Se zbujate zaradi bolečin v rami? Težko sežete po višje ležečih predmetih (npr. krožniki v kuhinjski omarici)? Ste si prilagodili vse aktivnosti zaradi bolečine v rami in omejenega obsega gibljivosti?
Velika verjetnost je, da se izvor vaše bolečine skriva v rotatorni manšeti.
Rotatorna manšeta je skupina mišic, ki v ramenskem sklepu zagotavljajo dinamično stabilnost. Delujejo v popolni sinergiji, kar pomeni, da se v primeru poškodbe, katere od 4 mišic poruši celotno ravnovesje.
Izvor bolečine v rami je zaradi utesnitvenega sindroma rotatorne manšete, poškodbe rotatorne manšete (ramenske mišice), kalcifičnega tendinitisa rotatorne manšete, ali burzitisa v rami.
Ali ste vedeli, da kar 75-90% vseh poškodb rotatorne manšete se uspešno zdravi s fizioterapijo?
Celostno zdravljenje bolečin in poškodbe rotatorne manšete v kliniki Medicofit se prične z diagnostičnim pregledom in fizioterapevtskim zdravljenjem, ki se po uspešnem zdravljenju nadaljuje v kineziološko in postkineziološko fazo celostnega zdravljenja.
Sodobna fizioterapija pri zdravljenju rotatorne manšete uporablja manualno terapijo v kombinaciji z instrumentalno fizioterapijo (uporabo najsodobnejših naprav) in specialno fizioterapevtsko vadbo.
Kako vodimo paciente od poškodbe rotatorne manšete do svobodnega gibanja brez bolečin vam razkrivamo v nadaljevanju.
Naročite se na specialistično fizioterapijo za ramo
Sestava ramenskega sklepa
Ramenski sklep je sestavljen iz glavice nadlhatne kosti in ponvice lopatice. Glavica nadlahtne kosti je prevelika v primerjavi s ponvico lopatice, kar omogoča velik obseg gibljivosti v ramenu vendar hkrati povečano nestabilnost.
Stabilnost v ramenskem sklepu zagotavljajo sklepna ovojnica, ligamenti (zagotavljajo statično stabilnost in zaustavljajo gib) in mišice.
Mišice ramenskega sklepa imenujemo rotatorna manšeta in zagotavljajo dinamično stabilnost v sklepu ter izvajajo gibanje.
Rotatorna manšeta je sestavljena iz mišic:
- supraspinatus (izvaja gib abdukcije – odročenja roke),
- infraspinatus (izvaja gib zunanje rotacije – obračanje roke stran od telesa),
- teres minor (izvaja gib zunanje rotacije – obračanje roke stran od telesa) in
- subscapularis (izvaja gib notranje rotacije – obračanje roke proti telesu)
Mišice rotatorne manšete delujejo v popolni sinergiji, saj le tako zagotavljajo stabilnost v ramenskem sklepu in omogočajo lažje gibanje. Kadar pride do poškodbe rotatorne manšete je njihovo skupno delovanje okrnjeno in nepopolno, kar še dodatno poveča možnost nastanka sekundarnih posledic.
Ali ste vedeli, da se najpogosteje poškodovana mišica rotatorne manšete supraspinatus?
Vzroki za nastanek težav z rotatorno manšeto
V kliniki Medicofit uspešno zdravimo poškodbe in bolečine povezane z rotatorno manšeto. Najpogosteje nas obiščejo pacienti zaradi raztrganine rotatorne manšete, kalcifičnega tendinitisa rotatorne manšete, utesnitvenega sindroma in burzitisa.
Raztrganina rotatorne manšete
Raztrganina rotatorne manšete je ena najpogostejših poškodb, ki prizadene ramenski sklep.
Ob raztrganini se občutijo ostra bolečina (na vrhu rame), ki se občasno širi do komolca, zmanjšan obseg gibljivosti in mišična šibkost (onemogoča dvig roke nad nivo glave, težave z oblačenjem in nošenjem predmetov).
