Se sprašujete, kaj povzroča bolečino in nelagodje v predelu pete? Ali ste se kdaj vprašali, zakaj se vam ob hoji ali teku pojavlja neprijetna bolečina v ahilovi tetivi? Morda vas zanima, kako lahko preprečite to neprijetno stanje ali kako se učinkovito zdravi?
Ahilova tetiva je ena najmočnejših tetiv v telesu. Povezuje obe mišici meč (gastrocnemius in soleus), s petnico ter omogoča stabilnost in gibanje gležnja. Vnetje ahilove tetive – imenovano tudi tendinits se običajno pojavi zaradi pretiranega napora.
Najpogosteje se tendinits ahilove tetive pojavi pri tekačih, ki nenadoma povečajo intenzivnost ali trajanje svojih treningov. Prav tako je stanje pogosto med ljudmi srednje starosti, ki se rekreativno ukvarjajo s športi, kot so tenis ali košarka.
Ali ste vedeli, da več kot 85% primerov vnetja ahilove tetive uspešno zdravimo s konservativnimi metodami? Brez ustreznega fizioterapevtskega zdravljenja lahko tendinitis vodi do rupture ahilove tetive, ki zahteva kirurško popravilo in izredno dolgotrajno rehabilitacijo.
V tem članku bomo raziskali vnetje ahilove tetive, se poglobili v njegove vzroke, simptome in načine zdravljenja. Hkrati vam bomo pomagali razumeti, kako prepoznati to stanje in preprečiti ponovitve. Kako vas v kliniki za fizioterapijo Medicofit vodimo od vnetja ahilove tetive do svobodnega življenja brez omejitev in bolečin, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje vnetja ahilove tetive
Vzroki za vnetje Ahilove tetive
Vnetje ahilove tetive se najpogosteje razvije pri tistih, ki se ukvarjajo z dolgotrajnimi in ponavljajočimi se športnimi obremenitvami. To se pogosto zgodi pri športih, kjer je potrebno veliko skakanja ali hitrih sprememb smeri, kot so košarka, tenis ali tek.
K tej težavi so nagnjeni tudi ljudje, ki nenadoma povečajo obseg vadbe in tisti, ki imajo omejeno gibljivost mišic v zadnjem delu meč. Sčasoma se tetiva odebeli in izgubi nekdanjo prožnost, kar povečuje tveganje za nastanek tendinitisa.
Pravilna priprava na telesno aktivnost, postopno stopnjevanje intenzivnosti ter primerna tehnika in obutev igrajo ključno vlogo pri preprečevanju vnetja Ahilove tetive.
Dejavniki tveganja za vnetje Ahilove tetive
Številni dejavniki lahko povečajo vaše tveganje za razvoj tendinitisa ahilove tetive, in sicer:
- Spol – poškodba se najpogosteje pojavlja pri moških.
- Starost – leti se spreminja molekularna sestava vezivnega tkiva, zato je pri starejših pogostejši.
- Telesni dejavniki – ploska stopala in prekomerna telesna teža lahko povečajo obremenitev ahilove tetive.
- Izbor vadbe. Tek v napačnih športnih čevljih lahko poveča tveganje za nastaneks. Težave se prav tako pogosteje pojavijo v hladnem vremenu kot v toplem, in pri teku v hribe.
- Pridružene bolezni – ljudje z luskavico ali povišanim krvnim tlakom imajo večje tveganje za razvoj.
Ali ste vedeli, da lahko tudi določena zdravila povzročijo nastanek vnetja Ahilove tetive? Tveganje za nastanek bolezni povečujejo določene vrste antibiotikov (fluorokinoloni), zdravila za zniževanje holesterola (statini), glukokortikoidi in določena zdravila za zdravljenje raka dojke (inhibitorji aromataze).
Zavedajte se teh dejavnikov tveganja, saj vam lahko pomagajo bolje razumeti, kako preprečiti to nadlogo in ohraniti zdrave ahilove tetive.
Naročite se na zdravljenje vnetja ahilove tetive
Simptomi vnetja Ahilove tetive
Vnetje Ahilove tetive lahko povzroči različne simptome, med katerimi so najpogostejši:
- Bolečina: Bolečina v stopalu je najpogostejši simptom in se običajno se pojavi za petno kostjo in se značilno stopnjuje s hojo, tekom ali stojo na prstih.
