Mišice v zgornjem delu hrbta zlahka preobremenimo in s tem povzročimo bolečine med lopaticami. Številni se vsak dan nagibamo nad prenosnim računalnikom, nosimo težke torbe ali dolgotrajno sedimo v neudobnem položaju.
Študije kažejo, da ima bolečine v zgornjem delu hrbta kar 10 odstotkov moških in 20 odstotkov žensk. Bolečine med lopaticami so pogosto posledica mišične napetosti zaradi prekomerne uporabe, poškodbe ali slabe drže, zato je osnovni vzrok pogosto mogoče odpraviti s kombinacijo počitka in terapevtske vadbe.
Ali ste vedeli, da je v redkih primerih lahko huda bolečina v lopatici simptom česa resnejšega, na primer disekcije aorte ali srčnega infarkta?
V nadaljevanju si preberite, kako lahko odpravite nekatere najpogostejše vzroke za bolečine med lopaticami. Vas zanima kako vam do svobodnega gibanja pomagamo v kliniki Medicofit?
Naročite se na zdravljenje bolečine med lopaticami
V zgornjem delu hrbta je več mišic različnih oblik in velikosti, ki pomagajo pri gibanju vratu, ramen in rok. Poškodbe teh mišic lahko povzročijo bolečine v zgornjem delu hrbta. Pojavi se lahko topa ali ostra bolečina.
Preobremenitev mišic hrbta
Nekatere oblike vadbe povečujejo tveganje za poškodbe zgornjega dela hrbta – pogosto metanje žoge nad glavo, dvigovanje uteži in plavanje lahko obremenijo mišice med lopaticami. Ponavljanje teh gibov v daljšem časovnem obdobju je pogost vzrok za nateg teh mišic in bolečine med lopaticama.
Drugi simptomi prekomernega mišičnega napora vključujejo občutek mišične šibkosti na tem območju, otekanje in mišične krče.
Lažje natege mišic lahko zdravimo s počitkom in se pozdravijo v nekaj tednih. Pomembno je, da se v tem času izogibate dejavnostim, ki obremenjujejo hrbtne mišice.
V kolikor vaše bolečine po nekaj dneh počitka ne popustijo ali pa se dodatno poslabšajo, bo potrebno obiskati strokovnjaka.
Slaba telesna drža
Slaba telesna drža je pogost dejavnik, ki lahko povzroči nelagodje in bolečino med lopaticami. Številni vsakodnevni položaji, kot so:
- dolgotrajno sedenje za pisalno mizo
- uporaba stola z neprimerno ledveno podporo
- dolgotrajno sklanjanje nad računalnikom
- križanje nog med sedenjem
Posledica teh nepravilnih položajev je lahko topa bolečina med lopaticami, ki se običajno poslabša s časom. Da bi ublažili to nelagodje, je priporočljivo izvajati nežne vaje raztezanja mišic zgornjega dela hrbta.
Nasvet: Ena od učinkovitih metod, ki jo lahko poskusite kar na stolu, je »valjanje« ramen naprej in nazaj, kar pomaga zmanjšati togost in sprostiti napete mišice.
Poškodbe mišic
Poškodbe mišic v zgornjem delu hrbta ali v rami so lahko vir bolečin med lopaticami, ki lahko nastanejo iz različnih vzrokov, kot so vadba, dvigovanje težkih predmetov ali padci. Te poškodbe se lahko manifestirajo v obliki raztrganin, kar lahko privede do intenzivne bolečine.
Posebej pomembne so mišice rotatorne manšete, ki povezujejo ramo z lopatico. Poškodba ene ali več teh mišic lahko povzroči bolečino v zgornjem delu hrbta in rami, hkrati pa omeji gibljivost rame.
Pri zdravljenju blagih ali zmernih raztrganin mišic je ključnega pomena počitek, ter strukturirano izvajanje vaj za krepitev prizadetih mišic.
Ali ste vedeli, da je le pri približno 20 % ruptur rotatorne manšete potrebna operacija? Večino poškodb uspešno obvladujemo s specialno fizioterapijo.
Lopatična (skapularna) diskinezija
Skapularna diskinezija je sprememba v normalnem mirujočem ali aktivnem položaju lopatice med gibanjem rame. Pri večini ljudi se lopatice zaradi ponavljajoče se obremenitve rame gibljejo nekoliko patološko – te spremembe, čeprav včasih asimptomatske, lahko povečajo možnost resne poškodbe.
