Punkcija kolena ali artrocenteza je ključen postopek v ortopedski in revmatološki praksi, ki omogoča tako diagnostične kot terapevtske posege. Gre za vstavitev igle v kolenski sklep, da se odvzame sklepna tekočina ali vnese zdravila.
Zaradi svoje kompleksne zgradbe in funkcionalnih obremenitev je kolenski sklep pogosto izpostavljen poškodbam in boleznim, ki privedejo do sklepnega izliva.
Kdaj je potrebna punkcija kolena? Indikacije za punkcijo vključujejo sum na septični artritis, protin, krvavitev v sklep in olajšanje simptomov, kot so bolečina in velik sklepni izliv. S punkcijo lahko tudi v sklep vnesemo številna zdravila ali protibolečinske učinkovine.
S tehniko lahko natančno ugotovimo vzroke za sklepne bolečine, otekanje in druge patološke spremembe, vendar je po njem potrebna nadaljnja rehabilitacija za obnovo polne funkcionalnosti sklepa.
S specialno fizioterapijo v Kliniki Medicofit dosežemo zmanjšanje bolečine in otekanja, izboljšanje gibljivosti, krepitev mišic in obnovo funkcionalnosti sklepa, saj preprečimo mišično atrofijo ter pospešujemo zdravljenje vzroka bolezni, ki je v osnovi privedla do punkcije.
Naročite se na rehabilitacijo po punkciji kolena
Kdaj je potrebna punkcija kolena?
Diagnostične indikacije za punkcijo kolena
Septični artritis (okužba sklepa): Punkcija omogoča odvzem tekočine za mikrobiološke preiskave, s čimer potrdimo ali izključimo prisotnost okužbe. Gre za urgentno stanje, kjer je potrebno spiranje sklepa in aplikacija antibiotika
Ali ste vedeli, da lahko septični artritis trajno poškoduje sklep? Pacienti potrebujejo po preboleli okužbi dolgotrajno fizioterapevtsko obravnavo.
Bolezni kopičenja kristalov: Analiza sklepne tekočine lahko razkrije prisotnost kristalov sečne kisline (protin) ali kalcijevega pirofosfata (prevdoprotin), kar je ključno za diagnozo in nadaljnje revmatološko in fizioterapevtsko zdravljenje.
Vnetne bolezni: Punkcija je uporabna tudi pri nejasni diagnozi različnih vnetnih boleznih sklepov, kot so revmatoidni artritis, psoriatični artritis in druge spondiloartropatije.
Terapevtske indikacije za punkcijo kolena
Olajšanje bolečine in otekanja: Odstranitev prekomerne sklepne tekočine ali krvi (hemartroza) lahko bistveno zmanjša bolečino in otekanje, kar pacientu omogoči boljšo gibljivost in hitrejše okrevanje.
Injekcija zdravil: S punkcijo lahko v sklep neposredno vnesemo protivnetna zdravila, kot so kortikosteroidi, hialuronska kislina, PRP, ki se pogosto uporabljajo pri zdravljenju artritisa kolena.
Poškodbe kolena: Pri akutnih poškodbah kolena, kjer pride do sklepnega izliva krvi – hemartroze, se izvede punkcija kolena, kar zmanjša pritisk in bolečino ter prepreči nadaljnje poškodbe tkiv.
Zakaj je krvav sklepni izliv nevaren? Hemartroza lahko vodi do uničenja sklepnega hrustanca in degenerativnega artritisa. Toksični učinki krvi povzročajo znotrajsklepne poškodbe, kar vodi do sinovialne hipertrofije in fibroze.
Po razrešitvi hemartroze je potreben rehabilitacijski program za povečanje obsega gibanja, obremenjevanja in moči sklepa.
Naročite se na rehabilitacijo po punkciji kolena
Kako izgleda punkcija kolena?
Pacient običajno leži ali sedi, koleno pa je rahlo upognjeno. Ta položaj omogoča boljši dostop do sklepne špranje. Področje okoli kolena se temeljito očisti in razkuži, da se zmanjša možnost vnosa okužbe v sklep. Uporabi se lokalni anestetik za omrtvičenje območja vstopa igle, kar zmanjša nelagodje med postopkom.
