Bolečine v križu in bokih najpogosteje nastanejo zaradi poškodbe ali preobremenitve, lahko pa se pojavijo tudi zaradi osnovnega zdravstvenega stanja.
Bolečine v križu so izredno pogoste, saj raziskave kažejo, da skoraj 80 odstotkov odraslih v določenem življenjskem obdobju, občuti bolečine v spodnjem delu hrbta. Bolečina je lahko različno močna – od blage bolečine do ostrih občutkov, ki vplivajo na vašo mobilnost in kakovost življenja.
Spodnji del hrbta in boke zlahka preobremenimo, saj so odgovorni za dvigovanje, obračanje ter premikanje nog in trupa. Bolečine zaradi preobremenitve in manjših poškodb so v teh delih telesa prav zato tako pogoste.
Poleg bolečin v kolkih in spodnjem delu hrbta se lahko pojavijo tudi bolečine v dimljah na prizadeti strani, omejena gibljivost v kolku, bolečine pri hoji in celo težave pri spanju. V nadaljevanju predstavljamo pogoste vzroke bolečine v križu in bokih, ki jih zdravimo v kliniki Medicofit.
Naročite se na zdravljenje bolečine v križu in bokih
Disfunkcija sakroiliakalnega sklepa
Sakroiliakalni sklep – imenovan tudi SI sklep, povezuje kolčne kosti s križnico, trikotno kostjo pod ledveno hrbtenico. Namen tega sklepa je absorbirati udarce med zgornjim delom telesa, medenico in nogami.
Preobremenitev ali poškodba sakroiliakalnega sklepa lahko povzroči sevajočo bolečino v križu, ki seva v boke ali dimlje.
Fizioterapevtsko zdravljenje se osredotoča na zmanjšanje bolečine, ponovno vzpostavitev normalnega gibanja v sklepu ter zmanjšanje mišične napetosti in vnetja.
Osteoartritis
Artritis je pogost krivec za bolečine v križu in kolkih, ki se pogosto pojavijo tudi na sprednji strani stegna in v dimljah. Osteoartritis je najpogostejša vrsta artritisa, ki nastane kot posledica staranja in postopne obrabe sklepnega hrustanca.
Pogosti simptomi artritisa hrbtenice so:
- bolečine v križu in bokih
- jutranja okorelost
- omejena gibljivost
- odrevenelost
Fizioterapevtsko zdravljenje je potrebno začeti čimprej, saj lahko pomaga zmanjšati napredek te degenerativne bolezni. S fizioterapijo vplivamo na lajšanje simptomov, izboljšanje gibljivosti in krepitev mišic.
Piriformis sindrom
Globoka gluetalna mišica piriformis, ki se nahaja v zadnjici, lahko s pritiskom na išiasni živec povzroči hude bolečine v križu, bokih in zadnjici. Bolečina se lahko razširi tudi na zadnji del stegna in omeji zmožnost dolgotrajnega sedenja.
Bolečino pacienti običajno čutijo na eni strani telesa, poslabšajo pa jo lahko gibi v kolkih – na primer pri vstajanju s postelje ali stola.
Sindrom piriformia je običajno posledica prekomerne aktivnosti mišic rotatorjev kolka (ki pomagajo vrteti kolk navznoter ali vstran) ali dolgotrajnega sedenja na trdih površinah. Bolečino lahko (čeprav redkeje) povzroči tudi akutna poškodba zadnjice.
Ankilozirajoči spondilitis
Ankilozirajoči spondilitis je oblika artritisa, ki prizadene predvsem hrbtenico in povzroča kronično vnetje hrbteničnih sklepov.
Bolečine v križu in bokih so pogosto med prvimi simptomi, ki se pojavijo pri osebah z ankilozirajočim spondilitisom.
Simptomi vključujejo bolečine v sklepih hrbtenice in mišicah ter okorelost, ki je običajno hujša zjutraj ali po dolgih obdobjih neaktivnosti. Drugi simptomi lahko vključujejo:
- bolečine v sklepih (perifernih)
- blaga vročina (v akutni fazi vnetja)
- izguba apetita
- slabo počutje
Zdravila za ankilozirajoči spondilitis ne poznamo, vendar lahko bolezen dobro držimo pod nadzorom s sodobnimi fizioterapevtskimi metodami zdravljenja.
Naročite se na zdravljenje bolečine v križu in bokih
Fizioterapevtsko zdravljenje v kliniki Medicofit se začne z natančno oceno bolnikovega stanja, pri čemer se osredotočimo na telesno držo, gibanje, mišična neravnovesja in morebitne strukturne težave.
Na podlagi diagnostične ocene se oblikuje individualni načrt zdravljenja, ki vključuje različne terapevtske pristope.
Fizioterapevtske vaje so ključnega pomena pri okrevanju, saj se osredotočajo na krepitev mišic trupa, bokov in hrbta, kar lahko pomaga stabilizirati hrbtenico in zmanjšati pritisk na sklepe.
Glede na vaše stanje uporabimo tudi instrumentalne metode, kot so elektrostimulacija HiTop, terapija z laserjem, TECAR terapija in diamagnetoterapija PERISO , za zmanjšanje bolečin in pospeševanje regeneracije tkiv in izboljšanju pretoka krvi v prizadetem območju.
Healthline. (2023). Why Do I Have Lower Back and Hip Pain?. Available from: https://www.healthline.com/health/lower-back-and-hip-pain [Accessed: 14/1/2024].
Casazza B. A. (2012). Diagnosis and treatment of acute low back pain. American family physician, 85(4), 343–350.
Casser, H. R., Seddigh, S., & Rauschmann, M. (2016). Acute Lumbar Back Pain. Deutsches Arzteblatt international, 113(13), 223–234. https://doi.org/10.3238/arztebl.2016.0223
Benjamin Bjerke, MD, Orthopedic Surgeon. (2020). Why Does My Lower Back and Hip Hurt?. Available from: https://www.spine-health.com/blog/why-does-my-lower-back-and-hip-hurt. [Accessed: 14/1/2024].