Sprožilni prst oz. trigger finger je stanje, ki prizadene kite upogibalke prsta. To povzroči občutek preskakovanja ali zatikanja prsta ob gibanju, ki ga spremlja bolečina in togost prstov. Stanje je znano tudi kot stenozantni tenosinovitis ali tendovaginitis.
Sprožilni prst je najpogostejša tendinopatija upogibalk, z največjo incidenco med 52. in 62. letom starosti – v večini primerov pri ženskah (75 %) na dominantni roki.
Gre za stanje, pri katerem se ena od tetiv v roki vname, kar povzroči težave pri gibanju prsta. Čeprav se zdi, da je to lahko le manjša težava, lahko sprožilni prst povzroči znatno nelagodje in ovira opravljanje vsakodnevnih opravil.
V kliniki Medicofit smo v skladu z najsodobnejšimi smernicami rehabilitacije razvili strukturiram program rehabilitacije, s katerim se lahko izognete neprijetnemu kirurškemu posegu. V nadaljevanju vam predstavljamo, kako vam pomagamo do svobodnega gibanja brez bolečin.
Naročite se na zdravljenje sprožilnega prsta
Tetive upogibalk so kot dolge vrvi, ki pritrjujejo mišice podlakti na kosti prstov. Ko se ustrezne mišice skrčijo, tetive upogibalke potegnejo kosti prstov, zaradi česar se le-ti upognejo.
Vsaka od tetiv upogibalk prstov rok prehaja skozi ločeno cevasto strukturo, imenovano tetivna ovojnica. Tetivne ovojnice so trdno pritrjene na kosti prsta z več »objemkami«, ki držijo tetive upogibalk tesno ob kosteh, ko se prsti upogibajo. Objemke na bazi vsakega prsta, kjer se prst stika z dlanjo, so najpogosteje prizadete pri sprožilnem prstu.
Pri bolniku s sprožilnim prstom se ta »objemka« tetivne ovojnice vname in odebeli, zaradi česar tetiva pri gibanju težje drsi skozi. Sčasoma se lahko vname tudi sama tetiva in na njeni površini nastane majhen vozliček, kar še poslabša stanje. Ko se prst upogne in zadebeljeni vozliček prehaja skozi »ozek tunel« se pojavi občutek ujemanja ali preskakovanja.
Pri hudem primeru sprožilnega prsta se prst zaklene in obtiči v upognjenem položaju. Včasih mora bolnik uporabiti drugo roko, da prst prisilno izravna.
V najhujših primerih, brez pravočasnega fizioterapevtskega zdravljenja, se stanje tako poslabša, da prsta sploh več ni mogoče izravnati.
Dejavniki tveganja za sprožilni prst
Vzroki za nastanek sprožilnega prsta niso dobro znani, vendar lahko tveganje za nastanek bolezni poveča več dejavnikov, med katerimi so:
- Kronične bolezni. Stanje pogosteje vidimo pri ljudeh z določenimi zdravstvenimi težavami, kot so sladkorna bolezen, revmatoidni artritis ali osteoartitis.
- Dejavnosti, pri katerih se pogosto obremenjuje roke in dlani.
- Sprožilni prst je pogostejši pri starejših osebah, pri otrocih pa je redek. Obstaja pa stanje, imenovano prirojen sprožilni palec, ki ga vidimo pri otrocih.
Naročite se na zdravljenje sprožilnega prsta
Simptomi sprožilnega prsta se pogosto začnejo postopoma brez jasne poškodbe. Lahko se pojavijo po obdobju intenzivne ali obsežne uporabe rok, problematični so zlasti gibi stiskanja in prijemanja.
Simptomi so lahko naslednji:
- občutljiva bulica na dnu prsta na dlanski strani roke
- občutek pokanja ali zaklepanja pri gibanju prsta
- bolečina v prstu pri upogibanju
Togost in zaklepanje sta običajno hujša po obdobjih nedejavnosti, na primer, ko se zjutraj zbudite. Simptomi se lahko izboljšajo čez dan z dosledno in nežno uporabo dlani.
Naročite se na zdravljenje sprožilnega prsta
Zdravnik bo običajno lahko diagnosticiral sprožilni prst tako, da se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in pregledal vašo roko. Rentgensko slikanje ali druge preiskave za postavitev diagnoze običajno niso potrebne. Zdravljenje lahko poteka konservativno ali kirurško.
Prvi korak je zmeraj specialno fizioterapevtsko zdravljenje, ki ga nudimo v Kliniki Medicofit. Kirurški poseg se priporoča, kadar konzervativno zdravljenje ni uspešno, vendar operacija ni 100-odstotno učinkovita in jo spremljajo pogosti zapleti.
