Vas je že kdaj presenetilo nelagodje ali bolečina na notranji strani kolena? Se je bolečina pojavila med hojo po stopnicah ali ko ste se poskušali dvigniti iz stola? Morda se med športnimi aktivnostmi soočate z nestabilnostjo ali občutljivostjo v kolenu?
Koleno, kompleksen in osrednji sklep človeškega gibanja, pogosto postane prizorišče različnih občutkov – od moči in stabilnosti do občasnih nelagodij in hudih bolečin.
Kolenski sklep je največji sklep človeškega telesa, ki vsak dan prenaša obremenitve celotnega telesa in je zato še posebej ranljiv za poškodbe in obrabne procese.
Ali ste vedeli, da poškodbe kolenskega sklepa predstavljajo več kot 50% vseh športnih poškodb? Športniki so posebej podvrženi poškodbam kolenskih struktur.
Bolečina na notranji strani kolena se najpogosteje pojavi kot posledica poškodbe (padec, udarec, neroden pristanek ali prometna nesreča), vnetnih procesov ali kot posledica degenerativnih bolezni (obraba sklepa).
Medtem ko nas lahko koleno navdušuje s svojo zmogljivostjo, nas hkrati pogosto opominja, da je sklep lahko občutljiv na vsakodnevne obremenitve ter potreben posebne pozornosti.
V članku smo pripravili pregled najpogostejših vzrokov bolečine na notranji strani kolena, nekaj strokovnih nasvetov fizioterapevtov klinike Medicofit in možne načine zdravljenja. Kako vas v kliniki za fizioterapijo Medicofit vodimo do svobodnega gibanja brez bolečin in omejitev ter vašemu kolenu vrnemo polno moč, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Kdaj se pojavi bolečina na notranji strani kolena?
Vztrajne ali občasne bolečine na notranji strani kolena so pogosto kompleksna težava, s katero se srečujemo ljudje vseh starosti in aktivnostnih nivojev. Te bolečine lahko pomembno vplivajo na sposobnost gibanja in kakovost vašega življenja.
Med mlajšimi in bolj aktivnimi posamezniki je vzrok bolečine običajno poškodba sklepnih struktur kolena, medtem ko se pri starejši populaciji vzrok večinoma skriva v degenerativnih boleznih – kot je artroza.
V nadaljevanju vam predstavljamo 7 najpogostejših vzrokov za bolečino na notranji strani kolena, katere uspešno zdravimo v kliniki Medicofit.
Osteoartritis
Osteoartroza kolena je kronično degenerativno obolenje, ki prizadene sklepni hrustanec. Ker je kolenski sklep zelo obremenjen, se obraba hrustanca najpogosteje pojavi prav na tem mestu.
Podobno kot se z leti spreminja naša koža, tudi naš sklepni hrustanec izgublja svojo elastičnost in gladkost. To povzroča trenje med kostmi v kolenu in lahko vodi v nastanek kostnih izrastkov (osteofitov).
Ali ste vedeli da osteoartroza najpogosteje prizadene kolenski sklep? Kar 80 odstotkov primerov artroze se pojavi prav v kolenu.
Simptomi artroze kolena se lahko razlikujejo od blagih bolečin vse do hujših omejitev gibanja. Prisotna je bolečina in omejena je gibljivost v kolenu. Pri hujših deformacijah sklepa (v poznih fazah) bolezni, je sklep preoblikovan do te mere, da kolena ne moremo pokrčiti.
Artroze žal ne moremo ozdraviti, lahko pa s sodobnimi fizioterapevtskimi metodami zdravljenja uspešno zaustavimo njen napredek. V kliniki Medicofit se usmerimo v protibolečinsko zdravljenje in krepitev obsklepnih mišic.
S celostnim pristopom zdravljenja lahko uspešno zmanjšamo pritisk na kolenski sklep in preprečimo nastanek nepovratnih sprememb v kolenu. Nezdravljena artroza je najpogostejši razlog za vstavitev totalne endoproteze kolena.
Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen, kjer naš imunski sistem napade sklepno ovojnico in povzroči sklepno vnetje. Artritis se najpogosteje pojavi v malih sklepih rok in nog – kasneje pa se sklepno vnetje običajno »preseli« prav v koleno.
Značilni simptomi revmatoidnega artritisa vključujejo bolečino, oteklino in zmanjšano gibljivost sklepa. Bolečina je običajno hujša po daljšem mirovanju – kot recimo zjutraj, ko vstanete iz postelje.
Ali ste vedeli, da se revmatoidni artritis običajno pojavlja simetrično? To pomeni, da je artritis običajno prisoten pri obeh kolenih. Medtem, ko je pri artrozi običajno najprej boleče le eno koleno.
V kliniki Medicofit smo do izboljšanja pomagali že številnim, ki trpijo zaradi revmatoidnega artritisa. Naše zdravljenje je usmerjeno v protibolečinsko in protivnetno terapijo, s katerima uspešno preprečimo napredek vaše bolezni.
Medialni kolateralni ligament (MCL) je ena od štirih glavnih kolenskih vezi. Preostale tri so še: sprednja križna (ACL), zadnja križna (PCL) in lateralna kolateralna (LCL) vez. Naloga kolenskih vezi je ohranjanje statične stabilnosti kolenskega sklepa – delujejo kot prožno lepilo kolena, ki drži kosti skupaj.
MCL v navpični smeri objema notranjo stran kolena → poteka od stegenske kosti (femurja) preko kolenskega sklepa do goleni (tibije).
Ali ste vedeli, da poškodbla MCL predstavlja skoraj polovico vseh ligamentnih poškodb v kolenu?
Do poškodb vezi običajno pride zaradi zvina kolena ali udarca v zunanjo stran kolena (pogosto pri nogometu), kjer je v času poškodbe možno slišati glasen pok (ko vez popusti).
Odvisno od resnosti poškodbe je običajno prisotna oteklina, modrica in bolečina na notranji strani kolena. Pacienti pogosto opisujejo še težave pri hoji in občutek nestabilnosti kolena.
Večina poškodb in raztrganin medialnih kolateralnih ligamentov običajno ne zahteva kirurške rekonstrukcije vezi. V kliniki Medicofit večino primerov uspešno rešujemo s celostnim fizioterapevtskim in kineziološkim zdravljenjem, ki je usmerjeno v izboljšanje stabilnosti kolena in povečanju regeneracijske sposobnosti kolenskih vezi.
Meniskusa sta hrustančni ploščici v obliki polmeseca v kolenskem sklepu, ki imata vlogo blažilca kolena. V kolenu imamo kar dva, in sicer medialni meniskus, ki se nahaja na notranji strani kolena in lateralni meniskus, ki se nahaja na zunanji strani.
Ali ste vedeli, da je poškodba medialnega meniskusa kar 5x pogostejša od poškodbe lateralnega meniskusa? Medialni meniskus je najbolj ranljiv pri zunanji rotaciji kolena.
Do poškodbe lahko pride zaradi določenega rotacijskega gibanja, kot je na primer zasuk kolena. Nastale raztrganine v meniskusu se nato pri upogibanju in ravnanju kolena “zatikajo“, kar povzroča bolečino.
Simptomi poškodbe meniskusa so:
- bolečina na notranji strani kolena
- boleč »klik« pri fleksiji kolena
- občutek, da je koleno “zaskočeno”
- oteklina in omejena gibljivost
Nekatere raztrganine meniskusa lahko operativno šivamo, vendar je operacija redko indicirana, saj lahko večino meniskusnih poškodb obvladujemo s sodobnimi fizioterapevtskimi metodami. S pravilnim pristopom lahko uspešno izboljšamo mišične simetrije in povečamo stabilnost kolena.
V kliniki Medicofit smo opazili najboljše rezultate zdravljenja, pri pacientih, ki so z zdravljenjem pričeli v prvem tednu po poškodbi. V primeru »zamujenega okna« je rehabilitacija dolgotrajnejša, zato bodite pozorni na znake poškodb meniskusa.
