Se soočate z bolečino v vratu in mravljinci v rokah? Morda se sprašujete, kaj bi lahko bil vzrok za te simptome in kako jih lahko omilite, ali celo odpravite.
Bolečine v vratu, ki jih spremljajo mravljinci v rokah, strokovno imenujemo cervikalna radikulopatija.
Običajno so tovrstne bolečine posledica utesnitve ali poškodbe živčne korenine, ki v vratnem predelu izstopa iz hrbtenjače. Pri živčni utesnitvi so prisotne bolečine v vratu in mravljinci v rokah, ki jih pogosto spremljajo mišična šibkost ali odrevenelost zgornje okončine.
Cervikalna radikulopatija je pogosto posledica degenerativnih sprememb, ki se s staranjem pojavijo v hrbtenici. Pri mlajših ljudeh jo najpogosteje povzroči nenadna poškodba, ki povzroči hernijo diska, v nekaterih primerih pa pojav simptomov ni povezan s travmatično epizodo.
V večini primerov se bolečine v vratu izredno dobro odzivajo na specialno fizioterapevtsko zdravljenje, v kolikor se za rehabilitacijo odločite pravočasno. Kje se skriva vzrok vaših bolečin, vam razkrivamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje bolečine v vratu
Cervikalna spondiloza
Večina primerov bolečine v vratu in mravljincev v rokah je posledica cervikalne spondiloze.
Cervikalna spondiloza je splošni izraz za starostno obrabo (degenerativne spremembe) vratne hrbtenice, ki lahko povzročijo bolečine v vratu, omejeno gibljivost in mravljinčenje v rokah. Včasih to stanje imenujemo kar osteoartritis vratne hrbtenice.
S staranjem diski v hrbtenici med vretenci izgubljajo višino in se začnejo izbočevati. Ta težava povzroči propadanje medvretenčnih prostorov in izgubo razmika med vretenci.
Ko se vretenca približajo drug drugemu, se naše telo se na degeneracijo diska odzove tako, da okoli diska tvori kostne izrastke (osteofite).
Izrastki kosti sicer pomagajo (vsaj delno) ohranjati širino prostora, lahko pa kritično zožijo foramne – majhne odprtine na obeh straneh hrbtenice, kjer izhajajo živčne korenine – in stisnejo izhodni živec. To stanje imenujemo foraminalna stenoza.
Hernija vratne hrbtenice
Zaradi staranja ali poškodbe lahko zunanja plast vretenčnega diska oslabi in poči. Do hernije diska pride, ko notranja “želatinasta” snov diska prodre skozi razpoko zunanjega fibroznega obroča.
Ob izbočenju proti hrbteničnemu kanalu, lahko hernija diska pritiska na občutljivo živčno korenino, kar povzroča bolečino in šibkost na področju, ki ga živec oskrbuje.
Ali ste vedeli, da je prav vrat drugo najpogostejše mesto nastanka hernije? Pritisk na živec povzroči pekočo bolečino v vratu in mravljince v roki, neredko pa se pridruži tudi mišična oslabelost.
Do hernije diska pogosto pride pri dvigovanju, vlečenju, upogibanju ali rotacijskih gibih v hrbtenici. K herniji vratnega diska lahko prispeva več dejavnikov, med drugim:
- Ponavljajoči se gibi vratu.
- Pomanjkanje redne telesne vadbe.
- Slaba telesna drža.
- Nepravilno dvigovanje ali zvijanje, ki povzroča dodatno obremenitev vratu.
- Poškodba vratu.
Hernija diska zahteva fizioterapevtsko zdravljenje, ki je uspešno v kar 90% primerov. Ali ste vedeli, da lahko s primerno rehabilitacijo dosežemo popolno resorpcijo izbočene hernije?
Z okrepitvijo mišic iztegovalk hrbtenice se prav tako zniža tveganje za ponovni recidiv, ki se v primeru zgolj kirurške obravnave pojavi v kar 20%!
Poškodba vratne hrbtenice
Akutna poškodba vratne hrbtenice lahko povzroči različne simptome, vključno z bolečino v vratu in mravljinci v roki. Težave so lahko posledica pritiska ali poškodbe živčnih struktur v vratni hrbtenici. Najpogosteje je vzrok mravljinčenje stiskanje ali draženje živčnih korenin, ki izstopajo iz vratne hrbtenice.
Ko pride do poškodbe vratne hrbtenice, lahko pride do premika ali zloma vretenc, kar lahko povzroči šibkost ali celo popolno izgubo občutka v roki.
Poleg tega lahko poškodba vratne hrbtenice povzroči tudi vnetje okoliških tkiv, kar dodatno prispeva k bolečinam in omejitvi gibljivosti.
Če opazite mravljinčenje v roki po poškodbi vratne hrbtenice, je pomembno, da takoj poiščete zdravniško pomoč. Zdravnik bo lahko ocenil resnost poškodbe, ugotovil vzrok simptomov in priporočil ustrezno zdravljenje!
Naročite se na zdravljenje bolečine v vratu
Zdravljenje vratne radikulopatije je treba izvajati premišljeno. Čeprav lahko kirurški poseg zagotovi olajšanje bolečine, ima jasno prednost pred kirurškim zdravljenjem konservativna obravnava.
Več kot 85 % primerov bolečine v vratu in mravljinčenja v roki lahko uspešno odpravimo v 8 do 12 tednih specialne fizioterapije.
Fizioterapija ima pomembno vlogo pri zdravljenju bolečine v vratu in mravljinčenja v rokah, ki sta pogosti posledici akutne ali kronične poškodbe vratne hrbtenice.
Ste že slišali za diagnostično terapijo? V kliniki Medicofit smo razvili sodobno metodo diagnostične terapije, ki predstavlja preboj v fizioterapevtskem zdravljenju. Naš pristop združuje strokovnost diagnostičnega pregleda z učinkovitimi terapevtskimi ukrepi, ki omogočajo pacientom visoko uspešnost zdravljenja!
Diagnostična terapija vključuje široko paleto terapevtskih metod. S pomočjo biostimulativne in protibolečinske terapije pacienti že ob prvem obisku spoznajo ključne postopke zgodnjega zdravljenja bolečine v vratu.
Z uporabo različnih tehnik, kot so manualna terapija, trigger-point terapija, raztezne vaje in terapevtske tehnike za lajšanje bolečine, vam pomagamo zmanjšati napetost in vnetje vratnih mišicah.
S posebnimi vajami in tehnikami bomo dosegli izboljšanje gibljivosti vratne hrbtenice ter zmanjšali togost, kar pomaga zmanjšati občutek mravljinčenja v rokah.
Skozi specializiran program terapevtskih vaj za krepitev mišic vratu, ramen in zgornjega dela hrbta, dosežemo optimalno stabilizacijo vratne hrbtenico in zmanjšamo pritisk na živčne korenine.
Magnus W, Viswanath O, Viswanathan VK, et al. Cervical Radiculopathy. [Updated 2024 Jan 31]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441828/
Cleveland Clinic. (2022). Cervical Radiculopathy (Pinched Nerve). Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22639-cervical-radiculopathy-pinched-nerve . [Accessed: 22/2/2024].
Orthoinfo. (2020). Cervical Radiculopathy (Pinched Nerve). Available from: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/cervical-radiculopathy-pinched-nerve/ . [Accessed: 22/2/2024].