Nadlahtnica je edina kost v zgornjem delu roke. Ker je tako močna, jo običajno zlomi šele močna sila poškodbe, kot je hud padec ali prometna nesreča.
Odvisno od vrste zloma (in morebitnih drugih poškodb, ki ste jih utrpeli) boste za okrevanje po zlomu nadlahtnice verjetno potrebovali nekaj mesecev.
Zaprti zlomi in zlomi, kjer ni prišlo do večjih premikov kostnih odlomkov se izredno dobro zacelijo že z imobilizacijo in primerno rehabilitacijo. Vas zanima kako lahko pospešite vaše okrevanje in se izognete neprijetnim zapletom?
V Kliniki Medicofit smo, v skladu z najsodobnejšimi smernicami rehabilitacijske medicine, razvili programe rehabilitacije, ki pacientom pomagajo do popolnega okrevanja. Rehabilitacijo po zlomu je potrebno začeti čimprej, saj lahko v nasprotnem primeru nastanejo resni zapleti, kot so slabša gibljivost rame (ali komolca), nepopolno celjenje kosti in kronične bolečine.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu nadlahtnice
Zlomi nadlahtnice so skoraj vedno posledica akutnih poškodb. Nadlahtnica je ena izmed najmočnejših kosti v telesu, zato je potrebna velika sila, da se le-ta kost zlomi. Med najpogostejšimi vzroki so:
- Avtomobilske nesreče;
- Padci iz višine (pri starejših zadostujejo že padci iz stojne višine);
- Športne poškodbe.
Če ste starejši in so vaše kosti oslabljene zaradi osteoporoze, je verjetnost zloma večja. Okrevanje po zlomu nadlahtnice traja pri starejših osebah nekoliko dlje, saj so procesi regeneracije že upočasnjeni.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu nadlahtnice
Izidi zdravljenja so pri večini bolnikov z zlomom nadlahtnice dobri. Popolna resolucija zloma lahko pogosto traja med 6 do 10 tednov. Brez pravilne in pravočasne rehabilitacije pri številnih bolnikih ostane zmanjšan obseg gibanja v rami, ki ga je tekom rehabilitacije zelo težko popraviti.
Ali ste vedeli, da izvajamo v Kliniki Medicofit zdravljenje z diamagnetoterapijo PERISO, ki deluje že preko mavčeve obloge ali longete? Gre za najsodobnejšo tehniko konservativnega zdravljenja zlomov, ki pospešuje proces celjenja kosti in tvorbe novega tkiva.
Zlome nadlahtnice delimo v grobem na 3 skupine – zlom zgornjega, srednjega ali spodnjega dela. Kakšno zdravljenje bo primerno je v veliki meri odvisno od lokacije zloma.
Zlomi zgornjega dela nadlahtnice (proksimalni zlom)
Večino zlomov proksimalnega dela nadlahtnice je mogoče zdraviti brez operacije, če kostni fragmenti niso pretirano premaknjeni. Če so prisotni veliki premiki se pogosto opravi operacija, da se omogoči optimalno okolje za celjenje kosti.
Približno 80 % zlomov proksimalne nadlahtnice se uspešno zdravi brez kirurškega posega, zlasti pri starejših osebah in otrocih. Pri konservativnem zdravljenju je potrebno imobilizirati zgornji ud ob telo za obdobje 2-3 tednov.
Po tem obdobju je potrebno pričeti s specialno rehabilitacijo. V kliniki Medicofit vidimo najboljše rezultate pri pacientih, ki so z rehabilitacijo začeli takoj po poškodbi.
Kaj pa če je potrebna operacija? Operacija običajno vključuje fiksacijo fragmentov zloma s ploščami in vijaki. Mobilizacija s specialno fizioterapijo se lahko začne takoj po operaciji – zlomom zgornjega dela je namreč pogosto pridružena poškodba ramena.
Zlomi srednjega dela nadlahtnice (diafize)
Glede na vzorec zloma in povezane poškodbe (npr. poškodba živca) se lahko zlom nadlahtnice zdravi z operacijo ali brez nje.