Izvedba postopka:
- Vstavljanje igle: Zdravnik s sterilno iglo prebode sklepno votlino. Mesto vstavitve igle je običajno ob strani pogačice.
- Odvzem tekočine ali vnos zdravila: Glede na osnovni namen punkcije zdravnik odvzame določeno količino sklepne tekočine ali vnese ustrezno zdravilo.
- Odstranitev igle: Po končanem postopku se igla odstrani, mesto vstopa pa sterilno prekrije.
Po postopku se pacienta še nekaj časa opazuje za morebitne takojšnje reakcije (predvsem alergijske). V primeru, da je bila odvzeta tekočina za diagnostične namene, se vzorec pošlje v laboratorij na analizo.
Tveganja in zapleti
Čeprav je punkcija kolena relativno varen postopek, so možni nekateri zapleti:
- Kljub aseptičnim tehnikam obstaja majhno tveganje za okužbo sklepa.
- Poškodba sklepnih struktur, živcev ali krvnih žil.
- Po posegu lahko pride do povečane bolečine ali otekanja, ki pa največkrat minejo v nekaj dneh.
Naročite se na rehabilitacijo po punkciji kolena
Okrevanje po punkciji kolena
Punkcija kolena je pomemben diagnostični in terapevtski postopek, ki se pogosto uporablja v ortopediji in revmatologiji. Omogoča natančno diagnozo in učinkovito zdravljenje številnih patoloških stanj kolenskega sklepa.
Okrevanje po punkciji je v primerjavi z ostalimi posegi izredno hitro, saj se pri posegu ne poškodujejo sklepne strukture, ki zagotavljajo stabilnosti in funkcijo kolena.
S punkcijo iz kolena odstranimo odvečno tekočino ali apliciramo potrebno zdravilo, vendar osnovnega vzroka težav s tem nismo odpravili. Poškodbe kolena ali artritisi, ki so privedli do sklepnega izliva zahtevajo fizioterapevtsko rehabilitacijo, ki je bistvena za hitro in učinkovito okrevanje.
Prilagojeni rehabilitacijski programi Klinike Medicofit, ki vključujejo postopno povečanje gibljivosti, krepitev mišic in obnovo funkcionalnih sposobnosti, pomagajo pacientom povrniti polno funkcionalnost kolena.
Začetna faza (1. teden): Koleno je treba zaščititi pred preobremenitvijo. V tej fazi izvajamo pasivne fizioterapevtske tehnike – HiTop elektroterapijo, SUMMUS laser, TECAR terapijo in številne tehnike, ki pomagajo zmanjšati vnetje in oteklino kolena.
Izvajamo pasivne in aktivne vaje za obseg gibanja brez obremenjevanja sklepa, kot so počasno iztezanje in upogibanje kolena
Srednja faza okrevanja (1-3 tedne po punkciji): Nadaljujemo z vajami za obseg gibanja, dodajamo raztezne vaj glede na osnovno poškodbo ali bolezen. Uvajamo tudi izometrične vaje za kvadriceps in hamstringe (npr. stiskanje kvadricepsa ob iztegnjenem kolenu).
Faza poznega okrevanja (4-6 tednov po punkciji): V terapevtski program se vključijo kompleksnejše vaje z obremenitvijo, kot so počepi (s podporo) in vaje za ravnotežje in propriocepcijo.
Individualiziran pristop, ki upošteva specifične potrebe in zmožnosti pacienta, zagotavlja najboljše rezultate in preprečuje ponovne poškodbe oz. izboljšuje potek kronične bolezni (kot je artritis).
Akbarnia H, Saber AY, Smith T, et al. Knee Arthrocentesis. [Updated 2024 Feb 27]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470229/
THOMAS J.ZUBER,M.D.,Saginaw Cooperative Hospital, Saginaw, Michiga, n Knee Joint Aspiration and Injection, Am Fam Physician. 2002;66(8):1497-1501, https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2002/1015/p1497.html