Pes anserinus burzitis
Burze so s tekočino napolnjene sluznične vrečke v telesu, ki služijo zmanjševanju trenja med gibanjem. Ko se burze vnamejo govorimo o burzitisu.
Ali ste že slišali za pes anserinus? Pes anserinus, zaradi svojega izgleda imenovan tudi “gosja noga”, je mesto tik pod kolenom, kamor se pripenjajo tetive mišic sartorius, gracilis in semitendinosus. Pod tetivami leži kolenska burza, ki se lahko ob velikih obremenitvah vname.
Pes anserinus bursitis je lahko posledica številnih dejavnikov: športna aktivnost (košarka in nogomet), ponavljajoči se gibi, nenadno povečanje telesne dejavnosti, mišičnih neravnovesij ali poškodbe v tem predelu.
Glavni simptom burzitisa je bolečina na notranji strani kolena, ki jo pogosto občutimo pri upogibanju in iztegovanju noge (pri hoji po stopnicah ali med tekom). Naši pacienti pogosto opisujejo tudi občutek šibkosti v kolenu.
Nepravilno zdravljen burzitis je pogosto vzrok za ponovni nastanek težav. Za uspešno rešitev vaših bolečin in preprečitev ponovnega nastanka v kliniki Medicofit izvajamo specialne terapevtske vaje, manualno terapijo in uporabo sodobne medicinske tehnologije, ki nam pomaga odpraviti bolečine in zmanjšati vnetje.
Plike so tanke gube sklepne ovojnice kolenskega sklepa, ki so bile v embrionalnem razvoju odgovorne za normalen razvoj kolena. Pri približno polovici odraslih plike z odraščanjem izginejo, pri ostalih pa ostanejo in lahko povzročajo bolečine ob draženju.
Ležijo na notranji strani kolena – ob pogačici in se pogosto zadebelijo in vnamejo zaradi poškodbe, povečane obremenitve, ponavljajočih se gibov (klečanje, počep, hoja po stopnicah).
Na notranji strani kolena lahko občutite občutljivost (zlasti ob dotiku), boleče »klikanje ali pokanje«, ko se koleno upogne. Pogosto simptomi nastopijo dan po obremenitvi kolena.
Ali ste vedeli da lahko sami doma opravite test z blazino? Prav ste slišali, z uporabo blazine. Če so kolena boleča, ko ležite v postelji na boku, med kolena položite blazino ali odejo. V kolikor občutite zmanjšanje bolečine, je zelo verjetna prisotnost sindroma medialne patelarne plike.
Večina primerov sindroma medialne plike se uspešno rešuje s konservativnimi metodami. V kliniki Medicofit zdravljenje usmerimo v protivnetno in protibolečinsko terapijo ter vas vodimo skozi specialne terapevtske vaje.
Kontuzija kolena
Ob neposrednem udarcu v kolenu ali hujšemu padcu lahko pride do kontuzije oz. udarnine kolena. Bolečini v kolenu je običajno pridružena modrica na koži, oteklina in omejena gibljivost.
Udarnine so načeloma blažje poškodbe, ki ne zahtevajo obiska zdravnika. Po poškodbi je potrebno koleno hladiti, držati v dvignjenem položaju in počivati. V kolikor bolečine vztrajajo dolgo, velja razmisliti o obisku fizioterapevta.
Bolečino na notranji strani kolena lahko povzročijo tudi enkatera redkejša stanja, kot so:
- Avaskularna nekroza (osteonekroza) nastane, ko zaradi pomanjkanja prekrvavitve kost začne propadati.
- Draženje ali stiskanje safenskega živca v kolenu.
- Obraba sklepa, ki povezuje pogačico in stegnenico.
Naročite se na rehabilitacijo notranje strani kolena
Fizioterapevti klinike Medicofit so za vas pripravili nekaj nasvetov, ki jih velja upoštevati v kolikor imate težave z bolečinami v kolenu.
