Imate bolečine v sklepih? S težavo izvajate vsakodnevne aktivnosti zaradi omejenega obsega gibljivosti v sklepu?
Artritis je bolezensko stanje sklepnega hrustanca, ki prizadene ljudi vseh starosti, čeprav se pogosteje pojavlja pri starejši populaciji.
Artritis tipično povzroči bolečino v sklepu, vnetje, okorelost sklepov, zmanjšano gibljivost in posledično zmanjšano mišično moč.
Obstaja več vrst artritisa, katerih vzroki nastanka se razlikujejo, npr. osteoartritis nastane zaradi obrabe sklepa s staranjem medtem ko revmatoidni artritis nastane kot posledica avtoimunske motnje.
Celostno zdravljenje artritisa v kliniki Medicofit je sestavljeno iz več različnih faz rehabilitacije in obvladuje simptome artritisa s kombinacijo manualne, instrumentalne in vadbene terapije.
Kako v kliniki Medicofit obvladujemo simptome artritisa in vam pomagamo ponovni prevzeti nadzor nad boleznijo, razkrivamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje artritisa
Obstaja več vrst artritisa, ki se med seboj razlikujejo po vzroku nastanka in izraženih simptomih. Najpogostejše vrste artritisa so:
Osteoartritis
Osteoartritis oz. osteoartroza je najpogostejša vrsta artritisa, ki nastane zaradi degenerativnih procesov v telesu (odziv telesa na staranje). V telesu se odvija postopna razgradnja hrustanca, kateri se pogosto pridruži še vnetje sklepne ovojnice in spremembe subhondralne kosti – bolezen povzroči rast kostnih izrastkov v sklepu.
Osteoartritis se izraža v obliki bolečine v sklepu, okorelostjo, občutku nestabilnosti sklepa, zmanjšane gibljivosti in zmanjšane mišične moči. Pogosto so pacientii zaradi bolečin v sklepih manj aktivni, kar pa dodatno slabo vpliva na sklepno zdravje.
Sklepi, ki nosijo nosilo težo telesa, kot so hrbtenica, kolk in koleno so najpogosteje prizadeti zaradi osteoartritisa. Pogosto se obrabijo tudi mali sklepi v dlaneh – še posebej palčev sklep (rizartroza).
Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen, kjer imunski sistem telesa napada lastne celice v telesu.
Imunsko dogajanje se prične na nivoju sinovije – ovojnice, ki obdaja sklep. Vnetje sklepne ovojnice povzroči povečano produkcijo sklepne tekočine, kar povzroči oteklino. Pojavijo se močne bolečine v sklepu, sklep je prav tako topel na dotik.
Vnetje lahko zavzame tudi preostane ob-sklepne strukture in čez čas povzročil nepopravljivo škodo. Prav tako so v akutni fazi prisotni sistemski znaki, kot sta vročina in kronična utrujenost.
Revmatoidni artritis tipično prizadene več sklepov naenkrat, pojavlja se simetrično na obeh straneh telesa naenkrat (npr. roke, zapestja, stopala). Značilno je da se revmatoidni artritis na začetku pojavi v manjših sklepih (rok in stopal), v napredovanju pa prizadene večje sklepe.
Psoriatični artritis
Psoriatični artritis je vrsta artritisa, ki se pojavi pri pacientih, ki že obolevajo za kronično kožno boleznijo, ki se imenuje psoriaza ali luskavica.
Ali ste vedeli, da ima kar 30% odstotkov pacientov z luskavico pridružen tudi artritis? Zelo redko je pa lahko tudi artritis prvi znak luskavice.
Psoriatični artritis povzroči vnetje sklepov, bolečine v sklepih, občutek togost in zmanjšan obseg gibljivosti. Najpogosteje prizadene male sklepe prstov na rokah in nogah vendar se je pojavi tudi na fasetnih sklepih hrbtenice.
Značilni za psoriatični artritis so predvsem vnetno zadebeljeni prsti, kar je posledica vnetja kitnih ovojnic (daktilitis). Revmatologi jim pogosto, zaradi značilnega videza, rečejo kar »klobasasti prsti«.
S primerno rehabilitacijo lahko močno umirimo simptome artritisa in držimo vnetje pod nadzorom.
Juvenilni idopatski artritis
Juvenilni idiopatski artritis spada v skupno kroničnih artritičnih stanj, ki prizadenejo otroke in mladostnike in za katero je značilno dolgotrajno vnetje sklepov.
