Bolečina v stopalu je pogost simptom, s katerim se srečujemo ljudje vseh starosti. Lokacija bolečine v stopalu je ključna za razumevanje vzrokov in pravilno diagnozo vaših težav.
Različni deli stopala, kot so pete, prsti, nart, gležnji in stopalni lok, lahko postanejo vir bolečine zaradi različnih razlogov, vključno z obremenitvijo, poškodbami, vnetji in kroničnimi stanji.
KDAJ SE ODLOČITI ZA OBISK DIAGNOSTIČNE TERAPIJE MEDICOFIT
- Če bolečina v stopalu po poškodbi ali preobremenitvi traja dlje kot 14 dni, je obisk diagnostične terapije nujen.
- Nezmožnost popolnega obremenjevanja stopala ali omejena gibljivost, ki je bolečinsko pogojena..
- Če ste že prej imeli težave s stopalom ali gležnjem in se simptomi ponavljajo, to lahko pomeni, da poškodba ni bila ustrezno sanirana ali da je prišlo do nove poškodbe.
V Kliniki Medicofit za bolečine v stopalu pacientom omogočamo znanstveno podprto specialistično fizioterapijo, ki se prične z naročilom termina diagnostične terapije.
V nadaljevanju vam predstavljamo najpogostejše vzroke bolečine v stopalu, glede na mesto kjer se pojavi.
Bolečina v predelu pete
Plantarni fasciitis
Plantarna fascija je široka plast vezivnega tkiva, ki na spodnji strani pokriva naše stopalo. Njena glavna vloga je zagotavljati stabilnost stopalnega loka med gibanjem, kot je hoja ali tek, ter absorbirati sile, ki nastanejo med aktivnostmi.
Ko se napetost v fasciji in obremenitve na njej povečajo, se lahko v fasciji pojavijo majhne razpoke. Ponavljajoče se obremenitve na poškodovani fasciji lahko povzročijo več takšnih razpok, kar draži tkivo in vodi v vnetje, ki ga imenujemo plantarni fasciitis.
Tveganje za razvoj plantarnega fasciitisa se poveča pri ljudeh z višjo telesno težo, določenimi nenormalnimi vzorci hoje in s starostjo. Ljudje z visokim ali ploskim stopalnim lokom ter nenormalnimi vzorci hoje so bolj nagnjeni k razvoju plantarnega fasciitisa, saj to vpliva na nepravilno porazdelitev teže na stopalu, kar lahko dodatno obremeni plantarno fascijo.
Simptomi plantarnega fasciitisa se kažejo kot ostra ali topa bolečina v predelu pete, ki se lahko razširi naprej vzdolž celotnega predela podplata. Najhujša bolečina je prisotna zjutraj ali pri večjih obremenitvah (hoja, tek, skoki).
Ali ste vedeli, da lahko kronično vnetje plantarne fascije povzroči tudi izrastek, imenovan “trn v peti”, ki draži tetivo in povzroči bolečine v podplatu?
Ključno je, da težavo uspešno zdravimo in zmanjšamo dejavnike tveganja za ponovni nastanek. V kliniki Medicofit zdravljenje vključuje specialne tehnike za raztezanje, vaje za krepitev stopala, vzpostavitev pravilne biomehanike hoje in instrumentalno terapijo za pospešitev regeneracije tkiva.
Trn v peti
Trn v peti je izraz za kostni izrastek (osteofit), ki nastane z odlaganjem kalcija na področje pete. Lahko se pojavi v koničasti, kljukasti ali poličasti obliki. Tipično nastane na dveh mestih: na zadnji strani pete ali pa na spodnji strani pete.
Dorzalni (zadnji) petni trn nastane na mestu kjer se na petnico narašča Ahilova tetiva, medtem ko plantarni (spodnji) petni trn nastane na mestu narastišča plantarne fascije.
Trn v peti torej nastane zaradi dolgotrajnega plantarnega fasciitisa (vnetje fascije, ki pokriva celotno stopalo) ali pa zaradi kroničnega vnetja Ahilove tetive.
Simptomi trna v peti zajemajo ostro bolečino, ki je tipično hujša zjutraj ko stopala po mirovanju obremenimo. Bolečina se običajno zmanjša ob blagi obremenitvi (lahkotna hoja), medtem ko povišana telesna aktivnost izrazito poveča bolečine in poslabša stanje.
