Zlom vretenca je resna poškodba, ki lahko dramatično spremeni življenje posameznika. Nenadno in nepričakovano, lahko izvira iz najmanjšega trenutka nepazljivosti ali iz nepredvidljivega dogodka. Vas zanima kako potek rehabilitacija po zlomu vretenca?
Zlom vretenca je poškodba hrbtenice, ki se najpogosteje pojavi zaradi padca na glavo ali zadnjico, in lahko povzroči hudo bolečino v hrbtenici ter močno omeji gibanje.
Osteoporoza močno poveča tveganje za kompresijske zlome vretenc, zlasti v starejši populaciji. Medtem pa so prometne nesreče ali padci, pogosti vzroki zlomov vretenc predvsem pri mlajših posameznikih.
Če se soočate s tem izzivom, se morate zavedati ključnega pomena rehabilitacije po zlomu vretenca. To ni le proces okrevanja, temveč tudi pot k ponovni vzpostavitvi normalnega življenja. V tem članku bomo raziskali pomembnost in koristi rehabilitacije po zlomu vretenca, ki lahko odločilno vplivajo na vaše zdravje, dobro počutje in kakovost življenja.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu vretenca
Kako bo potekala rehabilitacija po zlomu vretenca, je odvisno od nekaj dejavnikov, med drugim:
- Kaj je povzročilo zlom? Če je zlom posledica padca ali nesreče, so pogostejše pridružene poškodbe, kot pri osteoporotičnem zlomu vretenca.
- Kakšen tip zloma je? V kolikor so kostni odlomki na mestu in ne ogrožajo celovitosti hrbtenjače, običajno zadostuje že konzervativno zdravljenje.
- Kje v hrbtenici se nahaja zlom vretenca? Posebej nevarni so zlomu vretenc v področju vratne hrbtenice, saj se na tem mestu hrbtenjače nahajajo centri za dihanje, bitje srca, hkrati pa lahko poškodba tega predela povzroči tetraplegijo – na srečo je to izredno redko!
Večina zlomov vretenc ne zahteva operativnega posega, saj običajno zadostuje imobilizacija z opornico, kateri sledi strukturirana rehabilitacija.
Stabilne zlome prsno-ledvene hrbtenice običajno zdravimo konzervativno. Imobilizacija se lahko izvede s pomočjo mavca, pogosto pa se uporabljajo že izdelane ortoze, imenovane tritočkovni stezniki. Te ortoze delujejo tako, da podpirajo hrbtenico na treh točkah – spredaj na zgornjem robu prsnice in simfizi ter zadaj na prsno-ledvenem prehodu.
Njihova funkcija je predvsem v tem, da ohranjajo bolnika bolj pokončnega in s tem premaknejo težišče telesa nazaj. Stabilne zlome vratne hrbtenice pa običajno imobiliziramo z vratno opornico.
Kdaj je potrebna operacija? Če obstaja nevarnost, da zlom vretenca poškoduje hrbtenjačo, ali če se bolečine po nekaj mesecih po nekirurškem zdravljenju ne izboljšajo, bo morda potrebna operacija. Najpogostejši operaciji za popravilo zlomov vretenc sta vertebroplastika in kifoplastika – rehabilitacija po operaciji hrbtenice je veliko bolj zahtevna in dolgotrajna.
Rehabilitacija po zlomu vretenca je ključna za ponovno pridobitev moči, gibljivosti in funkcionalnosti hrbtenice ter preprečevanje morebitnih zapletov.
V prvih dneh ali tednih po zlomu je torej potrebna imobilizacija, ki pomaga pri stabilizaciji in zmanjšanju tveganja nadaljnjih poškodb. Za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetja v tem obdobju, vam lahko zdravnik predpiše ustrezna zdravila.
Bolnikom se pogosto priporoča omejitev aktivnosti in počitek v akutni fazi, da se prepreči nadaljnje poškodbe. V akutni fazi se izvaja pasivna fizioterapija, kjer vam s pomočjo instrumentalne protibolečinske in biostimulativne terapije, pomagamo doseči optimalne pogoje za celjenje kostnine.
Ko se bolečina in vnetje v prvih tednih zmanjšata, se lahko v rehabilitacijo vključi fizioterapevtska vadba, ki vključuje terapevtske vaje za krepitev mišic okoli hrbtenice, izboljšanje gibljivosti in stabilnosti poškodovanega predela ter doseganje optimalne funkcije. Kakšne vaje za hrbtenico bodo primerne za vas, je odvisno od vrste in lokacije zloma.