Značilno se pojavi bolečina pod lopatico pri dvigu roke nad glavo ali nošenju težkih predmetov z roko ob strani. Lahko je prisoten občutek praskanja ali poskakovanja okoli lopatice pri gibanju rame, hkrati se pojavi tudi izguba mišične moči pri uporabi roke.
Večino primerov skapularne diskinezije lahko uspešno zdravimo z le nekaj tedni specialne fizioterapevtske obravnave!
Skolioza
Skolioza, ki prizadene približno 2 % do 3 % prebivalstva na svetu, je progresivna bolezen, ki povzroča ukrivljenost in rotacijo hrbtenice v stran – hrbtenica ima obliko črke S. Mišični krči, lokalno vnetje ali degenerativne spremembe diskov ali sklepov zaradi skolioze lahko povzročijo kronično ali akutno bolečino med lopaticami.
Zgodnje odkrivanje skolioze je ključnega pomena, zato se nastanek skolioze pri otrocih spremlja že pri rednih pediatričnih pregledih.
Skolioza nujno ne povzroča bolečih simptomov, vendar je pogost vzrok bolečine v hrbtu predvsem pri odraslih.
S kinezioterapevtsko vadbo boste okrepili mišice v zgornjem delu hrbta in ramenih, kar lahko zmanjša mišično napetost in bolečine, ki so značilne za skoliozo.
Sindrom miofascialne bolečine
Sindrom miofascialne bolečine je dolgotrajno zdravstveno stanje, ki povzroča bolečine v določenih mišičnih skupinah, kjer se pojavijo prožilne točke (konstrikcijski vozli). Za razliko od drugih kroničnih bolečinskih stanj se bolečina ne pojavlja po vsem telesu.
Prožilna točka v mišici povzroči bolečino na tem območju. V zgornjem delu hrbta lahko povzroči bolečino v skupini mišic okoli hrbtenice, vratu in ramen – najpogosteje v mišici trapezius!
V zdravljenju uporabljamo trigger point terapijo, druge manulane tehnike, krepitvene vaje in izredno učinkovito lasersko terapijo.
Protibolečinska zdravila žal niso pretirano učinkovita, saj je konstrikcijski vozel zelo slabo prekrvavljen, kar onemogoča dostavo protibolečinskih učinkovin.
Osteoartritis
Postopna obraba sklepov je pogost dejavnik, ki sčasoma lahko privede do razvoja osteoartritisa, kronične bolezni, ki prizadene sklepe in povzroči simptome, kot so togost, bolečina in oteklina.
Poškodbe ali prekomerna obremenitev sklepov lahko povečajo tveganje za nastanek osteoartritisa. Na primer, ljudje, ki opravljajo delo, ki zahteva pogosto seganje nad glavo ali dvigovanje težkih predmetov, so bolj izpostavljeni temu tveganju. Takšna dejavnost lahko še posebej prizadene ramenske sklepe in hrbtenico, kar sčasoma povzroči bolečine med lopaticami.
Pomembno je razumeti vpliv poklicnih dejavnosti na zdravje sklepov in sprejeti preventivne ukrepe, kot so ergonomske prilagoditve delovnega okolja ali pravilna telesna pripravljenost, ki lahko zmanjšajo tveganje za nastanek bolečine.
Hernija diska
Med vsakim vretencem v hrbtenici je z gelom napolnjen amortizer, imenovan disk, ki omogoča tridimenzionalno gibanje v hrbtenici. Ob poškodbi se lahko disk izboči (herniacija) in izstopi v hrbtenični kanal.
Hernija diska lahko povzroči hude bolečine, odrevenelost v okončinah ali šibkost, lahko pa je tudi povsem asimptomatska. Ta poškodba se pogosteje pojavi v ledvenem ali vratnem delu hrbtenice, lahko pa tudi v prsnem delu, kjer se značilno kaže z bolečino med lopaticama.
Diskus hernijo v 95% uspešno obvladujemo s specialno fizioterapijo. V redkih hujših primerih, kjer se stanje ne izboljša, je možna operacija diskus hernije.
Naročite se na zdravljenje bolečine med lopaticami
Bolečine med lopaticami se lahko zaradi številnih vzrokov kažejo na različne načine. Lahko so ostre, pekoče, tope ter občasne ali kronične.
Mišična napetost se kaže z omejeno gibljivost ramen, občutkom napetosti med lopaticami, bolečina pri premikanju vratu ali ramenskih sklepov.