- Oteklina: V okolici ahilove tetive se lahko pojavi oteklina zaradi vnetja.
- Rdečina in toplota: Zaradi vnetja je lahko okoliško tkivo pordelo in toplo na dotik.
- Slabša gibljivost stopala: Vnetje ahilove tetive lahko vpliva na gibljivost stopalnih sklepov, kar oteži dvigovanje na prste ali upogibanje stopala navzgor.
Če opazite te simptome in sumite na vnetje ahilove tetive, je pomembno, da se posvetujete s strokovnjakom za zdravljenje športnih poškodb, saj lahko zgodnje odkrivanje in pravilno fizioterapevtsko zdravljenje preprečita nadaljnje zaplete.
Možni zapleti vnetja Ahilove tetive
Vnetje ahilove tetive je lahko, če ni pravilno zdravljeno ali se stanje poslabša, povezano z nekaterimi zapleti – med katerimi je najhujši ruptura ahilove tetive.
- Ruptura (raztrganina) ahilove tetive: Če vnetje ni pravočasno in ustrezno obravnavano, se lahko tetiva poškoduje, kar zagotovo vodi v kirurški poseg.
- Kronično vnetje: Če vnetje ni popolnoma pozdravljeno, kar lahko vodi v kronično obliko bolezni, ki povzroča dolgotrajno bolečino in težave z gibljivostjo stopala.
- Kalcifikacije: Pri dolgotrajnem vnetju se lahko v tetivi začnejo kopičiti kalcijeve obloge, ki vodijo v nastanek dorsalnega trna v peti.
Kdaj je potrebna operacija ahilove tetive? Običajno je potrebna operacija pri hujših raztrganinah ahilove tetive ali kadar večmesečno konservativno zdravljenje ne prinese zadostnega olajšanja simptomatike.
Naročite se na zdravljenje vnetja ahilove tetive
Celostno zdravljenje vnetja Ahilove tetive v kliniki Medicofit
Diagnostični pregled
Začetek vsakega fizioterapevtskega zdravljenja je diagnostični pregled, na katerem se z vami najprej opravi pogovor (anamneza) o času trajanja težav, o tem, ali so simptomi stalno prisotni in kaj jih poslabša.
Za potrditev diagnoze vnetja ahilove tetive običajno zadošča že klinični pregled, ki ga izvede izkušen fizioterapevt diagnostik.
Opravi se inspekcija in palpacija obolelega področja (podroben pregled temperature, barve in potnosti kože, morebitne prisotne otekline in vidne atrofije mišičja okoli ahilove tetive).
Opravijo se meritve obsega sklepne gibljivosti in ocena mišične moči, vzdržljivosti ter sorazmerja (ključnega pomena je, da mišični sistem deluje pravilno in usklajeno).
Ključnega pomena je izključimo druge možne vzroke za nastanek podobnih težav – simptomi, ki so sovpadajoči z bolezenskimi stanji, kot so ruptura ahilove tetive, bursitis gležnja ali plantarni fasciitis.
V določenih primerih se priporoča dodatno diagnostično slikanje, kot so rentgen, ultrazvok in magnetnoresonančno slikanje, kjer se oceni stanje ahilove tetive.
Na podlagi diagnostičnih ugotovitev se zastavi individualni program zdravljenja, ki se posebej prilagodi glede na vaše specifične najdbe.
Akutna fizioterapija
Zdravljenje v akutni fazi Ahilove tetive je prilagojeno za upravljanje simptomov, kot so bolečina, oteklina in vnetje, ter za postopno izboljšanje stanja. V tej fazi se uporabljajo različne terapevtske metode in fizioterapevtske tehnike.
S posebnimi ročnimi tehnikami – manualno terapijo, se zmanjšuje mišična napetost in bolečina ter izboljšuje gibljivost.
Terapija prožilnih točk in tehnike miofascialnega sproščanje so prav tako učinkove pri zmanjševanju napetosti mišic meč in bolečine.
Instrumentalna terapija: Vključuje uporabo specialnih fizioterapevtskih naprav, ki pospešujejo procese celjenja in regeneracije ter zmanjšujejo bolečino in vnetje. Uporabljajo se naprave, kot so diamagnetoterapija, TECAR terapija, visokoenergijski SUMMUS laser in visokotonska elektroterapija HiTOP.