Prilagodite svoj življenjski slog. Izguba odvečne telesne teže se priporoča vsem, ki imajo težave z bolečinami v kolenu. Poleg tega se priporoča, da prilagodite svoje aktivnosti tako, da ne vključujejo ponavljajočih se gibov v kolenu.
Izogibajte se dejavnostim, ki vam povzročajo bolečine. Vsekakor se pri poškodbi priporoča počitek in hlajenje kolena, vendar je ključno, da čimprej začnete z lahkotno aktivnostjo do bolečin.
Pri poškodbi med spanjem pod koleno položite blazine, da ga dvignete na višjo raven od srca.
Izvajajte nežno raztezanje in vaje za koleno – na primer drsenje po petah, da izboljšate gibljivost in zmanjšate otekanje. Vadba lahko pomaga okrepiti mišice okoli kolenskega sklepa.
Fizioterapevti klinike Medicofit vam bodo pri določenih poškodbah morda priporočali tudi občasno uporabo opornice za kolena, ki pomaga pri občutku sklepne stabilnosti
Ali je kdaj potrebna operacija kolena?
Večina vzrokov, ki smo jih opisali, ne potrebuje kirurške oskrbe, saj jih uspešno zdravimo s celostno fizioterapevtsko in kineziološko rehabilitacijo.
Nepravilno zdravljena artroza ali artritis lahko vodita v trajno deformacijo sklepa, ki zahteva ortopedsko operacijo, ki jo imenujemo vstavitev totalne endoproteze kolena. Menjava sklepa je zahtevna operacija, ki zahteva dolgotrajno fizioterapevtsko rehabilitacijo.
Artroskopija kolena (manj invaziven postopek, kjer v sklep vstopimo skozi 2 majhna reza) je poseg, ki je včasih potreben pri hudih poškodbah meniskusa ali kolenskih vezi, ko z večmesečnim konservativnim zdravljenjem ne dosežemo željenih rezultatov.
O posegu velja razmisliti, če so znaki poškodbe hudi – zaklenjeno koleno ali zelo zavrta gibljivost in bolečine, ki so tako hude, da bistveno vplivajo na kvaliteto vašega življenja.
Fizioterapevti klinike Medicofit vam bodo z veseljem svetovali, za kakšno vrsto zdravljenja ste primerni. Večina poškodb zahteva specialno fizioterapevtsko obravnavo, ob izčrpanju vseh možnosti zdravljenja pa se priporoča operativni poseg.
Celostno zdravljenje bolečine na notranji strani kolena v kliniki Medicofit
V kliniki Medicofit smo pripravili celostni načrt zdravljenja, ki je sestavljen iz štirih faz: diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija.
Vas zanima kako v kliniki Medicofit dosegamo visoko uspešnost zdravljenja bolečin v kolenu ?
V kliniki Medicofit dosegamo visoko uspešnost zdravljenja bolečin s sodelovanjem strokovnjakov fizioterapije in kineziologije, ki pri svojem delu sledijo bogatim izkušnjam in najnovejši, z dokazi podprti praksi.
Pri delu se poslužujemo najmodernejših tehnologij s področja fizioterapije in uporabljamo napredne kinezioterapevtske pristope. Pri delu se vedno poslužujemo kombinacije več terapevtskih modalitet in na ta način dosegamo optimalne rezultate.
Stanje same poškodbe skozi celoten proces skrbno nadzorujemo z pomočjo meritev Kinvent in po potrebi tudi z diagnostičnim ultrazvokom ter tako zagotavljamo merljivost samega napredka.
Proces zdravljenja je dinamičen in se nenehno prilagaja pacientovim potrebam in stanju same poškodbe. Tako poskrbimo, da je napredek pri zdravljenju konstanten in se izogibamo platojem ali nazadovanju.
Diagnostični pregled
Za uspešno zdravljenje bolečine na notranjem delu kolena je ključnega pomena pravilna identifikacija prožilca bolečine.
