Komolčna (olekranonska) burza je tanka vrečka s tekočino, ki se nahaja med kostno konico komolca na zadnji strani roke (olekranon) in kožo. Običajno je v tej vrečki le minimalna količina tekočine, burza je ploska in deluje kot blazina za konico komolca. Vendar se lahko burza zaradi draženja napolni z dodatno tekočino in oteče – to stanje imenujemo burzitis v komolcu.
Po telesu je razpršenih več burz, ki delujejo kot blazine med kostmi in mehkimi tkivi, kot je koža. Vsebujejo majhno količino mazalne tekočine, ki omogoča mehkim tkivom, da se prosto premikajo ob kosteh.
Zakaj se pojavi? Pogost vzrok burzitisa v komolcu je poškodba, na primer padec na komolec ali udarec komolca ob trdo površino. To se največkrat zgodi med športno dejavnostjo in je pogosto opisano pri igralcih nogometa, hokeja, košarke in odbojke.
Zaradi površinske lege in omejene prekrvavitve je burza dovzetna za poškodbe in okužbe. Diagnoza burzitisa se pogosto postavi le na podlagi klinične ocene, brez potrebe po dodatnih diagnostičnih testih. Brez pravilnega zdravljenja in odpravljanja osnovnih vzrokov za nastanek, se burzitisi pogosto radi ponovijo.
Naročite se na zdravljenje burzitisa v komolcu
Zakaj nastane burzitis v komolcu
Burzitis v komolcu nastane sekundarno po poškodbi v tem predelu, osnovnih vnetnih stanjih ali redkeje po okužbi – takrat govorimo o septičnem burzitisu.
Že manjša poškodba lahko povzroči krvavitev v burzo in sprostitev vnetnih mediatorjev, ki jo naredijo dovzetno za ponovitev vnetja.
Lahko je povezana tudi z revmatskimi obolenji, kot so revmatoidni artritis, psoriatični artritis in protin, ali kroničnimi zdravstvenimi stanji, kot je diabetes.
Ali ste vedeli, da se najpogosteje prizadene moške med 30. in 60. letom starosti? Sicer pa se lahko pojavlja tako pri otrocih kot pri odraslih.
Kdo je bolj dovzeten za burzitis v komolcu?
Burzitis komolca se pojavi tudi pri ljudeh, ki komolec dlje časa naslanjajo na trdo površino, tudi pri tipkanju na računalniško tipkovnico, kar je splošno znano kot “študentski komolec”.
Kot smo že omenili, za burzitis v komolcu so bolj dovzetni tudi športniki, ki močno obremenjujejo komolce.
Poleg športnikov in študentov buzitis pogosteje vidimo med ljudmi, ki opravljajo poklice, pri katerih se močno obremenjuje komolčni sklep – vodovodarji, rudarji, mehaniki in vrtnarji.
Naročite se na zdravljenje burzitisa v komolcu
Simptomi in znaki burzitisa v komolcu
Burzitis se kaže kot oteklina nad komolčnim sklepom. Za burzitis v komolcu so značilni:
- Oteklina – Začetni simptom burzitisa je prav oteklina, ki se razvije na zadnji strani komolca.
- Omejena gibljivost – Ko oteklina napreduje, lahko omeji gibljivost komolca. V začetnih fazah gibljivost komolca tipično ni omejena, kar se razlikuje od otekanja znotraj komolčnega sklepa.
Burzitis v komolcu prepoznamo kot “golf žogico” na vrhu sklepa, saj zaradi omejenosti vrečke, tekočina ostane na enem mestu.
- Bolečina v komolcu – Bolečina se najpogosteje pojavi ob neposrednem pritisku na komolec, na primer pri naslanjanju komolca na trdo površino in pri upogibanju komolca.
- Rdečina ali toplota – Občasno se lahko olekranonska burza okuži. Tipični simptomi okužene olekranonske burze so topla in rdeča koža nad sklepom.
Okužba je običajno povezana z večjo občutljivostjo in s sistemskimi značilnostmi, kot so vročina in slabost. Treba je opozoriti, da je vročina prisotna le približno pri 70% vseh septičnih burzitisov, zato se infekcijska etiologija pri pacientu brez vročine zanesljivo ne izključi.
Naročite se na zdravljenje burzitisa v komolcu
Diagnostika burzitisa v komolcu
Diagnoza burzitisa komolca temelji na kombinaciji kliničnih simptomov, fizičnega pregleda in morebitnih dodatnih preiskav.
Anamneza in klinični pregled: Zdravnik bo zbral podrobno anamnezo, vključno s simptomi (bolečina, oteklina), trajanjem težav in morebitnimi dejavniki, ki bi lahko prispevali k razvoju burzitisa.
Opravi se palpacija komolca, kjer se oceni prisotnost otekline, občutljivost ali morebitne druge spremembe v burzi komolca.
V nekaterih primerih lahko zdravnik naroči rentgenske posnetke komolca, da izključi morebitne druge vzroke bolečine, kot so zlomi ali artritis. Čeprav rentgenski posnetki običajno ne pokažejo neposrednih znakov burzitisa, so lahko koristni pri izključitvi drugih možnih diagnoz. V kolikor ima burza znake aktivne okužbe, je potrebna tudi aspiracija.
Zdravljenje burzitisa v komolcu
Če burza ni okužena, se zdravljenje začne s preprečevanjem dejavnosti, ki povzročajo neposreden pritisk na komolec. Uporaba obkladka ali kompresijskega rokava ter hlajenje komolca 15-20 minut 2-3 krat na dan, vam lahko pomagajo delno zmanjšati oteklino. Za hitrejši povratek k normalnim aktivnostim vam lahko pomagajo sodobne fizioterapevtske tehnike.
V kliniki za fizioterapijo in rehabilitacijo Medicofit vam pri burzitisu v komolcu pomagamo s protivnetno in protibolečinsko terapijo, ki pomaga zmanjšati vnetje burze in povečuje pretok krvi v prizadetem območju, kar spodbuja proces celjenja.
Fizioterapevti oblikujejo program terapevtskih vaj, ki so usmerjene v krepitev mišic okoli komolca in izboljšanje gibljivosti sklepov. Te vaje lahko vključujejo raztezanje, krepitev in stabilizacijo, prilagojene posameznikovim potrebam in stopnji vnetja.
Skozi različne tehnike manualne terapije, kot so masaža, mobilizacija sklepov in miofascialno sproščanje, zmanjšamo napetost mišic, izboljšamo gibljivost in spodbudimo celjenje.
Poslužujemo se najsodobnejših tehnik zdravljenja, kot so SUMMUS laser, TECAR terapija, elektroterapijo Hitop in ultrazvok, ki nam pomagajo zmanjšati vnetje in oblažiti bolečino.
Če s konservativnimi pristopi ne dosežemo zadostnih rezultatov, se lahko izvede operacija za odstranitev celotne burze, vendar to običajno ni potrebno. Prav tako se lahko po posegu brez burze v nekaj mesecih ponovno pojavijo in zaradi nepravilne biomehanike gibanja ponovno povzročijo težave.
Mercadante JR, Marappa-Ganeshan R. Anatomy, Skin Bursa. [Updated 2022 Oct 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554438/
Pangia J, Rizvi TJ. Olecranon Bursitis. [Updated 2023 Jun 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470291/
Orthopedics and Sports Medicine. (2020). Elbow Bursitis. Available from: https://sportsmedicine.mayoclinic.org/condition/elbow-bursitis/ . [Accessed: 11/4/2024].
Cleveland Clinic. (2019). Bursitis. Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10918-bursitis. [Accessed: 10/4/2024].