Poleg tega se lahko zgodi, da z operacijo ne bo mogoče odpraviti težav s sprožilnim prstom. Preden se začne razmišljati o operaciji, je treba bolnika poučiti o učinkovitih konservativnih metodah.
Fizioterapevtsko zdravljenje (konservativno)
V Kliniki Medicofit smo razvili strukturiran program rehabilitacije, ki bo pomagal zmanjšati oteklino, ublažiti bolečino in togost ter ponovno vzpostaviti funkcionalno gibanje prsta, tako da se boste lahko čim prej vrnili k vsakodnevnim opravilom. Pri zdravljenju sprožilnega prsta je ključno odpraviti vse dejavnike tveganja, ki bi lahko poslabšali stanje tetive in upočasnili proces celjenja.
Izvajamo specialne raztezne in krepilne vaje za trigger finger, s katerimi boste ponovno pridobili obseg gibanja in ohranili ustrezno moč ročnega prijema. Raztezanje prsta ni pomembno le za vaše mišice, temveč tudi za kite in vezi v prizadetem prstu. Pri zdravljenju sprožilnega prsta je namreč pomembno ohranjati čim bolj prožno vezivno tkivo.
Kot najbolj učinkovite metode v kinezioterapiji so se izkazale ekscentrične obremenitve, heavy slow resistance ter TNT (treniranje nevroplastičnosti tetive). Pomembno je začeti z izoliranimi vajami in postopoma napredovati.
Poleg usmerjene kinezioterapije se pri pacientih izvaja tudi instrumentalna fizioterapija, kot je ESWT (udarni globinski valovi) ki spodbuja nastajanje bolj kakovostnega vezivnega tkiva in zmanjšuje lokalno bolečino. Za umiritev vnetnih procesov se poslužujemo tudi TECAR terapije, LASER terapije in HiTop elektroterapije.
Terapija z udarnimi valovi (ESWT), ki jo omogočamo v Kliniki Medicofit postaja vse bolj priljubljena alternativa kirurškemu zdravljenju tendinopatij pri bolnikih, ki se ne odzivajo na tradicionalno konzervativno zdravljenje.
Kako deluje terapija z udarnimi valovi ESWT? Terapija spodbuja katabolne procese s prekinitvijo in odstranitvijo poškodovanih tkiv, spodbuja sproščanja rastnih dejavnikov, ki omogočijo celjenje, in povzroči tvorbo novih žil, ki poškodovani tetivi zagotavljajo krvno oskrbo, potrebno za njeno obnovo in zavira napredovanje vnetja.
Rezultati so pokazali, da je ESWT učinkovita in varna terapija za konzervativno zdravljenje sprožilnega prsta, saj dokazano zmanjšuje bolečino ter izboljšuje funkcionalno raven in kakovost življenja. Uporabljamo tudi terapevtski ultrazvok, ki je koristen za preprečevanje ponovnega pojava simptomov.
Kirurško zdravljenje
Odprta sprostitev tetive sprožilnega prsta velja za zlati standard kirurškega zdravljenja. O kirurški sprostitvi je treba razmisliti, kadar :
- Ni izboljšanja s konservativnimi postopki v 6 mesecih;
- Zaklenjen sprožilni prst, ki ga ni mogoče izravnati;
- Sprožilni palec v otroštvu: Zdravniki menijo, da se pri tej starosti brez kirurške sprostitve pri dojenčkih verjetno razvije fiksna deformacija fleksije interfalangealnega sklepa. Ker so vzroki za sprožilni prst pri otrocih bolj raznoliki, so rezultati konzervativnega zdravljenja manj predvidljivi.
Alternativna strategija zdravljenja je perkutana sprostitev tetive, ki pa zahteva razumevanje in prepoznavanje določenih mejnikov. Čeprav se je perkutana tehnika izkazala za učinkovito in varno za palec, številni zdravniki zagovarjajo izogibanje uporabi tega pristopa pri palcu, saj se lahko pojavijo težave zaradi nepopolne sprostitve tetive ter poškodbe tetive in digitalnih živcev.
Ferrara, P. E., Codazza, S., Maccauro, G., Zirio, G., Ferriero, G., & Ronconi, G. (2020). Physical therapies for the conservative treatment of the trigger finger: a narrative review. Orthopedic reviews, 12(Suppl 1), 8680. https://doi.org/10.4081/or.2020.8680
Satishchandra Kale, MD, MBBS, MBA, MCh(Orth),. (2023). Trigger Finger. Available from: https://emedicine.medscape.com/article/1244693-overview. [Accessed: 27/4/2024].
Jeanmonod R, Harberger S, Waseem M. Trigger Finger. [Updated 2023 Jul 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459310/
OrthoInfo. (2022). Trigger Finger. Available from: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/trigger-finger/. [Accessed: 27/4/2024].