Juvenilni idopatski artritis povzroči simptome vnetja v sklepih, bolečine in okorelost ter težave z rastjo.
»Juvenilni« pomeni, da gre za artritis, ki prizadene mlajše otroke in »idiopatski« pomeni, da ne poznamo vzroka zakaj nastane.
Ankilozirajoči spondilitis
Ankilozirajoči spondilitis je vrsta artritisa, ki najpogosteje prizadene hrbtenico in sakroiliakalne sklepe v telesu.
Nastanek je povezan je z genetskimi, imunskimi in okoljskimi dejavniki, pri čemer je najbolj znan gen HLA-B27. Simptomi vključujejo bolečino v hrbtu, jutranjo okorelost in omejeno gibljivost. Značilno se prvi simptomi pričnejo v ledveni hrbtenici, ob napredki bolezni pa se vnetje razširi po celotni hrbtenici navzgor – vse do vratu!.
Ali ste vedeli, da ankilozirajoči spondilitis pogosteje prizadene moško odraslo populacijo?
Brez pravilnega zdravljenja lahko bolezen povzroči resne zaplete, kot so ankiloza hrbtenice – zakostenitev medvretenčnih sklepov in težave z dihanjem. Največ zapletov vidimo pri pacientih, ki so z rehabilitacijo odlašali.
Reaktivni artritis
Reaktivni artritis je vnetje sklepov, ki se razvije kot odziv na preteklo okužbo v drugem delu telesa, najpogosteje v prebavilih ali sečilih – kar pri polovici pacientov se pojavi nekaj tednov po znani okužbi.
Vnetje je običajno omejeno na nekaj sklepov, predvsem v spodnjih okončinah (koleno, gleženj in stopalo). Lahko se pojavijo tudi kožne spremembe in pekoče uriniranje. Glavni simptomi vključujejo bolečino, oteklino in omejeno gibljivost sklepov.
Simptomi se običajno izboljšajo v nekaj mesecih, vendar lahko postanejo kronični pri tistih, ki odlašajo z rehabilitacijo. Zdravljenje se prilagaja posameznikovim simptomom in običajno vključuje kombinacijo zdravil ter fizioterapevtsko rehabilitacijo.
Putika ali protin
Putika oz. protin, je kronična bolezen, ki prizadene sklepe zaradi prekomernega kopičenja sečne kisline v telesu. Ko se sečna kislina ne izloča pravilno ali se prekomerno kopiči, začne tvoriti kristale, ki se naselijo okoli sklepov.
Tipično se protin manifestira z nenadnimi, močnimi bolečinami, običajno v sklepih stopal, zlasti v velikem prstu na nogi (podagra). Poleg tega lahko protin vpliva tudi na druge sklepe, kot so kolena, zapestja, komolci, in celo ledvice, kar lahko povzroči resne zdravstvene težave.
Glavni dejavniki tveganja za nastanek protina vključujejo genetiko, spol (moški so bolj nagnjeni k razvoju), starost, prehrano bogato s purini (npr. meso in alkohol), prekomerno telesno težo, določena zdravila in prisotnost drugih kroničnih bolezni.
Zdravljenje protina je usmerjeno v obvladovanje akutnih napadov bolečine, preprečevanje ponovnih napadov in dolgoročno upravljanje ravni sečne kisline v telesu.
Lupusni artritis
Lupus je kompleksna avtoimunska bolezen, katere izvor ni povsem znan. Pri tej bolezni imunski sistem napade lastna tkiva in telesne organe, kar povzroči pestro klinično sliko. Najpogostejša oblika lupusa je sistemski lupus eritematozus (SLE), ki predstavlja več kot 70% primerov bolezni.
Med splošnimi znaki bolezni so povišana telesna temperatura, utrujenost in bolečine v mišicah ter izguba telesne teže. Morda vas bo presenetilo, toda pri kar 95% pacientov se pojavi artritis – pogosto je artritis prvi znak lupusa.
Fizioterapija igra pomembno vlogo pri izboljšanju kakovosti življenja bolnikov s SLE, saj lahko pomaga zmanjšati šibkost mišic, izboljšati gibljivost sklepov in splošno funkcionalno sposobnost.
Naročite se na zdravljenje artritisa
Osnova celostnega zdravljenja artritisa v kliniki Medicofit je diagnostični pregled, ki ga izvede fizioterapevt diagnostik.
