo. Koliko časa boste potrebovali, je odvisno od tega, kaj je povzročilo vnetje in kako hudi so vaši simptomi. Bolniki, ki so zdravljenje v kliniki Medicofit pričeli takoj po postavljeni diagnozi običajno potrebujejo 10-20 tednov aktivne rehabilitacije.
Rehabilitacija v naši kliniki je prilagojena vsakemu posamezniku in vključuje raznolike pristope za lajšanje bolečine, zmanjšanje otekline in izboljšanje funkcije.
Med fizioterapevtskim procesom uporabljamo najsodobnejše instrumentalne terapije, ki ciljajo na zmanjšanje bolečine in otekline. Poleg tega izvajamo tudi manualno terapijo, ki pomaga sprostiti mišice podlakti in izboljšati drsenje palčevih tetiv. Terapevtska vadba je osredotočena na izboljšanje moči prijema, zasuka zapestja ter krepitev abduktorjev in ekstenzorjev palca.
Sodobna instrumentalna terapija, kot je TECAR WINTERCARE terapija, visokoenergijski SUMMUS laser, globinski udarni valovi, damagnetoterapija PERISO in visokotonska elektrostimulacija HiTOP, aktivno zmanjšuje bolečino ter pospešuje naravne procese celjenja in obnavljanja tkiv.
Specialna fizioterapevtska obravnava vključuje raztezanje, krepitev in stabilizacijo mišic v predelu palca in zapestja, kar je ključnega pomena za vzpostavitev zadostne obremenilne kapacitete mišic. Bolniki morajo biti brez bolečin, preden preidejo na naslednjo stopnjo krepitve.
Naši terapevti uvajajo posebno vadbeno terapijo, ki se začne z izometričnim režimom in postopoma vključuje koncentrične in ekscentrične oblike kontrakcije. Cilj je postopno doseči 100 % simetrijo mišične moči v obeh rokah ter omogočiti vračanje k kompleksnejšim gibalnim aktivnostim.
Če konzervativno zdravljenje ne prinese želenih rezultatov, lahko zdravnik priporoči injekcijo kortikosteroida za lajšanje vnetja. Vendar pozor, pogoste injekcije kortikosteroida imajo slab učinek na prožnost tetiv in lahko povzročijo rupturo.
Kdaj je potrebno kirurško zdravljenje?
Kirurška sprostitev tetiv je potrebna le v skrajnih primerih bolnikov, pri katerih v 20 tednih fizioterapije ali 6 mesecih po injekcijah kortikosteroidov simptomi ne izzvenijo.
Kakor pri vsakem posegu, obstajajo tudi tukaj določena tveganja za zaplete. Pri posegu se lahko poškoduje distalni del radialnega živca, kar vodi v trajne težave pri gibanje. Dekompresija je včasih neuspešna, simptomi tenosinovitisa pa ostanejo prisotni tudi po operaciji.
Po posegu se pri pooperativnem ukrepanju priporoča 1-2 tedenska opornica palca, ki ji sledi več tednov aktivne rehabilitacije za ponovno pridobitev obsega gibanja, obvladovanje brazgotine in za krepitev mišic palca.
Kako si lahko pomagate sami?
Najboljši način za preprečevanje De Quervainove bolezni je izogibanje prekomerni uporabi palca in zapestja.
- Poskrbite, da nosite zaščitno opremo, ko je potrebno, in uporabljajte pravilno tehniko pri športu, hobijih in delu.
- Počasi začnite novo dejavnost, da tetive zapestja primerno prilagodijo.
- Vključite odmore med ponavljajočimi se dejavnostmi.
- Če začutite bolečino v zapestju ali palcu, prenehajte in si privoščite počitek.
- Po obdobju intenzivne dejavnosti si privoščite dovolj časa za regeneracijo.
- Pred športno dejavnostjo primerno razgibajte zapestja, saj tako pripravite tetive na obremenitev.
V kolikor so se težave že pojavile pa nikar ne odlašajte z obiskom fizioterapevta, specializiranega za zdravljenje tetivnih poškodb, saj vam lahko v nasprotnem primeru čaka dolgotrajna rehabilitacija ali celo kirurški poseg!
Young, S. W., Young, T. W., & MacDonald, C. W. (2022). Conservative management of De Quervain’s tendinopathy with an orthopedic manual physical therapy approach emphasizing first CMC manipulation: a retrospective case series. Physiotherapy theory and practice, 38(4), 587–596. https://doi.org/10.1080/09593985.2020.1771800
Chongkriengkrai, T., Koonalinthip, N., Jongprasitkul, H., Piriyajarukul, A., Surarangsit, T., & Boonhong, J. (2023). Effectiveness of high-intensity laser application combined with splinting and therapeutic exercise in subacute de Quervain’s tenosynovitis: A pilot study. Lasers in medical science, 38(1), 229. https://doi.org/10.1007/s10103-023-03892-1
Fakoya, A. O., Tarzian, M., Sabater, E. L., Burgos, D. M., & Maldonado Marty, G. I. (2023). De Quervain’s Disease: A Discourse on Etiology, Diagnosis, and Treatment. Cureus, 15(4), e38079. https://doi.org/10.7759/cureus.38079/
Satteson E, Tannan SC. De Quervain Tenosynovitis. [Updated 2023 Nov 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK442005/
Sheikh Zilpah MD. (2024). What’s de Quervain’s Tenosynovitis?. Available from: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/de-quervains-disease/ . [Accessed: 27/4/2024].