Ali ste vedeli, da pri zdravljenju uporabljamo tudi udarne globinske valove? Udarni globinski valovi predstavljajo napredno tehniko, ki se uporablja za zdravljenje vnetja Ahilove tetive. Gre za energijske sunke, ki se usmerjajo v prizadeto območje – ta metoda pomaga spodbuditi celjenje in zmanjšati bolečino.
Ključnega pomena je izvajanje specialne terapevtske vadbe, ki je usmerjena v krepitev ahilove tetive in okrepitev mišic. To je postopen program, ki pomaga pri obnovi moči in funkcionalnosti tetive.
Strokovnjaki fizioterapije bodo tudi svetovali o spremembi dnevnih aktivnosti, da se zmanjša obremenitev prizadetega območja – razbremenitev je pomembna za hitrejše okrevanje.
Vse te terapevtske metode so namenjene lajšanju bolečine, spodbujanju celjenja in izboljšanju funkcije ahilove tetive ter posledično boljšemu okrevanju pacienta
Postakutna kineziologija
Po uspešno opravljeni akutni fizioterapevtski fazi zdravljenja vas strokovnjaki kineziologije vodijo do odlične telesne pripravljenosti.
Ključnega pomena je nadaljevanje krepitvene vadbe in vaj za pridobitev optimalne mobilnosti gležnja in stopala.
Ob ustreznem napredku se začne izvajati progresivno vadbo za propriocepcijo in koordinacijo in integracija poškodovanega dela v kompleksne motorične vaje.
Postopno se začne vključevati in vzpostavljati osnovne gibalne vzorce telesa, za pravilno razporejanje sil in obremenjevanje tkiv.
Preventivna kineziologija
Pacienti se po zdravljenju tendinitisa ahilove tetive v zasebni kliniki Medicofit pridružijo preventivnemu kineziološkemu programu.
Program je ustvarjen in namenjen za preprečevanje povrnitev starih bolečin in uspešno preprečuje nastanek novih poškodb – s programom uspešno vzdržujemo pravilne gibalne vzorce, saj se v nasprotnem primeru vnetje ahilove tetive zelo pogosto ponovi.
V našem programu ne krepimo le ahilove tetive, temveč celotno telo, da boste maksimalno pripravljeni na vsakodnevne obremenitve.
Kako preprečiti ponovitev vnetja ahilove tetive?
Čeprav ni mogoče zagotovo preprečiti nastanka tendinitisa, lahko sprejmete ukrepe za zmanjšanje tveganja za ponovni nastanek:
Postopno povečujte raven telesne dejavnosti. Če začenjate z vadbenim režimom, začnite počasi in postopoma povečujte trajanje in intenzivnost vadbe.
Bodite previdni. Izogibajte se aktivnostim, ki ustvarjajo prekomerno obremenitev na tetive, na primer teku navkreber. Če se vključujete v zahtevno vadbo, se najprej ogrejte z vadbo z manjšo obremenitvijo. Če opazite bolečino med določeno vajo, prenehajte in si privoščite počitek.
Izbirajte primerno obutev. Čevlji, ki jih nosite med vadbo, naj zagotavljajo zadostno oblazinjenje za peto in trdno oporo za obok stopala, da zmanjšajo napetost na ahilovi tetivi. Stare čevlje je treba zamenjati – če so vaši čevlji v dobrem stanju, vendar ne podpirajo vaših stopal, preizkusite vstavke z oporo za obok v obeh čevljih.
Raztezajte se vsak dan. Vzemite si čas, da zjutraj in po vadbi raztegnete mečne mišice in ahilovo tetivo, saj tako ohranjate gibljivost. To je še posebej pomembno za preprečevanje ponovitve bolezni.
Krepite mišice meč. Močne mišice omogočajo boljše obvladovanje stresov, ki se pojavijo pri dejavnostih in vadbi.
Izvajajte raznoliko vadbo. Izmenjujte visoko obremenjujoče dejavnosti, kot je tek in skakanje, z nizko obremenjujočimi dejavnostmi, kot sta kolesarjenje in plavanje.
Upoštevanje teh priporočil vam bo pomagalo zmanjšati tveganje za vnetje ahilove tetive in ohranjati zdravje vaših pet, ne more pa nadomestiti specialnega fizioterapevtskega zdravljenja.