Raztrganina rotatorne manšete nastane zaradi:
- degenerativnih procesov (staranja),
- izvajanja ponavljajočih gibanj in preobremenitev (gibi nad višino ramen in gib meta),
- travmatske poškodbe (padca, direktnega udarca, prometne nesreče),
- mišičnega neravnovesja (nepravilno delovanje mišic poveča obremenjenost tetiv rotatorne manšete),
- nepravilna telesna drža (skupaj z nepravilnim obremenjevanjem poveča možnost nastanka raztrganine),
- genetska predispozicija.
Ruptura rotatorne manšete se deli na delno (običajno zadostno konzervativno zdravljenje) in popolno (običajno se zdravi operativno).
Operativno zdravljenje rotatorne manšete se priporoča glede na velikost raztrganine, pacientovega fizičnega stanja in pripravljenosti ter pacientove zgodovine operacij (ali je že imel kakšno operacijo rotatorne manšete).
Sodobno fizioterapevtsko zdravljenje je ključnega pomena pri zdravljenju raztrganine rotatorne manšete pri konzervativnem (neoperativnem) in operativnem zdravljenju!
Strokovnjaki fizioterapije zmanjšajo bolečino v rami, povečajo obseg sklepne gibljivosti, okrepijo mišice rotatorne manšete, pospešijo procese samozdravljenja in celjenja v telesu.
Kalcifični tendinitis rotatorne manšete
Kalcifični tendinitis rotatorne manšete je bolezensko stanje, pri katerem se v tetivi mišic rotatorne manšete prično nabirati kalcijevi kristali (povprečno merijo cca 1-2cm).
Tipični simptomi so ostra bolečina, ki se s časoma stopnjuje, bolečina ponoči (omejuje spanec in nemogoče je spanje na prizadeti rami), zmanjšan obseg gibljivosti (še posebej gib odročenja stran od telesa) in zmanjšana mišična moč.
Vzrok nastanka kalcifičnega tendinitisa nam je trenutno še nepoznan vendar se za njegov nastanek odvijajo spremembe na celični ravni tetive, ki omogočajo razvoj kalcijevih kristalov.
Kalcifični tendinitis rotatorne manšete se razdeli na prvo predkalcifično fazo (kjer ni prisotnih simptomov), drugo kalcifično fazo (kjer se ustvarjajo prvi kalcijevi kristali) in postkalcifično fazo (pride do absorbcije kalcijevih kristalov, ki se nadomestijo z normalnim tkivom za obnovo tetive).
Ali ste vedeli, da kalcifični tendinitis rotatorne manšete najpogosteje prizadene ženske med 30 in 60 letom starosti?
Kalcifični tendinitis ima podobne simptome bolezni kakor raztrganina rotatorne manšete zato je ključnega pomena ustrezno postavljena diagnoza s strani specialista medicine (opravijo se tudi dodatne diagnostične preiskave za potrditev diagnoze).
Utesnitveni sindrom rotatorne manšete / tendinitis rotatorne manšete
Utesnitveni sindrom rotatorne manšete (ali tendinitis rotatorne manšete) nastane, kadar pride do utesnitve in vnetja tetiv rotatorne manšete in burse.
Simptomi utesnitvenega sindroma rotatorne manšete so ostra bolečina (tipično pri gibanju nad nivojem glave), ki se širi v komolec, nočna bolečina (omejuje spanec), zmanjšan obseg gibljivosti in mišična šibkost.
Utesnitev nastane zaradi zmanjšanega subakromialnega prostora (prostora med ramenskim sklepom in kostjo akromiona), travmatske poškodbe ali vnetja.
Ključnega pomena je postavitev ustrezne diagnoze, ki jo postavi specialist medicine, na podlagi kliničnega pregleda in slikovne diagnostike.
V večini primerov se pred operativnim posegom priporoča fizioterapevtsko zdravljenje, kjer vam strokovnjaki fizioterapije zmanjšajo bolečino v rami, povečajo mišično moč rotatorne manšete, izboljšajo biomehaniko ramena in povečajo gibljivost v rami.
Strokovnjaki fizioterapije vam priporočajo, kako na pravilen način modificirati vsakodnevne aktivnosti in tako zmanjšali dodatni stres, ki se vrši na vnetje tetiv.
Burzitis
Burzitis ramenskega sklepa je vnetje burse (kakor mehurček, ki je napolnjen s tekočino). Bursa omogoča lažje drsenje tetiv med gibanjem in blaži prenos obremenitev med ligamenti, mišicami in kostmi.