S tem namenom v Kliniki Medicofit ob prvem obisku vedno opravimo izčrpno anamnezo pacientovega stanja in temeljit pregled mišično-skeletnega sistema.
Vaše koleno bo fizioterapevt diagnostik temeljito pregledal in pretipal. Naj vas ne preseneti, če bo pregled vključeval tudi sosednje sklepe – velik poudarek dajemo oceni stanja kolčnega sklepa in gležnja, saj je deficit gibljivosti in mišične kontrole teh segmentov pogosto razlog za nastanek bolečine v kolenu.
Opravili bomo testiranje pasivne in aktivne gibljivosti, oceno obremenilne kapacitete kolenskega sklepa in analizo biomehanike vaše hoje.
Glede na tip poškodbe, se izvedejo še specialni funkcionalni testi, ki so namenjeni oceni stabilnosti kolenski vezi in iskanju poškodbe meniskusa.
Pri pregledu opravimo meritve moči specifičnih mišičnih skupin z napravo Kinvent, saj se pogosto kot glavni krivec za prisotnost bolečin izkaže neustrezna mišična moč muskulature spodnjih udov ali pa neustrezna medmišična razmerja stegenske muskulature.
Pri določenih stanjih, vam lahko fizioterapevt priporoča še dodatno slikovno diagnostiko, kot sta rentgensko slikanje in magnetna resonanca, ki pomagata določiti obseg poškodbe.
Na podlagi ugotovitev pregleda nato oblikujemo individualen načrt celostnega zdravljenja, ki se sestoji iz fizioterapevtskega in kineziološkega dela.
Akutna fizioterapija
V akutni fazi zdravljenja se izvaja kontrola simptomatike – osredotočimo se na zmanjšanje bolečine, umiritvi vnetja in povečanju gibljivosti.
Znotraj fizioterapevtskega dela se poslužujemo najmodernejših tehnologij instrumentalne fizioterapije v kombinaciji z manualno terapijo in specialnimi terapevtskimi vajami.
Akutne poškodbe ligamentov uspešno zdravimo z uporabo visokoenergijskega laserja SUMMUS, diamagnetoterapije PERISO in oddelavo mehkega tkiva z ERGON pripomočki.
Takšna kombinacija terapevtskih tehnik nam nudi hiter protibolečinski učinek in izrazito pospeši celjenje poškodovanih struktur.
V kolikor so za bolečine krive kronične disfunkcije vezivnih tkiv, le-te uspešno rešujemo z uporabo fokusiranih in radialnih udarnih valov EMS, ki dokazano zmanjšujejo bolečino in preko procesov mehanotransdukcije vplivajo na izgradnjo kvalitetnejšega vezivnega tkiva.
Ključen element našega fizioterapevtskega zdravljenja pa je tudi zgodnja aktivacija muskulature ob uporabi manšet za izvajanja vadbe z zmanjšanim krvnim pretokom Maddup.
Takšna vadba nam omogoča, da že v zgodnjih fazah zdravljenja, ko mora mehanska obremenitev na poškodovane strukture ostati minimalna, vseeno dosegamo hitro aktivacijo in hipertrofijo muskulature spodnjega uda.
K zgodnji terapevtski vadbi dodajamo tudi visokotonsko elektrostimulacijo HiToP, ki dokazano pomaga pri dvigu nivoja mišične aktivacije med vajo.
Postakutna kineziologija
Ko pacient doseže ustrezno stopnjo funkcionalnosti, zdravljenje nadaljuje na kineziološkem oddelku klinike Medicofit.
V kineziološki fazi se, s pomočjo skrbno izbranih in stopnjevanih terapevtskih vaj, stanje dokončno sanira in zgradi zadostno obremenilno sposobnost sklepa, da se bolečina ne vrne več.
Kineziološka vadba se osredotoči na krepitev obkolenskih mišic, stegenske mišice in doseganje polne simetrije mišične moči. S progresivno vadbo se izboljša obremenilna kapaciteta kolena in izboljša propriocepcija obeh kolen.