Neoperativno zdravljenje običajno vključuje namestitev začasne opornice, ki sega od rame do podlakti in drži komolec upognjen za 90 stopinj. Čez 3 do 4 tedne jo zamenja cilindrična opornica (Sarmientova opornica), ki se prilega nadlakti, komolec pa ostane prost.
V času imobilizacije vam v kliniki Medicofit nudimo pasivne tehnike zdravljenja. Rehabilitacija po imobilizaciji vključuje postopno povečevanje aktivnosti za ponovno vzpostavitev mišične moči in gibljivosti sklepov.
Operacija običajno vključuje notranjo fiksacijo fragmentov s ploščicami, vijaki ali žeblji. Rehabilitacija se nekoliko razlikuje od konservativnega zdravljenja, saj po operaciji ni potrebna opornica. Bolnik običajno dobi povoj za udobje in oporo za roko. Vaje za komolec se lahko začnejo izvajati takoj po operaciji, medtem ko se lahko vaje za ramo glede na vzorec zloma običajno odložijo za nekaj tednov.
Zlomi spodnjega dela nadlahtnice (distalni zlom)
Zlom spodnjega dela nadlahtnice predstavlja zlom v predelu komolčnega sklepa. Zlom na tem področju je lahko zelo boleč in otežuje ali povsem onemogoča gibanje v komolcu.
Zlomi distalnega dela nadlahtnice pri odrasli populaciji predstavljajo približno 2 % vseh zlomov in 33 % vseh zlomov nadlahtnice. Običajno jih vidimo pri mlajših moških ali starejših ženskah.
Večino zlomov distalne humerusne kosti povzroči kakšen visokoenergijski dogodek, na primer neposreden udarec v komolec med avtomobilskim trkom. Pri starejših osebah s šibkejšimi kostmi pa je lahko za zlom dovolj že manjši padec.
Pri nepremaknjenih zlomih proksimalne nadlahtnice je ključno zdravljenje pritrditev v doramenskem mavcu ali longeti. Običajno je potrebno obdobje imobilizacije trajanja 3-4 tednov, nikakor več kot 4 tedne, saj lahko povzroči nastanek zatrditve komolca.
Za zdravljenje kompleksnih zlomov je največkrat potrebna odprta redukcija in notranja fiksacija. Po operaciji je ključna fizioterapevtska rehabilitacija.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu nadlahtnice
Okrevanje po zlomu nadlahtnice lahko poteka s številnimi zapleti, še posebej, če zlom ni pravilno zdravljen ali rehabilitiran. Nekateri možni zapleti vključujejo:
- Nepravilno zdravljen zlom lahko vodi v nepravilno zaraščanje kosti ali nastanek nestabilnega sklepa, kar lahko omeji gibljivost in povzroči kronično bolečino.
- Zamujena ali prekratka rehabilitacija lahko privede do izgube mišične moči, gibljivosti in funkcije sklepa, kar lahko omejuje vsakodnevne aktivnosti in zmanjšuje kakovost življenja.
- Razvoj zapletov, kot so krvni strdki (venska tromboza), zaradi dolgotrajne imobilizacije ali neaktivnosti med rehabilitacijo.
- Poškodbe živcev in krvnih žil neredko nastopijo ob hujših zlomih ali po operaciji. Pojavi se lahko začasna odrevenelost roke ali šibkost roke in zapestja. To je posledica raztezanja živca med operacijo in lahko traja tedne ali mesece, preden popolnoma izgine.
- Slabše celjenje zloma. Zlom se lahko razmakne pri konservativni ali operativni obravnavi – v izogib zapletom, uporabljamo v kliniki Medicofit specialne tehnike, ki pospešujejo celjenje zlomov.
Zato je pomembno, da se zlom nadlahtnice zdravi in rehabilitira strokovno in skrbno, da se zmanjša tveganje za zaplete in omogoči popolno okrevanje bolnika.
Attum B, Thompson JH. Humerus Fractures Overview. [Updated 2023 Jul 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482281/
Bounds EJ, Frane N, Jajou L, et al. Humeral Shaft Fractures. [Updated 2023 Dec 13]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448074/
Pencle F, Varacallo M. Proximal Humerus Fracture. [Updated 2023 Aug 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470346/
Crean TE, Nallamothu SV. Distal Humerus Fractures. [Updated 2023 Jul 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531474/