Ali ste vedeli, da se z bolečino v križu vsaj enkrat v življenju sreča 80% ljudi?
Bolečina v križu je eden izmed najpogostejših vzrokov za bolniški stalež in za predčasno invalidsko upokojevanje.
Kar tretjina ljudi trpi za hujšo obliko bolečine v križu, katera povzroča bolečino in mravljinčenje, ki se širita vzdolž noge – išias oziroma lumboishialgija.
Išias se redko pojavi pred 20. letom starosti, najpogosteje prizadene populacijo med 30. in 50. letom.
Najpogostejši vzrok za bolečino v križu je hernija diska, ki nastane zaradi degenerativnih sprememb in prevelikih nateznih obremenitev, ki se vršijo na hrbtenico.
Hernija diska pomeni zdrs medvretenčne ploščice v hrbtenični kanal in pogosto pritiska na bližnjo živčno korenino. Nastanek diskus hernije pospeši nezdrav in neaktiven življenjski slog.
Sama diagnoza hernije ni indikacija za operativni poseg, ravno nasprotno, 90% posameznikov s hernijo se pozdravi konzervativno.
Je hernija diska nevarna?
Hernija diska je pogosto bolezensko stanje, pri katerem niso vedno jasno izraženi simptomi bolezni.
Nejasno izraženi simptomi so nevarni, ker akutno stanje preide v kronično in povzroči nepopravljivo poškodbo živcev.
Urgentno stanje hernije diskusa predstavlja sindrom caude equine, ki zraven bolečin v ledvenem delu povzroči urinsko inkontinenco in uhajanje blata.
Pomembno je pravočasno ukrepanje že ob nastopu blagih simptomov, kot so pekoča bolečina v ledvenem predelu, ki izžareva v zadnjico in po nogi do prstov. Ob pekoči bolečini je prisotno mravljinčenje in občutek otopelosti.
Je za fizioterapijo hernije dovolj napotnica?
Hitrih rešitev za odpravo vzroka kroničnih/dolgotrajnih bolečino v križu ni.
Čakalne dobe za obravnavo so krepko predolge, med čakanjem na strokovno pomoč iz javnega zdravstva pa se velikokrat stanje še poslabša, kar podaljša rehabilitacijo.
Pomembno je vedeti, da za bolečino v križu in hernijo diska vsaka fizioterapija ni primerna.
Najpogostejša pot do pomoči je obisk osebnega zdravnika, ki izda delovni nalog ali pa napotnico za fiziatra.
Težava se pojavi najprej v čakalni dobi za fiziatra, na katerega se čaka tudi do pol leta. Komaj po pregledu vas fiziater napoti na fizioterapijo, na katero ponovno čakate.
Največkrat za bolečine v križu prejmete 8 terapij, ki pa so večinoma sestavljene iz pasivnih metod zdravljenja in se osredotočajo na odpravo simptomov in ne na odpravo vzroka za bolečino, zaradi česar se vam bolečina v križu v kratkem času vrne in poslabša.
Kakšen pristop zahteva rehabilitacija diskus hernije?
Hernija diska zahteva hiter in celosten pristop k obravnavi, ki vključuje sodelovanje strokovnjakov medicine, fizioterapije in kineziologije ter vodi posameznika od akutnega stanja do popolne telesne pripravljenosti.
Priporočeno je, da se najprej naročite na specialistični pregled pri specialistu nevrokirurgije, vendar ni priporočljivo, da ste do pregleda popolnoma neaktivni.
Neaktivnost oziroma počitek poslabša simptome, saj dolgotrajno ne obremenjevanje sklepov in mišic zmanjša njihovo funkcijo.
Vsaka telesna vadba ni primerna za posameznike z diskus hernijo, saj naredi več škode kot dobrega.
Svetujemo izvajanje progresivno vadbe pod budnim očesom usposobljenega strokovnjaka.
Kako poteka obravnava diskus hernije v kliniki Medicofit?
Klinika Medicofit ponuja takojšnjo zdravljenje in odpravo vzroka bolezni, brez dolgih čakalnih vrst.
Pred začetkom zdravljenja se opravi specialistični diagnostični pregled, po katerem se izdela natančen načrt rehabilitacije, ki se osebno prilega vašim specifičnim težavam in sposobnostim.
Akutna faza zdravljenja
Akutna faza fizioterapevtskega zdravljenja zajema manualno terapijo, specialne terapevtske vaje in uporabo instrumentalnih naprav, ki učinkovito zmanjšujejo bolečino, pospešijo celjenje poškodovanega tkiva in vzpostavijo optimalno delovanje gibalnega sistema.
Posebna pozornost se nameni vzpostavitvi pravilne obremenilne kapacitete hrbtenice (uspešno prenašanje vsakodnevnih obremenitvenih sil, ki se vršijo na hrbtenico) in funkcionalnih vzorcev telesne drže, ki vplivajo na odpravo vzroka ter bolečine.