Pekoča bolečina v zgornjem delu hrbta, ki se lahko širi vzdolž rebra, lahko kaže na živčno utesnitev.
Bolečina, ki se poslabša ob določenih gibih ali položajih, omejena gibljivost v hrbtu ali vratu, in jutranja okorelost so značilni za osteoartrozo hrbtenice.
Ob vpletenosti cervikalne hrbtenice, se pojavi tudi bolečina v vratu, ki se širi v regijo med lopaticama. Prisotno je tudi mravljinčenje ali odrevenelost v rokah in prstih.
Naročite se na zdravljenje bolečine med lopatimaci
Diagnostika in zdravljenje bolečine med lopaticami v kliniki Medicofit predstavlja celovit pristop, ki vključuje tako natančno diagnozo kot tudi individualizirano terapijo.
Fizioterapevt v diagnostični terapiji izvede temeljito oceno bolnikove anamneze, pregleda drže, gibljivosti in mišične moči ter preizkusi, ki pomagajo ugotoviti vzrok bolečine med lopaticami. Diagnostična terapija je ključnega pomena za usmerjanje nadaljnjega zdravljenja.
Tehnike, kot so miofascialno sproščanje, sklepna manipulacija, mehanska trakcija, se uporabljajo za sprostitev napetih mišic in fascije v območju med lopaticami.
Prilagojene kinezioterapevtske vaje so ključnega pomena za krepitev mišic v območju hrbta, ramen in vratu ter izboljšanje drže. To lahko vključuje vaje za krepitev stabilizacijskih mišic hrbtenice, raztezanje mišic prsnega koša in izboljšanje gibljivosti sklepov.
Posturalna korekcija: Fizioterapevt lahko ponudi nasvete in vaje za izboljšanje drže med sedenjem, stoječem in gibanjem. Pravilna drža je ključnega pomena za preprečevanje nadaljnje napetosti in bolečine v območju med lopaticami.
Ali ste vedeli, da je v zdravljenje vključena tudi instrumentalna terapija? Uporabljamo najsodobnejše terapije – TECAR Wintecare terapijo, Summus LASER, diamagnetoterapijo PERISO, udarne globinske valove in HITOP elektrostimulacijo.
Pomembno je razumeti, da je uspešnost fizioterapevtske obravnave odvisna od individualiziranega pristopa glede na specifične potrebe in značilnosti posameznega bolnika.
Redno sodelovanje s fizioterapevtom in dosledno izvajanje terapevtskih vaj lahko prispeva k zmanjšanju bolečine, izboljšanju funkcionalnosti in preprečevanju nadaljnjih težav v območju med lopaticami.
Z ohranjanjem dobre drže, močnimi mišicami v ramenih in zgornjem delu hrbta ter izogibanjem dvigovanju težkih bremen lahko preprečite bolečine med lopaticami.
Ljudem, ki dlje časa sedijo za pisalno mizo, lahko za preprečevanje bolečin v zgornjem delu hrbta pomaga udoben ergonomski stol. Prizadevati si morajo, da je hrbtenica v naravnem položaju, ne da bi sključili ramena ali potiskali vrat naprej.
Redna telesna vadba lahko osebi pomaga vzdrževati zmerno telesno težo, kar zmanjša obremenitev hrbtenice.
Stres lahko povzroči napetost v zgornjem delu hrbta in ramenih. Joga ali raztezne vaje lahko pomagajo sprostiti napete mišice.
Claire Sissons, Deborah Weatherspoon MD. (2023). Upper back pain between shoulder blades: Is it serious?. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/upper-back-pain-between-shoulder-blades . [Accessed: 27/3/2024].
Seymour K. Forbes Health. (2023). What Causes Pain Between The Shoulders And How To Fix It. Available from: https://www.forbes.com/health/conditions/pain-between-the-shoulders-and-how-to-fix-it/ . [Accessed: 27/3/2024].
Panagiotopoulos, A. C., & Crowther, I. M. (2019). Scapular Dyskinesia, the forgotten culprit of shoulder pain and how to rehabilitate. SICOT-J, 5, 29. https://doi.org/10.1051/sicotj/2019029
Maicki, T., Bilski, J., Szczygieł, E., & Trąbka, R. (2017). PNF and manual therapy treatment results of patients with cervical spine osteoarthritis. Journal of back and musculoskeletal rehabilitation, 30(5), 1095–1101. https://doi.org/10.3233/BMR-169718