Palec je ključnega pomena za številne vsakodnevne aktivnosti, kot so prijemanje predmetov, pisanje, tipkanje in uporaba mobilnih naprav. Prav njegova unikatna zgradba in funkcija omogočata »pincetni prijem«, ki je bistven za natančne in močne prijeme.
Kadar pa se v palcu pojavi bolečina, lahko to resno vpliva na našo sposobnost opravljanja osnovnih nalog in močno zmanjša kakovost življenja.
Bolečina v palcu na roki ni redka težava in lahko izhaja iz različnih vzrokov, ki segajo od preobremenitve in poškodb do kroničnih obolenj, kot so artritis in vnetja tetiv. Razumevanje možnih vzrokov in pravočasno ukrepanje sta ključna za učinkovito zdravljenje in preprečevanje nadaljnjih zapletov.
V tem članku bomo raziskali najpogostejše vzroke za bolečine v palcu, njihove simptome in možnosti zdravljenja, ki jih nudimo v Kliniki Medicofit. Pacienti, ki se za fizioterapevtsko zdravljenje odločijo takoj ob nastopu težav imajo boljše rezultate in bistveno manj kroničnih težav.
Naročite se na zdravljenje bolečine v palcu
Sindrom karpalnega kanala
Karpalni kanal je ozek prehod v zapestju, skozi katerega potekajo živci in kite prstov. Sindrom karpalnega kanala nastane zaradi pritiska na mediani živec v zapestju ob vnetju ali otekanju v zapestnem predelu. Ta pritisk lahko povzročijo različni dejavniki, vključno s ponavljajočimi se gibi roke ali poškodbami zapestja.
Naši bolniki pogosto poročajo o mravljinčenju, otrplosti in bolečini v palcu, kazalcu, sredincu in polovici prstanca. Simptomi so običajno izrazitejši ponoči ali po daljši uporabi roke. V napredovalih primerih se lahko pojavijo tudi šibkost v roki in težave pri opravljanju vsakodnevnih nalog.
Zdravljenje vključuje nošenje opornice za zapestje, ki stabilizira zapestje in zmanjšuje pritisk na mediani živec. Protivnetna zdravila lahko pomagajo zmanjšati vnetje in bolečino. Specializirana fizioterapija, ki vključuje vaje za krepitev mišic in raztezanje tetiv pa prispeva k dolgoročnemu izboljšanju stanja in lahko izboljša stanje do te mere, da ni potrebna operacija karpalnega kanala.
Osteoartritis palca
Osteoartritis je degenerativna bolezen sklepov, ki povzroča obrabo in uničenje sklepnega hrustanca. Pogosto prizadene sklep na bazi palca – takrat se imenuje rizartroza. Obraba hrustanca vodi do trenja med kostmi, kar povzroča značilno bolečino in sklepno vnetje.
Bolečina v palcu na roki, oteklina in zmanjšana gibljivost so značilni simptomi osteoartritisa. Težave se pri bolnikih pogosto poslabšajo pri oprijemanju ali stiskanju predmetov. Ob napredovanju bolezni se lahko razvijejo deformacije sklepa, kar dodatno omejuje gibljivost in funkcijo palca.
Zdravljenje osteoartritisa vključuje uporabo protivnetnih zdravil za lajšanje bolečine in zmanjšanje vnetja. Opornice za palec lahko pomagajo stabilizirati sklep in zmanjšati obremenitev, za dolgotrajno izboljšanje stanja bo pa potreben obisk fizioterapevta, saj lahko s strokovno pomočjo zmanjšate napredek vaše bolezni.
V hudih primerih, ko konzervativne metode ne prinesejo želenih rezultatov, je morda potrebna kirurška sanacija sklepa, ki lahko zmanjša bolečino v palcu.
Sprožilni prst (trigger finger)
Sprožilni prst (ang. trigger finger) je stanje, pri katerem se kite, ki upogibajo členke prsta vnamejo in otečejo, kar povzroči zatikanje ali zaklepanje prsta v upognjenem položaju. To stanje pogosto nastane zaradi ponavljajočih se gibov ali prekomerne obremenitve roke.
Bolniki pogosto opisujejo bolečino v palcu in občutek zatikanja pri premikanju. Včasih je slišati ali čutiti klikanje, ko se prst iztegne. V hujših primerih lahko palec ostane zaklenjen v upognjenem položaju, kar močno omejuje gibanje in funkcijo roke.
Zdravljenje vključuje počitek in izogibanje dejavnostim, ki povzročajo prekomerno obremenitev roke. Protivnetna zdravila lahko zmanjšajo vnetje in bolečino. Injekcije kortikosteroidov lahko učinkovito zmanjšajo oteklino in olajšajo simptome. V kliniki Medicofit dosegamo izredno dobre rezultate s specialno fizioterapijo za zdravljenje sprožilnega prsta, zato le redki pacienti potrebujejo kirurški poseg.