Ali ste vedeli, da je operativno zdravljenje trna v peti potrebno le pri približno 5% pacientov? Veliko večino trnov v peti uspešno zdravimo s specialno fizioterapijo.
V kliniki Medicofit vam svetujemo vsaj 16 tednov fizioterapevtskega zdravljenja preden razmislite o operativnem posegu. Pacienti, ki k zdravljenju pristopijo kasneje kot v prvem letu od nastanka težav, potrebujejo daljšo rehabilitacijo, tudi do 30 tednov.
Tendinitis Ahilove tetive
Tendinitis Ahilove tetive je izraz za vnetje Ahilove tetive – močne tetive, ki povezuje mišice meč s petno kostjo. Ahilova tetiva je bistvenega pomena za gibanje stopala (dvigovanje pete, hoja).
Tendinitis Ahilove tetive se pojavi zaradi prekomerne obremenitve, ponavljajočih se mikropoškodb ali kot posledica degeneracije tetive zaradi procesov staranja. Dejavniki tveganja za nastanek vključujejo pretirano vadbo (brez primernega ogrevanja), neprimerno obutev, ploske ali visoke stopalne loke in višjo starost.
Glavni simptom tendinitisa Ahilove tetive je bolečina in oteklina tik nad peto, v predelu Ahilove tetive. Bolečina v peti se običajno poslabša med aktivnostjo – hojo po stopnicah ali pri teku.
Zdravljenje tendinitisa običajno vključuje kombinacijo počitka in specialne fizioterapije, kjer se izvajajo specialne vaje za krepitev in raztezanje tetive. Prav tako se izvaja terapija s fizioterapevtskimi napravami, ki delujejo protivnetno, protibolečinsko in pospešujejo celjenje.
Pomembno je, da pravočasno prepoznate znake tendinitisa Ahilove tetive, saj lahko pravočasna fizioterapevtska obravnava pomaga preprečiti nadaljnje zaplete in pospeši vaše okrevanje.
Naročite se na zdravljenje bolečine v stopalu
Bolečina v stopalnici in stopalnem loku
Mortonov nevrom
Mortonov nevrom je izraz za stanje, kjer pride do zadebelitve živca v stopalu (nevrom). Nevrom najpogosteje nastane na stopalu med 3. in 4. prstom in povzroča občutek, ki ga številni opisujejo kot, da bi stali na kamenčku ali majhni kroglici.
Najpogosteje nastane po 40. letu in je nekoliko pogostejši pri predstavnicah ženskega spola. Najznačilnejši simptom Mortonovega nevroma je ostra bolečina v stopalu, kateri se lahko pridružijo občutki mravljinčenja in zbadanja (nastanejo kot posledica utesnitve plantarnega živca).
Glavni vzrok Mortonovega nevroma je pritisk ali draženje živca zaradi stiskanja prstnih kosti ali prevelike obremenitve stopala. Nekateri dejavniki tveganja vključujejo:
- Nošenje neprimernih čevljev: Ozki ali čevlji z visokimi petami.
- Prekomerna obremenitev: Dolgotrajna stoja ali hoja, še posebej na trdi podlagi.
- Deformacije stopala: Nenormalni vzorci hoje ali deformacije (kot je plosko stopalo)
- Poškodbe: Prejšnje poškodbe stopala lahko povečajo tveganje za Mortonov nevrom.
Mortonov nevrom zahteva specialno fizioterapevtski zdravljenje, ki v kliniki Medicofit vključuje izvajanje manualne terapije, instrumentalne terapije in izvajanje prilagojene fizioterapevtske vadbe.
Metatarzalgija
Metatarzalgija je bolezensko stanje, ki označuje bolečino in nelagodje v predelu metatarzalnih kosti stopala – kosti v srednjem delu stopala, med gležnjem in prsti.
Bolečina se običajno pojavi v predelu blizu korena prstov (prstne blazinice) ali v srednjem delu stopala. Pogosto je prisotna oteklina ali občutljivost v predelu prstov, prav tako so pogosto na mestih pritiska prisotni otiščanci ali trda koža, ki so lahko zelo boleči.