Poznamo kronični bursitis (traja dlje kot 6 mesecev), akutni burzitis (traja manj kot 3 mesece) in infekcijski buriztis (nastane zaradi infekcije).
Simptomi burzitisa so bolečina, ki je prisotna tudi med mirovanjem in se širi po sprednjem delu ramena, nezmožnost dvigovanja bremen ali roke nad glavo, občutljivost na dotik, povečana bolečina ponoči, zmanjšan obseg gibanja, prisotna oteklina in mišična šibkost.
Burzitis nastane zaradi ponavljajočih gibanj in obremenitev na ramenski sklep (npr. proizvodni delavci in rokometaši), direktnega udarca, utesnitve in infekcije.
Ali ste vedeli, da je najpogosteje vneta bursa v ramenskem sklepu subakromialna bursa, ki se nahaja tik nad ramenskim sklepom?
Naročite se na specialistično zdravljenje rotatorne manšete
Celostno zdravljenje rotatorne manšete
Celostno zdravljenje rotatorne manšete se prične z diagnostičnim pregledom in fizioterapevtskim zdravljenjem in se nadaljuje v kineziologijo in postkineziološki program.
Dolgoročno učinkovitost zdravljenja zagotavljamo z izvajanjem aktivne fizioterapije, kjer je vsak posameznik aktivno vključen v proces zdravljenja.
Individualna fizioterapevtska obravnava je osredotočena v odpravo vzroka nastanka bolezni in ne zgolj simptomov, ki so prisotni.
Vsak pacient ima 60 minutno individualno obravnavo s strokovnjakom fizioterapije in kasneje s strokovnjakom kineziologije ter 30 minutno instrumentalno terapijo.
Diagnostika
Začetek vsakega uspešnega fizioterapevtskega zdravljenja se prične z diagnostičnim pregledom ramena in rotatorne manšete, kjer fizioterapevt diagnostik pridobi vpogled v vaše telo.
Prvi korak diagnostičnega pregleda je uvodni pogovor (poglobljena anamneza), kjer vas povprašajo o času trajanja bolezni, kakšne simptome občutite, da ocenite bolečino in poveste o preteklih boleznih/drugih prisotnih boleznih.
Nadaljuje se s kliničnim pregledom, natančneje z inspekcijo in palpacijo ramenskega sklepa in rotatorne manšete (občutljivost na dotik, vidna oteklina, temperatura in barva kože, atrofija mišic).
Opravijo se meritve gibljivosti in artrokinematike, ki omogočajo vpogled v obseg gibljivosti ramenskega sklepa.
Opravijo se meritve mišične moči (ugotovijo se mišični deficiti, šibkost in nevzdržljivost).
Izvedejo se specifični testi za specifični patologijo (npr. raztrganina rotatorne manšete), kot so:
- Test padca roke (pacient aktivno odreči roko in jo aktivno spušča proti svojemu telesu. Kadar ni sposoben nadzorovati gibanja pri spustu roke je to indikacija za rupture tetive rotatorne manšete),
- Test prazne pločevinke (pacient odroči roke pred seboj, z odprtimi dlanmi in palcem obrnjenim proti tlom – kakor da bi praznil pločevinko. Diagnostik aplicira pritisk na iztegnjeno roko. Pojav bolečine ali prisotna šibkost nakazuje na raztrganino mišice supraspinatus.
- Test trebušnega pritiska (pacient položi obe roki z odprtimi dlanmi na svoj trebuh in diagnostik doda pritisk. Pojav bolečine in mišične šibkosti nakazuje na raztrganino tetive mišice subscapularis).
Priporoča se opraviti diagnostično slikanje (ultrasonografska preiskava, magnetna resonanca, rentgen) za potrditev diagnoze in ovržbo diferencialnih diagnoz (morebitno prisotnost preostalih patologij).
Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi takšen fizioterapevtski program zdravljenja rotatorne manšete, ki je individualno prilagojen vsakemu pacientu (njegovemu vzroku bolezni, simptomom, omejitvam in sposobnostim).
Specialna fizioterapija
Akutno fizioterapevtsko zdravljenje v prvi fazi zajema kontrolo simptomatike, kar pomeni, da fizioterapevti aktivno zmanjšajo bolečino v rami, povečajo obseg gibljivosti v rami in okrepijo mišično moč.