Ali se vnetje ahilove tetive pogosto ponovi?
V praksi se pogosto zgodi, da se tetiva ponovno poškoduje. Razlog za to tiči v neupoštevanju strokovnih nasvetov in nadaljnji obremenitvi tetive. Poleg tega se med procesom celjenja poškodovano tkivo nadomešča z manj odpornim tkivom, kar povečuje tveganje za ponovne poškodbe in degenerativne spremembe.
Kaj lahko naredim v sklopu preventive proti vnetju ahilove tetive?
Nastanek vnetja ahilove tetive preprečujemo s pravilnim ogrevanjem in raztezanjem pred športno aktivnostjo in zadostno regeneracijo po treningu. Po daljšem obdobju mirovanja, se je v aktivnost potrebno vračati premišljeno in stopenjsko, prav tako pa ne smemo pozabiti na pravilno obutev.
Koliko časa traja, da se Ahilova tetiva popolnoma zaceli?
Čas okrevanja je odvisen od številnih dejavnikov, vključno s stopnjo poškodbe tetive in posameznikovim odzivom. Običajno traja vsaj 6 mesecev do popolne ozdravitve, v hujših primerih tudi do 1 leta.
Kako naj pospešim celjenje Ahilove tetive?
V času okrevanja je priporočljivo popolno mirovanje. To je ključno, saj omogoča tetivi, da se v celoti regenerira in preprečuje razvoj resnejših poškodb, ki bi vodile v daljše obdobje rehabilitacije. Ključno je da se izogibate naporu in upoštevate navodila fizioterapevta.
Kako (časovno) izgleda proces rehabilitacije?
Običajno se vnetje pomiri v nekaj tednih – takrat so posebej učinkovite protivnetne fizioterapevtske tehnike, vendar popolno okrevanje ponavadi zahteva več mesecev (tudi do enega leta). Poškodovani tetivi je treba dati čas za celjenje. Priporočljivo je, da se v prvih šestih mesecih po poškodbi omeji telesno aktivnost ali celo popolnoma počiva.
Ali je fizioterapija nujno potrebna po operaciji ahilove tetive?
Po odstranitvi opornice, ki vam jo namestijo po operaciji ahilove tetive, sledi dolgotrajno obdobje fizioterapevtske rehabilitacije. Rehabilitacija ima eno izmed najdaljših časovnic med vsemi poškodbami in traja vse do 1 leta. Nepravilno ali krajše obdobje zdravljenja lahko vodi v brazgotinjenje in zmanjšanje čvrstosti ahilove tetive.
Malliaras P. (2022). Physiotherapy management of Achilles tendinopathy. Journal of physiotherapy, 68(4), 221–237. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2022.09.010
Pavone, V., Vescio, A., Mobilia, G., Dimartino, S., Di Stefano, G., Culmone, A., & Testa, G. (2019). Conservative Treatment of Chronic Achilles Tendinopathy: A Systematic Review. Journal of functional morphology and kinesiology, 4(3), 46. https://doi.org/10.3390/jfmk4030046
Silbernagel, K. G., Hanlon, S., & Sprague, A. (2020). Current Clinical Concepts: Conservative Management of Achilles Tendinopathy. Journal of athletic training, 55(5), 438–447. https://doi.org/10.4085/1062-6050-356-19
Silbernagel KG, Hanlon S, Sprague A. Current Clinical Concepts: Conservative Management of Achilles Tendinopathy. J Athl Train. 2020 May;55(5):438-447.
Stania, M., Juras, G., Chmielewska, D., Polak, A., Kucio, C., & Król, P. (2019). Extracorporeal Shock Wave Therapy for Achilles Tendinopathy. BioMed research international, 2019, 3086910.
Stania, M., Juras, G., Chmielewska, D., Polak, A., Kucio, C., & Król, P. (2019). Extracorporeal Shock Wave Therapy for Achilles Tendinopathy. BioMed research international, 2019, 3086910.
Dilger, C. P., & Chimenti, R. L. (2019). Nonsurgical Treatment Options for Insertional Achilles Tendinopathy. Foot and ankle clinics, 24(3), 505–513. https://doi.org/10.1016/j.fcl.2019.04.004