Naši kineziologi s pacientom opravijo tudi zaključno testiranje v obliki testne baterije, kar pacientu še dodatno da občutek varnosti in samozavesti.
Preventivna kinezioterapija
Za svoje paciente smo v kliniki Medicofit pripravili še postrehabilitacijski program, ki se ga udeležijo po zaključki zdravljenja.
V preventivnem programu izvajamo vaje za krepitev kolena in celotnega telesa, saj na ta način aktivno preprečujemo ponovitev bolečin v kolenu ali nastanek novih poškodb.
Celostno zdravljenje Medicofit v obzir vzame vse mišično-skeletne in gibalne deficite, ki predstavljajo potencialen problem in se ne osredotoča le na bolečino na notranji stani kolena ali vašo diagnozo.
Cilj celostnega zdravljenja v kliniki Medicofit ni le odprava bolečine, temveč vzpostavitev dolgotrajnega asimptomatskega stanja poškodovanega sklepa in dvig telesne pripravljenosti na maksimalen nivo.
Ali je bolečina na notranji strani kolena predstavlja resno stanje?
Bolečina na notranji strani kolena je običajno znak poškodbe ali vnetnega procesa – poškodbe meniskusa, ligamentov, vnetje burze ali artritis. Večino stanj uspešno rešujemo s sodobno fizioterapijo, medtem ko nezdravljene poškodbe pogosto vodijo v kronične bolečine in hujše poškodbe sklepa.
Katera tetiva najpogosteje boli na notranji strani kolena?
Na notranji strani kolena ležijo tetive pes anserinus – natrganje tetiv teh mišic, lahko povzroči bolečino na notranji strani kolena. Bolečina se lahko pojavi tudi, če je poškodovana medialna kolateralna vez, ki poteka vzdolž notranje stani kolena in stabilizira sklep.
Ali se pri bolečini na notranji strani kolena lahko gibam?
V začetni fazi po poškodbi se priporoča počitek, ki naj ne traja predolgo. Zaradi pretirane neaktivnosti mišice oslabijo, zaradi tega pa se bolečine v kolenu pogosto še poslabšajo. Poiščite način, kako se gibati, ne da bi pri tem močno obremenjevali koleno. Za povečanje gibljivosti in moči ob nizki obremenitvi kolena se svetujejo aktivnosti kot so plavanje, hoja ali kolesarjenje.
Kako se zdravljenje v kliniki Medicofit razlikuje od klasične fizioterapije?
Naša obravnava je striktno individualizirana in ne obsega generičnih protokolov zdravljenja posameznih patoloških stanj in bolečin. Vsakega pacienta obravnavamo kot svoj primer, ki zahteva in si zasluži svojo specifično rešitev. Za razliko od klasične fizioterapije, znotraj procesa celostnega zdravljenja tesno sodelujejo strokovnjaki s področja fizioterapije in kineziologije.
Dulay, G. S., Cooper, C., & Dennison, E. M. (2015). Knee pain, knee injury, knee osteoarthritis & work. Best Practice & Research Clinical Rheumatology, 29(3), 454-461.
Miranda, H., Viikari-Juntura, E., Martikainen, R., & Riihimäki, H. (2002). A prospective study on knee pain and its risk factors. Osteoarthritis and cartilage, 10(8), 623-630.
Phisitkul, P., James, S. L., Wolf, B. R., & Amendola, A. (2006). MCL injuries of the knee: current concepts review. The Iowa orthopaedic journal, 26, 77.
Katz, J. N., Brophy, R. H., Chaisson, C. E., De Chaves, L., Cole, B. J., Dahm, D. L., … & Losina, E. (2013). Surgery versus physical therapy for a meniscal tear and osteoarthritis. New England Journal of Medicine, 368(18), 1675-1684.
Inner (medial) knee pain | Health Information | Bupa UK. (n.d.). Retrieved August 22, 2023, from https://www.bupa.co.uk/health-information/knee-pain/inner-knee-pain