Vsakemu pacientu pripada 60 minutna individualna obravnava s strokovnjakom fizioterapije (kasneje s strokovnjakom kineziologije) in 30 minutna instrumentalna obravnava.
Diagnostična terapija
Fizioterapevt diagnostik prične diagnostični pregled s poglobljenim pogovorom o času trajanja težav, kdaj so bolečine intenzivnejše, o prisotnosti drugih bolezni in oceni bolečine.
Klinični pregled vključuje inspekcijo in palpacijo sklepa, kjer se pridobi vpogled o občutljivosti na dotik, o stabilnosti sklepa, o prisotnosti otekline in vnetja.
Izvedejo se meritve kinematike in meritve pasivne ter aktivne gibljivosti, kjer fizioterapevt diagnostik pridobi vpogled o omejitvi gibljivosti sklepa.
Nato se opravijo meritve mišične moči, ki prikažejo prisotnost morebitnih mišičnih deficitov in mišičnih neravnovesij.
Priporoča se izvesti slikovno diagnostiko, najpogosteje se izvede rentgen in magnetno resonančno slikanje.
Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi individualni program fizioterapevtskega zdravljenja. Prvo terapijo izvedemo že znotraj prvega pregleda, saj na ta način svojim strankam omogočimo najhitrejše možno protibolečinsko zdravljenje!
Fizioterapevtsko zdravljenje
Glavni cilj fizioterapevtskega zdravljenja je obvladovanje simptomov artritisa, kjer se zmanjša bolečino v sklepih, zmanjša se prisotno oteklino, poveča se stabilnost v sklepu, izboljša se obseg gibljivosti in okrepi se obsklepne mišice.
Strokovnjaki fizioterapije izvajajo manualno terapijo, terapijo prožilnih točk in sklepno mobilizacijo, kar vpliva na simptome, kot so omejen obseg gibljivosti, zakrčenost mišic in zmanjšanje bolečine.
Izvaja se instrumentalna terapija, kjer se s pomočjo TECAR WINTECARE terapije, visokoenergijskega SUMMUS laserja, 6D Action in visokotonska elekstrostimulacija HiTOP poveča lokalno prekrvavitev, sprošča globinska tkiva, spodbuja celični metabolizem in zmanjša bolečino.
Bistven del fizioterapevtske rehabilitacije artritisa je izvajanje terapevtske vadbe, s pomočjo katere se:
- okrepijo obsklepne mišice,
- poveča se obremenilna kapaciteta sklepa (sposobnost prenašanja obremenitev),
- vzpostavi se pravilno mišično razmerje v delovanju mišic,
- poveča se sklepna gibljivost in
- izboljša se proprioceptivne sposobnosti.
Kineziološka faza zdravljenja
Po uspešno zaključenem fizioterapevtskem zdravljenju vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do izboljšane telesne priprave.
Specialna kineziološka vadba je usmerjena v krepitev obsklepnih mišic, povečanja gibljivosti v sklepu, povečanju sklepne stabilnosti in izboljšanja sklepne propriocepcije (zaznave gibanja telesa v prostoru).
Progresivna vadba se sprotno prilagaja glede na vaše sposobnosti in glede na vaš napredek. S časom se poveča intezivnost in jakost vadbe.
Ključnega pomena je, da se s časom prične vključevati sklepno gibanje v bolj kompleksnejšo izvedbo vadbe in vključevanje preostalih delov telesa.
Postrehabilitacija artritisa
V kliniki Medicofit se zavedamo pomembnosti dolgotrajne oskrbe in vzdrževanja telesa preko izvajanja specialne vadbe zato se pacienti po zdravljenju artritisa udeležijo postrehabilitacijskega programa.
Postrehabilitacijski program je usmerjen v vzdrževanje optimalne funkcije telesa in preprečevanja možnosti nastanka novih poškodb.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje uspešno obvladamo simptome artritisa in ohranjamo funkcionalno stanje sklepov.
Chauhan K, Jandu JS, Brent LH, et al. Rheumatoid Arthritis. [Updated 2023 May 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441999/
Sen R, Hurley JA. Osteoarthritis. [Updated 2023 Feb 20]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482326/
Tiwari V, Brent LH. Psoriatic Arthritis. [Updated 2023 Jan 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547710/
Wenker KJ, Quint JM. Ankylosing Spondylitis. [Updated 2023 Apr 3]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470173/