Bolečine v kolku in stegnenici so lahko posledica različnih zdravstvenih težav, od težav z mišicami in kitami do bolezni, ki prizadenejo živce in kosti.
Tako kot pri vsaki bolečini je pomembno, da razumete, kaj bi lahko povzročilo vaše simptome, da boste lahko čim prej prejeli ustrezno zdravljenje.
Bolečina v kolku lahko včasih seva oz. se prenaša v koleno ali še nižje dele noge. Bolečina v spodnjih okončinah je običajno povezana z okorelostjo sklepov in otežuje opravljanje vsakodnevnih dejavnosti. Otežene so lahko povsem preproste dejavnosti, kot so obuvanje, vstajanje po sedenju, hoja in/ali vožnja.
Odvisno od vzroka bolečine v kolku se lahko le-ta pojavi med hojo, tekom ali dejavnostjo. Nekateri ljudje zaradi vztrajne bolečine v kolku in zmanjšanega obsega gibanja razvijejo »šepajočo hojo«, ki pa vozi v nenaravno biomehaniko gibanja. Predstavljamo najpogostejše vzroke bolečine v kolku in stegnenici, ki jih zdravimo v kliniki Medicofit.
Naročite se na zdravljenje bolečine v kolku
Tendinitis
Kolčni sklep je največji kroglični sklep človeškega telesa. Kadar se zaradi pretirane obremenitve ali poškodbe vnamejo ali razdražijo tetive, ki pritrjujejo mišice na stegnenico, lahko povzročijo oteklino ter hude bolečine v kolku in stegnenici.
Ali ste vedeli, da lahko vnetje tetiv ob sklepu povzroča bolečine v kolku tudi, ko so mišice sproščene?
Če ste visoko aktivni zaradi športa ali vašega poklica, ki zahteva ponavljajoče se gibe, ste lahko izpostavljeni večjemu tveganju za nastanek tendinitisa. S staranjem prihaja do degeneracije tetiv, zato se tendinitis pogosteje pojavlja pri starejših osebah.
Osteoartritis kolka
Osteoartritis kolka nastane zaradi degeneracije sklepnega hrustanca, ki se nahaja na koncu kosti, in pogosto povzroča globoko bolečino v kolku in dimljah. Bolečina se lahko razširi na sprednji del stegna in kolena, včasih tudi na področja pod kolenom.
Bolečina v kolku in stegnenici je običajno močnejša zjutraj, po daljšem sedenju ali počitku. Med gibi v kolku se lahko pojavi tudi zatikanje ali krepitacije.
Poškodba labruma kolka
Labrum je mehka hrustančna struktura v kolku, ki zagotavlja nemoteno in stabilno gibanje glavice stegnenice v kolčnem sklepu. Do poškodbe labruma kolka lahko pride pri športni aktivnosti, nepravilnem gibanju v kolku ali zaradi degenerativnih stanj.
Najpogosteje so raztrganine labruma vzrok za bolečino v dimljah. Bolečina se lahko pojavi tudi ob strani kolka in se širi v stegnenico.
Sprva lahko bolečino občutimo med ali po vadbi in drugih intenzivnih dejavnostih. Sčasoma se lahko bolečina pojavi tudi med manj napornimi dejavnostmi, kot je sedenje.
Trohanterni burzitis
Trohanterni burzitis se pogosto imenuje kar bolečinski sindrom velikega trohantra (GTPS). Burzitis se pojavi, ko se vnamejo s tekočino napolnjene vrečke na zunanji strani kolkov.
Običajno se pojavi bolečina v kolku in stegnenici, ki se pogosto širi tudi nazaj proti zadnjici.
Vzroki za burzitis kolka so:
- poškodbe, kot sta udarec ali padec
- osteoartritis kolka
- slaba drža telesa
- prekomerna obremenitev kolka
To stanje je izredno pogosto pri ženskah, pri moških pa se pojavlja redkeje – to je posledica različne oblike medenice in hormonskih razlik. Simptomi se lahko poslabšajo, če dlje časa ležite na prizadetem območju. Bolečine v kolku in stegnenici že pri vsakodnevnih dejavnostih, ki zahtevajo pritisk na kolke ali noge, kot je hoja po stopnicah.
Išias
Do išiasa pogosto pride zaradi hernije diska ali artroze hrbtenice, ki povzroča bolečine v spodnjem delu hrbta, ki se čez kolk razširijo po stegnenici.
Stanje je povezano s stisnjenim živcem v hrbtu, ki povzroča sevajoče bolečine v kolku in stegnenici.
Blage oblike išiasa običajno sčasoma izzvenijo. Fizioterapija se sicer priporoča vsem, nujno je pa potrebna, če:
- čutite hude bolečine po poškodbi ali nesreči
- občutite odrevenelost ali šibkost v nogah
- imate težave pri hoji in ravnotežju
Naročite se na zdravljenje bolečine v kolku
Fizioterapija igra ključno vlogo pri obvladovanju bolečin v kolku in stegnenici ter prispeva k izboljšanju funkcionalnosti in kakovosti življenja posameznikov. Bolečine v teh predelih lahko izvirajo iz različnih vzrokov, vključno s poškodbami, vnetji, obrabo sklepov ali mišičnimi neravnovesji.
Fizioterapevtski pristop se začne z natančno oceno bolnikovega stanja. Na podlagi teh podatkov fizioterapevt oblikuje prilagojen načrt zdravljenja, ki se osredotoča na specifične potrebe posameznika.
Ena od ključnih vlog fizioterapije pri bolečinah v kolku in stegnenici je izvajanje terapevtskih vaj za krepitev mišic okoli kolčnega sklepa. Krepitev teh mišic lahko pomaga izboljšati stabilnost sklepa ter zmanjšati obremenitev na sklepno površino.
Southern Pain and Neurological. (2022). Top 5 Causes of Hip and Leg Pain. Available from: https://southernpainclinic.com/blog/top-5-causes-of-hip-and-leg-pain . [Accessed: 18/1/2024].
Andrew Wolff, MD, Orthopedics. (2019). Hip Pain That Travels Down the Leg. Available from: https://www.arthritis-health.com/blog/hip-pain-travels-down-leg [Accessed: 18/1/2024].
Jacob Clarke, William Morrison, M.D.. (2019). 5 Common Causes of Hip and Leg Pain. Available from: https://www.healthline.com/health/hip-and-leg-pain7 . [Accessed: 18/1/2024].