Strokovnjaki fizioterapije izvajajo manualno terapijo, terapijo prožilnih točk, sklepno mobilizacijo in miofascialno sproščanje, z namenom zmanjšanja mišične napetosti, zmanjšanja bolečine v rami in povečanja gibljivosti.
V kombinaciji z uporabo najsodobnejših instrumentalnih naprav, ki aktivno spodbujajo naravne procese celjenja v telesu in zmanjšujejo bolečino. Pri svojem delu uporabljajo:
Specialna fizioterapevtska vadba se osredotoča na povečanje obremenilne kapacitete ramenskega sklepa in vzpostaviti pravilne normativne mišične moči rotatorne manšete. Izvaja se aktivacija mišic rotatorne manšete, vadba za krepitev, vadba za povečanje gibljivosti in proprioceptivna vadba.
Kadar je prisotna šibkost notranjih ali zunanjih rotatorjev (v primerjavi z normative in v primerjavi z zunanjimi/notranjimi rotatorji) je potrebno zadostno okrepiti ramenske strukture in jih izpostaviti specifičnim stabilnostnim zahtevam.
Neustrezna mišična moč poveča tveganje za nastanek sekundarnih poškodb (pojav nestabilnost v ramenu, dovzetnejši za nastanek poškodbe)
Kineziologija
Po uspešno opravljenem fizioterapevtskem zdravljenju vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti.
Specialen kineziološki program je primarno osredotočen na krepitev celotne rotatorne manšete.
Specialen kineziološki program se osredotoča na dokončno vzpostavitev ustreznega mišičnega razmerja med notranjimi in zunanjimi rotatorji rotatorne manšete.
Program je zasnovan na podlagi vašega napredka, kar pomeni, da se s časoma integrira poškodovan predel rotatorne manšete v motorično kompleksnejšo vadbo in prične aktivno vključevati v vadbo preostale dele telesa.
Pred zaključkom zdravljenja vsak pacient opravi TESTNO BATERIJO za ramo in rotatorno manšeto, kjer rezultati prikažejo gibalno učinkovitost ramena in vašo pripravljenost na vsakodnevne obremenitve.
Postkineziološki program
Vsak pacient se po fizioterapevtskem zdravljenju udeleži postkineziološkega programa, ki smo ga ustvarili v kliniki Medicofit.
Preventivni kineziološki program uspešno preprečuje pojav in povrnitev starih bolečin ter pojav morebitnih novih težav.
Krepitvena vadba za poškodovan predel in celotno telo vas aktivno pripravlja na učinkovitejši prenos vsakodnevnih in nepričakovanih obremenitev.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje vas vodimo od poškodbe rotatorne manšete do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu ramenu ponovno povrnemo polno moč, gibalno funkcijo in odpornost!
- Doiron-Cadrin, P., Lafrance, S., Saulnier, M., Cournoyer, É., Roy, J. S., Dyer, J. O., Frémont, P., Dionne, C., MacDermid, J. C., Tousignant, M., Rochette, A., Lowry, V., Bureau, N. J., Lamontagne, M., Coutu, M. F., Lavigne, P., & Desmeules, F. (2020). Shoulder Rotator Cuff Disorders: A Systematic Review of Clinical Practice Guidelines and Semantic Analyses of Recommendations. Archives of physical medicine and rehabilitation, 101(7), 1233–1242. https://doi.org/10.1016/j.apmr.2019.12.017
- Faruqi T, Rizvi TJ. Subacromial Bursitis. [Updated 2022 Jun 27]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541096/
- Garving, C., Jakob, S., Bauer, I., Nadjar, R., & Brunner, U. H. (2017). Impingement Syndrome of the Shoulder. Deutsches Arzteblatt international, 114(45), 765–776. https://doi.org/10.3238/arztebl.2017.0765
- May T, Garmel GM. Rotator Cuff Injury. [Updated 2022 Jun 27]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547664/
- Sambandam SN, Khanna V, Gul A, Mounasamy V. Rotator cuff tears: An evidence based approach. World J Orthop. 2015 Dec 18;6(11):902-18. doi: 10.5312/wjo.v6.i11.902. PMID: 26716086; PMCID: PMC4686437.