Ali ste vedeli, da so bolečine običajno najhujše v poletnih mesecih? Poleti namreč pogosto nosimo sandale in številne natikače, ki stopalu ne zagotavljajo optimalne podpore.
Metatarzalgija se pogosto pojavi zaradi neprimerne obutve (preozki in pretrdi čevlji), zaradi povečane obremenitve stopal (športna aktivnost), anatomskih deformacij stopal (plosko stopalo), artritisa ali zaradi predhodnjih poškodb metatarzalnih kosti.
Diagnoza se postavi na podlagi kliničnega pregleda stopala, v primerih poškodb ali deformacij se pa priporoča še diagnostično rentgensko slikanje. Zdravljenje je običajno konservativno – svetovanje glede uporabe ortopedskih vložkov in z različnimi fizioterapevtskimi tehnikami.
Bolečina v podplatu
Ploska stopala
Ploska stopala (lat. pes planus) predstavljajo ortopedsko stanje pri katerem se stopalni lok splošči, kar povzroči, da se celotna stopala dotikajo tal. To lahko povzroči različne težave in nelagodje, vključno z bolečino v stopalih.
Ploska stopala se lahko razvijejo zaradi različnih vzrokov, vključno z genetskimi predispozicijami, poškodbami stopala, starostjo, revmatoidnim artritisom ali drugimi boleznimi, ki vplivajo na sklepe in vezi v stopalu.
Bolečina pri ploskem stopalu se lahko pojavi na več mestih. Bolečina na notranjem delu stopala se lahko pojavi zaradi patološke obremenitve stopala, kjer bi se naj nahajal stopalni lok. Ploska stopala lahko tudi prispevajo k nastanku plantarnega fasciitisa, kar povzroči bolečino v peti.
Ljudje s ploskimi stopali imajo pogosto prisotne tudi bolečine v stopalu med aktivnostjo (med hojo in tekom), saj je pri ploskih stopalih spremenjena biomehanika gibanja.
Zdravljenje ploskega stopala se v kliniki Medicofit začne s svetovanjem o primerni obutvi – priporočamo vam nošenje ortopedskih čevljev ali vložkov, ki omogočajo podporo stopalnemu loku. Ključni del zdravljenja je fizioterapija, ki je usmerjena v krepitev mišic stopala in gležnja in vzpostavitvi pravilne biomehanike hoje.
Sindrom tarzalnega kanala
Sindrom tarzalnega kanala je bolezensko stanje, kjer pride do utesnitve struktur, ki se nahajajo v tarzalnem kanalu. Tarzalni kanal je ozek prehod, ki se nahaja na notranji strani gležnja (medialni malleolus), skozi katerega potekajo žile in živci, ki oskrbujejo stopalo.
Glavne strukture, ki potekajo skozi tarzalni kanal so: tibilani živec (nervus tibialis), zadnja tibialna arterija (arteria tibialis posterior), številne vene in tetivno-ligamentni kompleksi stopala.
Zaradi stiska struktur pride do tipičnih simptomov, ki običajno vključujejo bolečino na notranji strani gležnja (ki se širi po celotnem podplatu), občutek otrplosti in mravljinčenja v stopalu (predvsem prvih treh prstov).
Bolečina in simptomi so odvisni od lokacije utesnitve živca. Ob hujši utesnitvi je lahko prisotna tudi mišična šibkost zaradi motenega prenosa živčnih signalov.
Vzroka nastanka sindroma tarzalnega kanala ni vedno lahko določiti. Večje tveganje za nastanek vidimo pri ploskih stopalih in pri prevelikih obremenitvah gležnja in stopala ( pri veliki aktivnosti lahko pride do lokalnega otekanja in stiskanja tibialnega živca)
Ali ste vedeli, da lahko pride do utesnitve v tarzalnem kanalu tudi zaradi nastanka živčnih cist ali ganglionov? Ganglioni so pogosto prisotni med kostmi naših dlani, vendar se lahko pojavijo kjerkoli v telesu, tudi v tarzalnem kanalu.