De Quervainova bolezen
De Quervainova bolezen oz. tenosinovitis je vnetje tetiv in sinovialne ovojnice v predelu zapestja, kjer skozi sklep prehajajo kite, ki omogočajo gibanje palca. Stanje pogosto nastane zaradi ponavljajočih se gibov ali prekomerne obremenitve dlani, kot je pogosto pri mladih mamicah dojenčkov, ki pogosto dvigujejo in nosijo otroke.
Tipično se pojavi bolečina na strani zapestja in palca, ki se poslabša pri prijemanju, dviganju ali rotaciji zapestja. Pogosto je prisotna tudi oteklina in občutek občutljivosti na dotik v predelu zapestja – tik pod palcem.
Zdravljenje vključuje počitek in izogibanje dejavnostim, ki poslabšujejo simptome. Opornice za zapestje lahko stabilizirajo območje in zmanjšajo obremenitev. Protivnetna zdravila in fizioterapija pa pomagajo zmanjšati bolečino in vnetje ter izboljšati gibljivost. V redkih hudih primerih je lahko potreben kirurški poseg za sprostitev vnetih tetiv in ovojnic.
Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen, ki povzroča vnetje sklepov, vključno s sklepi v palcu. Gre za sistemsko bolezen, ki lahko prizadene več sklepov po telesu in povzroči ireverzibilno škodo in trajno invalidnost, če ni primerno zdravljena.
Bolečina, oteklina, togost in občutek toplote v sklepih palca so značilni simptomi revmatoidnega artritisa. Simptomi so običajno simetrični in se pojavljajo na obeh rokah hkrati, saj gre za sistemsko bolezen. Poleg lokalnih simptomov lahko bolezen povzroča tudi splošno utrujenost, vročino in izgubo telesne teže.
Zdravljenje vključuje uporabo protivnetnih zdravil za zmanjšanje bolečine in vnetja. Antirevmatična zdravila, ki spreminjajo potek bolezni (DMARD), so ključna za upočasnitev napredovanja bolezni in preprečevanje poškodb sklepov. Revmatolog vam bo predlagal tudi dolgoročno fizioterapijo, ki je ključna za ohranjanje gibljivost in funkcije sklepov.
Naročite se na zdravljenje bolečine v palcu
Pri obravnavi bolečin v palcu na roki je specialna fizioterapija ključnega pomena za olajšanje simptomov, izboljšanje funkcije in preprečevanje nadaljnjih težav. Klinika Medicofit, center za specialno fizioterapijo, ponuja celostno in prilagojeno obravnavo, ki temelji na najnovejših znanstvenih spoznanjih in individualnih potrebah pacientov.
V Medicofit vsak pacient prejme individualiziran načrt zdravljenja, ki je prilagojen specifičnim potrebam in stanju pacienta. Naši izkušeni fizioterapevti ob prvem obisku izvedejo diagnostično terapijo – podrobno oceno stanja, da natančno določijo vzrok bolečine v palcu. Na podlagi te ocene pripravijo prilagojen program vaj in terapij, ki je namenjen zmanjšanju bolečine, izboljšanju gibljivosti in krepitvi mišic.
Klinika Medicofit ponuja celostno obravnavo, ki vključuje sodelovanje različnih strokovnjakov, kar nam omogoča celovito in učinkovito zdravljenje, ki upošteva vse vidike pacientovega stanja.
Pri zdravljenju uporabljamo napredne terapevtske tehnike, kot so manualna terapija, kinezioterapija, elektroterapija HiTop, ultrazvočna terapija, TECAR terapija, Summus Laser in številne druge. Manualna terapija vključuje različne manipulacije in mobilizacije sklepov ter mehkih tkiv, kar pomaga pri zmanjšanju bolečine in izboljšanju gibljivosti.
Na kineziološkem oddelku izvajamo specifične vaje za krepitev mišic in izboljšanje stabilnosti sklepa, medtem ko s pasivnimi tehnikami poskrbimo za zmanjšanje akutne faze vnetja in bolečine.
Medicofit ne ponuja le zdravljenja, ampak tudi preventivne programe in izobraževanje pacientov. Naši fizioterapevti učijo paciente pravilnih tehnik gibanja in vaj, ki pomagajo preprečiti ponovitev težav. Prav tako svetujemo o pravilni drži, ergonomiji in prilagoditvah pri vsakodnevnih dejavnostih, kar pripomore k dolgoročnemu zdravju sklepov in mišic.
Jeanmonod, R., Harberger, S., Sina, R. E., & Waseem, M. (2024). Trigger Finger. In StatPearls. StatPearls Publishing.
Colonna, S., & Borghi, C. (2024). Rhizarthrosis Part II: A New Approach of Manual Therapy and Therapeutic Exercise. Cureus, 16(1), e52999. https://doi.org/10.7759/cureus.52999
Smolen, J. S., Aletaha, D., & McInnes, I. B. (2016). Rheumatoid arthritis. Lancet (London, England), 388(10055), 2023–2038. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(16)30173-8
Goel, R., & Abzug, J. M. (2015). de Quervain’s tenosynovitis: a review of the rehabilitative options. Hand (New York, N.Y.), 10(1), 1–5. https://doi.org/10.1007/s11552-014-9649-3