Z vadbo je potrebno začeti čimprej, saj so mišice v fazi imobilizacije podvržene atrofiji, kar pomeni, da bodo po odstranitvi opornice mišice še šibkejše kot pred poškodbo – neprimerna mišična aktivacija je glavni vzrok za nastanek kronične bolečine v hrbtu po poškodbi vretenca!
Pod nadzorom fizioterapevta se postopno povečuje aktivnost, pri čemer se pazljivo spremlja odziv telesa. Tudi po koncu akutne faze je priporočljivo nadaljevati s fizioterapijo za ohranjanje pridobljenih rezultatov, izboljšanje funkcionalnosti in preprečevanje ponovnih poškodb.
Paciente se spodbuja k postopnemu vračanju k normalnim vsakodnevnim aktivnostim, pri čemer se izogiba preobremenitvam in nevarnim dejavnostim.
Kako dolgo traja rehabilitacija po zlomu vretenca?
Trajanje rehabilitacije po zlomu vretenca je zelo odvisno od številnih dejavnikov, vključno s težavnostjo zloma, lokacijo poškodbe, starostjo pacienta, splošnim zdravstvenim stanjem, prisotnostjo morebitnih zapletov in odzivom na terapijo.
Splošno gledano lahko rehabilitacija po zlomu vretenca traja od 3 mesecev do enega leta.
Večina zlomov vretenc se zaceli v približno treh mesecih, v kolikor ne potrebujete operacije. Ljudje, ki potrebujejo operativni poseg na hrbtenici, potrebujejo tudi več časa za okrevanje. Akutno krevanje po operaciji lahko traja tudi šest tednov, nato pa je potrebnih še več mesecev aktivne rehabilitacije.
Pomembno je tudi omeniti, da se rehabilitacija po zlomu vretenca ne konča s popolnim okrevanjem, ampak je pogosto potrebno dolgoročno vzdrževanje in spremljanje. V nekaterih primerih lahko ostanejo trajni omejitve ali težave, ki zahtevajo stalno uporabo rehabilitacijskih tehnik ali prilagoditev življenjskega sloga.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu vretenca
Rehabilitacija po zlomu vretenca se v kliniki Medicofit začne z diagnostično terapijo, ki združuje najnovejše metode in tehnologije zdravljenja z diagnostičnim postopkom.
Začenjamo z izvedbo temeljitega diagnostičnega pregleda, ki vključuje fizioterapevtski pregled, funkcionalne meritve mišic, pregled sklepne mobilnosti in teste hrbtenice.
V prvi pregled že vključimo biostimulativne in protibolečinske terapije, kot so SUMMUS laser, Wintecare TECAR, EMS dolorcast udarni valovi, PERISO diamagnetna terapija, ultrazvnočna krio terapija SIXTUS in HITOP visokotonaka vitalizacija tkiva in bioaktivacija. Vsaka terapija se individualno prilagodi glede na vaše potrebe in diagnostične indikacije.
Pri kliniki Medicofit verjamemo v celostni pristop k rehabilitaciji po zlomu vretenca, zato vam po diagnostični terapiji pripravimo individualiziran načrt rehabilitacije. Po zlomu vretenca lahko pride do omejitev gibljivosti v hrbtenici ali okoliških sklepih, zato je pomembno obnoviti normalno gibljivost v hrbtenici in okoliških sklepih.
Fizioterapevti, specializirani za zdravljenje poškodb hrbtenice, oblikujejo program krepitve mišic, ki je prilagojen individualnim potrebam pacienta, da obnovijo moč, gibljivosti in stabilnost hrbtenice. Zlom vretenca lahko vpliva tudi na držo telesa, zato pacientom pomagamo tudi izboljšati držo in pravilno telesno mehaniko, kar lahko zmanjša obremenitev hrbtenice in prepreči ponovne poškodbe.
Želimo vam hitro in uspešno okrevanje!
Wong CC, McGirt MJ. Vertebral compression fractures: a review of current management and multimodal therapy. J Multidiscip Healthc. 2013 Jun 17;6:205-14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3693826/
ClevelandCLinic. (2019). Fractured Spine (Vertebrae). Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17498-spinal-fractures . [Accessed: 12/2/2024].
Barker, K., Newman, M., Stallard, N. et al. Physiotherapy rehabilitation for osteoporotic vertebral fracture—a randomised controlled trial and economic evaluation (PROVE trial). Osteoporos Int 31, 277–289 (2020). https://doi.org/10.1007/s00198-019-05133-0
PhysioPedia. (2018). Lumbar Spine Fracture. Available from: https://www.physio-pedia.com/Lumbar_Spine_Fracture . [Accessed: 12/2/2024].