Glavni cilj zdravljenja sindroma tarzalnega kanala v kliniki Medicofit, je odpraviti vzrok utesnitve in omogočiti naravno celjenje območja, s čimer se zmanjšata bolečina in vnetje. Pred razmišljanjem o invazivnih postopkih, kot je operacija, je smiselno najprej poskusiti konservativne metode zdravljenja, ki vključujejo specialne terapevtske vaje, mobilizacijo živcev in kosti ter instrumentalno terapijo, ki pospeši celjenje.
Bolečine v predelu prstov
Protin
Protin (znan tudi kot putika ali urični artritis) je bolezensko stanje, ki je posledica kopičenja sečne kisline (v obliki kristalov) v telesu in lahko povzroča hude bolečine ter sklepno vnetje (artritis), vključno s sklepi prstov na nogah. Protin se pojavi, ko se sečna kislina, ki je običajno prisotna v telesu kot presnovni odpad, kopiči v obliki kristalov v sklepih in okoli njih.
Ali ste vedeli, da protin običajno najprej prizadene palec na nogi? Temu stanju v medicini rečemo »podagra«.
Glavni simptomi protina vključujejo:
- Hude bolečine: Pogosto se pojavi akutna, ostra bolečina v sklepih, ki se običajno začne v enem sklepu, običajno v velikem prstu na nogi, in se lahko širi na druge sklepe. Bolečina je najhujša nekaj ur po začetku napada.
- Oteklina in omejena gibljivost: sklep je otekel, rdeč, vroč na dotik in zelo boleč.
- Pekoč občutek in srbenje: Včasih lahko občutite pekoč občutek ali srbenje na prizadetem območju.
Protin je običajno posledica motenj v presnovi sečne kisline ali njenega povečanega nastajanja v telesu. Dejavniki tveganja za razvoj protina vključujejo prekomerno uživanje purinskih živil (rdeče meso, alkohol, stročnice, mastna hrana), genetsko nagnjenost, prekomerno telesno težo in visok krvni tlak.
Zdravljenje protina običajno vključuje zdravila za lajšanje bolečin in vnetja, kot so nesteroidna protivnetna zdravila (NSAR), ter zdravila za zmanjšanje ravni sečne kisline v telesu (alopurinol).
Poleg tega je pomembno spremeniti prehranjevalne navade, da se zmanjša uživanje purinskih živil in alkohola ter vzdrževati zdrav način življenja, ki vključuje telesno vadbo in uravnoteženo prehrano.
Ob pravilnem zdravljenju bolezni, se napadi protina redko pojavljajo, kar je ključno da se izognemo okvari sklepov ali drugih tkiv. Dolgoletno nezdravljena bolezen rezultira v trajnih okvarah sklepov in lahko povzroči hudo invalidnost.
Naročite se na zdravljenje bolečine v stopalu
Artritis
Artritis je skupno poimenovanje za široko skupino bolezni, katerim je skupno sklepno vnetje. Sklepno vnetje je proces, ki lahko zajame katerikoli sklep v telesu, tudi sklepe v prstih na nogah.
Glavni simptomi artritisa so bolečina, oteklina, omejena gibljivost in okorelost prstov. V napredovanju bolezni lahko artritis povzroči trajne deformacije prstov na nogah (ukrivljenji prsti). To lahko pomembno vpliva na sposobnost hoje in izvajanje številnih aktivnosti.
Artritis v prstih na nogah je lahko posledic številnih oblik artritisa, med katerimi so najpogostejši revmatoidni artritis, artroza (osteoartritis) in psoriatični artritis.
Ali ste vedeli, da se pri psoriatičnem artririsu (prisoten pri luskavici) pojavi daktilitis? Daktilitis je izraz, ki opisuje difuzno oteklino celotnega prsta. Prst je odebeljen in otečen, zaradi vnetja malih sklepov prstov in kitnih ovojnic.
Artritis se običajno diagnosticira na podlagi kliničnega pregleda, slikovnih preiskav (rentgen) in laboratorijskih testov za določitev vnetnih označevalcev.
Zdravljenje artritisa vključuje protivnetna zdravila v kombinaciji s fizioterapijo za izboljšanje gibljivosti in moči prstov ter prilagajanje življenjskega sloga, ki lahko vključuje prehranske spremembe.