Kineziološki program
Kineziološki program je sestavljen iz strokovno vodene individualne vadbe, ki postopno krepi obhrbtenično mišično muskulaturo in globoke stabilizatorje telesa. Cilj je pridobiti mišično moč za boljše prenašanje nateznih obremenitev in pridobivanje gibljivosti v hrbtenici.
Krepilne vaje – zaključna faza
Zaključna faza zdravljenja se osredotoča na moč, vzdržljivost in dolgoročno vzdrževanje funkcionalne gibljivosti. Namen zaključne faze je okrepiti celotno telo in zmanjšati možnost nastanka kronične bolezni.
Skozi zdravljenje vas fizioterapevti seznanijo s pravilnim dvigovanjem bremen, ustreznega ustvarjanja pritiska v trebušni votlini za dodatno zaščito hrbtenice in načine, kako si prilagodite delovno mesto, da bo vaši hrbtenici bolj prijazno.
Fizioterapevt vam svetuje, kaj lahko storite sami, da omilite simptome diskus hernije
Počitek zaradi bolečine v križu iz neznanega vzroka ali bolečine zaradi hernija diskusa je strogo odsvetovan, saj obstaja več učinkovitih načinov, kako si pomagate sami.
Ključnega pomena je aktivno življenje, vendar se je potrebno izogibati dejavnostim in gibalnim vzorcem, ki povečajo intenzivnost bolečine in drugih simptomov.
Uporaba razbremenilnih položajev zmanjša pritisk na hrbtenico in medvretenčne ploščice, kar bistveno pripomore k zmanjšanju simptomov.
V akutni fazi (prvih dveh dneh) se priporoča uporabo krioterapije (hlajenje bolečega predela), s čimer vplivate na zmanjšanje bolečine (upočasnite bolečinski signal do možganov).
Po dveh dneh se priporoča uporabo termoterapije (toplih oblog), ki pospešuje prekrvavitev in sprošča mišice, katere se zaradi inhibitorne reakcije zakrčijo in povzročajo dodatno bolečino ter zmanjšajo gibljivost.
Kaj so najpomembnejši 3 koraki, ko se pojavi bolečina v križu?
- Ne odlašajte. Ne čakajte, da bolečina mine, saj je večja verjetnost, da se bodo simptomi samo poslabšali. Svetujemo vam, da se čimprej prijavite na diagnostični pregled, kjer vas bodo sprejeli in pregledali strokovnjaki na področju ortopedske diagnostike in rehabilitacije. Po pregledu boste prejeli strokovno poročilo in priporočila za fizioterapijo, ki vas bo dolgoročno rešila težav s hrbtenico.
- Investirajte v svoje zdravje. Rehabilitacija za diskus hernije traja precej dlje, kot 8 terapij, ki jih boste dobili predpisane s strani zdravnika. Dolgoročno rešitev bolezni zajema kineziološki pristop z odpravo vzroka in ne samo fizioterapevtskega zdravljenja, usmerjenega v zmanjšanje bolečine, ki bo le to zmanjšal samo za kratek čas.
- Vztrajajte z vadbo. Aktivni življenjski slog je nujen tudi po končani rehabilitaciji. Pomembno je, da kljub prenehanju bolečin v križu in ozdravitvi diskus hernije, nadaljujete z aktivnostjo, saj bo le ta preprečevala ponovno poškodbo. Gibanje ohranja telo zdravo.
Izkušnje strank klinike Medicofit po zdravljenju bolečine v križu
Fizioterapevti v kliniki Medicofit ugotavljajo, da vzroki za bolečino v križu in diskus hernijo izvirajo iz slabe gibljivosti hrbtenice, medenice, kolkov in spodnjih udov ter iz mišičnih nesorazmerij in slabih žičvno-mišičnih povezav.
Pri prvem pregledu se ugotovi natančen vzrok izvora vaših težav za bolečino v križu, katere se uspešno pozdravijo z individualnim pristopom zdravljenja.
O tem poročajo izkušnje strank, ki so v kliniki Medicofit prišli z akutnimi bolečinami in odšli v odlični telesni pripravljenosti.
Ena takšnih je izkušnja Tilena, ki še ni dopolnil 30 let in se je že vsakodnevno soočal z bolečino v križu, kjub temu, da se je redno ukvarjal s športom. Opravil je fizioterapevtski in kineziološki del rehabilitacije in že po enem mesecu opazil vidno razliko.
Po zdravljenju je ponovno pridobil zaupanje do svojega telesa in do vsakodnevnega gibanja brez bolečin.
Zdravje hrbtenice je izjemnega pomena za vsakodnevno življenje, saj je odgovorna za pravilno delovanje, gibanje in podporo celotnega telesa.