V kliniki Medicofit se zavedamo, da je fizioterapija ključni del celostnega načrta zdravljenja artritisa, saj lahko bistveno izboljša kakovost življenja bolnikov, zmanjša bolečino in poveča funkcionalnost sklepov. Individualni pristop in prilagajanje terapije specifičnim potrebam vsakega bolnika sta ključnega pomena za uspeh fizioterapevtskega zdravljenja.
Poškodba prsta
Poškodbe prtov, kot so zvini in zlomi so relativno pogoste poškodbe, ki se nam lahko pripetijo pri izvajanju vsakodnevnih opravil ali pri športni aktivnosti.
Zvin prsta se pojavi, ko se ligamenti, ki povezujejo kosti raztegnejo ali poškodujejo. To se običajno zgodi kot posledica nenadnih gibov, udarca v prst ali pri športih, ki zahtevajo hitro ustavljanje ali obračanje smeri (nogomet, košarka).
Simptomi zvina prsta vključujejo bolečino na mestu poškodbe, oteklino in modrico ter omejeno gibljivost prsta. Zvini se običajno zdravijo s počitkom in hlajenjem, ob hujših zvinih pa se priporoča še izvajanje fizioterapije, za povrnitev optimalne funkcije prsta.
Zlom prsta se običajno zgodi zaradi močnega udarca ali padca, kjer se na prst izvrši velik pritisk. Zlom prsta potrdimo z rentgenskim slikanjem, kateremu sledi imobilizacija prsta – to omogoči pravilno celjenje in spajanje kostnih odlomkov.
Fizioterapevtsko zdravljenje je ključnega pomena za hitro in varno okrevanje po zvinu ali zlomu prsta na nogi. Fizioterapija pomaga pri obvladovanju bolečine, izboljšanju gibljivosti, krepitvi mišic in preprečevanju morebitnih zapletov po poškodbi.
Bolečina v celotnem predelu stopala
Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je kronična avtoimunska bolezen, ki lahko vpliva na različne sklepe v telesu, vključno s sklepi v stopalih. Bolečina v celotnem predelu stopala je eden od možnih simptomov te bolezni.
Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napade lastne sklepe, kar povzroči vnetje sklepne ovojnice (sinovije), bolečino, oteklino in poškodbe sklepov.
Simptomi revmatoidnega artritisa poleg bolečine vključujejo še jutranjo okorelost, omejeno gibljivost sklepov in oteklino v sklepih. Naši pacienti pogosto tožijo tudi zaradi splošne utrujenosti in slabega počutja.
Ali ste vedeli, da se revmatoidni artritis pogosto pojavlja simetrično? To pomeni, da sta lahko prizadeta oba stopala hkrati.
Revmatoidni artritis lahko prizadene čisto vse sklepe v stopalu, vključno s sklepi gležnjev, srednjega dela stopala in prstov na nogah. Nezdravljen revmatoidni artritis lahko v stopalu povzroči trajne deformacije sklepov in spremembe v hoji.
Fizioterapija je skupaj s protivnetnimi zdravili ključni del zdravljenja revmatoidnega artritisa v stopalu. V sodelovanju s fizioterapevtom boste izvajali specialne vaje za ohranitev gibljivosti in moči stopala ter pravilne tehnike hoje.
Osteoartroza
Osteoartoza (imenovana tudi osteoartritis) je najpogostejša degenerativna bolezen, ki prizadane sklepni hrustanec. Hrustanec se z leti obrablja in spreminja svojo strukturo, kar lahko vodi v nastanek hudih bolečin v sklepih in oteženo hojo.
Osteoartrozi so podvrženi predvsem sklepi, ki so zelo obremenjeni, med njimi so tudi sklepi stopal. Simptomi artroze v stopalu vključujejo bolečino v stopalu (najhujša je zjutraj in ob dolgem mirovanju), omejeno gibljivost v stopalu, prisotna je lahko tudi oteklina ali vidna deformacija stopalnih kosti.
Poznamo številne dejavnike tveganja za nastanek artroze v stopalu, med katerimi so najpomembnejše starost (hrustanec se s starostjo spreminja), genetska (družinska) nagnjenost in prejšnje poškodbe stopala (zvini ali zlomi v predelu stopala pomembno povečajo tveganje za nastanek artroze).
Ali ste vedeli, da lahko nastane osteoartroza v stopalu tudi kot posledica debelosti? Prekomerna telesna teža povzroči dodaten pritisk in obremenitev v sklepih stopal.
Osteoartroze žal ne znamo ozdraviti, lahko pa upočasnimo njen potek. Fizioterapevtsko zdravljenje je nepogrešljivo pri vseh obrabah sklepov, saj izboljša gibljivost, stabilnost in mišično moč ter uspešno zmanjšuje bolečine v stopalih. Pravočasna diagnoza in aktivno fizioterapevtsko zdravljenje lahko pomagata upočasniti napredovanje bolezni in izboljšati kakovost vašega življenja.
Tendinitis
Tendinitis stopala je bolezensko stanje, kjer pride do vnetja ene ali več tetiv v stopalu. Tetive so močni vezivni trakovi tkiva, ki povezujejo mišice s kostmi. Tendinitis stopala običajno povzroči prekomerna obremenitev, lahko pa je tudi posledica poškodbe.
Ali obstajajo različne vrste tendonitisa stopala? Naše stopalo vsebuje veliko tetiv in tendinitis lahko prizadene katero koli od njih, vendar so najpogostejši:
- Tendinitis Ahilove tetive: Prizadene tetivo, ki povezuje mišico meča s petno kostjo. Ta tetiva je najmočnejša tetiva v telesu in nam omogoča tek, skakanje, hojo in druge dejavnosti, pri katerih moramo stati na prstih.
- Tendinitis tetiv ekstenzorjev: Draženje skupine tetiv, ki potekajo po vrhu stopala. Te tetive povezujejo kosti sprednjega dela noge s prsti.
- Peronealni tendonitis: Vnetje ene ali obeh tetiv, ki potekata ob zunanji strani gležnja. Povezujeta se s stopalnim lokom in pomagata vzdrževati stabilnost pri hoji.
- Posteriorni tibialni tendonitis: Prizadene tetivo, ki povezuje mišico meča s kostmi na notranji strani stopala. Te tetive pomagajo ohranjati stopalni lok in zagotavljajo stabilnost pri hoji.
Zdravljenje tendinitisa je odvisno od lokacije in resnosti simptomov. Prvi korak je običajno počitek – omejitev aktivnosti in izogibanje dejavnostim, ki nam povzročajo bolečino.
Za hitrejše okrevanje je ključno fizioterapevtsko zdravljenje, kjer se izboljša gibljivost stopala, okrepijo se mišice in tetive, izboljša se stabilnost stopala, s protivnetnim zdravljenjem se umiri vnetje in pospeši celjenje tetive.
Naročite se na rehabilitacijo stopala
V kliniki Medicofit smo specializirani za zdravljenje vseh mišično-skeletnih stanj, ki povzročajo bolečine v stopalu. Naš celostni načrt zdravljenja je prilagojen vsakemu posamezniku in je sestavljen iz štirih faz : diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija.
Diagnostična terapija
Osnova vsakega zdravljenja je dober diagnostični pregled za oceno stanja pacienta. Fizioterapevt se po z vami poglobljeno pogovoril o naravi vaših težav in izvedel klinični pregled.
Pri pregledu se izvede inspekcija in palpacija celotnega stopala in gležnja – iščemo prisotne spremembe na koži, deformacije stopala, pristotnost otekline in vnetja.
Opravimo teste aktivne in pasivne gibljivosti, s katerimi ločimo med mišičnimi in mehanskimi vzroki omejene gibljivosti.
Oceni se mišična moč in zmogljivost, kjer se išče morebitna mišična nesorazmerja ali mišična šibkost.
Ker stopala nosijo celotno obremenitev našega telesa, lahko patologije v tem predelu pomembno vplivajo na biomehaniko in vzorec hoje, kakor tudi na telesno držo.
Ob sumu na utesnitev živca izvedemo specialne nevrološke teste, ki nam pomagajo pri oceni živčnega delovanja v stopalu.
Izvedejo se tudi specifični testi, ki jih poznamo pri določenih diagnozah (Muldersov test, Tinelov test in drugi).
Po potrebi vam bo diagnostik morda predlagal še izvedbo dodatne slikovne diagnostike, kot sta rentgensko slikanje ali magnetna resonanca.
Na podlagi ugotovitev pri diagnostičnem pregledu bomo za vas pripravili individualen načrt zdravljenja.
Akutna fizioterapija
V akutni fazi zdravljenja se bodo fizioterapevti osredotočili na kontrolo vaše simptomatike – zmanjšanje bolečine v stopalu, morebitne otekline, vnetja tkiva in izboljšanje gibljivosti.
V akutni fazi se izvaja manulana terapija, sklepna mobilizacija, mobilizacija mehkih tkiv, mobilizacija živčevja in terapuija prožilnih točk.
Fizioterapevtske tehnike združujemo z instrumentalno terapijo, ki jo v kliniki Medicofit izvajamo s najsodobnejšimi fizioterapevtskimi napravami. Naprave, ki jih uporabljamo so:
- TECAR WINTECARE terapija,
- visoko-energijski SUMMUS laser,
- ultrazvočna terapija,
- 6D action in
- visokotonska elektrostimulacijo HiTOP.
Instumentalna terapija deluje protivnetno, protibolečinsko, povečuje prekrvavitev v tkivih in pospešuje naravne procese celjenja, tudi v globini telesa. Katere terapije so primerne za vas bo odvisno od vaše diagnoze.
Ob zadostnem zmanjšanju bolečin se usmerimo v izvajanje specialnih fizioterapevtskih vaj, ki so namenjene krepitvi mišic stopala in pravilnemu izvajanju gibov.
Postakutna kineziologija
Po fizioterapevtski fazi, vas skozi naslednji del zdravljenja vodijo strokovnjaki kineziologije.
Za vas bomo pripravili individualno zastavljen kineziološki program specialne vadbe, s katero bomo dosegli popolno simetrijo in optimalno mišično moč fleksorjev in ekstrenzorjev stopala.
S strokovno vadbo bomo dosegli optimalno gibljivost stopala, prav tako bomo vzpostavili boljše ravnotežje in izboljšali proprioceptivne sposobnosti.
Ob dosegu gibanja v polnem obsegu, bomo vadbo usmerili v krepitev celotega spodnjega uda in stabilizatorjev jedra telesa.
Vadba bo prilagojena vašim sposobnostim in se bo ves čas progresivno stopnjevala. Ob dosegu ciljev bomo v vadbo vključili kompleksnejše motorične vaje in specialno pliometrično vadbo.
Pred zaključkom zdravljenja bodo kineziologi opravili še aplikacijo testne baterije za vaše stopalo, kjer objektivno preverimo učinkovitost zdravljenja, vam pa dodatno povečamo samozavest pri obremenitvi stopala.
Preventivna kinezioterapija
Po uspešno zaključenem zdravljenju bolečin v stopalu se naši pacienti udeležijo še postrehabilitacijskega programa, ki je namenjen ohranjanju optimalne funkcije stopala in preprečevanju ponovitve bolezni.
Preventivni program se osredotoča na vzdrževanje mišične moči in krepitvi celotnega telesa ne le vaših stopal, kar ima pozitiven učinek na čisto vse sklepe.
S preventivnim programom tudi učinkovito preprečujemo nastanek novih poškodb ali napredek obrabe sklepov v vaših stopalih.
V kliniki Medicofit sledimo najsodobnejšim smernicam zdravljenja vzrokov bolečine v stopalih in se hkrati osredotočamo na celostno izboljšanje vašega zdravja in dobrega počutja.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje, vašim stopalom povrnemo polno moč in gibalno funkcijo ter vas vodimo do svobodnega gibanja brez bolečin.
NEVARNOSTI IN PASTI ZAMUJENE REHABILITACIJE
Specialisti Medicofit
- Nezdravljene poškodbe sklepov lahko povzročijo degenerativne spremembe in razvoj artroze, kar vodi do trajne invalidnosti.
- Deformacije, kot so hallux valgus, kladivasti prsti in plosko stopalo brez ustreznega zdravljenja vodijo v hujše gibalne omejitve.
- Dolgotrajni pritisk na živce, kot pri Mortonovi nevromu ali nevropatiji lahko povzroči trajno nevrološko okvaro, kar vodi do motorične disfunkcije.
Neustrezna ali zamujena rehabilitacija resno ogrozi dolgoročno fizično zdravje posameznika in je glavni krivec za neuspešne rezultate ter trajne gibalne omejitve.